Mac OS X v roce jedna - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Mac OS X v roce jedna

macosearly

26. března 2002, 00.00 | V sobotu uplynul rok od uvedení Mac OS X na trh. Co se za tento rok změnilo, a co nás především čeká v budoucnosti? Kdy uživatelé začnou přecházet na Mac OS X? Kdy budeme mít český systém? A první českou knihu?

V sobotu 23. března uplynul přesně rok okamžiku, kdy byl Mac OS X uvolněn ve své první komerční verzi pro prodej uživatelům. Byl to pravděpodobně rok největších změn u Applu, kdy se přes uživatele přehnalo tolik nových verzí programů, tolik nových aplikací a tolik informací, jako asi nikdy předtím. Byl to také rok zlomu - pokud by totiž nepřišel teď, tak už pravděpodobně nikdy. Ovšem byl to také rok vyčkávání.

Mnoho uživatelů si asi ještě pamatuje uvedení první verze před rokem - pokud pomineme uvedení veřejné betaverze, kdy Applu za 30 USD udělal ze svých uživatelů ohromnou skupinu betatesterů. Ale tak jsme si někdy mohli připadat vlastně i v tom uplynulém roce, jen se tomu už neříkalo betaverze. Vzpomínám si, jak jsem sledoval vývoj nových a nových verzí, až jsem držel v ruce (resp. nainstaloval na počítač) něco, o čem se tvrdilo, že je to "Golden Master", tedy verze pro lisování komerčních CD. A opravdu to ta správná verze byla a já jsem si při pohledu na problémy a chyby říkal "A sakra...".

O tom, že Mac OS X bude zcela jiný než Mac OS 9, jsme věděli. Nejen jinak barevná okna a podobně, ale především jiný styl používání a zcela rozdílná práce se systémem jako takovým. Je to UNIX, takže pryč jsou časy odvážného ručního upravování obsahu systému a kouzlení s počítačem. Samozřejmě, Mac OS X má své cestičky, jak obdobných věcí dosáhnout také, ale ty se zatím stále učíme. Byl to tedy především rok učení nových postupů, nových zvyků, využívání nových možností. Kdo chtěl, mohl se vrhnout do Mac OS X doslova po hlavě, například v našem oblíbeném seriálu o používání terminálu - příkazové řádky - pod Mac OS X. Pro všechny nadšence a šťouraly to z tohoto hlediska byl dobrý rok :). Pro techniky a pracovníky podpory však nastane s houfným přechodem na Mac OS X malé peklo: uživatelé, zvyklí a znalí řešení pro Mac OS, si najednou nebudou vědět rady i s mnohdy triviálními problémy.

Přesvědčily jsme se, že Mac OS X z mnoha hledisek splňuje to, co slíbil. Systém je především výrazně stabilnější, než libovolný jiný Mac OS. Samozřejmě, že jsem za ten rok viděl mnoho a mnoho pádů, včetně několika "kernel paniků", ovšem z hlediska produktivity je systém bez diskuze mnohem stabilnější než Mac OS 9. Mnoho však Mac OS X musí dohnat v rychlosti a i použitelnosti v rutinních činnostech. Mac OS X bohužel i relativně výkonné stroje, například s procesorem G3, výkonnostně degraduje, neboť potřebuje příliš výkonu pro sebe, a také princip systému je odlišný a neumožňuje aplikaci obvykle "vymáčknout" ze stroje vše. Uživatelé příliš často vidí "spinning ball", barevné kolečko, které se objevuje, když s danou aplikací není opravdu možné pracovat, bohužel se nezřídka objevuje například i ve Finderu.

Apple se za ten rok poučil - trochu. Uvedl novou verzi, ve které musel ustoupit z některých svých nápadů, které možná sice vypadaly hezky, ale v praxi byly obtížně použitelné. Z hlediska uživatelského rozhraní se jedná zatím stále o krok trochu vpřed a trochu vzad - několik věci je výrazně lepších než v Mac OS 9, některé jsou výrazně horší. Samozřejmě, u konkrétních funkcí záleží na vkusu a zvyku konkrétního uživatele, dá se však říci, že díky utilitkám do třetích stran (bohužel často placeným), o kterých pochopitelně často píšeme na MujMACu, se dá udělat z Mac OS X "slušné místo k životu" i pro věčné nespokojence, jako jsem například já. Z toho vyplývá, že i velmi konzervativní uživatelé mohou přejít na Mac OS X bez výraznějších otřesů a změn ve svých návycích.

Důležitá byla verze 10.1, která se dá označovat za opravdovou verzi 1.0 - ta březnová byla jen další "Public beta", které chybělo mnoho funkcí a kterou odmítali podporovat vývojáři, teprve verze 10.1, ohlášená v červenci a uvedená v září, přinášela mnoho z chybějící funkčnosti. Až díky této verzi můžeme konečně alespoň trochu rozumně používat češtinu, přehrávat a vypalovat DVDčka, vypalovat CDčka, upravovat si rozhraní trochu víc ku obrazu svému a podobně. Nová verze také uspokojila vývojáře, kterým mnoho vlastností a funkcí prostě chybělo, či se neustále měnily. Ani teď není situace perfektní a na některé aplikace čekáme stále z toho důvodu, že vývojáři hledají, jak obejít to, co jim Apple "nadělil".

Čekali jsme na aplikace. Každou velkou novinku jsme oslavovali málem s fanfárami, ale výrazná vlna uvádění nás čekala teprve v posledním půl roce - díky 10.1. Snad každý důležitý hráč má již své aplikace na Mac OS X, případně jsou ohlášené, výjimek je jen pár. Aplikace jsou však pro uchycení nového systému klíčové, pokud nebude CO používat, je sebelepší systém na kočku. Samozřejmě máme tzv. Classic, ve kterém lze spouštět aplikace napsané pouze pro Mac OS 9, ale to je dočasné kompromisní řešení, které je vhodné spíš pro nouzové než pravidelné využívání. Na Mac OS začali houfně přecházet nejen standardní vývojaří pro Mac OS, ale objevují se také jména ze světa UNIXu a Windows, ukázkovým příkladem je například Maya. Už velmi brzy bude "sestava" programů a utilit takřka kompletní, takže nastanou vhodné podmínky pro houfný přechod běžných uživatelů. Zatím není mnoho, co by aplikace pro Mac OS X (kromě rozhraní) nabídly navíc oproti svým verzím pro OS 9, doufejme však, že se vývojáři naučí využívat možnosti a výhody desítky co nejdříve a nejlépe.

Běžní uživatelé totiž zůstávají věrní Mac OS 9, pro který mají všechny své programy, který je lokalizovaný a který jsou schopni výrobci (ale i uživatelé) přece jen lépe podporovat. Apple zatím připravil několik lákadel (především v rámci své strategie "digital hub"), která jsou jen pro Mac OS X - výrazně lepší iDVD2 pro vypalování DVD či iPhoto pro práci s digitálními fotkami. Například podpora digitální fotografie v rámci Mac OS X je sice jen drobnou, ale velmi dobře zvládnutou částí nového systému.

Co nás tedy čeká v tom dalším roce "života" Mac OS X?

Díky takřka kompletní nabídce programů a utilit pro Mac OS X se dá očekávat houfný přechod uživatelů - tedy těch, kteří na to budou mít vhodný hardware (optimálně PowerPC G4) a dost peněz na všechny nutné softwarové upgrady. Také hardware - tedy periferie - možná bude v některých případech nutné "upgradovat", podpora ze strany výrobců se však pomalu zlepšuje - u aktuálních produktů jsou buď již ovladače dostupné, nebo je obvykle známo, kdy dostupné budou, problémem se mohou stát starší produkty, zvlášť od již neexistujících společností.

Ještě v prvním pololetí tohoto roku se uživatelé u nás mohou těšit na českou, lokalizovanou verzi systému - a také na první českou knížku o Mac OS X, kterou připravuje naše vydavatelství. Obojí bude znamenat důležitý krok v podpoře uživatelů pro přechod na nový systém, spolu s lokalizovanými aplikacemi, které se již začínají objevovat na trhu.

Čeká nás také minimálně jeden "velký" upgrade systému, na verzi 10.2 (jak se alespoň očekává), který se má objevit někdy v létě. Přinese především některé z chybějících funkcí a optimalizaci systému - snad také bude podporovat grafické karty u starších počítačů s procesorem G3 (kvůli této funkci zažalovali uživatelé v Kalifornii společnost Apple).

Mac OS X je jedna z nejlepších věcí, která uživatele Maců potkala. První krůčky přinášejí určité problémy, ale poté, co se vše rozeběhne, tak jak má, můžeme očekávat prospěch pro všechny - vyšší kvalitu práce pro uživatele a doufejme také lepší prodejní výsledky pro všechny výrobce - z čehož bude pramenit jejich vyšší ochota podporovat nás, uživatele. Po prvotní skepsi se tak stávám optimistou a věřím, že tento rok bude ten opravdu zlomový pro mnoho běžných uživatelů - zvlášť jestli Apple uvede konečně výrazně rychlejší stroje a tím nastartuje také vlnu upgradů počítačů. Možná se nakonec odvážím i říci, že Mac OS X je po prvním roce svého "života" lepší systém, než jsem čekal. Ale je potřeba nezapomenout na všechny drobnosti, které uživatelům v každodenním používání otravují život.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: