Nokia PhoneManager - konečně i pro Maca - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Nokia PhoneManager - konečně i pro Maca

28. února 2002, 00.00 | Konečně se i uživatelé Maců dočkali pořádné podpory pro své mobilní telefony, konkrétně pro Nokie 6210, jeden z nejrozšířenějších "manažerských" mobilních telefonů. Jak se nám líbil unikátní program z dílny slovenského vývojáře?

Minule jsme psali o programu na posílání log, což patří spíš do kategorie zábavy. Dneska se však podíváme na aplikaci, na kterou asi mnoho uživatelů telefonů Nokia 6210 čekalo - správce telefonu, neboli PhoneManager.

Nokia 6210 a některé další telefony této značky mají v některých oblastech výrazně rozšířené možnosti oproti jiným telefonům - například nabízejí možnost uložení až 500 záznamů v adresáři, které kromě jména a čísla mohou obsahovat několik další čísel, poznámky či přiřazení do skupin volajících (skupiny volajících slouží pro snadnější identifikaci příchozích hovorů, lze jim přiřazovat vlastní zvonění a případně je filtrovat). Toto vše je však vlastní rozšíření Nokie, GSM standard podobný rozšířený adresář nezná, každý si ho implementuje po svém. Ericsson nebo Siemens mají své řešení, které není shodné s řešením Nokie.

Protože se jedná o nestandardní vlastnost Nokie, byl poměrně pochopitelně také problém s podporou těchto rozšířených vlastností v programech. Na PC je dostupný jak balík přímo od Nokie, tak několik programů od dalších vývojářů (jeden z nejznámějších je Oxygen od ruských programátorů), ovšem na Maca nikdo podporu zatím nenapsal. Proto mě velmi potěšilo objevení programu PhoneManager od slovenského vývojáře MacMedia, který jako první na Macu tento problém řeší - a poměrně velmi dobře. Program je určený jak pro Mac OS 9, tak pro Mac OS X, pod Mac OS 9 je potřeba ještě nainstalovat balíček, zabezpečující sériovou komunikaci - ten je potřeba samostatně stáhnout.

Nejdříve co a jak připojíme. V tomto případě je výběr poměrně omezený - je podporován jediný mobilní telefon, Nokia 6210 (například nová Nokie 6310 je opět odlišná a nefunguje s vůbec žádným standardním programem - ani na posílání SMS, nic) a také jediný způsob připojení - přes kabel. A vzhledem k tomu, že Nokia pro komunikaci svým "protokolem", který zabezpečuje přenos rozšířených dat, vyžaduje vyšší rychlost sériového portu, je také nutné mít vysokorychlostní sériový port na Macu - pokud tedy máte například normální Keyspan PDA adapter, máte smůlu, potřebujete Keyspan Hi-Speed serial adapter (za jehož zapůjčení na testy děkujeme společnosti Quentin) - komunikace vám jinak prostě nebude fungovat. Pokud máte starého Maca s opravdovým sériovým portem, mohlo by to s příslušnou přechodkou fungovat - nemáme však bohužel vyzkoušené.

Nyní k programu samotnému. Po spuštění je potřeba nastavit port, pomocí kterého se bude komunikovat a také použité kódování - při nastavení na MacCERoman a zobrazení pomocí českého fontu se nám podařilo do telefonu přenášet bez problémů i jména s českými znaky.

Po korektním nastavení je čas na připojení počítače k mobilu (to se dá po správném nastavení předvoleb zapnout i automaticky po spuštění programu). V menu Phone je potřeba vybrat příkaz Connect, po kterém se naváže komunikace mezi počítačem a mobilem. Že je spojení navázané poznáte snadno podle absence chybové hlašky ;) a podle ikonky, která se objeví dole na lištičce s tlačítky.

První tlačítko na liště je určené pro práci s telefonním seznamem v mobilu - tedy ona rozšířená verze, nazývaná též adresář. Pokud otevřete okno seznamu, zjistíte, že se nic neděje - je potřeba načíst obsah telefonu příkazem Download z menu Phone - stejně se postupuje i u všech ostatních položek. Možná by bylo lepší, kdyby tento příkaz byl přímo v daném okně, intuitivněji dostupný.

Poté probíhá načítání seznamu - v ten okamžik podle našich zkušeností je lepší se na počítač jen dívat, jinak se proces přenášení dat přeruší. V okně se poté zobrazí celý seznam podle abecedního pořadí, s primárním číslem a přiřazenou skupinou volajících. Kliknutím se zobrazí v horní části okna podrobnosti, poklepáním následně lze záznam editovat. Ke každému záznamu v adresáři je možné přiřadit až pět telefonních čísel, přičemž jedno z nich (obvykle první zadané) je nastavené jako výchozí, tedy to které se nabídne automaticky. Kromě toho je u každého záznamu místo na dvě poznámky, například emailovu adresu a poznámku či adresu a přiřadit kontakt do skupiny volajících. Pochopitelně lze také přidávat nové záznamy a také jednoduše odesílat na daný kontakt SMS zprávu, vše pomocí tlačítek v okně. Po provedení úprav je potřeba modifikovaný adresář opět nahrát zpět do mobilu, příkazem Update z menu Phone, program se také zeptá zda má změny uložit při zavření okna. Bohužel si seznam nepamatuje (nebo alespoň ho již v této podobě nezobrazí) a je nutné ho do znovu otevřeného okna opět nahrát z mobilu nebo otevřít jako soubor z disku.

Další položkou je editace seznamu na kartě - zjednodušená verze editace adresáře, obsahující pouze jedno telefonní číslo, ovšem také s možností přiřadit do skupiny volajících. Bohužel, nepodařilo se mi přijít na to, jak jednoduše docílit přemístění kontaktů z telefonu na kartu - program nic podobného neumožňuje přímo, pouze oklikou přes telefon (nahrát seznam kontaktů z telefonu, uložit, redukovat na počet 200 záznamů, resp. maximální kapacitu vaší karty, nastavit jako primární nejdůležitější číslo, nahrát zpět do telefonu, v telefonu zkopírovat na SIM kartu, nahrát do telefonu zpět původní verzi adresáře). Podporovat tento "přechod" nějak přímo by nebylo na škodu, například v okamžiku kdy uživatel opouští Nokii 6210 nemá jak jinak přenést své údaje. Také by potěšila podpora pro Nokii 6310 - mnoho uživatelů 6210 na ní bude přecházet (nebo již přešlo...) a tak by to byla elegantní cesta, jak to řešit na Macu - v daný okamžik je potřeba tento problém vyřešit na PC.

Tlačítko SMS slouží pro práci s krátkými textovými zprávami, ovšem v poměrně komfortní podobě - umožňuje načíst archív SMS z telefonu a všechny si zobrazit, včetně obrazových SMS a také lze snadno SMSky odesílat. K přijatým SMS zprávám uživatel vidí také všechny dostupné technické údaje. SMSky lze snadno mazat, bohužel je nelze kopírovat mezi složkami - i přesto se jedná o výrazné zjednodušení práce s velkými archívy SMS zpráv, kterých Nokia 6210 umožňuje uchovávat až 150.

V části určené pro práci s logy je možné upravovat všechnu dostupnou grafiku na mobilu - logo operátora, loga skupin volajících, logo po zapnutí telefonu a také obrazové SMSky. Zabudovaný editor je poměrně primitivní, lze však otevírat soubory v širokém spektru formátů (ovšem pouze 1bitové) a také načítat grafiku, která je již uložená v mobilu. V případě grafiky pozor na jednu drobnost, body na displeji telefonu nejsou kostičky, ale obdélníčky, proto bude grafika lehce deformovaná.

Poslední položkou je systémové info o mobilu - zobrazí základní údaje, včetně informací o verzi firmware, síle baterií a signálu.

Program se používá poměrně snadno a intuitivně (tápal jsem chvíli s načítáním údajů z telefonu prostřednictvím příkazu Download) a funguje podle očekávání. Snad jen upozorním na dva problémky které se objevily - v jednom případě se program odmítl spustit, na to pomohlo smazání předvoleb, druhý problémek se může objevit s komunikací s mobilem při odesílání dat po delší době od připojení. V takovém případě pomůže vybrat v menu Disconnect a následně opět Connect.

Majitelům Nokie 6210 program PhoneManager výrazně zjednodušuje používání jejich mobilního telefonu - vnášet pořádek do velkého seznamu lze výrazně jednodušeji přes počítač, než přes menu telefonu. Chybí bohužel zmiňovaná možnost přenosu dat mezi adresářem a SI M kartou a také možnost načtení dat z externího zdroje, například pro synchronizaci s adresářem v počítači. Doufejme, že se také podaří autorovi "rozchodit" komunikaci přes IrDA port, který jsou zvyklý používat majitelé PowerBooků - o absenci podpory pro Nokie 6310 (a v případě podpory IrDA i další modely) jsem se již zmiňoval, rozhodně by potěšila. Kromě podpory vyzvánění se však jedná o poměrně plnohodnotnou náhradu balíku programů od Nokie - v tomto případě se jedná o shareware, za jehož plné využití (možnost uploadu dat do mobilu) musíte zaplatit 27 USD.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: