Mac OS X 10.1.5 - malý, ale šikovný - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Mac OS X 10.1.5 - malý, ale šikovný

macosearly

7. června 2002, 00.00 | Apple sice posunul Mac OS X vpřed pouze o setinu, ale tento update obsahuje několik očekávaných zlepšení - podpora akcelerace grafiky u starých strojů, rychlejší přístup k WebDAV diskům a mnoho dalších (převážně) užitečných drobností.

Apple na nás tento týden "vychrlil" hned několik novinek - jednou z těch softwarových je nová verze Mac OS X 10.1.5. Ze stávajících verzí systému OS X 10.1.x bych se odvážil tento update označit jako nejvíce zajímavý - přináší kromě obvyklých záplat a drobných vylepšení i několik podstatných novinek. Podle informací, které Steve Jobs zveřejnil při uvedení Jaguaru, by se mělo jednat o poslední update před Jaguarem, který se očekává v září. Na některých webech se však objevují spekulace, že ve vývoji je ještě 10.1.6.

Instalace

Tak jako obvykle, je instalace dostupná prostřednictvím Software update i jako samostatný download. Instalace přes Software update je podle všeho dostupná pouze z verze 10.1.4, jako samostatný download je update použitelný i na 10.1.3. Tato verze má 22 MB. Pro případ, že uživatel updatuje z 10.1, je připravený i "combo" update (45 MB), zahrnující všechny stávající updaty z OS X 10.1, kromě bezpečnostního updatu a updatu instalátoru. Jestliže se přestáváte orientovat v tom, co a jak instalovat, zkuste se podívat na tuto stránku Applu, snad vám pomůže zvolit správné pořadí - jestliže však nechcete nic řešit a máte pevnou linku, používejte Software update - sice zdlouhavé, ale vede uživatele naprosto bez problémů.

Mimochodem, děkuji čtenářům za upozornění, že přímo z panelu Software update lze po stažení a instalaci uložit daný update na disk pro budoucí použítí - je to nutné udělat před zavřením tohoto panelu, příkazem Save as.

Novinky

Uživatele starších počítačů určitě potěší, ze Apple konečně vyslyšel jejich prosby (a žaloby) a zahrnul podporu pro akceleraci 2D grafiky a QuickTime. Týká se to počítačů s čipem Rage Pro, což znamená například část "šedivých" Power Mac G3 či iMaců - úplně první modely měly ještě Rage IIc. Nová podpora se netýká ani dalších starých čipů, například Rage Pro LT z přenosných počítačů a podobně.

Další "grafickou" novinkou je možnost zobrazování vyhlazeného písma pomocí grafické vrstvy Quartz i v Carbon aplikacích - toto vyhlazování vypadá narozdíl od běžného systémové antialiasingu výrazně lépe a čitelněji. První, kdo s podporou přišel, byl Microsoft Office, ovšem pokud nechcete čekat, až programátoři upraví své aplikace pro využití této funkce, použijte freewarovou utilitku Silk od znamých "hackerů" Unsanity, o kterých jsme již na MujMACu několikrát psali. Vyhlazené písmo potom funguje ve všech aplikacích, například Internet Explorer, AppleWorks a dalších, osobně jsem se vzhledem písmenek velmi spokojený.

Výrazně byla vylepšená podpora pro WebDAV a tedy i připojování k službě iDisk. Připojování a práce se vzdáleným diskem je nyní rychlejší, byla také vylepšená podpora za určitých specifických podmínek. Také síťové připojení po lokální síti se zlepšilo - jak podpora protokolu AFP (především při připojování k Windows NT serverům) a také podpora protokolu SAMBA pro připojení k Windows. Zlepšení se dočkaly aplikace Mail (měla by být spolehlivější) či Sherlock - vyhledávání na lokálních i síťových discích by mělo fungovat rychleji (na lokálním disku se opravdu zda být zrychlení viditelné) a program by měl být stabilnější.

Přidaná nebo vylepšená byla také podpora nejrůznějších zařízení: nové digitální fotoaparáty od Canonu, zlepšená podpora fotoaparátů Nikon, nejrůznější nové mechaniky a také je zahrnutá podpora pro PC Card modemy pro použití v přenosných počítačích.

Další změny a novinky jsou: u přenosných počítačů možnost nastavit snížení rychlosti procesoru v panelu Energy Saver v systémových předvolbách. Některé optimalizované aplikace se spouštějí rychleji. Byl odstraněn problém s kompatibilitou karty Radeon 7000 a "šedivých" PowerMaců G3.

Kromě toho update obsahuje řadu dalších zlepšení či odstranění chyb, které by mohly vést až k pádu počítače. V případě tohoto updatu byl Apple až nezvykle informačně otevřený, i když nekteré informace byly mírně sporně...

Reakce uživatelů

Z reakcí uživatelů na internetu vyplývá, že se místy objevují problémy s dokončením instalace a objevuje se kernel panic po startu. Některé problémy se vyřešily metodou "nastoupit/vystoupit" (například přebootováním do OS 9 a zpět a podobně), některé byla dané přímo nekompatibilitou určité aplikace s touto verzí OS X. Majitelé starších Maců si pochvalují, že s akcelerací grafiky je nyní jejich počítač mnohem lépe použitelný. Časté stížnosti se objevily na omezení maximálního rozlišení a frekvence některých monitorů - maximem obvykle bylo 1280*1024 na 75 Hz. Toto může souviset s jednou ze změn, kdy se Apple snažil zabránit u svých starých monitorů dovolit nastavit nesprávné frekvence - je možné, že jde o "vedlejší efekt" - který však Apple bude muset asi co nejrychleji odstranit. Při instalaci na PM G4 se žádný problém neobjevil, pokud na něco narazíte, napište do diskuse.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Rozliseni

Autor: Jirka Muž

Založeno: 07.06.2002, 09:29
Odpovědí: 0

V poslednim odstavci je zminen mozny problem s rozlisenimi. Bohuzel se me dost neprijemne dotknul -> mam na sve G4 dva monitory, na nichz na obou jsem mel rozliseni 1280x960/85Hz. Po updatu na 10.1.5 se mi monitor na applovske karte nehodla rozjet na puvodnim rozliseni a nabizi (sice pri zachovane frekvenci) jen 1280x1024 -> coz je deformovany obraz (nejde o pomer 4/3 - pomer stran monitoru). Samozrejme nabizi i nizsi i vyssi rozliseni, ale pro 1280H nemuzu zvolit 960V. U druheho monitoru (resp. karty - ATI) mi sice ponechal rozliseni, ale snizil frekvenci na 75Hz. MOC RAD bych dostal zpet sve puvodni nastaveni - JAK??

Odpovědět na příspěvek

2D akcelerace

Autor: Pavel Muž

Založeno: 08.06.2002, 10:10
Odpovědí: 0

Není mi úplně jasné, kterých počítačů se 2D akcelerace týká. Bude fungovat na iBooku s videokartou Rage Mobility Pro (v "Informacích o počítači" je označena jako "Rage,M3p1")? Mám iBook 366, ale myslím, že stejná karta je i v iBooku 500.

Odpovědět na příspěvek

RE: 2D akcelerace

Autor: pixy Muž

Založeno: 11.06.2002, 13:17

Totez, zajimalo by mne, jestli se to vztahuje i na "Ati, Rage 128VR" (dle profilera)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: