Mac a škola - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Mac a škola

14. října 2005, 00.00 | Na začátku školního roku jsem byl postaven před problém, jak vybavit jeden Mac v domácnosti tak, aby vyhovoval požadavkům výuky informatiky na střední škole, tedy nějaký kancelářský balík a výukový program pro psaní všemi deseti, který by se co nejvíce podobal ve škole požadované aplikaci ATF.

Na začátku školního roku jsem byl postaven před problém, jak vybavit jeden Mac v domácnosti tak, aby vyhovoval požadavkům výuky informatiky na střední škole, tedy nějaký kancelářský balík a výukový program pro psaní všemi deseti, který by se co nejvíce podobal ve škole požadované aplikaci ATF.

MS Office pro Mac sice existuje, ale musel by se koupit za částku, která převyšuje zůstatkovou cenu počítače, instaloval jsem tedy NeoOffice, který je zcela zdarma, navíc je lokalizován do češtiny, což MS Office for Mac není a pravděpodobně ani nikdy nebude, při otvírání dokumentů .doc vytvořených pod MS Windows tam v NeoOffice korektněji funguje čeština. Taktéž vzhled oken NeoOffice je dosti "windowsovský", čili konzistentní se školním MS Wordem pod MS Windows. Dále NeoOffice umí export dokumentů do .pdf (Mac ale umí systémově vytvořit .pdf z čehokoliv tisknutelného), což rozhodně MS Word pod MS Windows zatím neumí. I když údajně má nová verze MS Office, která se má snad objevit na trhu do konce roku, umět vytvářet .pdf. Prý na základě asi 150 000 telefonátů zákazníků do TechSupportu, kteří chtějí být kompatibilní - Microsoftu opravdu možná začíná téci do bot, když ho jeho věrní zákazníci přinutili udělat ústupek směrem ke kompatibilním a hlavně rozumnějším formátům.

Pravda, NeoOffice není zrovna nejrychlejší, hlavně jeho start je docela pomalý, ale MS Word není také zrovna žádný rychlík, navíc na to, co umí, tak hodně zatěžuje procesor. Pokud někdo ze čtenářů NeoOffice, který patří do rodiny OpenOffice.org, ještě nezná, doporučuji vyzkoušet. Základní instalace je ke stažení zde (cca 150 MB), na stejných stránkách jsou ke stažení i lokalizační balíčky, balíček s češtinou a dalšími jazyky má asi 30 MB. Zcela rozhodně ho považuji za velmi slušnou náhradu MS Office, už jen třeba jenom z cenových důvodů. Navíc mi připadá v mnohém kompatibilnější s dvojící MS Office / Windows než MS Office for Mac. Což mě s ohledem na známý přístup Microsoftu k menšinovým platformám nepřekvapuje. Jediným problémem bývá otvírání složitých dokumentů z Excelu.

Větším oříškem ale bylo najít vhodnou náhradu za aplikaci ATF, která obsahuje lekce pro psaní všemi deseti, včetně vyhodnocení chyb. Google se trochu zapotil, ale nakonec jsem našel aplikaci CueType, která umí totéž, dokonce akceptuje i rozložení znaků na české klávesnici, tedy hlavně "y" a "z". Aplikace měří počet chyb, stopuje čas potřebný na lekci, vypočítává průměrný počet úhozů za vteřinu a procenta úspěšnosti. Jedinou nevýhodou je, že neobsahuje česká slova a fráze, což výuku poněkud komplikuje, protože chybí cvičení českých znaků v horním řádku klávesnice a používání mrtvých kláves, ale třeba časem objevím dokonalejší náhradu s plnou podporou češtiny. Nebo třeba zapracuje nějaký český programátor. CueType je shareware a stojí 10 USD, což je polovina ceny ATF. Pokud by se chtěl někdo zdokonalit ve psaní, tak si aplikaci CueType může stáhnout zde (2,5 MB). Ze své zkušenosti ale musím říct, že pokud někdo jako já už dvacet let píše svým prapodivným způsobem dvěma prsty, tak je velice těžké to předělat, ale za pokus to stojí. I když se tvrdí, že starého psa už nové kousky naučit nelze. Ale určitě mi dá každý za pravdu, že pokud někdo píše hodně, tak se naučit psát rychle znamená ušetřit hodně času.

Na těchto dvou příkladech je patrné, že není zase až tak velký problém i s menšinovou platformou vyhovět požadavkům školních osnov, i když mám pocit, že pro výuku informatiky snad ani žádné obecné osnovy nejsou a hodně záleží na daném vyučujícím, na jeho představě, co by žáci měli umět, na jeho schopnostech a hlavně znalostech. Učit ale pouze Windows / Office mi přijde stejně nesmyslné, jako třeba ve fyzice učit jenom mechaniku nebo v dějepisu pouze české dějiny.

V některých školách, kam se dostalo pár Maců v rámci akce INDOŠ, nemají tyto Macy příliš valnou pověst, byly tam dodány tehdy už výběhové iMacy G3 s nedostatečnou RAM, která systém (tehdy Mac OS X 10.2 "Jaguar" a jestli si dobře vzpomínám, tak aspoň v počátku bez české lokalizace) dost zpomalovala, navíc s nedostatkem softwarového vybavení. Podíl 5% Maců pro školy jsem před lety považoval za malé vítězství, v současnosti si ale myslím, zda tato akce není pro Apple spíš antireklama. Byl jsem v několika případech kontaktován, zda by bylo možno s tímto něco dělat, po dotazu v CDS mi bylo doporučeno, abych do technického vybavení dodávaného do škol nezasahoval, že to může jen správce sítě, v případě, že by pak cokoliv bylo instalováno jinak a nastala by závada vyžadující nějakou opravu, škola by ji musela zaplatit, ačkoliv ostatní servis je bezplatný. Takže by se snaha o vylepšení oněch několika počítačů obrátila proti mě. Jedinou akcí, kterou jsem provedl, bylo školení pro učitele informatiky o základech macovského systému. Bohužel se velmi často setkávám s tím, že učitelé informatiky vědí o počítačích méně než jejich žáci. Obvykle jejich znalosti končí u MS Windows a MS Office, takže v rámci bývalého pedagogického centra připravuji seminář o operačních systémech a otevřených formátech. Uvidím, jaký bude o tuto akci zájem, sám ještě nevím, zda snaha bojovat proti jistému monopolu má vůbec smysl. Ale s ohledem na to, že už i u nás se v některých úřadech začíná používat Linux (například v Ostravě), bylo by dobré ho i na školách vyučovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

proti monopolu...

Autor: micker Muž

Založeno: 14.10.2005, 01:37
Odpovědí: 0

aji TB ucil na skole DeTeParinu, proste sazbu a to ostatni ale uz na to taky kasle. ach jo. ten zasr*nej komunizmuz nas poznamenal vic nez si pripoustime :-( zm*di ve vlade kteri jen preskakali z mista na misto, a kontakty ktery se porad prodavaji... \"ja na brachu...\" aaaaaaaaaaaaaa.........

ach jo .-(

PS. offtopic jak se rika ale slysely ste nekdo novy DM? me se libej je to neco jako krasna vzpominka ktera se ale nikdy nestala...

PS. PS. jo ja vim alkohol je metla lidstva... .-/

Odpovědět na příspěvek

RE: proti monopolu...

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 14.10.2005, 07:13

Bohužel, je to pravda. Proč tady před zahájením akce INDOŠ asi byl Velký Bil? Protože pravil Bil: "Jedině systém Windows míti budeš!" Proč asi nabídnul šolám Windows bezplatně? Aby se tam nic jiného pořádně dostat ani nemohlo. A tehdy při registraci do výběrového řízení na stránkách Autocont Online mi to hned napsalo, že nepoužívám MSIE, takže se mi stránky nezobrazí. A formulář šel dokonce vyplnit jenom z MSIE pod Windows. Pak jsem prošel výběrovým řízením, veškeré testy mi dopadly dobře, ale dopadlo to jinak. A pak mi známý, který pro Autocont tehdy už pracoval, naznačil, že jak jsem mohl být tak naivní, že bych se do této akce, kde se rozdělují miliardy ze státního, mohl dostat...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: proti monopolu...

Autor: micker Muž

Založeno: 16.10.2005, 00:51

je to tezky, atocont nemuzu z urcitejch duvodu komentovat...
co listopadova czechoslovak apple party? pokecame co? .-)
pro vas ostatni to plati taky, je slezina mackaru, povine pro kazdeho jabkare :-)
m,

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: proti monopolu...

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 16.10.2005, 01:05

Jako ten sklípek toho 12.listopadu?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: proti monopolu...

Autor: micker Muž

Založeno: 16.10.2005, 01:18

jasan .-) fota uz jsou i na webu
http://www.macplanet.sk
/foto/sklipek/
srozumite
lnejsi pozvanku nez ja psal TB na kppm :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: proti monopolu...

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 16.10.2005, 01:30

O.K. Přijedu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: proti monopolu...

Autor: micker Muž

Založeno: 16.10.2005, 01:35

super .-) blizsi info bude pristi tyden
m

Odpovědět na příspěvek

RE: proti monopolu...

Autor: jakub000 Muž

Založeno: 14.10.2005, 18:55

ty nový DM jsou dobrý, dík za tip : -)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: proti monopolu...

Autor: Jakub #2 Muž

Založeno: 14.10.2005, 20:19

Nemaj vyjit az 18.10.? Na iTunes je album stale jen jako preorder. Jinak priznavam, ze jsem to uz slysel a je to bomba, urcite zajdu na koncert, bude to parada jako vzdy!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: proti monopolu...

Autor: Rak Muž

Založeno: 15.10.2005, 15:52

Já už je mám od čtvrtka 13.10. Objednal jsem si je přes DM shop (www.depechemode.cz). Jsou fakt bombový :-)
Návrat starejch dobrejch depešáků :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: proti monopolu...

Autor: Rak Muž

Založeno: 15.10.2005, 15:54

Musíš mít štěstí na sehnání lístků. Ofic jsou už vyprodaný (www.sazkaticket.cz)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: proti monopolu...

Autor: micker Muž

Založeno: 16.10.2005, 00:46

jo ja to protentoval, uz sou vyprodany :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: proti monopolu...

Autor: micker Muž

Založeno: 16.10.2005, 00:55

jo byl to torent, ale jsem starsi rocnik a proste je mam rad (duran duran taky a spoustu tech co hrai kdyz sem byl mladej .-)) takze jsem je chtel slyset, exciter me az tak nedostal tohle je ale hodne dobre .-) uz se tesim az to vyjde koupim si tu specialku s tema bonusama.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: proti monopolu...

Autor: Rak Muž

Založeno: 16.10.2005, 10:06

Jestli jí chceš, čeká ne mě jako dobírka na poště (mám ještě jednu) a mám v plánu si jí nevyzvednout. Stojí 750 K. Ozvi se kdyžtak na rkraus@volny.cz a já to vyzvednu a domluvíme se.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: proti monopolu...

Autor: micker Muž

Založeno: 16.10.2005, 15:42

ne diky, uz je mam zamluveny jinde. ale ses hodnej
dikec m

Odpovědět na příspěvek

Snaha

Autor: damadama Muž

Založeno: 14.10.2005, 07:42
Odpovědí: 0

Snaha poučit nepoučitelné je velmi pěkná, bohužel si myslím, že marná. Až ten seminář uděláte, tak o tom napište, kolik vám tam přišlo lidí a zda je to vůbec zajímalo. Myslím, že s tupým stádem nehnete. Ale fandím vám.

Odpovědět na příspěvek

dobře tak

Autor: dag 1 Muž

Založeno: 14.10.2005, 08:14
Odpovědí: 0

Je zábavné sledovat otevření doc na Mac Office, dokonce i Pages jej otevírají korektně :)
Jinak dnes je již počítačovou gramotností psát všema deseti. Nechápu proč to již není povinný předmět. Hlavně, že postavíme černochům školu aby se naučili psát když to sami neumíme. Černoši kreslí klackem do písku, my tužkou na papír, ve světě 10 do počítače :) dobře nám tak

Odpovědět na příspěvek

RE: dobře tak

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 14.10.2005, 08:23

No jo, ve školách se učí hlavně encyklopedické znalosti, ty jdou lépe zkoušet formou testu. Nikoho nezajímá další uplatnění toho, co se ve školách učí. Existují samozřejmě výjimky, ale ty se moc netýkají základního a středního školství.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: dobře tak

Autor: Pepa Muž

Založeno: 14.10.2005, 11:18

Uff, zase jeden pedagog. Přemýšlel jste někdy o tom, že abyste mohl použít logické myšlení, dedukci či intuici, tak musíte mít vytvořen solidní znalosntí základ? A to je přesně to, co dělá základní škola; naučí vás od každého trošku bez ohledu na vaše vlohy a nechutě. Nad tím si pak každý může dělat co chce. Základní skola je prostě dril.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: dobře tak

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 14.10.2005, 13:30

To ano. Nejdřív se každý musí naučit psát na papír, pak teprve na počítači. Ale malý příklad: učil jsem se na ZŠ a SŠ celkem sedm let německy, a německy jsem se opravdu naučil teprve v okamžiku, kdy jsem so německy mluvících zemí začal jezdit. První kámen úrazu bylo domluvit se s celníkem a pasovákem na německé straně. Ve škole vás naučí, jak se v daném jazyce řekne například růže nebo odříkávat nazpaměť jakási literární témata, ale řešit konkrétní problém, to vás nenaučí. Ať žije škola života, člověk se nejlépe naučí něco, když ho k tomu donutí hlavně okolnosti. I když samozřejmě, základ ve formě nějaké slovní zásoby a gramatiky se hodil, bohužel osnovy dělají lingvisté.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: dobře tak

Autor: dag1 Muž

Založeno: 14.10.2005, 13:48

Naučit se psát na klávesnici považuji osobně za současnou gramotnost. Psát dvouma (jako já) jde stejně rychle, ale je to jako skákat po jedné noze, jde to, ale jak dlouho??? Proč nevyužít dostupné možnosti. Díky za link na tréning. program. Osobně jsem to řešil přes program Psaní všemi deseti na VirtualPC, ale byla to pakárna, mít zavšivenej comp jen proto aby se člověk naučil psát 10. U 7lekce jsem to vzdal.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: dobře tak

Autor: micker Muž

Založeno: 16.10.2005, 01:11

pro pepa:
microsoft je zaklad? ale? ucej ty deti taky to ze zaklad microsoftu je okradeni pritele? asi ano nasili je kolem nas cim dal tim vic...
PS. asi ten majkrosoft neucily komisare z eu ze proti nemu tak zbrojej...

Odpovědět na příspěvek

RE: dobře tak

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 14.10.2005, 08:34

Me by jenom vazne zajimalo, kolik lidi umi psat "vsemi deseti", aby to bylo opravdu efektivni. Take patrim k tem, co pisi "prapodivnym zpusobem dvema prsty" pres dvacet let a pisu docela rychle.

Jednou jsem zkousel testovat rychlost s divcinou, ktera psala vsemi deseti. Nasekala tam tolik preklepu, ze nez je opravila ja to zatim dopsal :-) Takze vysledek byl stejny. Asi se to musi fakt umet :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: dobře tak

Autor: Janek Muž

Založeno: 14.10.2005, 09:32

Rozdil mezi psanim vsemi deseti a datlovanim dvema prsty muze byt dosti zasadni. Velky podil na tom ma i skutecnost, ze pri psani deseti prsty clovek nekouka na klavesnici (coz v pripade datlovani dvema musi) a muze tak okamzite korigovat pripadne preklepy. Ja se to kdysi naucil v nejakem kurzu a velmi mi to pomaha.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: dobře tak

Autor: Pepa Muž

Založeno: 14.10.2005, 11:16

Ale to je kravina. Píšu všema šesti prsty a na klávesnici nekoukám. Rychlost se pohybuje zhruba okolo 200 úderů za minutu a chyby častěji dělám akorát, když dostanu QWERTZ klávesnici.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: dobře tak

Autor: Roman Petrla Muž

Založeno: 16.10.2005, 01:17

A jak rychle by to teprv šlo, při psaní deseti prsty!;-)

Odpovědět na příspěvek

Psani vsemi deseti

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 14.10.2005, 15:02

Bude to znít jako reklamní kecy, ale je to fakt lepší, rychlejší, spolehlivější, nenamahá mozek. Zvyšuje produktivitu. (A pro předělávanýho leváka jediná možnost...)
Souhlasím s názorem, že by se to mělo učit na školách se stejnou důležitostí, jako psaní rukou.

Odpovědět na příspěvek

--RE: dobře tak

Autor: tOm_ Muž

Založeno: 14.10.2005, 12:07

Já jen, že ne všichni černoši jsou negramotní, mnoho z jich je gramotnějších než ty. Jen tak mimochodem, klávesnici pro pravou ruku máš na položenou na monitoru nebo až na skříni, fašounku?

Odpovědět na příspěvek

RE: --RE: dobře tak

Autor: dag1 Muž

Založeno: 14.10.2005, 14:05

cha cha ryba se chytla

(jedna nula pro zajíce)

Odpovědět na příspěvek

RE: dobře tak

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 14.10.2005, 16:23

Kdybyste si uvedomoval, jake mate stesti, ze jste mohl chodit do zakladni skoly (mozna jste dosahl i na stredni, i kdyz to tak nevypada), tak byste neco tak zoufale stupidniho ani nemohl napsat. Casto nejde o to, kolika prsty pisete, ale co pisete a za to, co jste napsal, je mi vas skutecne lito. Dobre vam tak.

Odpovědět na příspěvek

Skusenosti s Apple day

Autor: MomEN Muž

Založeno: 14.10.2005, 09:31
Odpovědí: 0

Riadim instituciu ktorej naplnou je o.i. aj takzvane mimoškolské vzdelávanie. Po zakupeni iBooku aj v mojej hlave sa zdrodila myslienka - kedze som aj matkou deti SS a VS - ze by neuskodilo najma ucitelom informatiky zorganizovat APPLE DAY, ked by sa v praxi zoznamili s inym operacnym systemom. Oslovila som teda riadiltelov SS, informatikov, ktori vsetci samozrejme prejavili zaujem, dokonca ma ziadali aby prednaska bola prisposobena aj studentom. Vdaka odbornikom, ktorych teraz nemenujem, ale z fora ich pozname vsetci, sa pripravil naozaj velmi korektny, dobry a zaujimavy celodenny program aj s praktickou ukazkou niekolko druhov prenosnych HW.
Nooo, ako to dopadlo?
1. skoly to jednoducho odflakli, jednak bola skola, ktora poslala septimu (ak dobre viem tak to asi 14-15 rocní) co este ani sajnu nemali o informatike.
2. pedagogovia (pozn. nie kazdy bol informatik, ale sluzbukonajuci dozor) hlboko mlcali, ako keby sa hanbili, ze take cudo ako apple vidia prvy raz
3. decka hlavne zaujimala cena
Zaver: som rada ze som sa podujala k organizovaniu Apple day, a to kvoli deckam, pretoze ak raz kdesi si precitaju cosi o Macoch, alebo"nedajboze" ich buduci zamestnavatel bude bezat na macoch, tak mozno sa nebudu tvarit ako tela pred novou bránou.
Na druhej strane som zazila obrovské sklamanie nad neochotou ZADARMO zoznamit sa s cimsi novym, rozsirit si svoje vedomosti a zacinat premyslat o tom, - co je nepoznane, nemusi byt zakonite zle a nepriatelske.
Take su teda moje skusenosti Mac a škola
Helena

Odpovědět na příspěvek

RE: Skusenosti s Apple day

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 14.10.2005, 13:24

Sám jsem zvědav, zda si nebudu promítat na plátno jen pro sebe. Do jara je zatím čas na trochu propagace.

Odpovědět na příspěvek

RE: Skusenosti s Apple day

Autor: odb.učitel - Mgr. s praxí Muž

Založeno: 19.12.2005, 23:46

No kolegyně buďte upřímná. Z indoše mám jeden iMac, umí na něm dělat dva lidé - ve škole veliké jako továrna. Drahé, nekompatibilní. Multiplatformní výukový SW téměř žáný, peníze na ICT žádné. Copak nám poradíte ??? Další iMacy???

Odpovědět na příspěvek

Apple a ZŠ

Autor: M.T. Muž

Založeno: 14.10.2005, 09:40
Odpovědí: 0

Mám taky jistou zkušenost z našeho školství:
Když můj syn loni nastupoval do 1.třídy a já si na dveřích jeho školy přečetl "duhový" nápis "Apple Education Centre", zajásal jsem radostí. Okamžitě jsem spěchal nabídnout p.řediteli svou skromnou pomoc v této oblasti. Všechno se mi zdálo skvělé! Až do chvíle, než jsem poprvé vstoupil do tzv. počítačové učebny.... Před mým zrakem se rozvinul pohled na řadu "předpotopních" Apple strojků a pár velmi starých iMacků G3, u kterých seděli znudění školáci a pařili nějakou tu šílenou hru ve Virtual PC!!! Na stěnách x let staré plakáty vychvalující produkty Apple.... Po krátkém obeznámení se situací (první co udělá každý žáček, který přisedne k Macku: zapne Virtual PC...) a po delší rozmluvě s p. učitelkou, která měla vyučování v učebně na starosti, jsem si obrazně řečeno "vyhrnul rukávy" a pustil se s vervou do nápravy.
První co jsem udělal: kontaktoval jsem svého prodejce (a že mám výborného! :-)) a ve spolupráci s ním CDS. Argumentovali jsme naprosto šílenou situací, kdy to co by mělo Applu dělat reklamu - je u nás naprosto dokonale převráceno naruby. Spolehlivější ANTIreklamu, než bylo toto "Apple Education Centre" by nevytvořili ani machři z těch nejúspěšnějších reklamních agentur! Zdálo se, že se věci trošku pohnou... Přísliby, mlhavé otazníky... Mezitím jsem donutil p.učitelku aby si dupla a nechala si aktualizovat operační systém. Několik dnů jsem pak zápasil s instalacemi, na jednoho z těch nejlepších iMacků natáhl OS X (vzal jsem si jej dokonce na pár dní domů a dal ho kompletně do pucu!) a s velkou radostí a chutí nastoupil jednoho dne do školy, připraven uvést p.učitelku do světa "jablíček", zkrátka sedět tam třeba do rána a všechno jí řádně vysvětlit a naučit. Byl jsem připraven docházet pravidelně a vést případně i jakýsi kroužek pro zájemce z řad žáčků.... Výsledek? Paní učitelka mi ještě ten den (ovšem až po "představení OS X"...) oznámila, že ze školy odchází... Po konzultaci s p.ředitelem jsem zjistil, že nad platformou Apple definitivně zlomili hůl a hodlají přejít kompletně na Windows... Bylo mi vysvětleno, že jedině tímto způsobem si mohou nárokovat nějaké peníze z toho zkorumpovaného a pitomého projektu MŠ, aby si mohli zajistit alespoň nějaký modernější hardware... Tak tedy: sbohem "Apple Education Centre"! A díky za všechny ryby...
PS: zdravím Vás p.Šula!

Odpovědět na příspěvek

RE: Apple a ZŠ

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 14.10.2005, 13:22

Takových zkušeností má určitě dostatek i více jiných lidí. Bohužel. A to se ještě občas stává, že se někde pokoušíte něco nabídnout. Pak přijde někdo z jisté nejmenované velké firmy, dá řediteli notebook jako pozornost a je rozhodnuto. Já si bohužel nemohu dovolit rozdávat významným osobám počítače jako pozornost.

Odpovědět na příspěvek

RE: Apple a ZŠ

Autor: micker Muž

Založeno: 16.10.2005, 00:09

:-( ach jo

Odpovědět na příspěvek

Jeden příklad ZŠ, kde funguje učebna Imaců

Autor: Filda Muž

Založeno: 14.10.2005, 14:47
Odpovědí: 0

Pracuji 5 let na jedné pražské základní škole a jsem správce sítě a učitel na počítačích apple. Začínal jsem s LCII případně s performama a dík otevřenosti p. ředitele mám teď Imacy 500 a emacy. Mohu říci, že je to absolutěn nej možnost pro základní školu.
Existují ale velké problémy.
Hlavní nevýhoda je že, Microsoft office není lokalizován. že je třeba učit kancelářský balík je jasné, ale jaký? Neooffice potřebují příšerně mnoho paměti. (Já mám 256 a stačí) Textedit není ono. Proto používám Office 2004 a až na lokalizaci mám výborné zkušenosti. (Malým problémem je vypínání panelů nástrojů)
Psaní 10 je zajímavá nutnost, ale učíme ji ve vedlejší učebně s winXP.
Největší problém ale byl s přesvědčováním žáků a učitelů, že apple je lepší volba. tento svůj boj jsem ještě nevyhrál, ale příchodem desítky a speciálně tigra se vše zlepšilo a hlavně je zajištěna téměř 100% kompatibilita dokumentů. Safari nepřepíná klávesnici atd..
K čemu se tedy apply na škole používají:
Výuka office a práce s esoubory (4. třída)
Výuka práce s digitálními médii Iaplikace (5. třída)
Office a základy grafiky photoshop, macromedia studio (6. a 7. třída)
Volitelka HTML a Flash. V rámci práce s nadanými dětmi střih videa, hudba atd..
Na základě mých zkušeností tedy mohu směle říci, že používání applů na základce je možné a je i vhodné. Každého kdo se o toto pokusí ale varuji, setká se s obrovskou nevolí, kterou bude překonávat několik let.
PS. na našich stránkács si můžete stáhnout ukázku videoreferátu, vytvořeného žákyněmi 5. třídy.

Odpovědět na příspěvek

RE: Jeden příklad ZŠ, kde funguje učebna Imaců

Autor: Filda Muž

Založeno: 14.10.2005, 14:49

Nejedna se o školu v Karrviné? Tam před lety pracoval velký mac fanatik Olda Snita, ale bohuže je po smrti a jak vidmo, vše chátrá.
viz www.mendelova.cz starý web

Odpovědět na příspěvek

RE: Jeden příklad ZŠ, kde funguje učebna Imaců

Autor: Filda znova Muž

Založeno: 14.10.2005, 14:50

Predchozi prospevek patril jako odpoved na apple education center. Překlik

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jeden příklad ZŠ, kde funguje učebna Imaců

Autor: M.T. Muž

Založeno: 14.10.2005, 21:15

Ano, je to tak: jedná se o školu v Karviné.

Odpovědět na příspěvek

RE: Jeden příklad ZŠ, kde funguje učebna Imaců

Autor: micker Muž

Založeno: 16.10.2005, 00:03

moje zloba neni adresovana na tebe naopak dik za info co kterej rocnik. je to adresovano tem co vymyslej takhle ichtylni osnovy :-(

kua ale proc je dopr*ele zaklad ucit program kterej je placenej? ucite pit decka colu a jima beema jen proto ze je to znacka? kterej zas*anej p**** dal do osnov ucit ms office? ma asi doma bavoraka od zas*****o zastupce cz microsoftu :-( neni to na zalobu? pochop ze delate zadarmo reklamu!!! a ucite decka zasr***jm zvykum :-(
podle me by se melo na skolach jako hlavni (u pocitacu) ucit free reseni, a o tech ostatnich jen info. je to podobny jak kdyz budete decka ucit kourit, si na to zvyknou a neobejdou se v dalsim zivote bez toho :-(
m

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jeden příklad ZŠ, kde funguje učebna Imaců

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 16.10.2005, 00:22

Svatá pravda, leč slovník hodný pornofolkaře Záviše. Hlavní potíž je v tom, že většina pedagogů zná jen ten Office, takže těžko mohou naučit děti něco jiného.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jeden příklad ZŠ, kde funguje učebna Imaců

Autor: micker Muž

Založeno: 16.10.2005, 01:22

kdybys tusil co uz sem neska secko vypil ocenil bys ze se vubec trefuju do klavesnice :-)

ja vim ze sprotota sama, ale fakt me to stve :-( bohuzel tenhle prodanej stat takovej je :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jeden příklad ZŠ, kde funguje učebna Imaců

Autor: Filda Muž

Založeno: 16.10.2005, 10:24

Osnovy na základní škole jsou od roku 2006 zrušeny. Platí tzv Rámcový vzdělávací program pro základní školství a originální školní vzdělávací programy. Takže na každé základce bude, jaké programy bude učit. Jediné co bude povinné je naplnit následující očekávaný výstup: Žák zpracovává dokumenty v textovém a grafickém programu... Takže již to nebude na státu, ale na školách. Kdo chce, může učit freeware kdo chce může MS.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jeden příklad ZŠ, kde funguje učebna Imaců

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 16.10.2005, 10:44

Potíž ale bude s počítačovou negramotností pedagogů, případně jejich pohodlností. Protože čím dál víc se jich stará pouze do výše svého platu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Jeden příklad ZŠ, kde funguje učebna Imaců

Autor: Jitka Muž

Založeno: 20.10.2005, 22:10

Velmi mne těší,že existuje učitel který si obhájí to co je pro žáčky prospěšné.Málokdy se člověk s něčím podobným setkává.Mám děti na ZŠ tak vím o čem je řeč.Jen víc a víc takových učitelů.

Odpovědět na příspěvek

školy a Mac

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 14.10.2005, 15:04
Odpovědí: 0

Rádi s Dubeckým předvedeme teenagerům, jak se na Macu s GarageBandem dělá muzika. A jak to holky baštěj...

Odpovědět na příspěvek

RE: školy a Mac

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 14.10.2005, 15:20

Pokud by se to hodilo, tak dám určitě vědět.

Odpovědět na příspěvek

INDOŠ a Jaguár?

Autor: Roman Petrla Muž

Založeno: 14.10.2005, 15:08
Odpovědí: 0

Před pár lety mne jedna učitelka informatiky na střední škole požádala o pomoc s konfigurací jejich indošího iMaca a rozhodně neměli systém 10.2, ale 10.1 - což považuju za nejhorší systém od applu co jsem viděl (od systému 7). Nechápu, jak a) si za tento systém mohl nechat Apple platit, b) jej někdo mohl dát do škol.
Na oné škole měli učebnu pc a v rohu stál jeden iMac, věčně prázdný.
Švagr (když ještě učil) říkal, že chodí k tomu jedinému iMacu co tam mají, protože má jistotu, že bude volný.
Škoda.

Odpovědět na příspěvek

RE: INDOŠ a Jaguár?

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 14.10.2005, 15:19

Ono to do těch škol chodilo postupně, takže je možné, že někam to přišlo s 10.1 a někam už s 10.2 - to víte, k nám na venkov přijde všechno trochu později jak do Prahy.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: INDOŠ a Jaguár?

Autor: Roman Petrla Muž

Založeno: 14.10.2005, 21:58

Do Opavy:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: INDOŠ a Jaguár?

Autor: Filda znova Muž

Založeno: 14.10.2005, 17:03

Standartni instalace pokud vim byla 10.1. Z aktivity Pavla Hanouska (CDS) se na vsechny skoly zdarma rozeslal system 10.2 a kniha MACOSX krok za krokem...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: INDOŠ a Jaguár?

Autor: MichalM. Muž

Založeno: 15.10.2005, 09:17

My máme ve škole 2x iMac G3
G3 500 MHz (nic moc)/128 MB RAM (hrůza)/ Mac OS 10.1.5 (ještě větší hrůza, navíc bez lokalizace)/ MS Office X

Jediný rozumný řešení je dokoupit RAM (256MB), koupit 10.3 nebo 10.4 a nainstalovat lokalizaci,
ale na to česká státní škola samozřejmě nemá peníze, takže iMac opravdu dělá spíše ostudu

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: INDOŠ a Jaguár?

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 15.10.2005, 12:10

Rád bych vám pomohl, bohužel nemůžu. Jde hlavně o tu RAMku a systém, G3 na 500 MHz pro účely ve škole v podstatě stačí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: INDOŠ a Jaguár?

Autor: zdeny Muž

Založeno: 16.10.2005, 13:16

Já myslím, že to vypovídá o situaci v té škole. To by tam musel být někdo, kdo má smysl pro mac. Pak by si zde ani nikdo nestěžoval na uvedené věci, což jsou celkem drobnosti. Když jsem dřív doma dětem návštěvy ukázal takový iMac, vysvětlil jsem, co s ním, velice je to zaujalo a užily si. Přišly pak víckrát jen kvůli němu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: INDOŠ a Jaguár?

Autor: j.t.d Muž

Založeno: 26.10.2005, 19:40

Hehe, G3/500 iMac je zrovna moje konfigurace!
RAM to chce trochu zvetsit, zatim jsem vystacil se 192 MB, ale 256 bych schvaloval.
Vubec si ale nemyslim, ze je moje konfigurace nejaka hruza, snad jen nove hry na tom nejdou.

Odpovědět na příspěvek

Co si to dovolujete?

Autor: AutoCont Muž

Založeno: 14.10.2005, 19:10
Odpovědí: 0

Naši firmu AutoCont založili příbuzní soudruha Štrougala, my ji vedeme dále podle závěrů XVIIIII. sjezdu KSČ, nenecháme si sem vnášet buržoazní technologii imperialistických příživníků z nějaké americké firmy, jejíž počítače používá i rozvraceč socialismu chartista Havel!!!!!

Autocont, n.p., nositel Řádu Vítězného února.

Odpovědět na příspěvek

RE: Co si to dovolujete?

Autor: micker Muž

Založeno: 15.10.2005, 23:36

mno jo autocont... to je kapitolka sama o sobe :-)

Odpovědět na příspěvek

cesky export do .doc

Autor: Standa Muž

Založeno: 08.12.2005, 12:34
Odpovědí: 0

Ahoj,
rad bych se zeptal. Kdyz z neoofficu exportnu cesky text do .doc (97/2000/xp) a dokument otevru na windousich, cestina je totalne rozsypana.

mam lokalizovany nejnovejsi neoofice os x 10.3

evidentne je nekde problem s enkodovanim, doufam ze je to jen chybne nastaveni ktere jsem nekde prehlidl, nezli interni chyba programu.

predem dekuju za kazdou rady, jinak je veskera kompatibilita s vnejsim svetem v coudu ;-)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Snaha poučit nepoučitelné je velmi pěkná, bohužel si myslím, že marná. Až ten seminář uděláte, tak o tom napište, kolik vám tam přišlo lidí a zda je to vůbec zajímalo. Myslím, že s tupým stádem nehnete. Ale fandím vám.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: