Nový software Applu pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Nový software Applu pro Macy

24. srpna 2011, 00.00 | Vývojáři obdrželi novou beta verzi Mac OS X 10.7.2 a další beta verze souvisejícího softwaru. V Mac App Store se počal nabízet Mac OS X 10.7.1. iTunes 10.4.1 přinášejí opravu pěti chyb. Vyšla správní utilita Apple Remote Desktop 3.5.1 Admin. A také se objevila nová verze 2.8 ovladačů tiskáren Epson pro Mac OS X.

V pondělí a v úterý Apple vydal několik softwarových aktualizací pro Macy, ale nejprve se ještě musíme vrátit k několika beta verzím, jež Apple pro vývojáře uvolnil už minulý týden:

Nová beta verze Mac OS X 10.7.2 a další beta verze souvisejícího softwaru

Tyto beta verze (jako vždy dostupné pouze registrovaným vývojářům) jsme již stručně zmínili v pondělním článku o novinkách iOS 5, vyšly totiž minulý pátek současně s šestou beta verzí iOS 5, ale od té doby se o nich objevily některé dodatečné informace.

Především minulý pátek dorazilo nové sestavení 11C40 Mac OS X 10.7.2. Tato verze Lionu je poněkud zvláštní, slouží totiž jen k testování služby iCloud (služba samotná je vývojářům dostupná též v beta verzi, spuštění ostré verze se očekává na podzim spolu s uvedením ostré verze iOS 5).

Služba ke svému fungování potřebuje příslušný klientský software, na Macu to konkrétně znamená Mac OS X 10.7.2 a pak ještě dodatečný podpůrný software iCloud for OS X Lion. A zároveň Apple uvedl i novou beta verzi webového prohlížeče Safari 5.1.1.

Co se týče Mac OS X 10.7.2, jeho první beta verze se objevila už několik dní po zahájení prodeje Lionu, od té doby přicházejí další beta verze, ta předposlední pochází z pátku 12. srpna, nejnovější beta verze tak vyšla přesně týden poté. Aby v tom byl ještě větší zmatek, minulé úterý Apple uvolnil Mac OS X 10.7.1, aktualizaci Lionu pro všechny uživatele, jež opravila některé chyby.

Naproti tomu Mac OS X 10.7.2, alespoň ve své současné podobě, je určen pouze pro testování služby iCloud (není jasné, jestli nová beta verze již zahrnuje i opravy z verze 10.7.1). Že nejde o úplně normální verzi Lionu ukazuje i to, že před uplatněním nové aktualizace je třeba spustit „revizní utilitu“, která odstraní všechna předchozí sestavení Mac OS X 10.7.2.

Aby však služba iCloud mohla vůbec fungovat, musí se ještě nainstalovat osmá beta verze softwaru iCloud for OS X Lion, jež odstraní všechny odkazy na MobileMe (kterou iCloud nahrazuje) a zajistí integraci iCloud s aplikacemi jako jsou poštovní klient Mail a kalendář iCal.

A nová beta verze prohlížeče Safari 5.1.1 umožňuje synchronizaci záložek prohlížeče a seznamu Reading List prostřednictvím služby iCloud.

Později se objevily některé dodatečné informace o novém sestavení Mac OS X 10.7.2. Velikost aktualizačního souboru činí 730 MB a Apple žádá testující, aby se zaměřili především na AirPort, AppKit, grafické ovladače, obchod Mac App Store, poštovního klienta Mail a vyhledávání Spotlight.

Stále však není jasné, zda se Mac OS X 10.7.2 někdy dostane také ke koncovým uživatelům, pokud ano, zřejmě se bude dost lišit od toho, co nyní dostávají vývojáři.

Minulý pátek ovšem vyšla ještě třetí předběžná verze (Developer Preview 3) integrovaného vývojového prostředí Xcode 4.2 pro tvorbu aplikací Mac OS X a iOS, jež zřejmě hlavně opravuje chyby. A dále vývojáři obdrželi šestou beta verzi iTunes 10.5 (s mírně změněnými ikonami postranní lišty), ta umožňuje synchronizaci se zařízeními provozujícími iOS 5.

V Mac App Store se začal nabízet Mac OS X 10.7.1

Už jsme zmínili, že minulé úterý Apple uvolnil Mac OS X 10.7.1, který opravuje různé chyby. Zatím ho však nabízel jen prostřednictvím mechanismu Software Update anebo ručně stahovatelných aktualizací.

Lion se však prodává především v Mac App Store a tam se až do včerejška stále nacházela verze 10.7. (Od minulého úterý se Lion dodává též na USB flash disku, pravděpodobně ve verzi 10.7, ale dá se předpokládat, že novější dodávky již ponesou verzi 10.7.1, protože toto médium se aktualizuje snáze než optické disky.)

To se změnilo teprve včera, od úterý už Mac App Store poskytuje verzi 10.7.1. Což znamená, že při koupi Lionu z Mac App Store zákazník dostane aktuální verzi operačního systému a již nebude muset stahovat a instalovat dodatečné aktualizace.

Tohle se samozřejmě s DVD disky příliš často dělat nedalo, kupříkladu v případě Snow Leoparda byla jeho původní podoba později nahrazena disky nesoucími Mac OS X 10.6.3, ovšem následné aktualizace Snow Leoparda pokračovaly až do verze 10.6.8.

Samostatné aktualizace ale budou potřeba i nadále, zdá se totiž, že verze 10.7.1 v Mac App Store je určena pro nové instalace, stávající instalace Lionu pořídí lépe s rozdílovou aktualizací přes Software Update (při instalaci z Mac App Store se podle zpráv z diskusí znovu stahuje celých 3,5 GB, zatímco rozdílová aktualizace zabírá jenom pár desítek megabytů).

iTunes 10.4.1 opravují několik chyb

Výše jsme zmínili novou beta verzi iTunes 10.5 pro vývojáře, v pondělí však novou verzi iTunes dostali také koncoví uživatelé, ti se ovšem musí spokojit s verzí 10.4.1.

iTunes 10.4 vyšly současně s uvedením Lionu koncem července, nová verze 10.4.1 podle očekávání přináší opravy chyb, těch popsaných je celkem pět.

Multimediální tlačítka některých klávesnic třetích stran by teď již měla v iTunes fungovat správně a byla opravena chyba týkající se přidávání grafických obálek k hudebním skladbám a videím. Byl vyřešen problém, který mohl způsobovat zamrzání iTunes při zakoupení HD filmu v iTunes Store a otevírání iTunes by po probuzení Macu ze spánku už nemělo trvat nečekaně dlouho. A dále byly opraveny chyby spojené s podporou hlasového výstupu VoiceOver.

iTunes 10.4.1 se nabízejí jednak přes Software Update (na Macu), jednak se dají ručně stáhnout z webu Applu. Vlastní stažení ovšem obstará tato stránka, jež předloží odpovídající variantu podle přistupující platformy. Z ní lze získat iTunes 10.4.1 pro Mac OS X (o velikosti 90,26 MB) a pro 32bitová vydání Windows (77,47 MB), pro 64bitová vydání Windows se dodává samostatný instalátor tady (78,32 MB).

Podrobný seznam hardwarových a softwarových požadavků iTunes 10.4.1 najdete na stránce pro jejich stažení, zde stačí říci, že na Macu vyžadují Mac OS X 10.5 nebo vyšší a QuickTime 7.6 či vyšší, v případě Windows budou potřeba Windows XP SP2 nebo vyšší, 64bitová varianta pak požaduje 64bitová vydání Visty nebo Windows 7.

Apple Remote Desktop 3.5.1 Admin opravuje drobnou chybu

V pondělí vyšla též nová verze 3.5.1 serverové správní utility Apple Remote Desktop Admin. Současně se zahájením prodeje Lionu Apple uvedl verzi 3.5 svého softwaru Apple Remote Desktop (ARD) pro vzdálenou správu většího počtu Maců v podnicích a jiných větších organizacích. A tohle pondělí aktualizoval jeho správní utilitu na verzi 3.5.1 (klientský software ARD byl již v červenci vydán jako verze 3.5.1, ale správní utilita zůstávala u verze 3.5).

Nová verze 3.5.1 podle tohoto podpůrného dokumentu opravuje jedinou chybu, jež mohla zabraňovat dokončení oznamovacích úloh.

Utilita Apple Remote Desktop 3.5.1 Admin se nabízí přes Software Update nebo se dá stáhnout odtud (jde o 25,42 MB), vyžaduje Mac OS X 10.6.6 či vyšší a server, na němž bude pracovat.

Vyšly nové ovladače pro tiskárny Epson

V úterý Apple uvolnil jedinou softwarovou aktualizaci pro Macy, a to verzi 2.8 ovladačů tiskáren Epson pro Mac OS X. Přesněji řečeno se jedná o ovladače pro jednoúčelové a multifunkční tiskárny a též pro samostatné skenery Epson, seznam všech nyní podporovaných modelů najdete zde.

Seznam je hodně dlouhý, proto při ručním stažení z webu Applu půjde o 961,5 MB velký balík ovladačů. Stahovat se samozřejmě dá také přes Software Update, kdy se však nabídnou pouze ovladače pro zařízení Epson připojená k danému Macu a objem přenesených dat bude podstatně menší. Ovladače Epson 2.8 Printer Drivers vyžadují Mac OS X 10.6 nebo vyšší, případně Lion.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: