Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Objevily se snímky obrazovek Snow Leoparda
25. února 2009, 02.00 | Zveřejněné snímky obrazovek Mac OS X 10.6 ukazují, že došlo k menším změnám uživatelského rozhraní, ale ještě zbývá hodně věcí dodělat.
Na Webu se objevily snímky obrazovek chystaného Mac OS X 10.6 Snow Leopard. Galerii snímků zveřejnil zpravodajský web World of Apple (ten přišel s podobnými snímky Leoparda již v roce 2007, tehdy to vyvolalo značnou nelibost Applu a musel některé své obrazové galerie dokonce stáhnout z Webu).
Tyto snímky byly pořízeny z Mac OS X 10.6, sestavení 10A261 (jak dokládá tenhle snímek), jež externí vývojáři obdrželi počátkem února.
Hlavní změny Snow Leoparda by měly spočívat v jeho nitru, plánuje se zavedení technologií, které dovolí snazší psaní aplikací lépe využívajících víceprocesorové stroje a moderní grafické karty, to se samozřejmě na vnějším vzhledu operačního systému příliš neprojeví.
Přirozeně však dojde k mnoha dalším menším vylepšením a úpravám, mimo jiné též v uživatelském rozhraní, a právě to ukazuje zmíněná obrazová galerie. O většině těchto novinek se na Webu objevily zmínky již dříve, teď se ale na ně můžeme přímo podívat.
Nový panel předvoleb klávesových zkratek
Podle některých pověstí sice Apple přijde s významnějšími změnami uživatelského rozhraní Snow Leoparda až s ostrou verzí systému, ale už v současných vývojářských sestaveních se projevila řada menších vylepšení, patří k nim například přepracovaný panel předvoleb klávesových zkratek, s uspořádáním napodobujícím Finder, jednotlivé příkazy rozděluje do kategorií, zobrazujících se ve sloupci nalevo. (Zatím nabízené systémové předvolby Snow Leoparda vypadají takhle.)
Po vybrání jedné z kategorií (třeba jako Dashboard & Dock na zveřejněném obrázku), panel předloží již nakonfigurované klávesové zkratky a dovolí přidat další nebo se vrátit k výchozímu nastavení. Proti současnému stavu tento nový panel poskytuje mnohem přehlednější způsob nastavování klávesových zkratek.
Nová funkce Put Back
Už z dřívějška víme, že Snow Leopard vrací funkci Put Back (obnovit), umožňující jediným příkazem vrátit položku vhozenou do koše zpět do složky, z níž pocházela. Nový příkaz vidíte na tomto snímku.
Pohyb po složkách v sadách
Vývojáři testující Snow Leoparda již také oznámili, že se v sadách (Stacks) lze nově pohybovat po vnořených složkách. Zatímco Mac OS X 10.5 Leopard po klepnutí na složku v sadě otevře danou složku ve Finderu a sadu zavře, ve Snow Leopardovi lze procházet hierarchií složek v sadě (zobrazuje-li se jako mřížka ikon), mřížka s mateřskou složkou se scvrkne do minimalizované ikony v horním levém rohu mřížky, když se uživatel vnoří do složky nižší úrovně v sadě.
To ukazuje tenhle snímek, ovšem ještě mnohem názorněji vám to předvede QuickTime video (o velikosti 3 MB), jež World of Apple rovněž zveřejnil.
Nejasnosti okolo QuickTimu
Galerie na World of Apple též obsahuje snímek nasvědčující, že by Snow Leopard mohl integrovat funkce, které zatím nabízí pouze placený QuickTime Pro (bližší podrobnosti najdete tady), avšak AppleInsider podotýká, že to ještě nemusí mnoho znamenat.
Funkce QuickTimu Pro byly totiž běžně aktivovány i ve vývojářských sestaveních Mac OS X 10.4 a Mac OS X 10.5 (Tigera a Leoparda), aby je mohli vývojáři patřičně otestovat, jenže v ostré verzi těchto operačních systémů už byly vypnuty a bylo nutné si za ně připlatit. Zůstává tedy otevřenou otázkou, jak tomu bude v případě Mac OS X 10.6, nelze vyloučit, že i ve Snow Leopardovi zůstane QuickTime Pro doplňkem poskytovaným za (ne zcela zanedbatelný) příplatek. (Technicky to očividně žádné potíže nezpůsobuje, jde tedy výlučně o záležitost obchodní politiky Applu.)
Když už mluvíme o QuickTimu, Snow Leopard bude (podle slibů Applu) zahrnovat zcela novou verzi QuickTime X, jež by měla na Mac přinést mediální technologie nasazené v iPhonu, s optimalizovanou podporou moderních formátů zvuku a videa, dovolující jejich efektivní přehrávání.
Avšak jak dokládá tenhle snímek, na to si zřejmě ještě počkáme, protože sestavení 10A261 Snow Leoparda zatím obsahuje jen QuickTime 7.6.
Zmizely QuickLook náhledy u ikon Finderu
Oproti časným testovacím sestavením Snow Leoparda však některé prvky též zmizely. To se týká především QuickLook náhledů u ikon ve Finderu, které měly dovolovat přehrávání ukázek zvuku a idea přímo z ikon jejich souborů, ale nejnovější sestavení tuto možnost již postrádají.
Zeštíhlené 64bitové aplikace
Zveřejněné snímky obrazovek pochopitelně ukazují především vnější změny přinášené Snow Leopardem, avšak už zmíněné vnitřní úpravy do jisté míry ilustrují také, tento výpis ukazuje, že se v Mac OS X 10.6 citelně zmenšila velikost aplikací, ty navíc byly z velké většiny přepsány pro prostředí Cocoa a pro 64 bitů (to dosvědčuje Activity Monitor).
V případě potřeby však 64bitové aplikace půjde přepínat do 32bitového režimu, což je vidět kupříkladu u poštovního klienta Mail (informační panel aplikace obsahuje příslušný přepínač, navíc v něm zjistíte, jak se zmenšila její velikost).
Časné uvedení Snow Leoparda na trh není pravděpodobné
Velmi probírané diskusní téma pochopitelně tvoří datum uvedení ostré verze Mac OS X 10.6 na trh. Vloni se objevily náznaky, že by se tento operační systém mohl objevit dříve, než se předpokládalo, ale z rozhovorů, které s testujícími vývojáři vedli jak World of Apple, tak AppleInsider vyplývá, že to není technicky možné, kvůli stavu, v němž se zatím tento software nachází. Mac OS X 10.6 totiž bude potřebovat ještě hodně dolaďování, než bude schopen provozního nasazení, to ostatně naznačují i některé výše popsané skutečnosti.
O přesném datu vydání ostré verze Snow Leoparda tak zatím můžeme jen spekulovat, všeobecně se má za to, že to bude někdy v první polovině letošního roku, nelze ovšem vyloučit, že se objeví až na červnové vývojářské konferenci WWDC.