Mactracker - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Mactracker

mactracker

22. května 2001, 00.00 | Hledáte základní informace o některém z Maců, monitorů Apple nebo firemní tiskárně či některém ze systémových updatů? Mactracker může pomoci.

Různé databáze, obsahující co nejpodrobnější informace o počítačích Apple, jsou celosvětově populárním artiklem. Před lety doprovázela podobná databáze počítačů aplikaci FileMaker, v různě podrobné formě (a více či méně uživatelsky přítulné) lze tyto informace najít i na některých serverech.

Mactracker (aktuálně ve verzi 1.0.1) plní tuto funkci jako samostatný prográmek. Asi se shodneme, že není takový problém podobnou aplikaci napsat, jako spíš zvolit vhodnou koncepci a poměr mezi náročností a podrobností. V neposlední řadě pak záleží na autorově úsilí, s jakým bude databázi udržovat, opravovat a doplňovat nové, správné údaje.


S výjimkou posledního požadavku, který prověří až čas, se Mactracker, myslím, celkem povedl. Čeho si na počítačích všímá, je zhruba vidět z obrázků, základní informace rozhodně obdržíme. Oproti podrobnějším databázím tu například nenajdeme informace o paměti cache, na druhou stranu nabízí jinde málo frekventovaný údaj o konektoru monitoru, nebo hodnotu minimální rychlosti paměti RAM. Konfiguraci uváděných parametrů tak jistě někdo označí za vhodnou, zatímco jiné neuspokojí; jak tomu bude do budoucna, lze ale jen těžko odhadnout.


Specialitkou Mactrackeru jsou Apple značkové monitory a tiskárny. Výběr je reprezentativní, u tiskáren sahá od LaserWriteru z roku 1985, přes StyleWriter, až po Color LaserWriter 12/660 PS; podobně jsou zařazeny monitory počínaje rokem 1989 až po 22" Apple Cinema Display.


Příjemná je i možnost rovnou z menu přejít na stránky Apple s dostupnými aktualizacemi systémů – kromě historických systémů tu najdete i link na nejnovější update Mac OS X, což může napovídat, že autor má s aktualizacemi celkem vážné úmysly.


A tak asi jedinou výraznější námitkou je trochu podivná funkce tlačítka „Update", které spustí vyhledávání aktualizací databáze. Když ale program žádnou aktualizaci nenalezl, nenechal vyhledávání přerušit, a tak se sloupec vyhledávání „točí" až do ukončení práce s programem - naštěstí jinak, než vizuálně, v práci nevadí.

Autorem Mactrackeru je Ian Page. Program je ke stažení (1,1MB) na této adrese, k dispozici je i verze pro Mac OS X. Na stránce nejsou uvedeny žádné hardwarové ani softwarové nároky, nicméně návod k řešení některých drobných potíží zjevně předpokládá užití systému Mac OS 9 a novějších. Program je freeware, tedy k použití zdarma.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: