iCal v praxi - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

iCal v praxi

18. září 2002, 00.00 | Podívali jsme se na to, jak funguje nová aplikace od Apple, iCal. Jak se chová publikování a sdílení kalendářů, jaké možnosti a chyby iCal má? Bude se vám iCal líbit?

Apple na MacWorldu v NewYorku oznámil a následně na AppleExpu v Paříži uvedl další přírůstek mezi "iAplikace", program pro plánování času iCal. iCal je dostupný na webu zdarma, vyžaduje Mac OS X 10.2. Jak je zvykem, jedná se o snadno ovladatelnou aplikaci, nabízející své funkce v přehledné a dostupné formě, přesto však obsahuje řadu zajímavých prvků, ale bohužel také zatím řadu nedodělků. Jedním jsou i problémy se spouštěním na některých instalacích Mac OS X 10.2 - ihned při startu se neočekávaně ukončí.

První čím iCal určitě zaujme je vzhled - jednoduchá a přehledná aplikace. Asi si také hned všimnete, že po spuštění se v docku objeví na ikonce aktuální datum. Po základním nastavení, kdy aplikaci vysvětlíme, že u nás týden začíná pondělím (nastavení času přebírá ze systému) můžeme začít zkoumat jaké funkce pro nás Apple přichystal. Jednou z věcí, které si všimnete hned je, že ačkoliv týdenní zobrazení se nastavilo od pondělí, malé kalendáře měsíců po straně stále začínají nedělí.

Pokud nyní používáte jiný PIM, můžete data importovat - buď z Palm Desktopu nebo například z Entourage, bohužel však někdy s problémy, především ohledně času a časových zón. Na webu se již objevily pro Entourage lepší importní filtry než ty, co nabízí Apple, podívejte se na Versionatracker.com. Uživatelé si však stěžují, že po importu velkého počtu položek iCab startuje velmi dlouho, například až 70 vteřin.

Mezi základní vlastnosti iCalu je práce s více kalendáři - osobní kalendář, pracovní, rodinný a tak dále, podle vašich potřeb. Každý je barevně odlišen a je tak na první pohled jasné, jaká událost patří čemu. Kalendáře lze snadno vypínat a zapínat a tak vidět v daný okamžik pouze to, co je potřeba. Ke každému kalendáři se také váží úkoly v to-do a především je v iCalu připravené sdílení kalendářů. Lze jak svůj kalendář publikovat na internetu, tak z internetu přijímat cizí publikovaný kalendář - ať už to je kalendář kolegy z kanceláře nebo kalendář zápasů amerického fotbalu. Standardním pohledem je pohled na celý týden, lze také přepnout do denního či měsíčního pohledu.

Schůzky či události se vytvářejí velmi jednoduše - pouhým kliknutím a tažením ve zvoleném čase, přesun schůzky se dělá pomocí drag&drop. Po poklepání se objeví podrobnosti, které lze ke každé schůzce nastavovat - zda se jedná o celodenní akci (poté se objeví nahoře pod datem daného dne), stav schůzky (potvrzená, zrušená, s otazníkem), upozornění na schůzku dialogem, mailem nebo zvukem, nastavení opakování akce a seznam pozvaných osob - ty lze snadno na vytvořenou schůzku přetáhnout z AddresBooku a poté jím poslat mail s pozvánkou - pokud přijmou, bude uživatel upozorněn že schůzku přijali. V případě, že se dvě schůzky překrývají, iCal je zobrazí vedle sebe, nijak však dále na kolizi neupozorňuje.

Bohužel upozornění mailem je standardně vázané na aplikaci Mail a k tomu v případě upozornění na blížící se událost nejde o odeslání emailu, ale pouze o vytvoření nového mailu v Mailboxu - takže například o upozornění na mobil si můžeme nechat zdát - samozřejmě, až bude k dispozici iSync, bude možné si kalendář do novějších mobilů zasynchronizovat. Pokud chcete používat jinou mailovou aplikaci, jsou již dostupné modifikace například pro Eudoru.

Při nastavení upozornění na událost se upozornění objeví i pokud je iCal vypnutý, bohužel v upozorňovacím okně chybí naprosto standardní tlačítko pro odsunutí upozornění například o 5 minut. Další vytýkanou absencí funkce je možnost přejít na konkrétní den zadáním data - jediná šance je se projít celým seznamem malých kalendářů, také se uživatelům nelíbí, že iCal neumí přebírat data z adresáře, například zadané narozeniny.

Kalendář je možné nasdílet pro ostatní na internetu - publikování je možné provést buď na svém .Mac účtu, nebo na libovolném WebDAV serveru - na .Mac účtu je výhoda, že Apple takto uložené kalendáře umí zobrazit jako HTML stránku. Lze nastavit, jak často se mají informace aktualizovat případně komu poslat upozornění na takto publikovaný kalendář. Přijetí cizího kalendáře (subscribe) je také snadné, buď lze použít link například z mailu nebo z webu a lze si nastavit jak často se má kalendář přejímat. Bohužel, u takto přejatých kalendářů nelze vůbec nic upravovat ani kopírovat do vlastního kalendáře, data zůstávají naprosto statická. Toto je poměrně značná nevýhoda, neboť nelze například uvnitř firmy sdílet pracovní kalendáře a upravovat si je, a protože kalendáře jsou vázané pouze na daný počítač a nelze je navázat například na konkrétní .Mac účet, ani jeden uživatel s více počítači si nemůže sdílet své kalendáře tak, aby je mohl všude upravovat.

iCal je rozhodně zajímavý program, s jednoduchým a poměrně intuitivním ovládáním, ovšem zatím ještě stále vykazuje určité nedostatky především v oblasti funkcí, ale i ve spolehlivosti a rychlosti. Nejčastější názor uživatelů je, že se jedná spíš o betaverzi - náročnějším uživatelům jeho možnosti prostě stačit nebudou, a čekat několik desítek vteřin na spuštění PIM aplikace je také poněkud šílené. Každopádně však iCal obsahuje nové zajímavé funkce, které jsou užitečné a pokud bude celý produkt dotažený do konce, mohlo by se jednat o velmi šikovné řešení jak pro jednotlivce, tak i pro pracovní skupiny, zatím bude postačovat asi jen velmi nenáročným uživatelům.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

bohužel

Autor: agent Muž

Založeno: 18.09.2002, 10:36
Odpovědí: 0

Martine, tohle je tvůj typický „Bohužel“ článek…
Nevím jak ostatním čtenářům, ale mně nepřinesl nic zajímavého. Například by mě zajímalo co je „některých instalacích Mac OS X 10.2“ nebo co si mám představit pod pojmem „importu velkého počtu položek“… atd.

Chtělo by to nějaké praktické postřehy – jak je to s českým formátem data a času, jak se aplikace chová při českém skriptu apod.

Také mi VELMI chybí, že je v článku není zmíněna samá podstata programu a totiž, že iCal je vlastně internace k standardnímu formátu VCALENDAR a rozhodně by bylo dobré seznámit čtenáře s tím, co to vlastně je a co to může přinést za výhody.

Prostě nejsem příznivcem „stěžovaných“ článků, ale když už jsi to slovo „bohužel“ použil v tolika případech, mohl jsi jej použít ještě v jednom a pro mě například dost zásadním případě – iCal si libovolně posouvá okna aplikace, není tedy možné se spolehnout, že velikost a umístění okna bude při dalším spuštění stejná – což je naprosto příšerná vlastnost!

Pro zajímavost pár odkazů:
http://www.imc.
org/pdi/
http://www.noki
a.cz/phones/9210/apps_cal
endar.html

Odpovědět na příspěvek

Česká jména a pevné svátky pro iCal

Autor: Denisa Muž

Založeno: 20.10.2002, 00:21
Odpovědí: 0

jsem pro zájemce uložila k dispozici na:

http://www.davy.de
/iCal/Jmena.ics

Odpovědět na příspěvek

RE: Česká jména a pevné svátky pro iCal

Autor: Faktor Muž

Založeno: 06.09.2003, 23:11

To je naprosto skvele, nemas jeste nejaka dalsi data?

Odpovědět na příspěvek

RE: Česká jména a pevné svátky pro iCal

Autor: danie1 Muž

Založeno: 22.09.2005, 10:04

skoda ze nejsou jednotlive jmena nastaveny jako all day...nebyl by to pak takovej maglajz

Odpovědět na příspěvek

iCal nefunguje

Autor: Adam Muž

Založeno: 14.11.2002, 16:31
Odpovědí: 0

Bohuzel, moje instalace Mac OS X 10.2 je ta, na ktere iCal nefunguje. Co mi poradíte. Diky

Odpovědět na příspěvek

Proč nechodí iCal?

Autor: Rodriguez Muž

Založeno: 25.11.2002, 06:54
Odpovědí: 0

V případě, že Vám nechodí iCal, zkopírujte si do složky Library/Fonts písmo Helvetica Neue.dfont ;-)

Odpovědět na příspěvek

presto nechodi >-:

Autor: potok Muž

Založeno: 01.12.2002, 18:28
Odpovědí: 0

pismo ve slozce Library/Fonts mam, ale iCal stejne nechodi. co dal?

Odpovědět na příspěvek

Pekne .. ALE...

Autor: Martin Muž

Založeno: 04.01.2003, 02:03
Odpovědí: 0

iCal je hezky a celkem chytlavy .. ale stale radeji pouzivam cely Entourage. Hlavne proto ze jako postovniho klienta pouzivam mail v entouragi, protoze ten se neda naprosto srovnavat s Apple Mail aplikaci, ta mi pripada jeste stale velice chuda a neprofesionalni. Takze pohuzel. Pokud se iCal s Mailen, Address bookem a poznamkama vice nepropoji a nezlepsi .. asi zustanu u Entourage. A co vy?

Odpovědět na příspěvek

Sdileni kalendáře mezi Macem a Win XP

Autor: Filip Muž

Založeno: 05.04.2006, 08:45
Odpovědí: 0

Dobrý den,
tuší někdo, jak sdílet (nejlépe synchronizovat) iCal na MacOS 10.4.5 a Kalendář v Mozille na WinXP ? Máte s tím někdo zkušenost? Nešel by tomu věnovat článek?

Díky Filip

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: