iPhoto 11 - 3. Prohlížení - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

iPhoto 11 - 3. Prohlížení

iPhoto 11

21. ledna 2011, 06.00 | V části o třídění fotografií v knihovně pomocí událostí, fotek, tváří a míst jsme si ukázali způsoby, jak lze snímky prohlížet. Buď vidíme mřížku (Events) nebo jednotlivé fotografie (Photos), lístečky s tvářemi a jmény osob (Faces) nebo mapu se špendlíky a následným zobrazením určitých snímků (Places).

Kdykoliv na malý náhled fotografie poklepeme, vyplní snímek okno aplikace. Levý postranní panel přitom zůstává zobrazen, stejně tak dolní řádek nástrojů a můžeme mít aktivován i panel s informacemi napravo.

Neměli bychom zapomenout na možnost fotografie schovat – může jít o snímky, které zkrátka nechceme, aby byly přímo na očích a dostupné. Buďto po jednotlivých fotografiích nebo hromadně lze z nabídky vybrat Hide. Aby se pak skryté fotografie zobrazily, jdeme do řádku nabídek, vybereme View a příkaz Hidden Photos.

Režim celé obrazovky

Aby co nejméně věcí překáželo, zapneme zobrazení Full Screen. Pro něj je speciální tlačítko ve spodním řádku nástrojů. Aplikace se přepne do celoobrazovkového režimu – ten ve verzi 11 vypadá moc hezky a můžeme jej mít neustále při práci s iPhoto zapnutý. Změna ale není pouze k lepšímu. Ačkoliv díky funkci Full Screen, kromě graficky lépe vyladěného uživatelského prostředí, můžeme bez komplikací ovládat všechny funkce programu, při prohlížení fotografií nedocílíme toho, aby byly přes celou obrazovku. Vždy totiž zůstane dole panel s miniaturními náhledy fotografií a s tlačítky pro práci s fotkou.

Full Screen ve verzi 11 je skvělý – jen do té doby, pokud nechcete zobrazit přes celou obrazovku fotografii.

Další nevýhodou režimu Full Screen je, že jakmile přepneme na jinou aplikaci a vrátíme se zpět k iPhoto, bude Full Screen vypnutý (totéž dělá celoobrazovkový režim i při psaní v Pages). Pro pohyb mezi fotografiemi pak použijeme kurzorové klávesy, popřípadě klepeme na tlačítka se šipkami, nacházejícími se na horní liště vpravo.

Prezentování fotografií

Slideshow představuje jedinou možnost, jak vidět fotografii skutečně přes celou obrazovku, resp. prohlížet fotografie bez přítomnosti jakýchkoliv tlačítek či panelů. Jestliže budeme chtít fotografie někomu ukazovat, neměli bychom funkci Slideshow nechat ležet ladem.

Spustit ji můžeme rovnou při prohlížení konkrétní události, fotografií, označených osob i míst. A pochopitelně také alb. Vzhledem k tomu, že jde o funkci pro komfortní prohlížení snímků takřka nezbytnou, objevilo se její tlačítko přímo uprostřed dolního řádku nástrojů. Klepnutím na něj se načtou snímky do prezentace a následuje nastavení prezentace.

Jako první nám iPhoto nabídne výběr témat prezentací – od těch jednoduchých až po ty na pohled velmi efektní.

Vybereme-li určité téma prezentace, iPhoto k němu přidělí přednastavenou melodii. Tu ale můžeme změnit, když v okně nastavení klepneme na záložku Music.

iPhoto se propojí s obsahem naší hudební knihovny iTunes.

Pro pečlivější nastavení prezentace pak poslouží záložka třetí – Settings. Zde určujeme tyto prkvy:

  • jak se bude dlouho zobrazovat jeden snímek (Play each slide for a minimum of ... seconds)
  • to, zda má iPhoto měnit fotografie pokud možno do rytmu dané melodie (Fit slideshow to music)
  • typ přechodu a jeho rychlost (Transition)
  • údaje, které mají být v prezentaci zobrazeny
  • nastavení, jestli má být pořadí fotografií zamíchané (Shuffle title slide), zda se má prezentace po skončení opakovat (Repeat slideshow) a to, zda se fotografie budou přizpůsobovat celé obrazovce (Scale photos to fill screen)

Podrobné nastavení prezentace.

Při nastavování si můžeme povšimnout volby Use setting as default, čímž poté nebudeme muset znovu neustále opakovat nastavování, pokud nám to dané vyhovuje. iPhoto ale disponuje také možností vytvářet si a ukládat prezentace. Stejně jako máme v postranním panelu vlastní alba, tak můžeme mít pod volbou Slideshows nadefinovaných desítky a desítky prezentací.

  • Označíme například událost, album nebo vybereme určité fotografie.
  • Z řádku nabídek vybereme File/New/Slideshow.
  • Objeví se řádek s názvem prezentace – ten můžeme přepsat.
  • Ve spodním řádku nástrojů se objeví tlačítka pro práci s prezentací. V pravé části řádku se nachází čtveřice tlačítek, pomocí nichž nastavujeme jednotlivé parametry, stejné, jako bylo uvedeno výše.
  • Pro kontrolu nastavení prezentace klepneme na tlačítko Preview – prezentace se promítá pouze uvnitř okna aplikace. Až budeme chtít prezentaci spustit, zvolíme tlačítko Play.

Při vytvoření prezentace v postranním panelu se řádek nástrojů změní a objeví se v něm speciální tlačítka pro úpravu prezentace a její spuštění.

Prezentaci můžeme vyexportovat coby video – klepneme-li na tlačítko Export, objeví se nabídka čtyř různě kvalitativních výstupů, vybereme jeden z nich a poté necháme, aby iPhoto udělalo svoji práci. Video pak můžeme poslat do mobilního zařízení (iPod, iPhone, iPad), také do Apple TV, nahrát do MobileMe či jej mít uložené na disku a pouštět přímo v počítači.

Prezentování fotografií může být velmi efektní.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: