Nový software pro Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Nový software pro Mac OS X

11. ledna 2010, 00.00 | Utilita Magic Launch umí uzpůsobovat spouštění souborů pod Snow Leopardem. Objevila se drobná aktualizace protokolu Bonjour. Vývojářská verze prohlížeče Chrome již podporuje rozšíření. A české hnutí Sandwichlab.net nabízí několik drobných utilit z domácí produkce.

Softwarových novinek pro Macy sice v poslední době není nějak závratně mnoho, přesto se několik drobností vyskytlo:

Utilita Magic Launch vrací do Snow Leoparda podporu kódů tvůrce a rozšiřuje možnosti spouštění souborů

Kanadský vývojář Michel Fortin (žijící v Quebéc City) uvolnil minulou středu svou novou utilitu Magic Launch, která do Snow Leoparda navrátila podporu kódů tvůrce pro soubory.

Původní Mac OS spojoval soubory s aplikacemi pomocí kódů tvůrce (creator codes), tato čtyřbytová metadata určovala (podobně jako v jiných operačních systémech té doby přípona názvu souboru) aplikaci, jež soubor vytvořila a umožňovala (dvojitým) poklepáním soubor otevřít v příslušném programu.

Mac OS X sice kódy tvůrce převzal, ale zároveň začal podporovat také přípony souborů, což se u mnohých tradicionalistů nesetkalo s velkým nadšením, ovšem od Tigera (Mac OS X 10.4) zavedl Apple nová identifikační metadata, identifikátory UTI, jejichž možnosti jsou proti kódům tvůrce mnohem širší, identifikují podstatně širší paletu dat a mohou mít hierarchickou strukturu.

Až do Leoparda tak Mac OS X podporoval tři způsoby identifikace souborů pro jejich otevření ve výchozí aplikaci, totiž kódy tvůrce, přípony souborů a identifikátory UTI (a samozřejmě lze souboru přiřadit aplikaci též ve Finderu), přičemž platilo pravidlo, že kód tvůrce měl při hledání aplikace pro soubor přednost, zároveň však Apple ve své dokumentaci upozorňoval, že v dalších verzích systému se pravidla výběru aplikace mohou změnit.

A přesně to se stalo ve Snow Leopardovi, ten totiž kódy tvůrce ignoruje. To se pochopitelně spoustě uživatelů vůbec nelíbilo, webové diskuse zaplnily četné stížnosti. Dlouhodobě by měl být řešením přechod na identifikátory UTI, jenže ty stále ještě řada vývojářů příliš nevyužívá, mnozí stále spoléhají na staré kódy tvůrce.

Utilita Magic Launch se snaží podporu těchto kódů do Snow Leoparda zase vrátit, poklepání na soubory jimi opatřené je otevře v odpovídající aplikaci. Magic Launch toho však dovoluje ještě víc, uživatel si může vytvořit svá vlastní pravidla definující kritéria pro otevření souboru v určité aplikaci.

Jde tak mnohem dál nad rámec možností kódů tvůrce, pravidla určující aplikaci pro soubor využívají řadu různých charakteristik otevíraného souboru. Jak vysvětluje Michel Fortin na téhle stránce, Magic Launch umožňuje otevírat soubor podle složky, v níž se nachází, podle jeho názvu a přípony, podle textového obsahu (zkoumá se, zda soubor obsahuje zadaný texte či jím začíná, prohlíží se ale jen první kilobyte) a konečně lze zjišťovat, jestli se na udané poloze v souboru nacházejí určité ASCII znaky či hexadecimální kódy, což se využije především pro zkoumání binárních souborů.

A tak půjde například nechat otevírat HTML soubory v textovém editoru, pokud se nalézají ve složce projektů, zatímco budou-li umístěné jinde, otevřou se jako obvykle ve webovém prohlížeči. Soubory s příponou „.m“ se budou moci otevírat v Matlabu nebo v Xcode podle toho, co obsahují a jistě se dá vymyslet ještě spousta dalších rafinovaných pravidel, autor utility navíc slibuje, že do budoucích verzí přidá další kritéria a vyzývá uživatele, aby mu zasílali své návrhy.

Utilita Magic Launch má podobu panelu systémových předvoleb, v němž lze aktivovat kódy tvůrce a nadefinovaná pravidla pro jednotlivé typy souborů, přičemž vytvořená pravidla se dají přetahovat na plochu a ukládat jako soubory (a ty je možné zpětně přetahovat do seznamu pravidel).

Magic Launch funguje tak, že do systému nainstaluje svého „agenta“, drobnou aplikaci, která přesměruje otevírané soubory do požadovaných aplikací. Když se v panelu předvoleb aktivují kódy tvůrce nebo pravidla pro daný typ souboru, agent se nastaví jako jeho výchozí aplikace a poté obstará otevření souboru v aplikaci určené kódem či pravidlem. Agentská aplikace je velmi malá a neběží, dokud se neotevře soubor, ihned poté se opět ukončí, takže systém zatěžuje pouze minimálně.

Vzhledem ke svému určení funguje Magic Launch pouze pod Snow Leopardem a jde o shareware, zkušební verze se dá stáhnout tady (má velikost 632 KB), v plnou verzi se změní zakoupením licence, jež pro jednoho uživatele přijde na 15 CAD (275 Kč).

První letošní aktualizace protokolu Bonjour zlepšuje propojení mezi iTunes a Apple TV

Již od verze 10.2 zahrnuje Mac OS X protokol Bonjour (více informací o něm Apple nabízí zde, přehledné základní seznámení poskytuje též Wikipedie) pro snadné vyhledávání počítačů, periférií a služeb v lokálních sítích. Bonjour se nabízí také pro Windows a jeho komponenty se nacházejí i v některých aplikacích (třeba v iTunes), ovšem zde mluvíme o jeho implementaci pro Mac OS X.

Apple totiž minulý týden vydal drobnou aktualizaci protokolu Bonjour nazvanou Bonjour Update 2010-001, o níž uvádí pouze to, že zlepšuje spolehlivost spojení mezi iTunes a Apple TV.

Tato aktualizace je však zatím dostupná jen prostřednictvím mechanismu Software Update (má velikost 959 KB) a nabízí se jenom pro Snow Leoparda, na podpůrné stránce Applu pro stahování softwaru se dosud neobjevila.

Vývojářská verze prohlížeče Chrome již podporuje rozšíření

Počátkem prosince 2009 Google konečně uvolnil první beta verzi svého webového prohlížeče Chrome též pro Mac OS X (a pro Linux, stabilní verze pro Windows se přitom dodávají již dlouho).

Google svůj prohlížeč pro Mac OS X sliboval řadu měsíců, avšak aby stihl slibovaný termín, musel macovskou verzi značně ochudit ve srovnání s variantou pro Windows.

Přesto si tento prohlížeč získal řadu uživatelů a jeho obliba stále roste, podle prosincového průzkumu firmy Net Applications se Chrome stal celosvětově třetím nejpoužívanějším prohlížečem a předběhl Safari, na čemž se nejspíš podílelo právě uvedení beta verze pro Mac OS X, ačkoli nejvíce uživatelů tento prohlížeč určitě nadále má pod Windows (vliv verze pro Linux zřejmě nebyl, vzhledem k zastoupení této platformy, tak významný).

Chrome pro Mac ovšem ve stávající beta verzi chybí spousta důležitých prvků, nepodporuje ani rozšíření Chrome Extensions dovolující doplňovat ho o nové možnosti podobně jako to lze dělat pomocí doplňků ve Firefoxu (Chrome ale používá odlišný způsob implementace rozšíření). Počet rozšíření přitom rychle roste, teď se jich nabízí již přes 1 400.

Avšak od minulého týdně alespoň vývojáři již mohou rozšíření Chrome používat i pod Mac OS X, Google totiž uvolnil novou vývojářskou verzi, jež rozšíření podporuje. Jako obvykle je tato verze dostupná ve vývojářském kanálu (tři různé distribuční kanály pro nové verze Chrome podle jejich stability zavedl Google již loni v lednu).

Vedle podpory rozšíření prohlížeč nově poskytuje synchronizaci záložek a „přišpendlování“ panelů (funkci „Pin Tab“), kdy se záložka panelu v liště panelů „scvrkne“ jen na favikonu panelu, čímž lze ušetřit místo v liště panelů.

Jde ovšem o vývojářskou verzi, jež obvykle bývá méně stabilní, navíc pokud máte nainstalovanou beta verzi, vyžaduje vývojářská verze ruční instalaci, nepůjde využít automatickou aktualizaci. Dá se však předpokládat, že brzy Google tyto novinky přenese také do beta verze, takže budou dostupné i širší uživatelské obci. Chrome pro Mac se tak dále přiblíží své variantě pro Windows a zřejmě získá další příznivce i na platformě Applu.

České hnutí Sandwichlab.net nabízí několik drobných aplikací pro Mac OS X

Ať se nám to líbí nebo ne, v naší zemi Macy stále zůstávají výrazně menšinovou platformou, a tak za pozornost stojí každá domácí iniciativa, jež se jich týká, zejména aplikace Mac OS X pocházející od českých autorů. Nedávno se na nás obrátila tvůrčí skupina Sandwichlab.net (sama se označuje jako hnutí), fungující při Fakultě umění a designu Univerzity J. E Purkyně v Ústí nad Labem, s tím, že vytváří aplikace pro Mac OS X.

A protože vítáme každou takovou domácí snahu, rádi tyto aplikace zde zmíníme. Dosavadní aplikace hnutí shrnuje tato stránka, jsou celkem čtyři.

Aplikace Svátek zobrazuje v systémovém menu, kdo právě slaví jmeniny, lze nastavovat velikost písma a umí využívat oznamovací službu http://growl.info/ Growl. Zajímavé je i to, že se jedná o modernizovanou verzi aplikace Ing. Tomáše Zahradnického vytvořenou v roce 2004 pro soutěž, kterou tehdy vyhlásil právě MůjMac.

Svátek 1.1.0 vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší, pracuje jak na procesorech Intel, tak na PowerPC a dá se stáhnout odtud (jde o necelých 800 KB velký DMG soubor).

Aplikace Rssko prozrazuje profesní zaměření svých tvůrců, je to totiž „institucionální“ RSS čtečka zobrazující RSS kanály z českých serverů zabývajících se kulturou. Opět může oznamovat pomocí služby Growl, vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší a pracuje pouze na procesorech Intel. Stáhnout ji lze tady (zabírá 2,1 MB).

Utilita SmartSaver umožňuje softwarovou změnu jasu displeje Macu, což se hodí zejména pro stroje používající starší klávesnice bez tlačítek pro regulaci jasu nebo pro ty, kdo mají na klávesnici aktivované funkční klávesy. Utilita navíc změnu jasu animuje, aby si na to oči uživatele lépe zvykly a nabízí možnost úprav jasu po vrstvách, takže jde měnit jas jen určitých prvků obrazu.

SmartSaver se zatím nachází v beta verzi a narozdíl od předchozích dvou aplikací dosud nebyl lokalizován do češtiny, v budoucnosti by utilita měla doplnit ještě další funkce (například plynulé ztmavování při nečinnosti stroje či vinětaci obrazovky).

Utilita SmartSaver 0.0.9 beta funguje pouze pod Mac OS X 10.5 nebo vyšším a jenom na Intelu, stáhnout ji můžete zde (má velikost 2,4 MB).

Poslední aplikace Sandwichlab.net je spíše hříčka, šetřič obrazovky Facebook ruined my life střídavě zobrazuje toto heslo a úvodní obrazovku sociální služby Facebook (daný Mac ovšem musí být připojený k Internetu a uživatel se musí přihlásit k Facebooku, aby to fungovalo, jinak se místo Facebooku zobrazí černá obrazovka). Verzi 0.2 beta tohoto šetřiče získáte tady (17 MB). Vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší a pracuje na Intelu.

Hnutí Sandwichlab.net tak zatím poskytuje jen několik menších, přesto možná pro někoho docela užitečných utilit, to ostatně můžete posoudit sami, ale v budoucnosti snad svou nabídku dále rozšíří.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Import bookmarks do Chrome na Mac?

Autor: Roman Muž

Založeno: 11.01.2010, 15:56
Odpovědí: 0

Jdou vám někomu importovat oblíbené ze iSafar nebo FF do Chrome na Mac?

Mně to vždycky spadne. A synchronizace s Google bookmarks tky nefunguje.

Odpovědět na příspěvek

import v pohode ale...

Autor: Peter Muž

Založeno: 11.01.2010, 21:42
Odpovědí: 0

doporucujem doplnok xmarks (ff, chrome, ie...)
uplne v poho vsetko, akurat sa s tym treba trochu pohrat 1. krat

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: