Nový software pro Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Nový software pro Mac OS X

22. ledna 2010, 00.00 | Utilita Sesamouse přidává další multi-touch gesta pro Magic Mouse. Utilita BumpTop přináší na Macy 3D plochu podporující multi-touch gesta. A OCRKit převádí obrázky na prohledavatelné PDF soubory.

Apple tento týden vydal řadu softwarových aktualizací pro Macy, ovšem v přísunu aplikací pro Mac OS X nezahálely ani třetí strany, na některé jejich novinky se teď podíváme:

Utilita Sesamouse doplňuje podporu dalších gest pro myš Magic Mouse

Loni v říjnu vedle nových Maců Apple dal na trh také myš Magic Mouse, jež nahradila klasická tlačítka dotykovou plochou schopnou vyhodnocovat dotyky a gesta prstů (díky reportážím z rozebrání Magic Mouse známe i technickou realizaci tohoto snímání).

Z dostupných informací jasně vyplývá, že v případě Magic Mouse hraje software v jejím ovládáním mnohem významnější roli než u běžných myší, záleží především na jejím ovladači, co všechno dokáže. A právě to se stalo terčem kritiky, stávající ovladač Applu sice nabízí určitá základní gesta, ale potenciál myši je mnohem větší, mnohým chybí podpora složitějších gest a širší možnosti uzpůsobování.

Lze sice doufat, že Apple časem vydá propracovanější ovladač, ale ne každému se chce čekat (navíc s nejistým výsledkem), a tak se počaly objevovat utility třetích stran snažící se možnosti Magic Mouse rozšířit, k takovým patří též Sesamouse od malé americké softwarové firmy Calf Trail Software.

Zatímco ovladač Applu dovoluje v podstatě jen posouvání, Sesamouse zvládá další gesta, umožňuje také zvětšování a zmenšování oddalováním a přibližováním prstů a otáčení jejich zatočením v aplikacích podporujících složitější gesta prstů jako jsou iPhoto a Preview, v podstatě tak napodobuje multi-touch trackpady novějších MacBooků.

Avšak na noteboocích Applu se „skleněnými“ trackpady podporujícími takovéto ovládání má Sesamouse potíže, kvůli kolizím s nimi se na nich nedá rozumně použít, autoři dosud pracují na nápravě.

Dále utilita rozšiřuje rozpoznávání tažení prstů, zatímco ovladač Applu podporuje jen vodorovné tahy, Sesamouse zvládá rovněž tahy ve svislém směru. A programům podporujícím složitější gesta více prstů navíc posílá informace o poloze všech prstů na dotykové ploše myši. Utilita mimoto dovoluje si nová gesta předem nacvičit, blíže se používání nových gest popisuje tady.

Sesamouse vyžaduje Mac OS X 10.6 Snow Leopard, avšak její autoři upozorňují, že využívá několika nedokumentovaných systémových funkcí, které nemusí budoucí verze Mac OS X podporovat.

Zatím se tato utilita nabízí zdarma (lze ji stáhnout odtud, jde o 533 KB velký ZIP archív), ti, kdo by přesto chtěli její autory odměnit, mají místo toto poskytnout příspěvek na obnovu zemětřesením zpustošeného Haiti.

Sesamouse se nachází teprve na počátku svého vývoje (aktuální verze nese číslo 1.0.1), naznačuje však směr, jímž by se doplňkový software pro Magic Mouse mohl vydat (takovýchto utilit se již objevilo více), existuje proto dost značná naděje, že časem bude možné schopnosti této myši podstatně rozšířit bez ohledu na to, co podnikne Apple.

BumpTop přináší na Macy 3D plochu podporující multi-touch gesta

Také další zde popisovaná utilita rozšiřuje možnosti ovládání Maců. Tento týden vydaná utilita BumpTop pro Mac (její verze pro Windows se nabízí už od loňského roku) kanadské firmy Bump Technologies Inc.

Přináší novou metaforu pro pracovní plochu Mac OS X, předkládá její trojrozměrné zpodobnění, ohraničené čtyřmi stěnami (levou, pravou, přední a zadní) stojícími na „podložce“ tvořené standardní pracovní plochou Finderu. (Mimochodem, Apple si podal patent na něco velice podobného už předloni.)

Tato nová 3D plocha do značné míry připomíná skutečný pracovní stůl, na který lze pokládat trojrozměrné sloupce položek (především ikon souborů). Položky je možné vršit do sloupců a opět je z nich vytahovat a dají se s nimi provádět další manipulace, jež působí i fyzikálně poměrně věrně.

BumpTop poskytuje funkce umožňující rychlé uspořádání či navršení všech položek a jednotlivé položky se samozřejmě též dají zvětšovat a zmenšovat nezávisle na sobě. Položky lze nechat roztřídit do sloupců podle typu a obsah určitého sloupce je možné zobrazit pomocí mřížkového zobrazení.

Na zmíněné čtyři hraniční stěny 3D plochy se mohou „připínat“ soubory pro rychlý přístup a jak na dolní podložku, tak na svislé stěny se dají lepit žluté poznámkové lístečky. Dále utilita nabízí funkci vyhledávání zápisem části jména souboru, 3D plocha označí všechny položky odpovídající zapsanému textu.

Podložku i stěny 3D plochy je možné uzpůsobovat nezávisle na sobě, každá může použít vlastní podkladový obrázek, anebo lze zvolit stejný motiv pro všechny.

Nová 3D plocha přitom stále umí používat standardní funkce Finderu jako jsou Exposé, Spaces a Quick Look, navíc však ještě přidává podporu multi-touch gest na noteboocích s novými „skleněnými“ trackpady, výše zmíněné manipulace se dají provést gesty několika prstů (gesta pro Exposé samozřejmě jde stále používat). A obsah jednotlivých sloupců lze pohodlně procházet kolečkem myši nebo trackpadem.

Podrobněji práci s utilitou BumpTop popisuje tato stránka, ovšem nejnázornější představu tom, co vlastně dělá, poskytne toto video.

BumpTop pro Mac vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší, tedy alespoň Leoparda a podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC. Utilita se nabízí ve dvou různých vydáních.

To základní se dá zdarma stáhnout tady (tvoří ho 23,6 MB velký DMG soubor), představuje ovšem spíše zkušební verzi, protože neomezené nalepovatelné poznámky, podporu multi-touch gest, procházení sloupců kolečkem myši a vyhledávání psaním poskytuje až placené vydání BumpTop Pro, jež pro jednoho uživatele stojí 29 USD.

OCRKit vytváří z obrázků prohledavatelné PDF soubory

Budete-li potřebovat z obrazových příloh vytvořit PDF soubory, které půjde prohledávat, mohla by to zařídit nová utilita OCRKit berlínské firmy ExactCODE zaměřující se hlavně na software pro skenování dokumentů.

Její nová utilita tak může posloužit jako doplněk pro následné zpracování naskenovaných dokumentů, protože díky technologii optického rozpoznávání znaků (OCR) umí extrahovat text z grafických souborů ve formátech PDF, TIFF, JPEG, BMP, PNM a mnoha dalších, z nichž vytvoří prohledavatelné PDF dokumenty. Převod souborů se spustí jednoduše tím, že se přetáhnou do aplikace nebo na její ikonu v doku, bez problémů lze zpracovávat i vícestránkové PDF a TIFF předlohy.

OCRKit podporuje rozpoznávání řady jazyků, výrobce uvádí podporu angličtiny, francouzštiny, holandštiny, italštiny, němčiny, portugalštiny, španělštiny a švédštiny. Do stejných jazyků je lokalizováno i její uživatelské rozhraní, existují však ještě další lokalizace (např. do čínštiny a japonštiny).

Utilita vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší a funguje pouze na procesorech Intel. Zkušební verze, funkční po dobu 14 dnů, se dá (po vyplnění registračního formuláře) stáhnout odtud (má velikost 6 MB), v plnou verzi se změní zakoupením aktivačního kódu, který přijde na 39 EUR.

Tato utilita sice vypadá zajímavě, zejména z hlediska ceny, ovšem češtinu zřejmě nepodporuje, a tak pro většinu českých uživatelů nejspíš bude lepším OCR řešením program ABBYY FineReader Express, jenž sice stojí 89 EUR, avšak podporuje mnohem více jazyků včetně češtiny a poskytuje podstatně širší možnosti (zejména co se týče výstupních formátů).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: