Pixelmator 1.6 - vyšší výkon a lepší využití Snow Leoparda - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Pixelmator 1.6 - vyšší výkon a lepší využití Snow Leoparda

14. července 2010, 00.00 | Obrazový editor Pixelmator 1.6 přináší citelné zrychlení mnoha operací a doplňuje řadu užitečných nástrojů pro práci s obrazem. Vyžaduje však Mac OS X 10.6 Snow Leopard.

Pro zpracování bitmapové grafiky je pod Mac OS X k mání mnoho nejrůznějších aplikací. Ne každý ovšem potřebuje kolosy jako je Photoshop a pro mnohé úlohy postačí sice ne tak výkonné, ale zato méně náročně a především levnější aplikace. Poměrně dost příznivců si tak získal například program Pixelmator, svými tvůrci označovaný jako „obrazový editor pro nás ostatní“.

Loni v září jeho v Londýně sídlící výrobce Pixelmator Team Ltd uvedl verzi 1.5, od té doby vydal jenom drobnou aktualizaci na verzi 1.5.1, mezitím totiž vývojový tým programu usilovně pracoval na další nové verzi, jež je k dispozici od včerejška.

Ovšem Macworld dostal Pixelmator 1.6 „Nucleus“ k vyzkoušení už minulý týden, podívejme se proto, co o nové verzi zjistil:

Hlavní novinky verze 1.6

Pixelmator 1.6 samozřejmě přináší mnoho novinek, k těm nejvýznamnějším patří skupiny vrstev (Layer Groups) urychlující jejich uspořádávání a zvyšující přehlednost palety vrstev. Dále přibylo sdílení obrázků se sociálními sítěmi a s webovými fotografickými službami jako jsou Flickr, Picasa či Facebook (obrázky se dají na ně odesílat přímo z programu) a též možnost přímého importu obrázků ze zařízení typu fotoaparátů a skenerů, ale i z iPhonů a iPadů.

Doplněny byly rovněž přesnější a výkonnější transformační nástroje, zcela přepracován byl tiskový systém a nové akce Automatoru umožňují ořezávání obrázků a přidávání vodoznaků k nim.

Pixelmator 1.6 především zvyšuje výkon

Hlavní snahou vývojového týmu bylo program zrychlit, sdělil Macworldu Saulius Dailide, vedoucí vývoje Pixelmatoru. Podobně jako to Apple udělal s Mac OS X 10.6 Snow Leopard, také vývojový tým Pixelmatoru přepracoval mnohé z prvků v nitru programu ve snaze o zvýšení jeho výkonu.

Přidal podporu plně 64bitového zpracování a integroval nové nástroje systému využívající technologii Grand Central Dispatch, jež Apple zabudoval do Snow Leoparda, aby vývojářům usnadnil tvorbu aplikací lépe využívajících vícejádrové a víceprocesorové systémy. Díky tomu může Pixelmator 1.6 mnohem účinněji využívat vícejádrové procesory, které sice Apple nasazuje do všech Maců už několik let, ale dosud je naplno dokázalo využít jenom velmi málo aplikací.

Podle Dailida se tak Pixelmator 1.6 například spouští dvakrát rychleji než předchozí verze, otvírání souborů probíhá dvojnásobnou rychlostí proti Photoshopu, kreslicí jádro se proti předchozí verzi zrychlilo čtyřikrát a jak zobrazování jejich náhledů, tak uplatňování filtrů a jiných úprav obrazu má probíhat rychleji než ve Photoshopu.

Program vyžaduje Snow Leoparda

Pixelmator 1.6 tedy umí moderní hardware využít naplno, což však zároveň znamená, že vyžaduje Mac OS X 10.6, nižší verze operační systému už nepodporuje. Předchozí verze 1.5 vyžadovala Mac OS X 10.5 nebo vyšší, z Leoparda ovšem na Pixelmator 1.6 přejít nepůjde (bez aktualizace systému).

Vývojový tým Pixelmatoru k tomu na svém blogu už v dubnu uvedl, že by se verze 1.6 mohla stát motivací k přechodu na Snow Leoparda, ale ti, kdo budou chtít zůstat u Leoparda, mohou nadále používat Pixelmator 1.5.1 „Spider“, který bude firma ještě nějakou dobu podporovat (u strojů s PowerPC ostatně ani jiná možnost nebude).

Zbývající novinky programu

Pixelmator 1.6 však přináší spoustu dalších menších vylepšení a oprav chyb, celkem jich má být plných 320.

Kupříkladu uvítací obrazovka dostala tlačítko Open Recent pro otevírání nedávných projektů, pravítko se dočkalo celkového vylepšení, při ukládání objemných obrázků se objeví ukazatel postupu, umístění palet nástrojů se dá resetovat kombinací kláves Command – Shift – R, přechody barev získaly vlastní paletu a akce Automatoru pro přizpůsobení obrázků (akce Fit Images) teď umí měnit jejich rozměry proporcionálně.

Podrobný popis změn verze 1.6 najdete tady, hlavní novinky shrnuje i firemní blog. (Novinky verze 1.6 názorně předvádí také tohle video na YouTube.)

Další informační zdroje k Pixelmatoru 1.6

Na webu programu lze ovšem získat mnohé další informace. Základní přehled vlastností Pixelmatoru 1.6 předkládá hned titulní strana, úplný soupis všech podporovaných formátů, nabízených funkcí, nástrojů, filtrů a dalších vlastností poskytuje stránka technických specifikací.

Ještě podrobnější přehled o jeho možnostech si uděláte z volně dostupné dokumentace, zejména z jeho uživatelské příručky. A tahle stránka obsahuje množství výukových materiálů (jak textových, tak videí).

Vývojový tým Pixelmatoru má velké ambice

Na Pixelmator 1.6 se předem podíval též Jim Dalrymple z webu The Loop. Pochopitelně i on si všiml zejména hlavních novinek (podpory 64bitového režimu, práce s vodoznaky, integrace s Facebookem či skupin vrstev), navíc se však dozvěděl něco o plánech vývojového týmu do budoucnosti.

Simonas Bastys, spoluzakladatel Pixelmator Teamu, mu řekl, že se ve verzi 1.6 zaměřili hlavně na kvalitu a výkon aplikaci, do éry Pixelmatoru 2.0 chtějí vstoupit s vynikající stabilitou a výkonem, v nichž se promítají dva roky dosavadního vylepšování.

Díky všem těmto vylepšením Bastys doufá, že na Pixelmator začnou přecházet uživatelé z jiných aplikací a segmentů trhu, a to včetně uživatelů aplikací Adobe. Zaměřují se totiž na poloprofesionální zákazníky, jimž nabízejí stále nová vylepšení. Třeba ve verzi 1.5 takto doplnili vynikající funkci ukládání pro Web, což přetáhlo řadu uživatelů Adobe Fireworks.

Pixelmator v tomto hodlá pokračovat i novou verzí 1.6 a doufá, že získá nové zákazníky také od jiných zavedených aplikací. Budou-li výše popsané změny skutečně fungovat tak, jak to výrobce popisuje, může se mu to opravdu podařit, protože jde o levný, ale zároveň už velice schopný program (Photoshopu se samozřejmě nevyrovná, ale v řadě případů poslouží stejně dobře, mnohým navíc bude vyhovovat jeho těsná integrace s Mac OS X a důkladné využívání možností systému).

Cena programu a možnost získání zkušební verze

Jak již bylo řečeno, Pixelmator 1.6 vyžaduje Mac OS X 10.6 Snow Leopard, některé jeho funkce navíc vyžadují aplikace balíku iLife (který Apple instaluje na všechny nové Macy), žádné jiné zvláštní požadavky program nemá.

Zkušební verzi (funkční po 30 dní) si lze stáhnout odtud (jde o 35,1 MB). Stávající zákazníci dostanou novou verzi Pixelmatoru zdarma, zkušební verze se dá v plnou verzi změnit zakoupením licence, což přijde na 59 USD.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: