iDraw 1.0 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

iDraw 1.0

20. března 2002, 00.00 | Tento nový grafický editor pro Mac OS X nezaujme ani tak kvalitou či možnostmi, ale především provedením a schopností využití systémových služeb Mac OS X.

Před několika dny se na Internetu objevil zajímavý grafický editor, který si však zaslouží pozornost každého příznivce operačního systému Mac OS X a to i v případě, že se o grafiku příliš nezajímá. Nejde totiž ani tak o kvalitu nebo neobvyklé možnosti této aplikace jako o její provedení a ukázkové využití standardních služeb aplikačního rozhraní v Mac OS X.

iDraw je malý, snadno ovladatelný kreslící a animační program, který některými svými možnostmi předčí i profesionální grafické aplikace na ostatních platformách. Podívejme se nejprve na iDraw jako na grafický editor – co tedy uživatelům nabízí?

Základem programu jsou klasické nástroje pro tvorbu grafických prvků jako například čtverců, oválů, kruhů, linek nebo složitějších křivek. Obvyklá je i tužka pro volné kreslení od ruky nebo textový nástroj. Již méně obvyklé jsou komfortní vektorové transformační nástroje a efekty, komplexní barevné přechody(lineární i radiální), práce s průhledností a možností animace (pouze ruční animace po jednotlivých rámečcích, nikoliv po časové ose). Většina těchto funkcí bude uživateli, který někdy pracoval s grafickým modulem v AppleWorks, Illustratorem nebo například Corelem, jistě velmi povědomá.

Aplikace

Veškeré nakreslené objekty jsou automaticky již při vykreslování vyhlazené a manipulace s nimi probíhá přímo v režimu náhledu. S objekty je možné dále manipulovat (změna velikosti, barvy, umístění apod.) nebo kdykoliv během práce přímo změnit jejich tvar (kotevní body, vektorové efekty apod.). Samozřejmostí je i změna pořadí objektů (umístění do popředí nebo pozadí). Výsledné práce je možné uložit v nativním formátu aplikace, nebo exportovat jako obrázky ve formátu JPEG, GIF, TIFF a PNG. Animované obrázky lze uložit jako GIF nebo SWG.

Aplikace má však i celou řadu nedostatků, pominu-li absenci některých funkcí obvyklých u profesionálních programů, je to především rychlost. Program se při složitější kresbě doslova vleče. Přičemž pod pojmem „složitější“ jde o kresbu jen s řádově desítkami objektů. Profesionální programy jako například Illustrator se takto viditelně zpomalí až při práci se stovkami tisíc objektů, což není u složitější kresby nic neobvyklého. Osobně mi také „nesedí“ nástroj Pero, to se totiž chová úplně jinak než je tomu u většiny obdobných aplikací. Není to sice tak nešikovné řešení jako tomu je u aplikací AppleWorks (Claris), ale přesto se nedá hovořit o kvalitní implementaci.

Co je tedy na programu iDraw tak zajímavého, že je mu věnován celý článek? Odpověď na tuto otázku jsem naznačil již v samém úvodu. iDraw je především o technologii, která stojí v jeho pozadí. Program perfektně využívá všech standardních možností Mac OS X a především jeho rozsáhlých objektových knihoven (Application Kit) pro práci s grafickými a ovládacími prvky. Program si v podstatě pouze „zavolá“ standardní systémovou funkci a aplikuje výsledek.

Panel vlastnstí

Dominantou aplikace je panel s možnostmi nástrojů, ten je možné rozevírat podle potřeby, nebo minimalizovat. Obdobný způsob používá například nový Microsoft Office X.

Samozřejmostí je například špičková podpora textu, písmo v libovolném formátu může být bez problémů použito a pokud konkrétní písmo obsahuje české znaky budou zobrazeny korektně. Unicode písma jsou pochopitelně také podporovány, pokud mají definované potřebné litery.

Panel písma

iDraw rozhodně stojí za vyzkoušení, nejen pro tyto možnosti, ale i z pohledu pouhého rozšíření si znalostí o možnostech aplikačního prostředí v Mac OS X. Zatím jen málo aplikací nám dává obdobnou možnost seznámit se s jinak ukrytými možnostmi nového systému.

Program je distribuován volně jako demo, přičemž plná verze stojí necelých 40 dolarů. Bez registrace není možné z aplikace tisknout, exportovat a ukládat animace, kreslící možnosti však omezeny nijak nejsou. Osobně si myslím, že cena je poměrně vysoká vzhledem k zatím poměrně omezeným možnostem aplikace pro praktické nasazení. Na druhou stranu však jde o zajímavý projekt, který by si finanční podporu na další rozvoj jistě zasloužil.

iDraw i přes všechny své nedostatky a dětské nemoci představuje krásný příklad, jak může vypadat aplikace pod Mac OS X. Ukazuje, kolik potencionálu skrývá nový operační systém „pod pokličkou“ a jak efektivní může být i jednoduchý program.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: