LaunchBar: když se práší na myš... - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

LaunchBar: když se práší na myš...

24. června 2002, 00.00 | Jednoduchý a přitom geniální nástroj pro spouštění aplikací, procházení disků a hledání souborů - aneb jak ovládat MacOS X bez doku, oken Finderu, Sherlocka a koneckonců i bez myši.

Nepoužívám OS X dlouho, ale za tu chvíli už jsem stihl vyzkoušet několik utilitek pro organizaci, spouštění aplikací a oblíbených souborů. Zatím nejlepší mi připadal YADAL, ale jen do doby, než jsem náhodou narazil na LaunchBar - utilitku napohled celkem prostou, ale velice důvtipně navrženou. Žádný hierarchický organizér aplikací už nepotřebuji, ale přitom můžu používat služby, které mi jinak poskytuje dok, Sherlock, Finder i mnoho dalších, které v OSX nenajdu - a to aniž bych musel sundat ruce z klávesnice. Na myš se mi práší častěji než kdykoli předtím.

LaunchBar se nemusí instalovat, stačí rozbalit stažený soubor, připojit obraz disku a zkopírovat tuto utilitku do Aplikací. Po prvním spuštění máte možnost zadat číslo zakoupené licence, nebo spustit free verzi. Ta je plně funkční, od verze placené se liší pouze tím, že je omezena na otevření jen 17 různých položek, což pro běžnou práci celkem postačuje (a pokud ne, po novém spuštění se začíná počítat zase od začátku). Potom si musíte (poprvé a naposledy) chvíli počkat - LaunchBar projde celý počítač a načte do své databáze všechny aplikace, předvolby systému, některé typy dokumentů a složek a záložky z nalezených WWW prohlížečů (další je možné jednoduše přidat později).

K čemu to je a co to umí?

LaunchBar (dále jen LB) používá pro uživatele grafických OS celkem netradiční metodu pro navigaci v počítači - klávesové zkratky. Myš je zde celkem k ničemu, takže tomu, kdo je zvyklý rejdit kurzorem po obrazovce jako fretka a s jistotou snajpera najde každou položku na první pokus, LB příliš užitku nepřinese. Ale pro ty, které neustálé přehmátávání z klávesnice na myš otravuje či proklínají nepohodlnou destičku na svém notebooku, bude tento prográmek opravdovou spásou. LB se aktivuje jednotnou klávesovou zkratkou, přístupnou ze všech běžících aplikací. Výchozím nastavením je Cmd-mezera, což v našich podmínkách není nejšťastnější volba (pokud ale nepoužíváte češtinu a nepotřebujete neustále přepínat klávesnice, může vám vyhovovat i toto). Naštěstí to není volba jediná a je možné si vybrat ještě z alternativ Ctrl-mezera, Cmd-Tab a Cmd-Esc. Mně nejvíc vyhovuje poslední možnost (hlavně protože nekoliduje s jinými zkratkami, které používám k jiným účelům a sousední Cmd-Alt-Esc už není tak tristně nebezpečný jako v OS9).

     

Tato zkratka, aktivace LB z doku, či kliknutí na ikonku přidanou do pravého rohu obrazovky aktivuje vstupní pole LaunchBaru, které je možné umístit na libovolné místo obrazovky. Toto okénko je hlavním (a kromě nastavování předvoleb) vlastně jediným rozhraním LB. Je-li aktivní, program čeká na zadání několika znaků z klávesnice, podle nichž ihned zobrazí v nabídce všechny položky ze své databáze, které těmto znakům odpovídají.

Vypadá to prostince, ale hlavní síla LB spočívá v onom termínu "které zadání odpovídají". Nepoužívá se zde totiž žádný triviální algoritmus typu "název začíná/obsahuje text", vyhledávání je daleko sofistikovanější a navíc se LB z vašeho výběru poučí a příště budou jeho výsledky zase přesnější. Vyhledají se položky, které zadaný text nejen obsahují, ale i ty, které obsahují znaky z tohoto textu v daném pořadí, ale dále od sebe. Výsledky se však řadí celkem chytrým algoritmem podle "přesnosti", takže to, co hledáme, je obvykle na začátku seznamu. Např. při zadání znaků "AIR" jsou nejprve zobrazeny nalezené aplikace začínající slovem "Air", následuje třeba "Adobe ImageReady", pak aplikace obsahující slovo "air" až dále v názvu a potom všechny další položky, obsahující postupně písmena A, I a R (viz obrázek).

Výběr ze seznamu se provádí běžným způsobem šipkami nahoru/dolů nebo myší; enterem či poklepáním vybranou položku otevřeme (aplikace se spustí, dokumenty otevřou ve výchozí aplikaci, URL se načtou v prohlížeči, spustí se poštovní klient s novým dopisem na vybranou e-mailovou adresu atd.). Pokud si vybereme z nabídky nějakou položku, která není na prvním místě, při příštím zadání stejného textu už bude nabídnuta v seznamu výše; při opakovaném použití se tak díky učenlivosti LB brzy dostane na prvním místo. V nastavení LB navíc můžeme do databáze přidat množství dalších položek, mezi nimiž se má hledat, a položky existující smazat, zakázat a pro potřeby vyhledávání také přejmenovat (skutečného jména souboru se to nijak nedotkne). Chceme-li tak např. své webové prohlížeče spouštět pomocí zkratky "www", stačí do jejich názvů v databázi tento text přidat - např. "WWW Mozilla", "WWW Omniweb", "WWW Internet Explorer" atd. Zadáme-li potom do vstupu znaky "www", zobrazí se všechny tyto browsery pěkně za sebou hned na začátku seznamu.

U každé položky v databázi (seznam aplikací, složka, seznam souborů, soubor daného typu atd.) je možné nastavit, jak se má aktualizovat - zda při každém spuštění LB, automaticky (pokud bylo změněno datum modifikace souboru), anebo ručně. LB obsahuje v jedné ze složek i všechny panely předvoleb, mezi nimiž se také vyhledává, takže je možné otvírat přímou volbou i jednotlivé systémové preference (např. po napsání SOUND najdeme v nabídce "Sound.prefPane", po jehož aktivaci se otevře rovnou nastavení zvuku v systémových předvolbách). Ve zvláštních souborech je možné předat seznam internetových a e-mailových adres - importují se bookmarky běžných WWW prohlížečů, vyexportované adresy z Outlooku/Entourage, textové soubory i jakákoli HTML stránka, z níž si LB sám všechny odkazy"vycucne".

Na vybrané položky je možné použít i technologii drag&drop - chceme-li např. obrázek označený na ploše otevřít ve Photoshopu, buďto si nejprve Photoshop najdeme (např. napsáním PHO, AP, APS atd., případně ještě upřesníme výběrem ze seznamu) a na takto nalezený program potom můžeme ikonu obrázku "hodit" - anebo rovnou táhneme soubor(y) na ikonku LaunchBaru a ještě, než je upustíme, za stálého držení tlačítka myší si "pod rukou" potřebnou aplikaci najdeme. Navíc funguje i klávesnicový "drag&drop" - pomocí Cmd-G (Get selection) načteme označené položky z Finderu a pomocí Cmd-D (Drop selection) je do LB upustíme.

Opakováním aktivační klávesy (v mém případě tedy Cmd-Esc) se LB přepne do režimu přepínače aplikací - první Cmd-Esc aktivuje LB, druhé stisknutí zobrazí místo vyhledaných položek seznam běžících aplikací, s nimiž se pracuje stejně jako s ostatními seznamy.

Jako by to nestačilo, LB funguje i jako efektivní diskový browser. Je-li vybrána položka, která představuje složku či soubor na disku, šipkami vlevo/vpravo se můžeme pohybovat v adresářové struktuře. Přidržíme-li přitom ještě klávesu Alt, procházení probíhá v "expertním" režimu, kdy se zobrazují i systémové či jinak neviditelné soubory.

Zkušenější uživatelé, kterým by vadila ikona LB neustále umístěná v doku, mohou změnit LB v program běžící na pozadí. Po přepsání <key>NSUIElement</key> z hodnoty 0 na 1 v souboru Info.plist uvnitř balíčku LaunchBar.app se při dalším startu LB spustí jako "background" aplikace a jeho ikonu v doku již neuvidíte. Má to ale některá omezení (vyplývající z právě z rozdílů mezi běžnými a backgroundovými aplikacemi), s nimiž je třeba počítat (některé z nich je ale možné považovat i za výhody): LB se nezobrazí v seznamu běžících programů při volbě Vynutit konec (Force Quit); již více nebude mít vlastní menu (zůstane zobrazeno menu poslední aplikace - většina položek menu je ale stále přístupná pomocí kontextového menu v okénku LaunchBaru); takto běžící aplikace se ignoruje při vypnutí či logoutu, nezobrazí se tedy např. výzva k uložení neuložených změn; není už možné mít různá nastavení pro jednotlivé uživatele, změny v LB budou společné pro všechny uživatele atd.

LaunchBar je zkrátka velmi univerzální pomůcka, která za svým na pohled jednoduchým rozhraním skrývá mohutný stroj pod kapotou. A není-li snad z tohoto článku prožitek z práce s LB úplně zřejmý, není nic snazšího, než si jej stáhnout a vyzkoušet - soubor má jen 212 kB. Myslím, že aspoň občas se může hodit každému.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

spise otazka zvyku a vyspelosti uzivatele

Autor: claire Muž

Založeno: 24.06.2002, 09:30
Odpovědí: 0

LaunchBar (dále jen LB) používá pro uživatele grafických OS celkem netradiční metodu pro navigaci v počítači - klávesové zkratky ... naopak si myslim, ze prave spousta zkusenych mekaru vyuziva klavesove zkratky VELMI CASTO a spise by se bez nich neobesla resp jejich prace s pocitacem by nebyla tak pruzna, efektivni a jednoducha

Odpovědět na příspěvek

RE: spise otazka zvyku a vyspelosti uzivatele

Autor: Petr Staníček Muž

Založeno: 24.06.2002, 11:44

Nemluvím z voleje a bez zkušenosti. Prolezl jsem už pár studií i školil DTP "operátor(k)y" či různé sekretářky apod. a mnohdy mně až udivovalo, jak mnoho z nich dokáže svištět myší třeba v Quarku - bylo to obdivuhodné a úplný koncert... Pravda, já s naučenýma "klapkama" jsem leccos udělal i desetkrát rychleji, ale kdybych měl dělat totéž myší jako oni, neměl bych šanci. Rozhodně si ale nedělejte iluze, že zkušený uživatel = klávesové zkratky. Typický uživatel maca opravdu "rejdí myší jako fretka" a desítky různých zkratek si odmítá pamatovat... Power user, to je něco jiného, ale těch je spíše menšina... :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: spise otazka zvyku a vyspelosti uzivatele

Autor: claire Muž

Založeno: 24.06.2002, 15:03

Wow, evidentne zalezi hodne na osobnich zkusenostech - jinak se mi libi oznaceni 'power user'.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: spise otazka zvyku a vyspelosti uzivatele

Autor: Jiří Novotný Muž

Založeno: 24.06.2002, 18:46

Jěště drobná připomínka. Člověk často pracuje s mnoha různými soubory a nepamatuje si obvykle, jak je pojmenoval, ale dost často si pamatuje, kam je dal. Nebo si myslíte, že většina lidí si pamatuje větší či menší část toho, co má na těch papírkách poházených na stole či jinde? Tohle totiž často vídám u druhých lidí. Sám se sice snažím pojmenovávat soubory, tak aby jméno odpovídalo obsahu a soubor byl lehce dohledatelný, ale z 99 % procent jej stejně najdu po paměti podle umístění.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: spise otazka zvyku a vyspelosti uzivatele

Autor: agent Muž

Založeno: 24.06.2002, 21:07

jde jen o to naucit se pouzivat nejaky jednoduchy a predevsim jednotny klic v pojmenovani a umisteni -- pak najdes vse velmi rychle (obvykle soubory ani nehleam, jen sahnu do patricne slozky a mam co potrebuji...) a IMHO mam dost souboru na disku... pro mne je LB jen dalsi zbytecnosti, ktera vice uskodi nez pomuze...

Odpovědět na příspěvek

LaunchBar Rulez!

Autor: Petr Znojemsky Muž

Založeno: 24.06.2002, 11:28
Odpovědí: 0

Taky se mi tahle utilitka strasne libi. Imho je to hlavne pro Powerusery, kteri umeji psat vsemi deseti a vedi jak se co jmenuje. Rekl bych, ze tenhle program je idealni krizenec mezi GUI a prikazovou radkou. Davam ***** ;-]

Odpovědět na příspěvek

Macintosh Commander???

Autor: Kristian Muž

Založeno: 24.06.2002, 12:14
Odpovědí: 0

LB asi bude prijemna utilitka. Ale neviem ci nahradi jednu z mala veci, ktore mi na Macu chybaju - obodbu Norton/Windows Commanderu. Nevie niekto o niecom podobnom na Mac OS 9 a/alebo X.

Odpovědět na příspěvek

RE: Macintosh Commander???

Autor: iJoJo Muž

Založeno: 24.06.2002, 17:46

Skus Mac Eplorer, najdes na www.versiontracker.com
A
le nechapem, naco Ti to je, ovladanie a struktura zloziek na Macu je 1000x rozumnejsia nez vo Windows, tam sa clovek rychlo strati. A pod X mas vynikajuci Column view - nauc sa ho pouzivat, toto je funkcia, ktoru MS este nestihol okopirovat (a aj tak to neokopiruju tak ako to bude v Jaguari :-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Macintosh Commander???

Autor: Jiří Novotný Muž

Založeno: 24.06.2002, 18:16

Mac Explorer je Průzkumník a ten je jako takový na… A jestli se nepletu, tak kolega psal něco o Norton/Windows Commanderu, což s průzkumníkem nemá v podstatě co do činení. Jelikož z 90 % práce v souborovém manažeru přesouvám nebo kopíruji odněkud někam nebo něco s něčím porovnávám, tak mi připadne okno rozdělené na dva sloupce (zdroj<->cíl) jako celkem geniální a bohužel na Macu nikde není. A taky geniální jsou Favorites, které jsou oddělené od těch Explorerových.

Odpovědět na příspěvek

RE: Macintosh Commander???

Autor: claire Muž

Založeno: 24.06.2002, 19:26

unixova komandlajna ruluje - ale kdyz tak si zkompilujte a upravte nejakou unix/distribuci treba midnight/commandera - mj o tomhle by prece OS X mel byt, ne?

Odpovědět na příspěvek

RE: Macintosh Commander???

Autor: agent Muž

Založeno: 24.06.2002, 21:12

kdo chce kam, pomozme mu tam... sice je to zpet na stromy, ale co treba tohle:
http://homepage.m
ac.com/macgurutemple/inst
alling_mc_on_macosx.html


(jen pro drsone)

Odpovědět na příspěvek

Digitales Fernsehen

Autor: Horst Muž

Založeno: 29.10.2005, 03:43
Odpovědí: 0

I only wanted to sign in,to let you know that I were here.Horst

Odpovědět na příspěvek

Auto darlehen

Autor: Kai Muž

Založeno: 02.11.2005, 07:03
Odpovědí: 0

Thanks for all the hard work. You are providing a great service.

Odpovědět na příspěvek

Bankkredit

Autor: Horst Muž

Založeno: 03.11.2005, 07:29
Odpovědí: 0

I only wanted to sign in,to let you know that I were here.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: