Ostatní možnosti QuickTime - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Ostatní možnosti QuickTime

9. srpna 2006, 00.00 | Dnes si stručně ukážeme to, co zbývá: názvy kapitol a "sprites", umožňující sestavit v kontejneru QuickTime obecnou nabídku, srovnatelnou s dynamickou nabídkou DVDisku.

Se základním přehledem možností kontejneru QuickTime jsme se seznámili ve čtvrtém dílu našeho seriálu; v pátém jsme se podívali podrobněji na využití (a hlavně vytváření) titulkových streamů, minule jsme se věnovali zvukovému doprovodu – zvláště trikům, umožňujícím sestavení vícekanálového zvuku – a dnes si stručně ukážeme to, co zbývá: názvy kapitol a "sprites", umožňující sestavit v kontejneru QuickTime obecnou nabídku, srovnatelnou s dynamickou nabídkou DVDisku. Stručně proto, že názvy kapitol jsou velmi jednoduché – a podpora dynamických prvků QuickTime je naopak příliš složitá, než abychom se zde pouštěli do zvláštních podrobností: to je téma vhodné pro programátory.

Označení kapitol

Kontejnery QuickTime nám umožňují velmi jednoduchým a pohodlným způsobem doplnit označení začátků "kapitol" (na DVD se obvykle užívá pojmu "chapters"). Nic není snazšího:

  • nejprve sestavíme "titulky", odpovídající jednotlivým kapitolám – tedy zcela standardní textový stream, jenž obsahuje tolik položek, kolik "kapitol" celý film má, a jehož jednotlivé položky jsou vázány na časové body, odpovídající začátkům kapitol. To již umíme; můžeme to udělat ručně (v tomto speciálním případě je to velmi snadné, s použitím postupu, jejž jsme si popsali v odstavci "Co to je textový stream?" předminulého dílu), nebo k tomu můžeme užít služeb nějaké specializované aplikace; o tom se zmíníme níže;
  • tento textový stream standardním způsobem vložíme do kontejneru QuickTime; vypneme jej však, takže se nebude zobrazovat;
  • nyní zvolíme stream, jehož kapitoly chceme specifikovat – nejspíše to bude video; pokud bychom ale chtěli mít odlišné kapitoly v různých jazykových versích, stejně dobře by to mohl být některý ze zvukových streamů – a textový stream z minulého bodu mu přiřadíme prostřednictvím služeb QuickTime Pro, určením streamu v nabídce "Chapters" v rámci skupiny "Other Settings", jak ilustruje následující obrázek:

Mimochodem, povšimněme si na obrázku také přepínače "Preload This Track": pro video stream jej samozřejmě ponecháme vypnutý; pro samotný titulkový stream (v minulém příkladu jde o stream nazvaný "Chapters", jejž vidíme v seznamu nad videostreamem) však je zapotřebí jej zapnout.

Kontejner, obsahující takto uložené značky kapitol, je standardním způsobem nabídne při přehrávání v aplikaci QuickTime Player (nebo samozřejmě i v jakékoli jiné aplikaci, jež podporuje korektně standard QuickTime).

Kde značky kapitol získat?

Nejjednodušší je samozřejmě převzít vstupní body jednotlivých kapitol z DVD: jejich názvy prostě opíšeme z doprovodného letáku, a vstupní body... inu, můžeme je prostě zjistit tak, že spustíme aplikaci DVD Player, DVDisk v ní spustíme, budeme procházet kapitolu po kapitole, a dobře si povšimneme jejich vstupních časů v informačním panelu.

To je ovšem poměrně nepohodlné; zde nám může ušetřit nějaký čas aplikace Metadata Hootenanny, jež je volně k dispozici na Webu. Ta nabízí předlouhou řadu služeb, mezi nimiž je i

  • získání názvů kapitol pro dané DVD z Webu;
  • načtení vstupních bodů kapitol přímo z namontovaného DVD.

(Zajímalo by vás, proč názvy kapitol nelze načíst také z namontovaného DVDisku? To je prosté: proto, že tam nejsou vůbec uloženy.)

My se této aplikaci budeme věnovat ještě podrobněji v blízké budoucnosti, neboť nabízí skutečně hodně šikovných možností; prozatím se zmíníme jen o tom, že jak je Metadata Hootenanny nabitá nejrůznějšími službami, tak je nespolehlivá; načíst názvy kapitol z Internetu se mi jejím prostřednictvím nepodařilo ani jednou jedinkrát, získání vstupních bodů kapitol funguje o něco spolehlivěji.

Nabídky a sprites

Kontejner QuickTime nabízí přebohatou paletu možností; mezi nimi je kromě jiného také sada služeb, jež umožňují sestavit plnohodnotné "menu", prostřednictvím jehož "tlačítek" můžeme přehrávaný film takřka libovolně ovládat.

Pro nás by patrně nejšikovnější byla nabídka jazyků: již jsme si ukázali, že ačkoli kontejner QuickTime obsahuje podporu pro přiřazení jazyků jednotlivým streamům, uživatelské rozhraní pro využití této podpory v aplikaci QuickTime Player je neobyčejně odfláknuté: nejenže nemáme možnost si vybrat odlišný jazyk pro audio a titulky (což je požadavek více než běžný); nadto dokonce QuickTime Player ani nezná češtinu (ačkoli její kód na úrovni kontejneru definován je)...

Špatná zpráva však je, že tyto služby jsou – nakolik je mi známo – k dispozici pouze programátorům; nevím o žádné aplikaci (alespoň ne o žádné, jež by byla k dispozici jako shareware nebo freeware), jež by umožňovala využití těchto služeb běžným uživatelům. Bylo by proto zapotřebí, aby někdo nejprve napsal aplikaci, jež by potřebné jazykové menu vygenerovala; sám jsem se k tomu již několikrát chystal, musím se ale přiznat, že jsem k tomu doposavad nenašel volný čas...

Určitou výjimkou je opět výše zmíněná aplikace Metadata Hootenanny: ta totiž dokáže menu QuickTime, založené na popsaných službách, skutečně automaticky generovat. Bohužel pro nás však nejde o nabídku umožňující zvolit nezávisle jazyk zvukového doprovodu a titulků, ale "jenom" o nabídku, umožňující pohodlný výběr kapitol. I na tuto službu se ale samozřejmě podíváme blíže, až se budeme aplikací Hootenanny zabývat.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: