Ochraňte svůj Mac před zloději! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Ochraňte svůj Mac před zloději!

22. srpna 2006, 00.00 | Dnešní článek bude zaměřen na programy a postupy, jak svůj Mac ochránit před krádeží a jak počítač v případě loupeže získat zpět (nebo alespoň zvětšit šance na návrat). Zpozornit by měli především majitelé přenosných počítačů, kteří jsou riziku nechtěného potkání se zlodějem přeci jenom vystaveni nejvíce.

TheftSensor - ochrana pro MacBook
Beta - zdarma
Universal Binary

Na trhu se začínají objevovat zajímavá řešení ochrany počítačů založena na dálkovém ovládání, jež je dodáváno k MacBookům, a pohybovému sensoru, jímž disponují i starší přenosné počítače PowerBook.

TheftSensor funguje tak, že stačí podržet na dálkovém ovládání tlačítko "Play" a dojde k aktivaci programu. Po zapnutí začne přijímat data z pohybového senzoru a pokud dostane informaci, že je počítač v pohybu, respektive někdo jej například zvedl ze stolu, spustí alarm v podobě nepříjemného zvuku (video). TheftSensor funguje i v případě ztlumení hlasitosti a stejně tak při zavření displeje MacBooku. Pro vypnutí alarmu je nutné použít dálkové ovládání, které je s počítačem spárované. Jedná se o vcelku zajímavé řešení, které by mohlo odradit zloděje snažící se volně stojící notebook ukrást. Je ovšem nutné si uvědomit, že TheftSensor funguje pouze pokud je počítač zapnut a nespí. Zrovna tak když dojde baterie nebo když je násilně vypnut (vytažením baterie), alarm je vyřazen z provozu.

Undercover - nechte to na profících
30 USD
Universal Binary
minimální požadavky Mac OS X 10.4

Jako příjemný doplněk k TheftSensoru se jeví služba Undercover, která je od stejné firmy jako výše uvedený program (firma Orbicule). Ten funguje jiným způsobem a po instalaci programu dojde ke spojení počítače přes internet s mateřskou firmou, která počítači přidělí ID číslo. Následně každých 6 minut dochází k připojení počítače k serveru firmy Orbicule a kontrole, zda není v databázi nahlášen jako ukradený. Tento přenos si uzme cca 500 bytů, čili půl kilobytu, takže není potřeba se obávat o omezení rychlosti internetu. Stejně tak si program na pozadí bere minimum prostředků a nezpomaluje počítač. Pokud dojde ke krádeži počítače, je potřeba, aby se majitel spojit s autory programu a nahlásil krádež. Při dalším připojení k internetu dostane Mac informaci o tom, že byl ukraden a začne podnikat první kroky k tomu, aby byl nalezen zákonodárci.

Plán A

V první fázi počítač začne na pozadí posílat emailem informace o IP adrese, screenshoty obrazovky a pokud se jedná o stroj vybavení iSightem, budou odeslány i obrázky zloděje. Společnost Orbicule se následně snaží kontaktovat policii a informovat je o lokalitě, kde se počítač aktuálně nachází. Pokud plán A selže, přichází na řadu záložní plán.

Plán B

Pokud není policie schopna počítač získat, začne UnderCover simulovat pády systému a nekorektní chování, což by mělo zloděje donutit k akci - prodeji počítače nebo návštěvě servisu. Vzhledem k tomu, že je počítač stále monitorován, je možné v případě prodeje (nebo pokud se počítač objeví v servisu) nechat na displeji zobrazit hlášku o ukradení počítače a s kontaktními údaji na původního majitele včetně nálezného. Pokud nedojde k žádné reakci, je možné spustit hlasitý alarm a dále obtěžovat zloděje. Je vždy na uživateli, kdy se rozhodne přikročit k plánu B.

Vzhledem k tomu, že se jedná o proces, který běží na pozadí a je spuštěn jako root, nejde jej bez znalosti administrátorského hesla vypnout ani odinstalovat. Navíc UnderCover posílá informace i v případě, že uživatel nezná uživatelské heslo a je pouze v okně pro přihlášení.

Aby nemohlo dojít k přeinstalování systému (což by celý systém vyřadilo z činnosti), je více než doporučeno použít Firmware Password, který zabrání instalaci systému ze zálohy. Bohužel ani tento systém není zcela neprolomitelný a dá se obejít například vyndáním paměťového modulu z počítače (pak je samozřejmě nutné použít další možnosti ochrany přímo v systému, o kterých se více rozepisuje Ondřej Čada ve svém seriálu o bezpečnosti). Obdobným řešením je omezit použití počítače zaheslováním přímo na úrovni Open Firmware, jak je uvedeno v postupu na stránkách MacDevCenter.com - ovšem i tento postup lze pomocí vyndání paměťového modulu vyřadit z akce.

Jestliže se nepodaří počítač po krádeží získat zpět, získá majitel zpátky alespoň peníze za nákup programu UnderCover.

iAlerU - auto místo MacBooka?
donationware/Beta
Universal Binary

Určitou kombinací uvedených programů je aplikace iAlertU. Ta nabízí stejnou funkčnost jako TheftSensor, ovšem okořeněnou o zvuk shodný s tím, který vydává po zamknutí automobil. Stejně tak spuštěný alarm se od toho, co občas slýcháme na ulicích, příliš neliší. Navíc umí při zapnutí alarmu použít iSight, vyfotit narušitele a fotku uložit do domovské složky. Do budoucna se dočkáme i možnosti odeslat obrázky na zvolený email. Dobrým vylepšením je zapnutí alarmu i v případě odpojení síťového napájení a možnost volby citlivosti pohybového senzoru.

Programy uvedené v dnešním článku vám mohou pomoci v případě pokusu o krádež vašeho počítače či přímo po jeho ukradení. Pokud narazíte na nezkušeného zloděje, je šance na návrat počítače větší, než v případě absence nějakého z výše uvedených nástrojů. Jestliže se ovšem zloděj specializuje na počítače Apple a zná způsoby, jak je přelstít, dokáže si s nástrahami poradit a ochranu prolomit (vyndání baterie, výměna paměťového modulu, výměna pevného disku). Pak už je nejdůležitější mít svá data ochráněná a zazálohovaná.


A nezapomeňte ani na mechanickou ochranu, kterou nabízí například Kensington Lock, jež umožní počítač "přivázat" třeba ke stolu či topení. A pokud vám počítač již ukradli, mějte u sebe výrobní číslo a specifikaci, kterou nám do redakce pošlete - v aktualitách pravidelně uveřejňujeme bližší informace o odcizených strojích.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Ukradnutý PB

Autor: Ivo Muž

Založeno: 22.08.2006, 00:17
Odpovědí: 0

Ani neviete, pan Mára, ako je mi lúto, ze ste tento clanok neuverejnili o 8 dni skor-minuly pondelok, tj. 14. 8. 2006 mi v Bratislave ukradli 15 palcový PowerBook G4/1,5 GHz, S/N: W8446531QHY. Bohuzial sa mi splnila moja nocna mora, ktora ma prenasledovala od kupy tohoto perfektneho pocitaca (na Mackoch robim uz 14 rokov). Urcite kupim a nainstalujem zmienovany software, aby som bol aspon trosku kludnejsi. Dakujem

Odpovědět na příspěvek

RE: Ukradnutý PB

Autor: kirsten Muž

Založeno: 23.08.2006, 15:58

jak se prihodi, ze nekomu ukradnou pocitac?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ukradnutý PB

Autor: Petr Muž

Založeno: 26.08.2006, 11:32

Dobrá otázka. Kdysi dávno jsem si koupil svého prvního Appla. Byl to iMac orange. V té době se jednalo o originální kus hardware. Však neměl flopinu ani sériové a paralelní rozhraní. No a ten design byl také skvělý. Po dvou letech spokojeného užívání jsem se rozhodl, že postoupím k dokonalosti a ušetřím si na dosti drahý Power Book (tehdy Titanium). iMaca jsem prodal a po delší době střádání penízků jsem si s velikou slávou přinesl domu opravdového mazlíka. Protože jeho pořizovací cena byla pro mě přece jenom komfortnější, tak jsem se rozhodl, že ho pojistím proti krádeži (Alianz pojišťovna). No nebudu to natahovat. Bydlím v klidné čtvrti jednoho většího města v malém paneláčku ve druhém patře. Jedno parné červencové ráno jsem se probudil s hrůzou jsem zjistil, že mám "vybílený" byt od desperátů, kteří k nám, asi ve 3 hodiny ráno vnikli otevřeným balkónem. Já, moje žena a dvě děti jsme spokojeně spali. Mezi množstvím odcizených věcí byl i můj, asi rok starý, miláček Titanium. Pojišťovna nám jeho odcizení odmítla uhradit, s vysvětlením, že druhé patro není překážkou. Likvidátor se nebyl na místě ani podívat. Po několika odvolávacích procesech bylo druhé patro za překážku uznáno, ale vytáhl se tumf v podobě dodatku, který v návrhu pojišťovací smlouvy nebyl. "Pojistka se netýká věcí sloužící k výdělečné činosti" ( notebook byl koupen na fakturu podnikající manželky z důvodů odpisu). Takže takto se třeba může přihodit, že je vám odcizen notebook a žádná ochrana vám nepomůže. Howgh!

Odpovědět na příspěvek

Autor: Paňďulák Muž

Založeno: 22.08.2006, 00:36
Odpovědí: 0

To jsou zajímavý věcičky, i když si myslím, že zvuk alarmu lze snadno odstranit zasunutím konektoru do audio výstupu. Nebo je to nějak řešený?

Odpovědět na příspěvek

RE: Jů

Autor: Ondra Soukup Muž

Založeno: 22.08.2006, 01:54

Je, aspon na intelech je to tak ze je tam sice prepinac, ale ten jenom rekne systemu ze neco trci v zastrcce na sluchatka. Takze se prepne z internal speakers na audio out (je mozny to videt v system prefs.)
Ale s timhle to proste neprepne - viz prvni problemy s drivery na intel iMacy a windows via narf&blanka - slo jen audio out a ne interni repracky :)

Odpovědět na příspěvek

Undercover

Autor: Ondra Soukup Muž

Založeno: 22.08.2006, 01:35
Odpovědí: 0

To zni jako pribeh od FBI :) Ale on to fakt nekdo vyrabi !!!
Vyuziti iSight my pripada genialni :)

Kazdopadne super clanek ;)

Odpovědět na příspěvek

iAlerU

Autor: alasak Muž

Založeno: 22.08.2006, 15:36
Odpovědí: 0

iAlerU funguje pouze na MacBook Pro, na klasickem Macbooku se mi ho nepodarilo rozjet...

Odpovědět na příspěvek

RE: iAlerU

Autor: Peppe Muž

Založeno: 22.08.2006, 17:42

Me na MacBooku funguje. Podivej se po posledni verzi.

P.

Odpovědět na příspěvek

jak pouzivat? + kradez

Autor: Snilard Muž

Založeno: 25.08.2006, 00:00
Odpovědí: 0

Nedovedu si moc predstavit jak tyhle programy pouzivat, vyjma undercoveru. To bych musel pri kazdem odchazeni od pocitace mackat ovladac...?

Docela by me take zajimalo, jak Vam ten stroj ukradli.
Nam asi pred trictvrte rokem take ukradli 2 notebooky. Byli to klasicke pc a ne macy. Jeden byl dell a presto, ze jsme jeho cislo rozhlasili kde to slo do tedka jsem z nej nevidel ani...
Co je nejhorsi, ze nam je ukradli z bytu. Proste nam rozlomili dvere, videli dva typicky notebookove kufriky a uz to bylo, spis nebylo. Myslim, ze takovehle kradezi piskaci alarm moc nezabrani. A mirne pochybuju, ze ani schopnosti undercoveru u nas v CR nepomuzou, ze to je spis do USA...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: