Páteční tipy a triky pro váš Mac - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Páteční tipy a triky pro váš Mac

22. září 2006, 00.00 | V dnešním článku si odhalíme pár tipů, jak lépe ovládnout svůj počítač. Vyřešíme problémy s náhledy flashových animací ve Finderu, ukážeme si skrytou funkci v iPhoto, změníme chování Stickies a vysvětlíme iTunes, jak nakládat v s video soubory.

Rychlé vytvoření tabů (záložek) ve FireFoxu

Pokud jste si místo standardně dodávaného Safari oblíbili spíše Mozillu a její klony jako je FireFox, Flock a Camino, máme pro vás jednoduchý trik, jak rychle vytvořit nový tab. Asi vám není neznámá zkratka Jablíčko - T, která funguje i v Safari, jestliže ovšem preferuje "klikací" variantu a klávesové zkratky nejsou váš oblíbený způsob komunikace s počítačem, stačí poklepat ve zmíněných prohlížečích na pravý konec lišty se záložkami (taby) - dojde ke stejnému efektu, jako při použití zkratky Jablíčko - T.

Flash v QuickTime

Jestliže se u vás po instalaci poslední verze přehrávače QuickTimes 7.1.3 objevily problémy s přehráváním Flashe, "chyba" může být na straně nových předvoleb přehrávače QuickTime. Stačí otevřít předvolby systému, kliknout na QuickTime a vybrat záložku Advanced. Zde si můžete nadefinovat a zvolit, jaké typy souborů mají být primárně zpracovávány vrstvou QuickTime. Po následném vypnutí a zapnutí programů, které s flashem pracují, dojde k nápravě a například Finder již bude zase zobrazovat v náhledech flashové animace.

Skrytá funkce v iPhoto

V iPhoto verze 6.0.4 je schována příjemná novinka - po připojení digitálního fotoaparátu k počítači se standardně v iPhoto zobrazí rozhraní pro import obrázků. Stačí ovšem dvakrát za sebou stisknout Enter a iPhoto se přepne do režimu, kde můžete obsah fotoaparátu procházet a zvolené fotky ručně přetáhnout do knihovny. Jedná se tak o určitou obdobu programu Image Capture. Jen si dejte pozor, abyste nebyli zklamáni rychlostí - například Nikon D70 připojený přes USB 1.0 (kterým bohužel disponuje) není při procházení RAWových obrázků v iPhoto žádný rychlík.

Změňte si druh videa v iTunes

Nové iTunes disponují řadou funkcí a mezi nimi je i možnost přiřazovat videa do předdefinovaných složek. Tím mám na mysli, že iTunes rozlišují tři druhy videa - Movie, Music Video a TV Show a sami se staženému videu snaží přiřadit vhodnou kategorii. Jestliže si do iTunes přidáváte vlastní obsah, máte nyní možnost si v bližších informací o daném video souboru (Jablíčko - I) určit, o jaký druh videa se jedná a tím pádem i jeho následné řazení v levém sloupci iTunes.

Internetové odkazy v PDF z Wordu

Možnost vytvoření PDF z jakéhokoliv dokumentu v OS X je notoricky známá funkce (pokud ji neznáte, zkuste stisknout Jablíčko-P a vlevo dole v dialogu tisku zvolte PDF) a například pro posílání různých dokumentů, u kterých nechceme, aby byly modifikovány příjemcem, je lepší poslat právě PDF než například Word či Excel variantu. U Microsoft Wordu je ovšem problém, že při tisknutí do PDF ztratí aktivní odkazy, tudíž text, který se odkazuje na webovou adresu přestává být funkčním. Řešení je pro majitele balíku iWork jednoduché - stačí .doc otevřít v Pages a z tohoto programu udělat PDF - linky zůstanou zachovány.

Upravte si Stickies

Stickies je aplikace, která vám umožní vytvářet poznámky. Patří k oblíbeným a často používaným programům, který trpí jedním neduhem - ne každému vyhovuje standardně nadefinovaný font, jeho velikost a barva. Takže při každém vytvoření nové poznámky je uživatel nucen změnit vzhled, což je zbytečná práce. Ovšem řešení není tak složité - stačí kliknout pravým tlačítkem myši na ikonku programu Stickies v Aplikacích a nechat si zobrazit obsah balíku (Show Package Contents). V novém okně se stačí doklikat k souboru defaultSettings.plist (Contents -> Resources), otevřít jej třeba v TextEditu a přepsat uvedené hodnoty.

Písmo se mění u tagu FontName, velikost u FontSize a rozměry poznámky stačí změnit pod ViewHeight a ViewWidth. WindowFlags určuje, jak bude nové okno vypadat (0 - standardní poznámka, 1 - minimalizovaná, pouze horní lišta a 2 - floating, resp. poznámka je nad všemi okny). ColourIndex definuje barvu, kde 0= žlutá, 1 = modrá atd. (posloupnost je stejná jako u aplikace Stickies v menu Color). Před samotnou editací souboru defaultSettings.plist je ideální jeho kopii uložit někam stranou (třeba na plochu), kdyby došlo k nějakým problémům - kdykoliv jej pak můžete nahradit svou zálohou a přivést Stickies do původního stavu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: