Je to bezpečné? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Je to bezpečné?

Obsah seriálu:

ts_programovani-nahled2.jpg 11.08.2010

Je ve vězení bezpečno

Co vlastně znamená uzavřený systém? A jak (ne)souvisí s povinnou a výhradní distribucí aplikací prostřednictvím AppStore? Jaké to má důsledky pro bezpečnost a komu a jak to pomáhá?.

ts_keychain-nahled2.gif 09.03.2010

Slušný člověk nešifruje!

Ne, nebudeme se tady bavit o roztomilém britském zákonu RIPA III a jeho důsledcích; namísto toho si ukážeme a vysvětlíme jeden problém, jímž programátoři Apple poněkud zkomplikovali život těm, kdo se nedomnívají, že slušný člověk nemá co skrývat, pro změnu po stránce technické a nikoli legislativní.

ts_keychain_2-nahled2.gif 18.12.2006

Externí router

Pokud máme nějaký 3rd party router, musíme si poradit sami: ačkoli samozřejmě řízení každého konkrétního routeru bude vypadat trochu jinak, vyplatí se možná ukázat si alespoň jeden konkrétní příklad pro lepší orientaci.

ts_keychain_2-nahled2.gif 13.12.2006

WEP and weep...

V našem seriálu, v němž se podrobně zabýváme bezpečností operačního systému Mac OS X, se v současnosti zabýváme zabezpečením počítačové sítě. V předminulém dílu jsme si ukázali základy nastavení, jež platí pro libovolnou síť; minule jsme se seznámili s vhodným nastavením sítě bezdrátové, AirPortu.


Ovšem... pojem vhodné nastavení je zde přinejlepším diskutabilní. Dnes si řekneme proč – a jak to zlepšit.

ts_keychain_2-nahled2.gif 29.11.2006

AirPort a nastavení bezdrátové sítě

V minulém dílu jsme se seznámili se základy vhodného nastavení pro práci v celkem libovolném síťovém prostředí. V dnešním dílu budeme v tomto tématu samozřejmě pokračovat, a podíváme se právě na nastavení bezdrátových sítí AirPort.

ts_keychain_2-nahled2.gif 24.11.2006

WEP or weep

Dnes se začneme zabývat bezpečností při práci se sítěmi: prozatím začneme u základů – běžným nastavením systému prostřednictvím aplikace System Preferences.

ts_keychain_2-nahled2.gif 07.11.2006

Jeden na neděli, jeden na všední den...

V současnosti se v našem volném seriálu článků, věnovaných bezpečnosti v operačním systému Mac OS X, zabýváme vhodnými a nevhodnými konfiguracemi keychainů. Řešení je jednoduché: vytvoříme si ještě jeden keychain.

ts_keychain_2-nahled2.gif 27.10.2006

Lepší konfigurace keychainů

V minulém dílu našeho seriálu o bezpečnosti operačního systému Mac OS X jsme se začali zabývat různými konfiguracemi keychainů. Slíbili jsme si, že dnes se podíváme na možnosti lepších, bezpečnějších konfigurací keychainů – zde jsou.

ts_keychain_2-nahled2.gif 13.10.2006

Kolik keychainů máš, tolikrát jsi paranoikem

Nyní nastal čas se podívat trochu blíže na různé sestavy a konfigurace keychainů, a ukázat si, jaké nám přinesou potenciální výhody a nevýhody. Jak uvidíme, systém keychainů je skutečně velmi flexibilní a pohodlný, a umožní nám volit vzájemné vyvážení bezpečnosti a pohodlí – tyto dva faktory se samozřejmě do jisté míry vylučují i v tom nejlépe navrženém systému – podle našich vlastních individuálních potřeb a nároků.

ts_software-nahled2.gif 02.10.2006

Keychain Access

Na dnešek jsme si slíbili, že si řekneme trochu více o aplikaci Keychain Access ("Svazek klíčů"): pojďme se tedy na ni blíže podívat. Při té příležitosti si samozřejmě také ukážeme malinko více podrobností a zajímavých věcí o samotných keychainech.

ts_software-nahled2.gif 21.09.2006

Keychain

V našem seriálku, věnovaném bezpečnosti operačního systému Mac OS X, nastal čas na to, co si už delší dobu slibujeme – podíváme se trochu blíž na "klíčenky" (keychains), na jejich využití, a na aplikace "Správa klíčů" (Keychain Access) pro jejich správu.

ts_keychain-nahled2.gif 29.08.2006

Certifikát Thawte

Dnes si ukážeme, jak pokračovat dále pro získání certifikátu a jeho instalaci do systému, tak, aby byl k dispozici (nejen, ale především) pro služby v aplikaci Mail.

ts_keychain-nahled2.gif 23.08.2006

Kde vzít certifikát?

Asi nejvíce uživatelů se pro své certifikáty obrací na firmu Thawte: ta základní certifikáty bez speciálních služeb nabízí zdarma, a sama patří mezi společnosti jimž Apple "věří" (jinými slovy, certifikát od nich má kořenovou certifikační autoritu, již každá standardní instalace Mac OS X uznává).

ts_keychain-nahled2.gif 15.08.2006

Certifikáty

Dnes si konečně vysvětlíme, co to jsou (digitální) certifikáty a k čemu slouží. Vysvětlíme si také několik souvisejících pojmů, jako je "kořenový certifikát" či "certifikační autorita".

ts_keychain-nahled2.gif 17.07.2006

Černý vzadu, podpisy, a vůbec...

V minulém dílu našeho seriálku o počítačové bezpečnosti jsme jen zběžně "nakousli" dvě velmi důležité záležitosti: risika spojená s asymetrickým šifrováním a digitální podpis. Podíváme se na ně tedy dnes; ačkoli jde ještě pořád o "teoretickou přednášku", není to žádný krok stranou: jedna vede přímo k druhé, a druhá vede přímo k certifikátům – jejichž postavení v Mac OS X a konkrétní použití si budeme vysvětlovat hned potom.

ts_keychain-nahled2.gif 26.06.2006

Co jsou to ty šifry?

Minule jsme si ukázali základní postupy, jak v Mac OS X šifrovat; slíbili jsme si také, že si něco málo řekneme k "teorii" – a tomu se právě budeme věnovat teď. Nebojte se, žádné hluboké matematické exkursy nebudou; koho zajímají, ten si je dokáže snadno najít; my si jen vysvětlíme základní principy a pojmy, potřebné k tomu, abychom pochopili co se to v tom počítači vlastně děje, proč to funguje tak, jak to funguje, a proč to po nás chce to, co to po nás chce :)

ts_keychain-nahled2.gif 19.06.2006

Šifrování

Dnes si o šifrování řekneme trochu víc; začneme praktickou ukázkou, jak v Mac OS X šifrovat, a teprve později si řekneme pro ty, koho to zajímá, něco málo víc o šifrách symetrických, nesymetrických, "s veřejným klíčem" a tak všelijak podobně.

ts_keychain-nahled2.gif 29.05.2006

Jak je to s administrátory

Již víme, jakým způsobem Mac OS X autentifikuje uživatele, a také jak jej autorizuje k různým operacím. Jaká uživatelská konta však jsou v Mac OS X běžně k dispozici? O tom si více řekneme dnes.

ts_keychain-nahled2.gif 22.05.2006

Identifikace a autorizace

Dnes si povíme trochu více o identifikaci (tedy jakým způsobem si Mac OS X pamatuje který uživatel zadal které heslo) a autorizaci (tedy jak určí, co který uživatel smí a co nesmí dělat).

ts_keychain-nahled2.gif 09.05.2006

Základy zabezpečení Mac OS X

Mac OS X nabízí řadu bezpečnostních služeb a úrovní – patří sem jak šifrování e-mailových zpráv, tak i firewall; patří sem technologie File Vault a další. Na mnoho těchto služeb se v našem seriálu postupně podíváme podrobněji; dnes se soustředíme na tu nejzákladnější ochranu, již Mac OS X nabízí svým uživatelům: autentifikaci pomocí hesla, identifikaci uživatelů, a jejich autorizaci pro přístup k datům a spouštění programů.

ts_keychain-nahled2.gif 28.04.2006

Je to bezpečné?

Podíváme se v něm blíže na zabezpečení objektů, jež nabízí Mac OS X; ochranu dat jak na úrovni BSD, tak i prostřednictvím ACL; základní principy symetrických a asymetrických šifer; práci s klíčenkami a jejich obsahem; šifrování a podepisování zpráv pomocí certifikátů S/MIME; šifrování citlivých dat pomocí kódování AES; šifrování a podepisování zpráv prostřednictvím otevřeného standardu PGP... a – podle možností a zájmu – i na řadu dalších věcí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Fuckintosh

Autor: Garfield Muž

Založeno: 29.09.2000, 11:27
Odpovědí: 0

Celkem jasné potvrzení mé několikaleté zkušenosti coby správce mackovské sítě: MAC OS stojí za hovno!
Zároveň důkaz neuvěřitelně slepé oddanosti mackistů své platformě. Stát se něco podobného u Windows, už by Gatese dávno ukřižovali. Problémy Applů s Javou, CGI skripty a dalšími prvky moderního webu jsou skutečně už tradiční.
Jestli OS X přinese zlepšení, toť otázka, necháme se překvapit. BTW, dovedete si představit, že by Microsoft prodával betu nových Windows za 35 USD a stály se na ni několikahodinové fronty? A kdo jiný než blázen je ochoten platit vydřiduchům z CDS 500 Kč tzv. manipulačního poplatku za update systému z 9.0 na 9.0.4, když všude jinde je zdarma ke stažení z Internetu?
Je to tak, Apply jsou pro lidi, kteří musí být za každou cenu jiní!

Odpovědět na příspěvek

RE: Fuckintosh

Autor: JJM Muž

Založeno: 29.09.2000, 15:21

nejak te nechapu. zrejme jsi jeste nespravoval sit s PC nebo mas dosti zkreslene predstavy o funkcnosti obou systemu. Co se tyce Billovych vyhnilous, tak jejich stabilita a uroven bezpecnosti, nehlede na to, ze patche jsou dosti casto 3rd party a oficialni se objevi az po delsi dobe. stejne jako service packy, opravujici service packy. To vse mluvi samo za sebe, naproti tomu na Macu se takovehle nijak casto nedeji, a nevidel jsem PC ktere by na windows vydrzelo bezet rok a pul bez restartu, na linuxu ano. a maca, ktery tak dlouho bezel jsem spravoval spolu s hromadou PC. Souhlasim s tim, ze chtit prachy za update systemu, ktery sam vyrobce dava zdarma je pekna prasarna, IMHO system 9 se dosti nepovedl. Vratil jsem se k 8.1, jelikoz mel mnoho chyb. Jinak ty zda se vidis uplatneny Macu jako server, ja ho vidim spis jako velmi schopny desktop, ostatne ja osobne na servery nedavam ani windows nejradeji UNIX like system. Ostatne problemy windows s perlem, CGI, servletama, to je taky ohrana pisnicka. Ale problemy najdes vsude, jen u windows je jich vice nez vsude jinde. btw. zajimalo by me, jak jsi reagoval na CPU Idle pro winy, mel jsi stejne prohlaseni, jenze misto MACOS bylo slovo Windows?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Fuckintosh

Autor: Petr Jandík Muž

Založeno: 30.09.2000, 19:39

Ja tedy vidim Mac nejen jako schopny desktop, ale i jako server. Mam jako server G4 s Mac OS 9.0.4 a Appleshare IP 6.3.2 a jede to naprosto uspokojivě jiz skoro rok. Jako klienty mame Macy i PC s Win 95, 98 i NT. Nevim jak je to se serverem pod UNIXem, ale zatimco Novell jsem kofiguroval pro smisenou sit s Macy pres 3 dny, AppleShare IP server jsem mel nainstalovany a v provozu za 3/4 hodiny. Takze Mac servery nevynechavejte, jsou dobre a ne drahe.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: nepovedeny OS 9

Autor: J. 2930 Muž

Založeno: 02.10.2000, 13:00

Ja mam na G3 nainstalovany MAC OS 8.6 s nekterymi opravami a jsem velmi spokojen. K systemu 8.1 bych se uz nechtel vracet, protoze jsem si zvykl na mnohem lepsi funkce a na stabilitu s G3.

Odpovědět na příspěvek

Update systemu

Autor: ruppert Muž

Založeno: 07.10.2000, 02:23

Nelze jinak nez souhlasit - jen kricme do sveta, ze v CDSce jsou cunata, ktery aby mohli bydlet v novym hauzu, musej si vydelat i tak neciste, jako jsou desatky za Update. Ale to je problem jen CDS v Cechach a predpokladam MDS v Madarsku.

Jinak je svet teto ovocnarske firmy BAJECNY (kdyz si totiz z G4 presednu k libovolne rychlimu PC, jsem tim snekovanim znechucenej)sh

Odpovědět na příspěvek

RE: Fuckintosh

Autor: Bobes Muž

Založeno: 29.09.2000, 15:57

Btw. Microsoft pri uvedeni WINDOWS 2000 ( alespon Ceska distribuce ) chtela taky za RC2 ( Release Candidate 2 ) 800,- Kc. A to, ze MAC ma problemy s internetem, nic noveho. Treba se zkuste dostat na ftp, ktere ma jiny port nez 21 nebo na web, ktery je jinde nez 80.N$¨d$

Odpovědět na příspěvek

RE: Fuckintosh

Autor: J. 2930 Muž

Založeno: 02.10.2000, 13:46

Beta 1 MAC OS X se prodává za 29,95 USD / www.apple.com. A někde jsem četl, že beta Windows 2000 taky nebyli zrovna zadarmo (30 USD?). Na betu Windows několikahodinové fronty stojí jenom zaslepení masochysti. Rád používám hračky PC na hry.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Fuckintosh

Autor: Lee Muž

Založeno: 02.10.2000, 23:15

Do fronty na Windows Golden Master nebo neco takovyho bych si sel stoupnou leda s kuklou! BTW posledne to stalo asi 100 USD! coz je vic jak 3x vic nez Mac OS X PB, jestli teda jeste umim pocitat!
Preji hezky den!
Lee

Odpovědět na příspěvek

RE: Fuckintosh

Autor: Lee Muž

Založeno: 02.10.2000, 23:04

Doufal sem, ze tady nebudu muset bejt sprostej, ale Tys me malem odrovnal! Microsoft prodava beta verze za 100 USD a treba Adobe ma rezijni naklady o 400 vejs! Jestli trvas na vsem, cos rek o Mac OSu, tak ses ignorant, protoze Mac OS jako system nema s webem (javou, etc.) zadny problemy. Naopak je Java pod Mac OSem rychlejsi, nez pod tvejma oblibenyma windows!
Lee
hrnca@voln
y.cz

Odpovědět na příspěvek

RE: Fuckintosh

Autor: claire Muž

Založeno: 04.10.2000, 08:39

Vazeny Garfielde,
myslim, ze o MAC'ich vite asi tolik, co jste nazval jejich OS. Je videt, ze nekolikalete spravcovani mac-site Vas velmi poznamenalo ;) Myslim, ze podobne problemy ma jak PC tak UNIX platforma, ale tvrdit jen proto, ze dany OD stoji za h%#&# ... A kdyz na to prijde, nic mi nebrani, abych si na Apple bezel UNIX resp Linux ... jeste porad jsou MAC'y pro lidi, kteri chteji byt za kazdou cenu jini? Nechcete snad, abychom vsichni pouzivali PC s WIN a byli krasne uniformne stejni ;) Ale souhlasim, ze Apple a lidi kolem Apple jsou jini, Apple je tak trochu filozofie a pohled na svet (zatracene funkcni) ;)

Odpovědět na příspěvek

Je jasné, proč MACy upadají

Autor: Mirek Svoboda Muž

Založeno: 06.10.2000, 11:57
Odpovědí: 0

MAC je drahý a moc toho neumí, resp. málokdo pro něj napíše něco užitečného. Linux na tom začíná být líp a je zadarmo. Nevím, proč lidé ještě dnes něco takového, jako je MAC, používají.

Odpovědět na příspěvek

RE: Je jasné, proč MACy upadají

Autor: ruppert Muž

Založeno: 07.10.2000, 02:14

Nevim, mam pocit, ze v soucasne dobe MAC neni drahy. porovna-li clovek cenu a vykon, zjisti, ze ty WINTELovsky nesmysly jsou bud pomaly anebo stejne drahy. Kazdopadne, radeji hbiteho iMaca nez pomaleho Cellerona na 700 MHz.

Odpovědět na příspěvek

RE: Je jasné, proč MACy upadají

Autor: claire Muž

Založeno: 08.10.2000, 14:49

Jsem velmi stastny, ze mi p. Svoboda ujasnil, ze MAC s OS 9 v kombinaci s openBSD je mi k nicemu a nic uzitecneho na nem nenapisu. Uz ted shanim nejake PC a nainstaluji si na nej nejaky Linux. Tusim, ze defaultni instalace treba RH a Gimp mi ukazi, jak je blahove a naivni pouzivat treba openBSD s MAC OS a Photoshop ci 3Dstudio na jednom pocitaci. Mozna si dokonce poridim okna. Taky vlastne nevim, proc vubec ten MAC pouzivam ;) ... blahoslaveni budiz ti, jez si na nic poradne nesahli, nicmene maji usta plna minimalne diskutabilnich tvrzeni.

Odpovědět na příspěvek

RE: Je jasné, proč MACy upadají

Autor: Radek Muž

Založeno: 30.10.2000, 17:35

#Nevím, proč lidé ještě dnes něco takového, jako je MAC, používají.#
Protoze uzivatelé MACŮ své stroje pouzívají hlavne k práci a ne na hraní jako vetsina písíckaru

Odpovědět na příspěvek

diskuse k hovnu

Autor: x14 Muž

Založeno: 16.11.2000, 19:56
Odpovědí: 0

O Mackovi nevim skoro nic (a taky se nic nedozvim), ale prosim vsechny ovocnare,
aby nehazeli vsechny okna do jednoho pytle. Windows NT (3.51, 4.0 a w2k)
jsou pri dobrem vyladeni NAPROSTO stabilni.

To samozrejme neznamena, ze microsoft nekurvi pocitacovou kulturu.

BTW: Kdyz koupim PC a MAC za 50'000Kc, ktery pocitac bude "lepsi"?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: