Leopard zblízka: Quick Look poprvé - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Leopard zblízka: Quick Look poprvé

19. prosince 2007, 00.00 | Technologie Quick Look pro rychle náhledy dokumentů patří k těm vlastnostem Leoparda, kterou stále více uživatelů považuje za skutečně zásadní, "killer" rozšíření Mac OS X. Co přesně přináší, jaké jsou výhody jejího užití a s pomoci jakých pluginu nezávislých výrobců ji lze rozšiřovat?

Jednou z hlavních novinek operačního systému Mac OS X 10.5 Leopard je technologie pro rychle náhledy Quick Look. Mnoha uživatelů se zpočátku jevila spíše jako zajímavá marginálie, po prvních týdnech jejího užívání a příchodu rozšíření ze strany nezávislých vývojářů se nicméně začíná zdát, že právě Quick Look bude tou opravdu "killer" vlastnosti Leoparda. Na základní možnosti Quick Look, finesy jejího ovládání i současnou nabídku pluginů rozšiřujících její základní možnosti bychom se proto rádi tímto podívali blíže.

Téma jsme se rozhodli rozdělit do dvou článků: v tomto prvním se podíváme na Quick Look z obecného pohledu, nastíníme si její principy a výhody, a poté si povíme něco více o existujících pluginech, s jejichž pomocí lze funkcionalitu dané technologie mnohdy velmi zajímavými způsoby rozšiřovat. Druhý článek bude zaměřen více technicky a přinese sérii tipů pro užívání Quick Look, včetně přehledu ne vždy dostatečně zdokumentovaných klávesových zkratek a postupů spojených s nasazením Quick Look z příkazové řádky.

Základní přiblížení

Účelem Quick Look je poskytnout uživateli rychlý náhled obsahu souborů (a to jak formou zobrazení v okně, tak renderováním odpovídajících náhledových miniatur) v prostředí Finderu a dále též jiných službách a aplikacích Mac OS X (Cover Flow, Stacks, Spotlight, Time Machine, Mail aj.).

qlook4f.jpg

Jednotlivě i hromadně umí Quick Look v Leopardu zobrazovat například obrázkové soubory (TIFF, PNG, JPEG, PSD aj.), RAW fotografie, PDF, textové či HTML dokumenty, konfigurační soubory, soubory aplikaci z iLife a iWork, kancelářské dokumenty z Microsoft Office či ve formátech RTF nebo OpenDocument, k dispozici jsou i možnosti přehrávání video či zvukových souborů ve formátech podporovaných QuickTime . Všechny podporované formáty přitom umí Quick Look zobrazovat i v případě, že příslušné aplikace potřebné ke zpracování daného formátu (tedy třeba iWork nebo Microsoft Office) nejsou na daném počítači instalovány. Tam, kde není pro daný formát podpora dosud k dispozici, zobrazí se alespoň příslušný náhled ikony přiřazené danému souborovému typu a základní metadata souboru. Podporu zobrazení určitých formátů lze pak v podstatě po libosti doplňovat prostřednictvím pluginů (viz dále).

Proč právě Quick Look?

Naskýtá se samozřejmě otázka, k čemu je vlastně služba jako Quick Look dobrá, když otevřít dokument v přiřazené aplikaci nemusí být zas až tak složité, Tiger disponuje poměrně dobrými schopnostmi zobrazení zejména obrázkových formátů přímo v prostředí Finderu a nabízí též poměrně dobře vybavenou aplikaci Preview pro práci s PDF a obrázky, konečně existuje řada produktů třetích výrobců (obrázkové prohlížeče, souborové či PDF managery, Bridge v Adobe Creative Suite, produkty pro správu obsahu typu iView Media Pro aj.), které rovněž dokáží nabídnout prohlížení formátů mnoha typů.

Argumentů hovořících za daných okolností pro Quick Look je přesto celá řada. Začít lze u faktu že se jedná o službu přímo zakomponovanou do systému, za kterou se tudíž neplatí nic navíc (pokud tedy právě kvůli ni nekupujete upgrade na Leoparda) a jenž je po ruce za každých okolností, funguje unifikovaným způsobem a to obvykle velmi svižně (takřka okamžitý náběh kontrastuje s otevřením prakticky každé náročnější aplikace typu Microsoft Wordu či Excelu, o takovém Adobe Photoshopu či Acrobatu ani nemluvě) a bez větších nároků na operační paměť. Kromě toho je pak třeba zdůraznit i samotnou technickou realizaci Quick Look, která se již v současné první podobě jeví dosti podařenou, a dále možnosti rozšiřovat funkcionalitu služby dalšími pluginy. Pojďme se nyní na onu realizaci i pluginy podívat trochu blíže, přičemž náš výklad si z prostorových důvodů rozhodně neklade nároky na úplnost (diskusní fórum tohoto článku dává ostatně našim čtenářům dostatečnou možnost podělit se o své konkrétní postřehy ohledně Quick Look).

Použití Quick Look

Nejvíce nasnadě je nasazení Quick Look v prostředí Finderu. Zde může uživatel obsah vybraného souboru (nejsnáze stiskem mezerníku, další použitelné klávesové zkratky a jiné postupy probereme příště) zobrazit v okně, z okna je pak možný snadný přechod do celoobrazovkového zobrazení. Ještě silnější možnosti pak dává schopnost otevřít naráz sadu souborů, mimo zobrazení po jednotlivých souborech (dovolujících za určitých okolností i automatické přehrávání, tedy vlastně jednoduchou prezentaci) je k dispozici i indexový arch (index sheet), který přehledně zobrazuje miniatury všech vybraných souborů, uživatel pak odtud může snadno otevřít jednotlivý soubor pro podrobnější zobrazení. Využití je zde podobné dřívější funkci Tigera pro slideshow, narozdíl od ní ovšem nefunguje pouze pro obrázky, ale všechny (podporované) souborové formáty.

qlook6f.jpg

Pro jednotlivé podporované souborové typy je k dispozici různá nástavbová funkcionalita. U bitmap lze takto využít lupu pro zvětšení/zmenšení pohledu, vícestránkovými dokumenty je možno listovat, náhled dokumentů Excelu dovoluje procházet listy sešitu, odkazy v HTML či PDF souborech jsou živé, obrázek je možno s pomocí odpovídajícího tlačítka okamžitě začlenit do iPhoto apod. Nicméně někdy jsou dodatkové funkce ne zcela dostačující - platí to v současnosti zejména o přehrávání zvuku a videa, kde jsou skutečně k dispozici pouze tlačítka pro spuštění a zastavení přehrávání. Ne vždy je pak podpora toho či onoho formátu úplně dopilovaná, problémy činí například zobrazení složitěji strukturovaných dokumentů textových procesorů apod.

Síla Quick Look pak vynikne v kombinaci s dalšími službami Leoparda. Na prvním místě je takto třeba zmínit kooperaci se Spotlight: v seznamu výsledků hledání lze Quick Look plně užívat ve stylu popsaném výše, což maximálně ulehčuje proces dohledání potřebných souborů. Bez zajímavosti není ani podpora Quick Look v Koši: zatímco dříve bylo možno soubor před definitivním smazáním zkontrolovat, tj. otevřít v přiřazené aplikaci až po vytažení z koše, nyní stačí použít Quick Look bez jakýchkoli dalších manipulací. Obdobně elegantní využití se naskýtá v případě Time Machine, kdy Quick Look dovoluje rychle zobrazit zálohované verze dokumentu. Quick Look je rovněž efektivní doplněk u technologie Cower Flow, umožňující obsahem složek listovat ve stylu procházení alb iTunes, náhledy pak generuje i v případě souborů uložených v Docks (postranní zásobníky na dokumenty). Velmi užitečnou pomůckou může být Quick Look pro uživatele poštovního programu Mail, neboť v něm dovoluje plně využít své funkce při prohlížení příloh. Za zmínku pak stojí i nasazení v rámci služby iChat Theater (sdílení fotografií a Keynote prezentací přes videochat).

qlook5f.jpg

Rozšiřování pomocí pluginů

Skvělou vlastností Quick Look je, že dovoluje rozšiřování své funkcionality pomocí pluginů. Uživatel tedy není odkázán pouze na podporu ze strany Apple, a je třeba říci, že se již krátký čas po zveřejnění Leoparda objevila řada takovýchto užitečných rozšíření. Dříve než se na ně podíváme, stojí za to zmínit se, jak je vlastně uživatel ve svém Leopardovi zprovozní.

Soubor pluginu pro Quick Look (typu .qlgenerator file) je možno instalovat do dvou umístění: složky pouze pro aktuálního uživatele (~/Library/Quick Look) a složky pro všechny uživatele daného systému (/Library/Quick Look - vyžaduje administrátorský přístup). V případě, že daná složka neexistuje, je třeba ji vytvořit.

Po instalaci mohou některé pluginy začít fungovat přímo (resp. po kratším či delším čase od instalace, Leopard je musí zařadit do svého seznamu aktivních pluginů), lepší je ale obvykle restartovat počítač či Finder, odhlásit a přihlásit se nebo použít příkazový řádek (příkazy qlmanage -r nebo qlmanage -m).

Pluginy

Nejvíce nasnadě jsou pro mnohé uživatele Maců pluginy zobrazující soubory používané dnes v publikování, tedy pre-pressu či webdesignu. Výchozí instalace Leoparda zde nabízí podporu pro většinu grafických formátů, RAW, HTML, XML a PDF, pro další formáty přibývají pluginy nezávislých výrobců. Oprávněnou pozornost takto vzbudil zejména nedávno uvedený komerčn plugin (v podstatě jediný produkt daného typu nabízený dnes za úplatu, cena 19,95 USD, v současnosti snížená na 14,95 USD, je nicméně mírná) SneakPeekPro. Jedná se o řešení poskytující v Quick Look podporu pro soubory Illustratoru a InDesignu a dále též soubory v EPS formátu. Mimo náhledů poskytuje SneakPeekPro u souborů Illustratoru a InDesignu i informace o písmech, obrázcích a barvách použitých v dokumentu (na základě extrahování metadat). Podle některých ohlasů nicméně plugin ještě není zcela prostý chyb. Ti, kterým by tedy nevyhovoval funkcionalitou nebo cenou, mohou v případě Illustratoru sáhnout po Adobe Illustrator Vieweru. Tento plugin (nebo případně hack měnící info.plist) nicméně umožňuje zobrazovat náhledy pouze u souborů Illustratoru uložených jako kompatibilní s PDF. Pro EPS je zde pak bezplatný EPSQLPlugIn EPS Viewer.

qlook1f.jpg

Díky Flash Video Vieweru lze prohlížet i Flash Video soubory, plugin vyžaduje instalaci open source QuickTime komponenty Perian. Zatím nicméně Quick Look chybí podpora prohlížení Flash prezentací.

Pluginy myslí i na obecnější užití. Výbornou pomůckou je takto BetterZip Quick Look Generator, poskytující Quick Look náhledy pro strukturu souborových archivů v mnoha různých formátech (ZIP. TAR, ARJ, SIT aj.). Zřejmě obdobné funkce slibuje nepříliš dobře zdokumentovaný Archive.qlgenerator. Pro procházení obsahu pouze u ZIP archivů zde je ZipQuick Look. Pro ty, kdo pak chtějí snadno procházet strukturou složek se nabízí Folder Viewer.

qlook2f.jpg

Na své si příjdou v QuickView i programátoři či weboví vývojáři. QLEEnscript dovoluje zobrazit programový kód s obarvením syntaxe pro řadu jazyků (mj. Perl, Python, Java, C++), obdobné poslání mají rovněž QLColorCode, Quick Look Source Code Syntax Highlight (je postaven na balíku Highlight, který nabízí podporu desítek jazyků, včetně TeXu, návod pro přidávání dalčích typů je zde) a Quick Look in Text Mate a TextMate in Quick Look, dovolující využít zvýraznění syntaxe pro různé jazyky uživatelům pokročilého textového editoru TextMate. Obarvení syntaxe v náhledech XML dokumentů dovoluje ColorXML Quick Look. Existuje i plugin pro Apple Script, nicméně dle autora se zatím jedná o "quick and dirty implementation".

qlook3f.jpg

Ty, kdo čtou elektronické publikace ve formátu CHM, potěší plugin QuickCHM, který je nicméně zatím rovněž pouze v rané fázi vývoje. K dispozici jsou pak třeba i Brainsight Quick Look Generator pro různé medicínské formáty a dále též SCR File Viewer pro Spectrum SCR soubory (standardní a Timex módy) či prohlížeč Koala (Commodore 64) souborů. HetimaClipping.qlgenerator je zde pro .textClipping (textové výstřižky) a .pictureClipping (screenshoty) soubory, HetimaWebThumbnail.qlgenerator pak pro náhledy webových stránek navštívených v Safari rozšířeném o utilitu SafariStand.

Prakticky všechny výše uvedené pluginy jsou teprve v raných fázích vývoje, i když u mnohých je již nasnadě jejich využití, rychlým tempem přibývají pluginy další. Jejich aktualizované přehledy lze najít například zde či zde.

Závěrem

Quick Look je skutečně výbornou, "návykovou" funkcí, která bez přehánění do zpracování souborů (třídění, porovnávání, vyhledávání) přináší nový rozměr. I v současné podobě je velmi dobře použitelná a pokud nezávislí vývojáři a Apple zapracují na jejich dalších rozšířeních, bude určitě patřit k těm, které se pro uživatele Maců stanou zcela nepostradatelné.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Jojo

Autor: SackX Muž

Založeno: 19.12.2007, 07:17
Odpovědí: 0

Jojo, Quick Look a síťové služby jsou hlavní věci proč jsem si Leoparda pořídil. Ale například Cover Flow ve Finderu považuji za blbost, ale hzkou;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Jojo

Autor: marekrex Muž

Založeno: 19.12.2007, 08:54

No síťové služby jsou fajn, ale AD, resp. sdílené adresáře na Windows Server 2003 přes Sambu jsou i v 10.5.1 stále "nedostupné".
A co se týká Cover flow, tak to beru spíše jako přiblížení k iPhone nebo iPod T. Tam to vypadá fakt efektně...
Jenom mám jednu stížnost: v případě, že např. jpg obrázek nemá náhled (je přetažený třeba z flešky), tak se ani tam řádně nezobrazuje - leda přes quick view (potom by se ale mohl alespoň pak zobrazovat). A taky v případě, že ukládám jpg optimalizované nebo s průchody, tak se zobrazí pouze první "rozpixelovaný" obrázek.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jojo

Autor: Stephen Muž

Založeno: 19.12.2007, 13:09

ten pseudoserver 2003 ma vyssi uroven zabezpeceni samby po lokale. Staci vypnout na serveru a uz problem zmizi !!!
S.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jojo

Autor: Pepa Muž

Založeno: 19.12.2007, 15:23

No a teď nedemagogicky.
W2003 Server má zcela logicky oddělena práva síťová od fyzických (lokálních). Pochopitelně, že pokud si nastavít sdílet vše, ale fyzická vrstva má povolen přístup pouze vybraným uživatelům (což defaultně opravdu má), tak se po síti sice připojíte, ale adresář si neprohlédnete s ohledem na práva na fyzické vrstvě.

Tohle by snad každému UNIX uživateli (a to už Leopard snad je) mělo být jasné.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Jojo

Autor: marekrex Muž

Založeno: 19.12.2007, 22:11

Bla bla bla,
tak a teď se vraťme na zem,
až budete vědět o čem to je, tak piště dál...
Práva samozřejmě mám přístupné na všom, i administrátorská pro celý systém a přesto to nefunguje. Oni by to i kapacity takto neřešili i na macwindows.com

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Jojo

Autor: Gorgoroth Muž

Založeno: 20.12.2007, 17:02

Vy jste mi, ale chytruška.
Stačí vypnout na serveru 2k3 vyžadování šifrovaného spojení s klientem a pak jste v klidu.
btw: lidem jako Vám neporučuji vyjadřovat se o jakýchkoliv serverech jakýchkoliv platforem, aneb zůstaňte si u svých klientských systémů a dělejte si svou práci.
*peace*

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Jojo

Autor: marekrex Muž

Založeno: 10.01.2008, 11:36

Zdravím, já jsem sice dle vás chytruška, ale na rozdíl asi od vás sedím u počítače a trocha ho ovládám. Zkuste si přešíst článek na macwindows.com viz dole a jste-li tak dobrý, tak jim tu vaší "cennou radu", která s tím nemá nic společného sdělte. řekl bych že to co říkáte se možná dotýká afp a ne smb.¨


Posílám ten zmiňovaný článek:
Reader's Leopard can log onto Win server but can't copy files

Wednesday, January 9, 2008

Duncan Maclay can get onto his Windows server from Leopard, but has the previosly reported problem of copying files to Windows drives:

I can mount all my shares on a wide selection of win2k and XP boxes, my NAS and indeed on the Win 2003 server. What's more I can read, open and close files on any of them no problem. So far, so good. But here's the thing: I cannot save on the Win 2003 server. When I save, it creates a file, beachballs around a bit, bleats about privileges (despite me being logged on to the server with an admin account) and leaves a file on the server with the right name and 0 bytes in it. I am tearing my hair out.

A co se týká serverových platforem, tak víte co: windows 2003 server nepovažuji za server v pravém slova smyslu. Ono bohužel 6 let starý SW není asi to, co bych považoval za high-end. To už jakýkoliv Linux je bohužel mnohem dotaženější.

Mír s vámi...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Jojo

Autor: Glutexo Muž

Založeno: 24.12.2007, 01:24

Je potřeba povolit všechny NTLM pakety. Dělá se to v místních zásadách zabezpečení. Také jsem na to narazil a vygoglil. :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Jojo

Autor: Pavel Kout Muž

Založeno: 19.12.2007, 13:49

No vidíte, já jsem třeba s CF ve Finderu nadmíru spokojen. Používám ten mód jen pro pár složek, a to těch s fotografiemi sloužícími jako podklady pro design. Bez problémů jimi listuji a vybrané si označuji barevným štítkem. Pak si zavolám smartfolder, kde mám pouze oštítkované soubory a provedu finální výběr. Přesně tohle mi děsně chybělo a místo toho jsem do Leoparda musel používat tu nepřátelskou, nestabilní a se systémem nespolupracující hrůzu Adobe Bridge.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jojo

Autor: Pandas Muž

Založeno: 19.12.2007, 15:59

Mam tu istu skusenost s CF. Pre vyhladavanie a vyber fotografii je to vynikajuci nastroj.

Odpovědět na příspěvek

Pages

Autor: Petr W Muž

Založeno: 19.12.2007, 07:23
Odpovědí: 0

Pěkný článek. Moje zkušenosti, kladné nepopisuji, jak je v kraji zvykem: nezobrazuje korektně soubory .pages, a to ani vytvořené z templates. Jsou "rozhozené" .

Odpovědět na příspěvek

diky za pekny clanek

Autor: jouda Muž

Založeno: 19.12.2007, 09:05
Odpovědí: 0

Diky autorovi za pekny clanek. Musim rict, ze po dlouhe dobe se na mujmacu objevilo neco skutecne hodnotneho. Jen tak dale.

Odpovědět na příspěvek

Cena za SneakPeek Pro

Autor: Gondo Muž

Založeno: 19.12.2007, 10:29
Odpovědí: 0

Cena je uvedena špatně. Není snížena z $15 na $10, ale z $19,95 na $14,95. Ráno jsem ho koupil, je skvělý.

Odpovědět na příspěvek

RE: Cena za SneakPeek Pro

Autor: Richard Krejci Muž

Založeno: 19.12.2007, 15:25

Opravil jsem to, moc dekuji za upozorneni.

Odpovědět na příspěvek

trochu z pozadí

Autor: Pepa Muž

Založeno: 19.12.2007, 11:38
Odpovědí: 0

Quick Look má principiálně dva operační módy. V tom prvním se zobrazuje předgenerovaný náhled (jpg) souboru. To je případ CoverFlow apod. Pro plný náhled je v pluginu v podstatě implemetována prohlížečka (renderer) souboru. Je nutné, aby byla co nejrychlejší (absolutně žádná editace etc.) a lazy (tj. generuje se až když se zobrazuje, nikoliv dopředu). Proto takové problénmy a chyby při vývoji těch zdánlivě elementárních.

Odpovědět na příspěvek

plug-in Safari

Autor: Stepan Muž

Založeno: 19.12.2007, 17:43
Odpovědí: 0

Když jsem u těch plug-inů. Quick Look je vážně super, jen škoda že vlastní formát od Apple .pages, nefunguje v QL tak jak má :-/.

Když už jsme u těch plug-inů, nevíte o nějakém šikovném do Safari 3, který umí zobrazit nějak formátovaný zdroj html? (Stačí úplně tak, jak to umí Firefox.)

Odpovědět na příspěvek

RE: plug-in Safari

Autor: Jozef Remen Muž

Založeno: 19.12.2007, 20:12

SafariSource

Kazdopadn
e v Leopardovi uz Input Managers nie su oficialne podporovane a treba ich rozchodit (cez prikazovy riadok).

Google je priatelom

Odpovědět na příspěvek

Quick Look a Icon Preview

Autor: LP Muž

Založeno: 19.12.2007, 21:40
Odpovědí: 0

Díky za článek, je to opravdu dobře popsané.

Nevíte někdo, jak se zamezí tomu, aby QL zobrazoval preview z ikony (jen 128x128 px)? Mám fotky stažené pomocí Image Capture v Tigerovi a bylo tam zapnuté Create Finder Preview nebo jak, teď ty ikony musím různými utilitami odstraňovat :(, jinak je náhled zvětšená ikona.

Odpovědět na příspěvek

diky

Autor: MN Muž

Založeno: 19.12.2007, 23:55
Odpovědí: 0

Take se chci pripojit k podekovani za dobry clanek. Kvuli takovym jsem kdysi byl na tomto serveru kazdy den. Ted jej navstevuji jednou za tyden abych jen zkontroloval, jestli mi nahodou neco zajimaveho neuteklo.
Na druhou stranu to dava prostor jinym serverum, ktere diky kvalite mujmacu byly drive zbytecne. Coz ale asi neni zamer redakce.
Docela by mne zajimaly statistiky pristupu na tento server pred dvema lety, pred rokem a dnes.

Odpovědět na příspěvek

RE: diky

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 20.12.2007, 00:43

Je tezke se zavdecit vsem ctenarum, ale rozhodne souhlasim s tim, ze podobnych clanku potrebuje MujMAC vice a proto pripravujeme radu zmen.

Abych odpovedel konkretne na vas dotaz co se tyce navstevnosti:

10/2002: 7.300 ctenaru
10/2003: 13.000 ctenaru
10/2004: 18.000 ctenaru
10/2005: 25.000 ctenaru
10/2006: 30.000 ctenaru
10/2007: 45.000 ctenaru

Udaje jsou z verejne dostupneho externiho auditu a jde o pocet unikatnich ctenaru. Dnes MujMAC distribuuje skoro ctvrt minilonu stranek s obsahem mesicne, coz na zamereni myslim neni zle a doufame, ze v rijnu 2008 to bude dvojnasobek.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: diky

Autor: LP Muž

Založeno: 20.12.2007, 20:04

Honzo, díky za tu statistiku, přenos myšlenek funguje, chtěl jsem se na to Petra zrovna dnes zeptat.

Ale je škoda, že to tady píšete jako odpověď do fóra (kam píše kde kdo :-), myslím, že byste tyhle věci mohli publikovat třeba jednou za rok v samostatném článku.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: diky

Autor: czeXit Muž

Založeno: 25.12.2007, 19:59

aniz bych to chtel nejak zpochybnovat, ((mac uzivatele v CR) + (mac uzivatele na SR)) && (ctouci MM) tezko daji 45000.

Obavam se ze vetsina toho budou roboti (nejen ti vyhledavaci, ale spamovaci, harverstery...) a pak uzivatele kteri zabloudi z vyhledavacu a jdou dal.

45.000 unikatnich ctenaru nebo 45.000 unikatnich IP? Docela by me to zajimalo, protoze ctvrt milionu stranek po trictvrte roku provozu na jednom jedinem webu mesicne distribuuju taky a desitky tisic unikatnich IP adres mesicne take - skutecnych ceskych a slovenskych ctenaru je samozrejme z tohoto poctu zlomek

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: diky

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 25.12.2007, 20:15

Jde o cisla z externiho auditu, ktera si necucame z prstu a jsou tak blizko k realite, jak jen to je statisticky zjistitelne. Blizsi informace o metodice najdete na iaudit.info.

Mimochodem o Apple produkty se zajimaji nejen staly uzivatele Macu a tudiz to cislo neni nijak nerealne. Doba se za poslednich par let zmenila ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: diky

Autor: Tomas Karnold Muž

Založeno: 28.12.2007, 23:39

> Mimochodem o Apple produkty se zajimaji nejen staly uzivatele Macu a tudiz to cislo neni nijak nerealne. Doba se za poslednich par let zmenila ...

To je fakt.. sam jsem jeste zadneho nemel, ale jsem tu alespon 2x v tydnu a protoze widle se uz zase hlasi o reinstall, schyluje se snad konecne k Mackovi (uz od G4ky ;) )

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: diky

Autor: MN Muž

Založeno: 29.12.2007, 19:09

...jen doklad toho, jak casto sem ted chodim - puvodni prispevek jsem psal 19.12. ted jsem nakouk po 10 dnech. Drive jsem chodil opravdu kazdodenne. Volneho casu v praci mam pritom o mnoho vice nez pred 2 lety.

Diky za tu statistiku, opravdu mne zajimala uz delsi dobu, je zajimava.
Bez ohledu na to jak je vypovidajici, myslim, ze mujmac ma potencial mit navstevnost treba trojnasobnou. A ted myslim opravdove ctenare, tedy ty, kteri na serveru stravi treba 20 minut, zactou se do clanku (prohlidnou reklamu...)

Nerozumim byznysu v internetovych mediich, ale takovito ctenari jsou pro server preci nejhodnotnejsi, nemam pravdu? Protoze jsou to navstevnici, kteri se neustale vraceji, maji mujmac v bookmarks apod. Myslim, ze velmi mnoho cisel ve statistikach sem zabloudi proste tak, ze zadaji do googlu slovo ipod, iphone, mac apod. hledaji treba jen jednu informaci, nakouknou a jdou dal...
Statistiku by bylo vhodne srovnat napr. s penetraci internetu v CR...

Jsem rad, ze jste muj prispevek nepochopil jako kritiku, je samozrejme, ze se neda zavdecit vsem ctenarum. Pokud chystate zmeny, tesim se na ne...

Odpovědět na příspěvek

dávno ve Vista

Autor: Radek Hulán Muž

Založeno: 20.12.2007, 12:10
Odpovědí: 0

Není bez zajímavosti, že rychlý náhled na obsah souborů (včetně použití pluginů třetích stran) je dávno v Průzkumníku ve Windows Vista.

Apple to prostě jen okopíroval.

Odpovědět na příspěvek

RE: dávno ve Vista

Autor: Milan Vít Muž

Založeno: 20.12.2007, 13:33

Kšá! Zalez, trolle!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: dávno ve Vista

Autor: Radek Hulán Muž

Založeno: 20.12.2007, 14:54

Zalez, debile.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: dávno ve Vista

Autor: Milan Vít Muž

Založeno: 20.12.2007, 16:58

No to víš že jo, zrovna takového šaška budu poslouchat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: dávno ve Vista

Autor: lmanik Muž

Založeno: 20.12.2007, 17:05

Komu to cpes?

Odpovědět na příspěvek

RE: dávno ve Vista

Autor: bori Muž

Založeno: 20.12.2007, 13:43

Komu to cpeš? :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: dávno ve Vista

Autor: rajo Muž

Založeno: 20.12.2007, 14:02

No, pravda je, že mi jablíčkáři několik let cpali do hlavy že náhledy souborů ve finderu (třeba jen obrázků, jak to mají Windows už snad od 98) nepotřebují a je to zbytečná funkce, a že to ve Vistě bylo dřív, ale Apple to opět udělal mnohem lépe. CoverFlow ve finderu je podle mě k ničemu, ale QuickLook je úžasná funkce a na Windows nebo i v Tigrovi často bezvýsledně klepu do Space :o)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: dávno ve Vista

Autor: Radek Hulán Muž

Založeno: 20.12.2007, 14:53

Vista má dokonce náhledy i při otevírání souboru:

http://myego.
cz/img/vista/vista-otevre
ni-souboru.png
http://my
ego.cz/img/os-x/nahled-so
uboru.png

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: dávno ve Vista

Autor: Milan Vít Muž

Založeno: 20.12.2007, 17:01

A komu to cpeš?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: dávno ve Vista

Autor: Topper Muž

Založeno: 20.12.2007, 21:16

No, tak zajimave, ze to prvni je nahled office v dialogu otevrit, nema to s OS nic spolecneho. A ten druhy obrazek, svete div se, tak nahled Office dokumentu ...
Preview i filmu je i v Tigerovi, Quicklook to dotahuje do temer dokonalosti.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: dávno ve Vista

Autor: Radek Hulán Muž

Založeno: 20.12.2007, 23:24

Quicklook se trapná kopie.

Vista má náhled na cokoliv, včetně samozřejmě těch filmů:

http://myego.c
z/img/vista/nahled-filmu.
png
http://myego.cz/img/
vista/nahled-obrazku.png



A nemá to jen v Průzkumníkovi (=Finder), ale KDEKOLIV. Zaostalý OS X se na to opravdu ani po roce nedotáhl...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: dávno ve Vista

Autor: wradgio Muž

Založeno: 23.12.2007, 10:37

Jejda Hulan - co ten tu robi? :) Si uz taka celebrita medzi mac uzivatelmi, v tom negativnom slova zmysle.
Uvazujem, ze mozno by sa uz oplatilo zohnat tvoju fotku, urobit podla nej srandovnu "huliacu" postavicku - to by sa predavalo mac fanusikom :). Jednoducho trhnut na tebe nejaku tu korunu sposobom, ktory nezazalujes ;).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: dávno ve Vista

Autor: Milan Vít Muž

Založeno: 20.12.2007, 23:31

Také rád házím hrách na zeď :-)

Diskuze s ředitelem země-koule přece nemá smysl, neb je to komouš jak poleno a jediný povolený názor je názor strany -- totiž, ředitele.

Nekrmte trolla, raděj ho pošlete do oněch míst :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: dávno ve Vista

Autor: Pepa Muž

Založeno: 21.12.2007, 12:04

Mám tu výhodu oproti vám, že sedím u notebooku s Vista Ultimate. To, co vy nazýváte jako rychlý náhled je ve skutečnosti pomalé (jak prase), protože se spouští asociovaná aplikace podle přípony a její výstup se zobrazuje do panelu preview.

Není to ani rychlé, ani elegantní. Zobrazí to preview pouze jednoho souboru. Prostě typická microsofština - máme to, hurá, ale nedá se to použít.

Odpovědět na příspěvek

RE: dávno ve Vista

Autor: Infinitex Muž

Založeno: 30.12.2007, 07:19

Hele nejsi nahodou podplacenej mrkvosoftem ze stale tak zboznujes wokna, mozna ze ses i teplej, pac v mrkvosoftu sou sici pritepleni.
Podle me si os x ani neosahal jen koukas na obrazky a sem tam neco prectes. Kdyby si byl tak chytrej jak si myslis, vedel by si ze vista je totalni shit a i cely dx10 na kterych hry vypadaj uplne stejne jako na dx9 jen s tim rozdilem ze na viste to bezi pomaleji. tak si ty svy hlody pis na svuj debilni web a sem to necpi. tohle jhe forum pro mac nebo nejakej mrkvosoft, co ma vista nas nezajima, stejne je to nedodelanej system a ty ses jen dalsi trotl

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: