Nový software pro Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Nový software pro Mac OS X

2. prosince 2009, 00.00 | Utilita Sponge 1.3 uklízí disk rychleji a spolehlivěji. Organizátor písem Font Sleuth 2.0 přidává nová okna a funkce. A první beta verze prohlížeče Chrome pro Mac bude zřejmě postrádat některé vlastnosti.

Pro Macy se v minulých dnech objevily tyto softwarové novinky:

Sponge 1.3 si lépe poradí s rozsáhlými souborovými systémy

Rakouská firma Dare to be Creative dodává různé utility pro Macy, patří k nim také Sponge, nástroj pro úklid disku. Časem se na disku asi každému nahromadí řada aplikací a souborů, z nichž mnohé nepotřebuje.

Mac OS X je sice přehlednější než jistý konkurenční operační systém, co se týče instalace a odstraňování aplikací, přesto se může hodit utilita, jež pomůže z disku odstranit datové harampádí. A přesně k tomu slouží Sponge („sponge“ v angličtině znamená houbu na mytí, právě tak se snaží fungovat tenhle program).

Sponge nabízí tři hlavní možnosti, jak uvolnit prostor na disku (pro každou z nich poskytuje samostatnou kartu). Ta první spočívá v odstranění aplikací, utilita sdělí, jaké aplikace jsou nainstalované, kolik místa zabírají a kde se nacházejí. Jestliže se ve výpisu najdou již nepotřebné aplikace, půjde je pomocí Sponge rychle a bezpečně odstranit.

Pokud již na disku dochází místo, pomůže funkce „Sweep Disk Hogs“ (vymést žrouty diskové kapacity) smazat z disku to, co zabírá nejvíc místa, ukáže, které soubory a složky z disku nejvíc ukusují a dovolí jejich odstranění. A konečně je zde možnost vyhledání duplicit, s rostoucím počtem dokumentů se stále častěji stane, že se některé soubory uloží vícekrát, Sponge to však umí zjistit a objevené duplikáty smaže.

Dare to be Creative tuto svou utilitu průběžně vylepšuje, nyní vydala verzi 1.3. Ta především zvýšila výkon, pracuje rychleji, svižněji reaguje a má nižší provozní režii. Současně se zlepšila její stabilita, již by nemělo docházet k občasným pádům a především si lépe poradí s rozsáhlými souborovými systémy. Zlepšila se rovněž použitelnost programu a přibyly nové předvolby, například možnost nechat provádět úklidové úlohy v pozadí. A samozřejmě nová verze přináší též opravy řady chyb.

Sponge 1.3 vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší (a přirozeně je kompatibilní se Snow Leopardem), funguje jak na procesorech Intel, tak PowerPC. Zkušební verzi lze stáhnout odsud (jde o 1,3 MB), v plnou verzi se změní zakoupením sériového čísla za 21 EUR.

Font Sleuth 2.0 vylepšuje možnosti prohlížení a hledání písem

Pro Mac OS X se nabízí řada utilit dovolujících uspořádání písem, vedle drahých profesionálních programů s mnoha možnostmi existují také levnější a jednodušší utility tohoto typu, k nim patří i Font Sleuth firmy ToThePoint (což je ovšem vlastně jediný vývojář užívající jazyk REALbasic).

Utilita Font Sleuth umožňuje písma seskupovat podle uzpůsobovatelných kritérií (anebo jejich přetažením do editoru skupin) a zobrazovat jejich WYSIWYG ukázky, pro ty se dá nastavit použitý text, barva, velikost, styl a zarovnání. Seznamy písem lze ukládat a tisknout, stejně tak je možné ukládat textové fráze pro ukázky písem. A dále program dovoluje vytvářet nastavovatelné prezentace písem a přehrávat je.

Utilita umí zobrazovat též nenainstalovaná písma, zobrazí písma vnořená ve vybrané složce a jedním klepnutím se dají taková písma doinstalovat.

A teď se objevila nová, významně vylepšená verze 2.0. Ta přináší zcela přepracovaná okna pro prohlížení a zobrazování písem, okno prohlížeče nyní předkládá seznamy skupin. Utilita dokáže vypisovat uživatelská, systémová a knihovní písma a ikony v seznamech udávají umístění jednotlivých písem. Písma se nyní dají zobrazovat ve Finderu a zlepšilo se jejich vyhledávání.

K setříděným písmům lze přeskakovat písmeny abecedy a v seznamech jde zapínat a vypínat zobrazování tučných a kurzívních verzí písem. A vybraný text z oken utility se může kopírovat či přetahovat do jiných aplikací. Editor skupin byl zpřehledněn a utilita doznala řady drobných vylepšení zvyšujících její výkon.

Font Sleuth 2.0 vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší a pracuje jak na procesorech Intel, tak PowerPC. Dvacetidenní zkušební verze se nabízí tady (má velikost 11,7 MB), plná verze stojí 15 USD. Ovšem registrovaní uživatelé verze 1.x dostanou novou verzi zdarma a totéž platí pro uživatele nadále nepodporované utility Fontz, předchůdkyně programu Font Sleuth.

Beta verze Chrome pro Mac bude ochuzena o některé vlastnosti

Na webový prohlížeč Chrome pro Mac se čeká již velice dlouho, ale teprve nedávno Google nepřímo slíbil, že se jeho první veřejná beta verze pro Mac OS X objeví v prosinci. Avšak aby se to vůbec stihlo, bude zřejmě nutné program ochudit o některé vlastnosti, které již teď nabízí pod Windows.

Informuje o tom TechCrunch, uvádí, že projekt Chromium pro Mac (otevřený projekt, z něhož Chrome vychází) již má jen několik málo zbývajících vážnějších chyb.

Přesto se ale bude stále jednat o beta verzi, a to navíc neúplnou ve srovnání s variantou prohlížeče pro Windows. TechCrunch prozkoumal dostupné materiály k projektu Chromium pro různé platformy a podle toho odvodil, co varianta pro Mac bude nejspíš postrádat.

Chybět bude správce záložek Bookmark Manager, podpora režimu App Mode, v němž mohou webové aplikace běžet ve vlastním okně a také správce úloh Task Manager.

Program nebude zatím podporovat ani celoobrazovkový režim a scházet budou i některé plánované vlastnosti specifické pro Mac, například podpora gest více prstů na trackpadech a synchronizace záložek pro Mac. A též nebude dostupná úplná podpora rozšíření prohlížeče. Předpokládá se, že beta verze pro Mac bude verzí 4, vyjmenované vypuštěné vlastnosti by se měly objevit až v následující verzi 5.

Chrome pro Mac dále nebude podporovat Google Gears, dovolující offline provozování webových aplikací, a to ani v následné verzi, místo toho zřejmě Google hodlá pod Mac OS X využít obdobných možností HTML5.

A Chrome pro Mac prozatím nebude existovat v 64bitové verzi a není jisté, jestli se podpora 64bitového zpracování stihne do verze 5, to zjevně záleží na tom, jak dobře bude v 64bitovém prostředí pracovat javascriptové jádro Googlu.

Prohlížeč Chrome by tak sice měl již brzy (podle některých odhadů možná již tento týden) být i pod Mac OS X dostupný širší uživatelské obci (dosavadní vývojářské verze měly příliš velké problémy se stabilitou), avšak proti Windows bude o dost ochuzený, následná verze ale většinu chybějících funkcí slibuje doplnit, jenže na tu bude třeba si ještě počkat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: