Hacknuté iTunes pro Windows? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Hacknuté iTunes pro Windows?

25. listopadu 2003, 00.00 | Relativně nedlouho po uvedení iTunes pro Windows se objevily dva nástroje, které umožňují program využívat poněkud odlišným způsobem, než Apple zamýšlel. Jak vážné ohrožení to může znamenat pro Apple?

Relativně nedlouho po uvedení iTunes pro Windows se objevily dva nástroje, které umožňují program využívat poněkud odlišným způsobem, než Apple zamýšlel. Jak vážné ohrožení to může znamenat pro Apple?

MyTunes

Program MyTunes se objevil pouhých deset dní po uvedení iTunes pro Windows (a je dostupný jen pro Windows) a "doplňuje" funkci, která v této aplikaci standardně (a úmyslně) chybí - možnost ukládání skladeb na disk při přehrávání po lokální síti.

Jak si možná pamatujete, Apple do iTunes 4 zabudoval funkci, která dovoluje sdílet skladby na lokální síti pomocí Rendezvouse - prostě tuto funkci zapnete a uvidíte, kdo jiný má zaputé iTunes, a poté můžete poslouchat jeho hudbu (ovšem jen poslouchat, nikoliv kopírovat), kromě té, kterou zakoupil na iTunes Music Store (to by váš počítač musel být autentifikován jako ten, který může tyto skladby přehrávat). Apple tuto funkci poměrně rychle omezil tak, aby fungovala opravdu jen na lokálních sítích (původně se dalo takto napojit bez problémů přes internet na kohokoliv, kdo měl sdílení zapnuté).

MyTunes umožňují takto přehrávanou skladbu uložit na disk, a to v originální kvalitě - není to žádná digitalizace, ale záznam původních dat, která tečou z druhého počítače. Díky tomu by nemělo být možné kopírovat hudbu, zakoupenou na iTunes Music Store, ovšem normální soubory MP3 nebo nechráněné AAC půjdou překopírovat bez problémů.

Díky omezení použití na lokální sítě a nechráněnou hudbu by se nemělo jednat o tak závažný problém pro Apple, ovšem například na univerzitách, kde se iTunes kvůli možnosti sdílení hudby začaly poměrně houfně používat, to může být vítané "rozšíření" funkčnosti. K tomu použití MyTunes nelze nijak zjistit, z hlediska toho, kdo sdílí data, si jen prostě někdo pouští jeho skladby.

QTFairUse

Technologicky je větším problémem druhý "hack", v praxi však je zatím stěží využitelný příliš prakticky, ovšem jedná se o zajímavé poukázání na "trhlinu" v bezpečnosti QuickTime pro Windows. Zajímavé je, že postup objevil a program uvedl Jon Lech Johansen, který je populární (a soudně stíhaný) za to, že ve svých patnácti letech vytvořil program DeCSS, umožňující přehrávání DVD disků na platformách, které nebyly vybavené licencovanými DVD přehrávači (tedy primárně Linux). Ohledně iTunes Music Store se po uvedení vyjádřil, že to je zatím nejméně nepřátelské omezení uživatele pomocí DRM (digital rights management, digitální správy práv).

O co tedy v praxi jde - prográmek, který je pod názvem QTFairUse na stránkách autora, a který má podrobnější popis QuickTime for Windows AAC memory dumper, umožňuje uložení skladby zakoupené na iTunes Music Store na pevný disk v nechráněné podobě a tedy tak, že je možné ji přehrávat bez omezení na jiných zařízeních a přehrávačích. V praxi se však nejedná o prolomení DRM ochrany, kterou používá Apple pro svůj obchod s hudbou, DRM zůstalo z tohoto hlediska naprosto netknuté - autor podle všeho využil chyby (či funkce?) v QuickTime pro Windows (který jeho prográmek modifikuje) a skladbu po autentifikaci prostě uloží na disk v podobě přímých digitálních AAC dat (nejedná se tedy o konverzi z analogového výstupu).

Z té je možné pomocí dalších utilit, které ji opatří hlavičku s informacemi, vytvořit funkční soubor, který lze přehrávat - tyto pokusy však dopadají podle zpráv na internetu se střídavým úspěchem, podle toho jak je kdo šikovný (i prográmek pro zachycení je nutné si zkompilovat - takže nic pro běžné uživatele).

Je důležité si uvědomit, že se v praxi jedná opravdu o hack na QuickTime, nikoliv na iTunes DRM, díky tomu také panuje jedno podstatné omezení - hudbu lze "hackout" jen na počítači, na kterém ji lze legálně přehrávat, takže představa že se do světa rozprchnou skladby v AAC, které si kdokoliv bude moct stáhnout a poté hacknout, je (zatím) nereálná. Díky tomu je to v podstatě "technologická ukázka" toho, jak lze díky QuickTime poměrně jednoduše obejít DRM bez ztráty kvality hudby, ovšem využití v praxi je spíše akademické - postup je příliš nepohodlný a získaná data lze zpravidla získat i jinde a bez vstupního omezení kvality dat na 128 kbit AAC, nemělo by tedy jít o takovou "bombu", jakou bylo prolomení kódu ochrany DVD. Přesto je to signál pro Apple, aby se zabývali bezpečnosti QuickTime, ovšem dokud nedojde ke skutečnému prolomení DRM, které používá, nejedná se o příliš vážnou hrozbu, která by mohla ohrozit vydavatelství či Apple samotný.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Hmm

Autor: Demeter Muž

Založeno: 25.11.2003, 15:04
Odpovědí: 0

poněkud překvapivé, při té vší dokonalosti a megazabezpečení všeho, na co firma Apple kdy jen pomyslela. To se pak člověk při čtení "proč přejít" na apple.cz může smát každý den...

Odpovědět na příspěvek

RE: Hmm

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 25.11.2003, 16:43

Proč byste se tomu chtěl smát? Všechny programy psali "jen" lidé, všechny jsou prolomitelné. Dokonalost a megazabezpečení Apple inzeruje, to je pravda. Dělají to všichni výrobci SW (SUN, Microsoft, Oracle atd.). Tak prostě někdo hacknul program pro MacOS X... Byla hacknuta i homepage Debian Linuxu, root.cz atd.

Čemu se tedy chcete smát?

Odpovědět na příspěvek

RE: Hmm

Autor: claire Muž

Založeno: 25.11.2003, 16:51

V obou pripadech se jedna o problem verze pro Windows. Nevypovida to nic o bezpecnosti natoz dokonalosti MAC OS a na nem bezicich aplikaci.

Smat se muzete max z obrovske warezacke a zlodejske komunity kolem x86 platformy.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Hmm

Autor: Demeter Muž

Založeno: 25.11.2003, 17:18

i pro Tomáše

oba máte pravdu, také jsem nehodnotil OS X, ani Macy. I když je to jaksi od stejné firmy. Nějak mi to připomenulo skutečně veselá prohlášení z apple.cz "Na Apple můžete dělat věci, o kterých si mohou uživatelé PC nechat jen zdát" (a to jako které) a "Zapomeňte na modrou smrt, Mac prostě nepadá" (no občas zaváhá každý).

Warez/zlodě
jská komunita k smíchu moc není, ale i přes její existenci je (zatím ještě) výhodné psát programy i pro wintel, že.

Jinak ale nic ve zlém.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Hmm

Autor: Drozd Muž

Založeno: 25.11.2003, 21:02

Pro me je zasadni ta zavorka "autor podle všeho využil chyby (či funkce?)"

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Hmm

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 26.11.2003, 00:32

No, kdybych mel hodnotit stejnym zpusobem jako vy a hodnotil kvalitu Windows treba podle WMP pro Mac, tak by to dopadlo dost katastrofalne.
Co se tyka toho sloganu, tak v pravem slova smyslu s nim souhlasit nejde - na obou platformach lze delat prakticky to same (co se tyka vysledku). Nejvetsi rozdily jsou ale ve zpusobu prace. Presto me napada jeden priklad - po nainstalovani Wokenic si treba uzivatel ani neprohledne dokument v PDF - coz je za prve standard (a MS na nej zvysoka kasle) a za druhe to je jediny prenositelny format. Na Win standardne neexistuje format pro dokumenty, abych ho mohl bez problemu komukoliv poslat a on ho otevrel ve stejne podobe.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Vojta Muž

Založeno: 26.11.2003, 01:58

KDO definoval ze PDF je standard?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 26.11.2003, 03:10

Ach jo. je to tema na flame.

PDF je de facto standard. Nevim Vojto, v cem jinem bys chtel posilat dokumenty mezi pocitaci a platformami. Acrobat ma nainstalovanych vice nez 300 milionu lidi. Kdyz chces poslat dokument s cimkoli, tak je to nejjistejsi volba - je to de facto standard. Neuznalo jej ISO nebo naka jina komise, ale pokud se nepletu, tak na dokumenty podobneho razeni zadny uznany standard neexistuje. PDF k nemu ma nejbliz a ma pro to milion pet predpokladu. Mozna, ze soubory s touto priponou rad nemas, mozna ti v detstvi zpusobili neco oskliveho, ale kdyz uz tady nic jineho neuznavas, tak bys alepson to PDF mohl...

(Jinak je to "standardni" format - ma standardizovanou podobu (respektive nekolik standardnich verzi:). Nejsem si uplne jist, zda by se o nejake standardizovane podobe dalo mluvit u docu, jelikoz je to velmi uzavreny format, ktery jeste nikdo krome MS uplne bez problemu neimplementoval. Ale PDF je samozrejme s docem zcela nesrovnatelny format.)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: mol Muž

Založeno: 26.11.2003, 10:35

nevim, proc by mel MS implementovat neco jenom kvuli tomu, ze je to standard :-)
a obzvlastne neco tak odpornyho jako PDF. neni to spis chyba Adobe, ze neni schopny udelat pro PlaCky poradnej prohlizec? PDF je dobry tak akorat na veci, kteri jsou urceni k vytisknuti, ale na cteni na pocitaci je takovy HTML tisickrat pohodlnejsi.
tusim tady na mujmacu v diskuzi nekdo prones neco ve smyslu "pdf vzniklo, kdyz si nekdo u adobe spletl monitor s papirem s malym rozlisením"
to je uplna pravda

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Ivan Bibr Muž

Založeno: 26.11.2003, 17:54

Nerekl bych ze HTMl je pro "elektronicke" cteni tisickrat pohodlnejsi. Ctu na pocitaci dost dlouho a zlaty PDF - stejny vzhled na papire i na monitoru, fulltext vyhledavani (jak vyhledavate fulltextove ve strukturovanem HTML dokumentu?) atd. Musi se ale umet udelat - jenze to uz je problem lidi, kteri je vyrabeji, ze jsou cunici...

Krome toho vas nic nenuti pouzivat Acrobat Reader - ja pouzivam gv (GhostView) - doporucuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: mol Muž

Založeno: 26.11.2003, 20:33

ad stejny vzhled na papire i monitoru) ano to je prave to co naopak kritizuji, protoze papir i monitor maji jine vlastnosti (hlavne rozliseni) a proto to, co se cte dobre po vytisteni se mi nemusi dobre cist na monitoru

ad fulltext) v jednom dokumentu snadno, ve vice dokumentech take porad snadno, neb HTML je obycejny text, v tom vyhledavat neni problem. Jinak pro cele publikace je IMHO idealni CHM (zel bohu proprietarni, nicmene dnes je ho mozno cist uz i mimo Widle - viz http://xchm.sf.net/), ktery krome fulltextoveho vyhledavani umoznuje zahrnout do dokument seznam klicovych slov

ad gv) nezda se mi, ze by gv umelo oproti ar neco navic, spis naopak, nenasel jsem napr. zpusob jak zobrazit dokument nikoli po samostatnych stranach ale plynule kdy pri posouvani jedna primo navazuje na druhou

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Ivan Bibr Muž

Založeno: 28.11.2003, 17:58

No, s tim PDF je jasne, ze na profi tisk budete potrebovat jinou verzi nez pro monitor. U normalnich textu, ktere byvaji vetsinou ve verzi pro monitor a ktere si jen tak obcas tisknu pro potreby "cteni v posteli" mi toto vubec nevadi.

CHM, priznam se, neznam.

Fulltext v HTML lokale je fajn ale proc si kvuli tomu poustet shell s grepem? A co v dokumentech na serverech? Musel bych si to cele stahnout. Tady PDF vede (uz treba v tom ze se z toho serveru stahne cele :)))

GV toho sice vic neumi (nekdy mi to chybi), ale to jsem nerekl, jen jsem vam poskytl alternativu. Mne subjektivne se prave zda, ze mi na Linuxu GV+GS produkuje na obrazovce lepsi vysledek nez Acrobat Reader. Proto je pouzivam. Jo a jeste proto ze jsou o hodne rychlejsi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: mol Muž

Založeno: 28.11.2003, 22:56

nechapu jak souvisi rozdeleni textu s formatem. treba html dokumentace byva pro prohlizeni casto nabizena jak ve variante jeden velky soubor tak i vice malych (rozdelene napr. po kapitolach), pro stazeni nabizenych jako archiv
naopak jsem se setkal i s dokumentem rozkouskovanych po castech na spoustu pdf souboru (a pak vam zadny grep nepomuze. btw existuji i jine veci nez shell a grep, treba souborove manazery, kde si do jednoho okna hodim vysledky vyhledavani do druhyho automaticky nahled na soubor a mam prima komfort)

jinak ja chci mit pri cteni delsich textu na monitoru hlavne kontrolu nad:
- typem a velikost pisma
- sirkou sloupce
- barvou textu a pozadi
a proc? abych si to mohl prizpusobit, aby se mi to pohodlne cetlo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Ivan Bibr Muž

Založeno: 01.12.2003, 09:46

No, z vasich pozadavku je jasne, proc vam HTML vyhovuje. Evidentne mame jiny styl prace a z toho plynouci jine pozadavky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 26.11.2003, 18:03

A mohu vedet, jak chcete v HTML poslat treba firemni prezentaci, velke ceniky atd? A zkousel jste si neco z HTML vytisknout?
Smim vedet, jaky format je na podobne veci vhodny? HTML absolutne ne - problemy s formatovanim, pismy, obrazky...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: mol Muž

Založeno: 26.11.2003, 20:50

ad firemni prezentace) nechapu proc by nesla poslat v HTML, ale budiz, na neco takovyho se PDF hodit muze

ad velky cenik) to uz nechapu, v cem by byl s HTML problem? navic pokud to HTML bude slusny tak to budu moct otevrit ve spreadsheetu a pak mam komfort o kterem se mi v PDF ani nezda. teda pokud chapu velky cenik == velka tabulka, pokud jste myslel neco jineho tak prosim o upresneni. ale mozna je na cenik asi nejlepsi zazipovany xls (bez zadnych serepeticek, aby ho bez problemu nacetli i ne-MS programy)

ad tisk) zkousel a tisklo to :-). U css layoutu se da s vyhodou vyuzit moznosti udelat specialni cssko pro tisk. Ale pokud byste cetl muj prispevek poradne tak zjistite, ze tisk je jedna z veci, kde mi pouziti PDF nevadi. Ja jsem ovsem priznivec toho pouzit pro tisk i prohlizeni ruzne formaty, takze ja se ani nesnazim najit format idealni pro oboji.

ad problemy s HTML) nevim co mate na mysli, ja problemy s formatovanim, pismi ani obrazky nemam

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 27.11.2003, 01:28

Pisma, loga (a ne rozplyzle jpg obrazky v malem rozliseni), Zakomponovani textu ci obrazku s orezovou cestou do slozitejsi struktury dokumentu...
To same cenik - nemusi to byt pouze seznam, ale cenik muze obsahovat i obrazky A v takovem pripade uz zacina byt problem napriklad s tiskem.
Take jsem zkousel tisknout - pro tisk jsem v HTML mprilis male obrazky, casto se text nevytiskne zarovnany jak je potreba, problem se strankovanim...
Myslite, ze je vhodne delat duplicitni praci? Jednou delat dokument v PDF, aby ho slo cist a podruhe v PDF pro tisk? A ktery poslete klientovi? A v cem ma clovek takove HTML delat? Vase myslenka je mozna zajimava, ale prinasi mnohem vic problemu, nez kolik jich resi

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: mol Muž

Založeno: 28.11.2003, 22:37

ale ano, ja souhlasim, ze pro nejake prezentace kde jde jenom o to, aby to vypadalo uplne vsude stejne muze bejt pdf dobry
ja mel spis na mysli veci urcene pro delsi cteni (knihy, clanky ap.) a tak.
abychom se bavili konkretne - napr. se chci dozvedet neco o novem Borlandim C++Builderu X, porovnani jeho verzi, systemove naroky ap. Vlezu na jeho oficialni stranku (http://www.borland.com/c
builderx/) a tyto informace jsou mi nabizeny pouze (a IMHO naprosto nesmyslne) v PDF. Jakou to ma pro me vyhodu, abych cekal pet minut na start acrobat readeru aby se mi otevrelo pdf s primitivni tabulkou, kterou absolutne neni problem udelat v html? jo, pdf muze mit nekdy smysl, ale casto se pouziva na veci kde by existovala smysluplnejsi alternativa

ad cenik) tisk -- to hodne zalezi na tom jak je to HTML udelany. nicmene - asi se uz budu opakovat - ja kritizuji pdf z hlediska cteni na monitoru, a pro _tento ucel_ (nikoli tedy tisk) nabizim jako jednu z moznych alternativ HTML. A zaroven se pripojuji k nazoru mit pro ruzne ucely ruzne formaty.

ad duplicita) to je nepodstatny, ja to hodnotim z hlediska ctenare :-). ale treba ceniky jsou dost casto generovany a pak neni problem generovat tech formatu vice. obdobne i ostatni texty se IMHO malokdy tvori primo ve vysledne formatu, treba z dokumentu v (La)TeXu neni problem mit jak PDF tak i HTML, obdobne treba z OpenOffice (do PDF umi ukladat sama, do HTML treba pomoci vlastniho XSLT) a profesionalni DTP programy na tom jsou jiste jeste lepe.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 26.11.2003, 03:22

A vubec. ja se tady namaham s logickou argumentaci a jeste musim opravit svou neznalost. PDF standard je. Sice zatim jen na prepress, ale tvoje namitky to snad uspokoji:
http://www.iso
.org/iso/en/CombinedQuery
Result.CombinedQueryResul
t?queryString=PDF

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Vojta Muž

Založeno: 26.11.2003, 08:08

Wow, tak tohle jsem vubec nevedel. Diky za hodnotnou informaci.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: jremen Muž

Založeno: 26.11.2003, 08:21

Tak KDO definoval PDF za standard. Napr. EU ak o tom niekto ani nahodou nevie, dokumenty v elektr. podobe neprijima inac len v PDF. Pokusal som sa o presadenie par projektov v oblasti ziv. protredia a pri viacerych som spolupracoval/teda prevadzal som dokumenty z Wordu do PDF/ a islo to na schvalenie do EU. A pokial viem, ani v USA sa nic ine nepouziva a na Dalekom vychode tiez.
Takze je to STANDARD. A to nehovorim o predavani dokumentov do tlace. Uz ako to kto dokur..., treba vystup z Corhelu do PDF, to je samostatna kapitola , vsak.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Jif Muž

Založeno: 26.11.2003, 08:31

Kdo? Čas, vlastnosti a uživatelé.
Nic lepšího než PDF zatím neznám.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: micker Muž

Založeno: 26.11.2003, 22:44

chyba matrixu... uplne stejnej dotaz asi pred mesicem. mam pocit ze se dohadoval nejakej viktor s lukasem kalistou

PS. jak u blbejch :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Viktor Janeba Muž

Založeno: 29.11.2003, 23:25

Spravne. A za svymi nazory si stojim :). MS nema co implementovat programy typu Acrobat Reader primo do systemu, protoze mu to bylo soudne zakazano a dalsi zaloby jsou na ceste :-//////.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Pavel Muž

Založeno: 26.11.2003, 09:29

Lukáši, umíš taky něco jiného než PDF ?:) ten si tam každý může hned zdarma přinstalovat :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 26.11.2003, 09:44

Přesně tak, ani mě se tenhle argument nezdá jako příliš hodnotný. Acrobat Reader je snad na každém druhém CD v každém druhém ICT časopisu.

Navíc pokud chci číst ve formátu, který je produktem určité společnosti, napadne mě jako první jít na jejich stránky a stáhnout to, co ke čtení potřebuji... Někdy teda i koupit, no ;-)

Popravdě řečeno, nechápu o co se tu někteří lidé hádají. Porovnávat je nutné, to je jasné. Tak třeba já chci koupit notebook a zvažuju Apple. Byl jsem u dealera a rýpu do něj. Ptám se: a co tohle? a jak to umí tohle? Potřebuju si prostě udělat obrázek o tom, co získám a co ztratím přechodem na Apple.

Co bych spíš kritizoval na PC (lépe řečeno Windows?) Mám W2000 a ač jsem si donedávna myslel, že jsou neshoditelné (nejsem žádný power user, prostě jenom hodně používám word a excel a trochu se snažím programovat), v poslední době si mi to docela daří. Zvlášť při práci s rozsáhlými dokumenty a hodně velkými tabulkami s poměrně komplikovanými výpočty...

Teda, možná to je špatnou konfigurací systému, takže chyba není v něm, ale ve mě...

No, a teď přejdu na Apple, zainvestuju, koupím si ten Office a budu dělat to samé... Jak to pošlape? Líp, nebo dokonce ještě hůř? Toť otázka. Blbě nakonfigurovanej systém asi bude padat vždycky. AD Office, už slyším pana claire a ostatní ;-), jak haní ms office... když mi někdo nabídne plnohodnotnou alternativu k Excelu, která je s ním 100% kompatibilní a je za rozumnou cenu, rád zvážím změnu...

No, vypadá to, že do 3 týdnů budu mít Applíčka. Mám z toho radost a strach zároveň...

A nehádejte se a pracujte!!! Na Applech i PC, co Vám přijde pod ruku.

Zdar!

Odpovědět na příspěvek

A co Linux?

Autor: jremen Muž

Založeno: 26.11.2003, 11:38

Daj si na PC Linux, k tomu Open Office mas to plne kompatibilne s MS Office a je po ptakach

Odpovědět na příspěvek

RE: A co Linux?

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 26.11.2003, 11:48

A to máš načtené z diskuzí, nebo jsi skutečně zkoušel něco dělat? Já jsem testoval Gnumeric/Abiword, KOffice, OpenOffice i 602PC SUITE 4.0 a řeknu Ti, že ani jeden z nich není 100% kompatibilní.

To můžu udělat ve škole, kde mám rebootovat do Win a v Office zkontrolovat vzhled a funkčnost, ale v práci to nepřichází v úvahu. Příklad: nedávno jsem publikoval článek v jednom časopise. Požadovali poměrně striktně dodržení konvencí týkajících se typu, velikosti i řezu písma, zarovnání, popisu obrázků a tabulek, mezer před a za odstavci a stylů (nemluvě o generovaném obsahu a poznámkách pod čarou). Dělal jsem to celé v OpenOffice a když jsem se pak podíval na ten samý dokument v MS Office, to jsem teda koukal. Další práce, styly byly pryč, zarovnání tabulek a obrázků včetně jejich popisu taky. To u mě není žádná náhrada, stejně musím mít MS Office a kontrolovat výsledek. A to byl jenom Word, raději vůbec nemluvím o Excelu!

Nechci kritizovat autory OpenOffice, naopak jim velmi fandím, ale na pro vážnou práci si nic jiného než MS Office nemohu dovolit používat (zkušenost hovoří za vše).

Nazdar!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: A co Linux?

Autor: Pavel Muž

Založeno: 26.11.2003, 11:57

a zkus i to otevřít v office pod mackem a zděsíš se úplně :)dva dny mě omejvali :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: A co Linux?

Autor: JJ Muž

Založeno: 26.11.2003, 12:34

Ježkovy voči co to je za časopis, kde se o typografickou úpravu stará autor??? :-O

Já když něco takového píšu, tak posílám RTF, používám základní atributy (bold, italic), ostatní záležitosti se (pokud na nich opravdu záleží) řeší obecnými poznámkami pro sazbu, případně někdy domluvenými tagy (menší písmo, větší mezera mezi řádky). Jako autor rozhodně neřeším, jakým konkrétním písmem je článek ve výsledku vysázen, jaké jsou mezery mezi odstavci a podobné věci.

Kdysi jsem také leccos vysázel a můžu říct, že největší noční můrou byl autor, který si myslel, že mi pomůže, když svůj text "zformátuje" ve Wordu (nebo tehdy ještě běžném T602).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: A co Linux?

Autor: jremen Muž

Založeno: 26.11.2003, 13:21

Na vaznu pracu MS Office a cokolvek podobneho, ci uz pod Windowzami, Linuxom alebo OSX? To nemyslis vazne. To tak napisat textak a prilozit poznamky, pripadne tzv. zrkadlo, ak vies co myslim.
Nazdar!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: A co Linux?

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 26.11.2003, 17:52

Samozřejmě že to myslím vážně. Ne že by byly dokonalé, ale nemám čas to kontrolovat a opravovat a nemůžu si dovolit, aby to ten, kdo to bude otevírat, viděl jinak než já.

Nevím co je zrcadlo... vyřešilo by to moje problémy?

Když to napíšeš do texťáku a pošleš to někam, kde vyžadují .doc s přesně definovanou úpravou, pošlou tě někam. A můžeš kázat o pokleslosti MS Office a všeho podobného. Bez Office si dneska prostě neškrtneš (teda pokud se pohybuješ v podobném prostředí jako já). Office je prostě standard de facto. Tak! :-)

Tom

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: A co Linux?

Autor: jremen Muž

Založeno: 27.11.2003, 08:52

Nevím co je zrcadlo... vyřešilo by to moje problémy?

No ked nevies zakladne typograficke a polygraficke vyrazy, ktore sa vyvijali 350 ci kolko rokov a kazde seriozne graficke studio, tlaciaren vie o com hovorim, tak tu netrep, ze MS Office je standard. Ak to od teba pozaduju, aby si im dokumenty nosil zalomene, s obrazkami, tabulkami a co ja viem s cim a z toho tlacia/ o com dost pochybujem, lebo osvit robit z MS office, to sa radsej zastrelim, mozno ze si to tlacia na pauzak alebo foliu na nejakej laserovke a to je potom na smiech/ denne mi tu take tzv, standardy chodia a su len s tym problemy.
Nazdar!

Odpovědět na příspěvek

ach jo

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 27.11.2003, 11:40

Nejsem odbornik ani na typografii, ani na polygrafii. Nepracuji v grafickem studiu. Z mých dokumentů nikdo nedělá osvit.

Prostě požadují .doc. Pracuju v poměrně velké firmě (cca 1500 zaměstnanců) a prostě je to tady standard. Na polygrafii tu nikdo nemá čas.

Je to tak těžké pochopit?

Odpovědět na příspěvek

RE: ach jo

Autor: jremen Muž

Založeno: 27.11.2003, 12:17

Nie je to tazke pochopit, ked to napises takto. Z predchodzich mejlov vyplynulo nieco ine.
Ze robis nieco pre nejaky casopis. Ak je to nejaky vnutropodnikovy platok, tak hej, tak mate standard, ktory niekto zaviedol a ktory uz asi nik alebo tazko zmeni.

Odpovědět na příspěvek

RE: ach jo

Autor: micker Muž

Založeno: 27.11.2003, 15:56

nojo to je jina, to ti fakt PiCadlo uplne staci :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: A co Linux?

Autor: burlog Muž

Založeno: 26.11.2003, 15:04

Nekdy to "az bude program XYZ sto procentne kompatibilni s MS ABC" uz nemohu vydrzet. Proc vlastne neni MS Office 100% kompatibilni s OO.org? Dyt to je verejny XML format! Jeho implementace pro tak velkou a bohatou firmu nemuze byt nic tezkeho. Je to proste a jednoduche, monopol - firma Microsoft se naprosto nezajima o sve okoli a na sve uzivatele zvysoka .... Natoz pak do svych programu implentovat export do jinych nez svych formatu(nerku-li mezinarodnich standartu), to ji ani nehne! Protoze by porusila a potencionalne ohrozila svuj monopol. To by se uzivatele MS Office teprve zacali divit, kdybych zacal rozesilat OO.org dokumenty. Pak se strasne divil co to pouzivaji za smejd program, kterej neumi ani zakladni import techto dokumentu. Kdyz muj program MS Office umi, jak nacitat, tak i zapisovat(a to jen proto si nekdo dal tu praci a jakztakz rozkodoval MSO dokunety).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: A co Linux?

Autor: Vojta Muž

Založeno: 26.11.2003, 15:37

protoze MS WORD, EXCEL a POWERPOINT jsou standardy. Kdo je definoval? Čas, vlastnosti a uživatelé.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: A co Linux?

Autor: Ivan Bibr Muž

Založeno: 26.11.2003, 18:03

... a taky ho definoval monopol.

Podle mych zkusenosti je situace v jinych zemich trochu jina, nepouziva se jen MS. U nas je to jak mor.

Krome toho ani sam MS neni kompatibilni sam ze sebou. Kdysi jsem komunikoval s dodavateli s USA a Taiwanu a ti necbyli schopni precist anglicky dokument ulozeny ceskym Office2000, musel jsem to kolegum ukladat v OO.org. O kompatibilitach mezi jednotlivymi verzemi Office taky radeji pomlcime, ze ...

Jsem realista - pouzivam OO.org uz od buildu 631C (rok 2000), protoze za nej nemusim platit a na Linuxu mi MSOffice nebezi. Vim o jednom problemu/nekompatibile, konkretne s ceskymi dokumenty. Jinak je v pohode, i kdyz neni 100% kompatibilni.

Kdyz uz to ale rikame, meli bychom poukazat i na to, ze stejne nebo podobne problemy ma dokonce i MSOffice, se svym "materskym" formatem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: A co Linux?

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 26.11.2003, 18:08

Já ale nemohu vysvětlovat 95% uživatelů PC, že používat MS Office je špatné. Já jenom potřebuju, aby mnou vytvořený a zformátovaný dokument mohli číst a upravovat všichni, kteří chtějí nebo musí.

Kdybys začal rozesílat OO.org dokumenty, tak:
a) buď ti to vrátí a upozorní tě, že to nemohou přečíst a ať jim to pošleš v .doc
b) zkusí to přečíst a když to nepůjde, zahodí to. A ty přijdeš o zakázku|zápočet atd.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: A co Linux?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 26.11.2003, 18:41

No nevim, ale ja mam takove zkusenosti s Wordem, ze to preformatuje a zmani pisma i pri prenosu z jednoho WinPC na jiny a casto i pri otevreni na tom samem stroji. Chtit udrzet v DOCu jakëkoliv formatovani je zbytecna namaha :-(
Proto tvrdim, ze na Woknech neni jediny prenositelny format - a to i v ramci te jedne platformy

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: A co Linux?

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 26.11.2003, 19:08

Osobně si Lukáši myslím, že nemáte pravdu. Office 2000 jsou podle mého názoru co se týče kompatibility velmi dobré, osobně jsem neměl problém - ani jeden! Co se stability týče, je to trochu horší - velké dokumenty zvládá těžko, ale dá se to vydržet.

Když už tak kritizujeme, brzo objednám PB 12". Co tedy mám podle Vás používat, aby:
- dokument byl při každém otevření stejný jako při uložení
- dokument byl čitelný v MS Office a zachovával mnou provedené formátování

Fakt jsem ochotnej zaplatit a přejít, jen mít na co :-(.

Zdářec Tomáš

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: A co Linux?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 26.11.2003, 20:56

Ja se kancelarinou nastesti nemusim moc zabyvat, tak vam moc neporadim. Pokud je podminka, aby to slo otevrit v MS Ofice, tak moc na vyber neni... :-(

Co se tyka te kompatibility - zkuste si na jednom pocitaci udelat ve Wordu treba navrh firemniho dopisniho papiru (uz to je hrozna prace). S definovanym firemnim pismem a treba logem v EPS. Pak to prenesu, zmeni se (samozrejme) pismo, logo zmizi... K cemu takovy format je?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: A co Linux?

Autor: ushneek Muž

Založeno: 27.11.2003, 08:44

Dokumenty DOC vytvořené na Macu nikdy nebudou stejné, otevřou-li se ve Win.
Budou stejné při otevření po uložení na tom samém Macu, pokud budou aktivní fonty, které byly použity.
Všechno je to v podstatě kvůli fontům. Mac a Win je jinak renderují, rastrují... mají jiná nastavení, jiné kerningy, jiné cokoliv. A to nemluvím o různých verzích fontu se stejným jménem.
Když vysázíte na Macu dokument jakýmkoli písmem, po otevření na Win se pravděpodobně zobrazí korektně česky, ale font bude nahražen nějakým systémovým. Přesto formátovací paleta zobrazuje název původního Mac-fontu. Když všechno označíte, můžete dokument změnit na shodný Win-font, čeština zůstane zachována, ale dokument se s pravděpodobností 99 % "rozjede". Možná přijdete také o nějaké speciální znaky (ručně vysázené bullety apod.). Texty umístěné v samostatných tabulkách se musí označit jednotlivě a změnit font na Win-verzi. Zápatí a záhlaví se také musí změnit samostatně. Oblíbené mezírkování a špatně nastavené tabulátory způsobí taky slušnou paseku.
Nevím, jestli by to již šlo řešit používáním PC fontu v OSX. Záleží na tom, jaké má odběratel požadavky - jakým to má být fontem. To Vám naky nařizuje?
Máte nesplnitelnou podmínku. Dokumenty formátu .DOS jsou problémem i pro různé verze Office na Win.
Jediný formát, který vypadá naprosto shodně na obou platformách, je PDF...
Pokud je pro Vás diktát přesných DOC dokumentů životně důležitý, musíte zůstat pod diktátem platformy. Jinak doporučuji zbavit se podivných odběratelů, kteří požadují přesnou sazbu z Wordu, nebo je postavit před hotovou věe - ode dneška PDFka... :)
Já dělám na Macu a nikdá by pro mě Word nebyl důvodem, proč zůstat u Win. To už bych raději ten dokument spáchal pod VirtualPC. ...od Microsoftu...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: A co Linux?

Autor: switcher Muž

Založeno: 27.11.2003, 14:32

No neviem ci pisem akurat na spravnom mieste ale s tym formatovanim mam taku skusenost, ze .doc vyzera rozdielne na dvoch PC preto, lebo maju nainstalovane rozne tlaciarne ako vychodzie. Ak nastavite na obidvoch pocitacoch rovnake tlaciarne s rovnakymi parametrami a rovnako vychodzie tak text budete vidiet tu a tam identicky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: A co Linux?

Autor: Viktor Janeba Muž

Založeno: 29.11.2003, 23:29

Paneboze co to bylo za utrapenej casopis? Od kdy dela autor typografii a vzhled clanku? (pokud je to nejaky casopis vydavany nadsenci pro nadsence, tak se samozrejme omlouvam).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Taniny Muž

Založeno: 26.11.2003, 14:11

Pouzivam MS Office X jiz rok a musim rici, ze je mene pohodlny nez na PC. Vecne prepinani klavesnice, problemy s CE fonty, apod. Nicmene chces-li Mac, ktery bych ani ja nemenil, musis to zkousnout, dokud SJ neda povel k naprogramovani kancelarskeho baliku kompatibilniho s MS Office tak, aby nikdo nic na "druhem konci dratu" nepoznal.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 26.11.2003, 18:00

A vite snad o nejakem jinem formatu, ktery mohu bez obav nekomu poslat, aby se mu zobrazil spravne? Nevim, jake mate zkusenosti s laikama, ale velka vetsina Acrobat nainstalovany nema. A kdyz jim reknu, kde je k dispozici, tak se pri jeho velikosti a uctech Telekomu zdesi. Nevidim jediny duvod, proc by tento format nemohl byt podporovan stejne jako rtf, jpg a podobne

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 26.11.2003, 19:11

Asi jo, uznávám...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: claire Muž

Založeno: 26.11.2003, 21:08

Lukasi,
Acrobat reader je snad na kazdem instalacnim CD (CD s ovladaci a utilitama) ke grafickym kartam, matherboardum a dalsimu PC hw. Takze pokud jej uzivatele nemaji ... doplnte si sam.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: claire Muž

Založeno: 26.11.2003, 21:12

Ted uz teda Adobe reader ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 27.11.2003, 01:33

Ja vim, kde je hledat. Nevim, s jakymi zakazniky spolupracujete vy, ale dost casto mam naproste laiky. A to dost velke. Pro ne je jakekoliv instalovani a hledani neceho noveho dost velky problem - a pokud je ten Reader vsude, proc by nemohl byt standardne jiz predinstalovan, kdyz nechce MS resit podporu?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Vojta Muž

Založeno: 27.11.2003, 02:08

Protoze v TU RANU by ti, co dneska krici "MS nepodporuje standardni formaty" zacali kricet "MS ma monopol a nici nekalymi praktikami konkurenci".

Viz kauza IE, viz kauza MediaPlayer atd. Vsechno je to podpora standardnich veci: Internet je dneska standardni a masove medium, pouzivani PC jako multimedialniho stroje je take standardni chovani vetisiny uzivatelu.

Nicmene v momente, kdy se to MS rozhodl automaticky podporovat, hned se na nej sesypali vsichni co v tom oboru podnikaji a misto aby napsali lepsi produkt, snazi se dosahnout soudem toho, aby MS tam ty veci nemel. To same lze ocekavat u PDFka.

Navic, nemohu za to, ze vsichni lide se kterymi spolupracujete, nakupuji IT zrejme u garazoveho prodejce Petra Vomacky. VSICHNI velci vyrobci PC Vam na PC Acrobat Reader nainstaluji automaticky, at se jedna od Dell, Compaq nebo treba Autocont. Takze chyba rozhodne neni v MS.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 27.11.2003, 05:17

Obavam se, ze MS je napadan za uplne jine praktiky nez za to, ze by konecne mohl zacit podporovat standard. Naopak vsichni krici, kdyz si je zacne upravovat... Co je nekala praktika na podpore formatu RTF, JPG, GIF, ZIP, HTML...? Proc nemuze podporovat i PDF?
"VSICHNI velci vyrobci PC Vam na PC Acrobat Reader nainstaluji automaticky, at se jedna od Dell, Compaq nebo treba Autocont. Takze chyba rozhodne neni v MS." - mam to chapat tak, ze velci vyrobci to tam dodavaji z narizeni MS? A pokud ano - proc to tam MS nedava sam? Kdyz zacne automobilka prodavat auto, kteremu bude chybet kolo, budete take rikat, ze to neni jeji chyba, protoze velke autosalony ho tam dodaji?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Vojta Muž

Založeno: 27.11.2003, 06:24

Lukasi, nic proti Vam, ale to co rikate je silenstvi.

Microsoft je napadan predevsim za to, ze dodava SVE reseni - multimedialniho prehravace, prohlizece Internetu a tim "zneuziva" toho, ze jeho Windows jsou nejrozsirenejsi.

Jak Vas uz z diskuzi znam, tak v momente kdy da do Windows PDF reader, v ten moment VY zacnete vykrikovat, ze jeho podpora standardu je nedostatecna a ze tam ma dat neco, cim pujde PDF tvorit. V momente, kdy tam da PDF writer, vyskoci Adobe, Soft602 a dalsich 5 firem co budou kricet "nekala soutez, monopol, chce nas znicit".

Pochopte uz konecne, ze to, co projde Applu, protoze na jeho monopol (fakticky monopil, narozdil od teoretickeho monopolu MS) kazdy se*e, neprojde MS.

Samozrejme se MS nema zadnou povinnost podporovat komercni format Adobe i kdyby se ISO ci EU postavily na hlavu a tvrdily ze zadny jiny format na vymenu dokumentu se nema pouzivat. Ve specifikacich produktu to proste neni a je zdarma a volne k dispozici nekolik nastroju, ktere to umi.

Zde je proste otevrene pole pro konkurenci. Jestlize Vasi dodavatele Vam tam Reader nainstalovat nemohou/neumi a Vam to vadi, prejdete k jinemu, ktery Vam to tam rad a zadarmo nainstaluje.

Paralela s autem je nesmysl, protoze zde se vychazi s platnych zakonu: prodejce Vam nesmi prodat vyrobek nezpusobily k pouzivani, takze napriklad v autu nesmi chybet ani autolekarnicka. PC s Windows se da i bez podpory PDF pouzivat, takze zde jste strelil uplne vedle.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 27.11.2003, 08:16

Ale no tak. Vkladate mi do ust neco, co jsem nerekl - nevic tvrdim pravy opak. Nemusi davat plnou podporu, ale aby si ten dokument mohl uzivatel alespon otevrit (stejne jako se nedodava graficky editor na zpracovani obrazku)
Co melo projit Applu? Ze standardne dodaval Acrobat Reader se svym systemem? Ja na tom nic spatneho nevidim.
Ja netvrdim, ze MS ma povinnost (i kdyz by se na to mozna dalo pohlizet s poukazem na legislativu EU, ze dodava de fakto prave tu trojkolku :-))
A znova - ja nemam problem s PDF. Ale moji zakaznici.
K tomu autu - to bylo pripodobneni myslenky, ze to nemusi delat MS, kdyz to za nej udelaji nekteri prodejci. Z tohoto pohledu vyrobce nemusi vubec nic, kdyz to za nej ma dodelavat prodejce, nemyslite? (Asi tak jako kdyz jsme za nej museli dodelavat PowerPoint, co jsme prodali, aby byl vubec funkcni). Dobre, tak to auto nebude mit zadni sedacku - uz je to dobre?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Vojta Muž

Založeno: 27.11.2003, 09:13

a) kdyz bude dodavat SVUJ reader, vyskytou se hlasy, ze se snazi omezit konkurenci
b) kdyz bude dodavat v OS Adobacky readeru, vyskytnou se hlasy, ze se snazi omezit konkurenci.

Obe reseni jsou spatna. Proto pouziva 3 reseni: reader doda treti strana: treba prodejce.

Porad nechapete, mozna byste si mel nastudovat zakony. Takze jeste jednou: prodane zarizeni musi byt zpusobile k danemu ucelu. Jestlize je auto vyrobcem deklarovane jako osobni automobil pro 5 lidi, musi mit kola, motor, lekarnicku, sedadla pro 5 lidi, blinkry, brzdy a vubec vsechno, aby s timto autem mohlo 5 lidi z prodejny okamzite odjet. Nicmene vyrobce tam nemusi dodavat autoradio, ackoliv je dneska chteji vsichni - take je tam zpravidla v zakladu nedodava! Za autoradio si priplatite a vetsinou je tam montuje prodejce.

To same je to s PDF. MS to nedodava, protoze je tu nekolik jinych prodejcu, kteri to delaji. Chapete to?

Co se tyka Applu: Apple ma na sve platforme mnohem vetsi monopol nez cely MS a nekolikrat uz jsme byli svedky toho, ze udelal VELMI podobnou nebo terer stejnou aplikaci, kterou dal do sveho OS a defakto tak znicil produkt konkurence a vzdy mu to proslo bud uplne nebo ho to stalo par dolaru. Vsimnete si, ze MS tohle nedela, kdyz uz takovy produkt chce, tak jej koupi. Navic, poslednich 5 let vidime jak se s MS soudi kde kdo o IE a MP; proto neni celkem nelogicke tvrdit, ze kdyby sel cestou kterou Vy navrhujete, budou se s nim soudit o PDF dalsi firmy.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 28.11.2003, 01:52

To je preci absurdni! Jeste jsem neslysel, ze by byl MS obvinovan za zneuzuvani monopolu, protoze dava do sveho systemu treba Notepad, ze umoznuje otevirat kompresovane soubory, ze prehrava MP3 ci ze si mohu prohlednout obrazky. Prehanite to. A pokud to dela kvuli tomu, aby nebyl napaden a spoleha na treti vyrobce, proc tu samou politiku nema na vyse zminovane formaty souboru?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Vojta Muž

Založeno: 28.11.2003, 12:19

Myslite? Zkuste se nad svoji otazkou zamyslet sam, ja myslim ze na to prijdete. Nebo si prectete moje starsi odpovedi, vsechno tam je. Nebudu to opakovat 4x, svuj nazor jsem Vam rekl. Nemam opravdu cas ani penize :) rikat dokola porad to same, kdyz neposlouchate.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 29.11.2003, 01:56

Ale posloucham. Jenze podle vasi teorie by nemel podporovat celou radu jinych formatu. Ty vsak podporuje. Zkratka je tu rozpor mezi touto teorii a skutecnosti

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Vojta Muž

Založeno: 29.11.2003, 04:41

Je rozdil podporovat obecne uznavane otevrene formaty a podporovat formaty uzavrene a tretich stran.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 29.11.2003, 21:41

jasne, treba jako GIF od CompuServe a rada dalsich...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Vojta Muž

Založeno: 29.11.2003, 21:59

Presne tohle jsem od Tebe cekal :) Tak napr podporu GIFu zakoupil v ramci implementace IE a taky ho to stalo mnoho miliard dolaru na soudnich prech o monopolnim chovani. Zkus jiny priklad.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 01.12.2003, 11:43

Ale radeji zaplatil, nez aby ho nepodporoval... (mimochodem - jak je to resene s GIFem u OpenSource prohlizecu? Kdo to tam plati?). Stejne tak DVD - take si musel koupit licenci. Bez toho to zkratka nejde! A myslim, ze MS zrovna neni firma, ktera by mela problem s financema, aby musela setrit zrovna na funkcnosti, ne?
PDF je v soucasnosti hodne rozsireny format a podporuji ho prakticky vsechny nejrozsirenejsi systemy (krome Win).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Vojta Muž

Založeno: 01.12.2003, 14:07

Ach jo, znovu.

Ano, gif zaplatil; ! ALE ! jeho podpora je zahrnuta v IE a za IE tedy i za podporu gifu je popotahovan za monopolni praktiky.

Ja bych to po techto zkusenostech taky nedelal. Proc bych mel vyhazovat penize za podporu nejakeho formatu, jeho implementaci a pak se jeste soudit o to zda tim porusuji rovnovahu trhu a zneuzivam monopolu? Vykaslal bych se na to.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 03.12.2003, 01:58

Ale no tak, MS prece neni popotahovan za podporu GIFu. Co to je za blbost. Dokonce neni popotahovan ani za vytvoreni Exploreru. Je popotahovan za to, ze se snazil dat Explorer jako nedilnou soucast systemu a tim znesnadnit konkurenci ho nahradit (zjednodusene receno). Kdyby mu tak vadilo, ze muze byt popotahovan, nemusel prece pristoupit na podporu DVD. Za tu take neni prece kritizovan (ale opet pouze za praktiku, kdy s WMP chce postupovat podobne jako s Explorerem - branit konkurenci za jeho nahrazeni). Mimochodem - psal jste, ze MS musel kvuli GIFu zaplatit miliardy dolaru za soudni pre. To je ale preci nesmysl, GIF s tim nemel nic spolecneho.
Kdyz si koupite auto a pak s nim nedej Boze nekoho porazite, budete snad popotahovan kvuli te koupi? Stejne tak MS neni popotahovan kvuli koupi licence GIFu, ale kvuli zakomponovani IE do systemu jako nedilnou soucast! To je dost podstatny rozdil.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Vojta Muž

Založeno: 01.12.2003, 14:08

Jeste poznamka: ano, GIF i pdf podporuji vsechny OS, ale nikdo nema takovou prevahu jako MS, kdyby si Linux a MS nebo Apple a MS prohodily mista, vypadalo by to uplne stejne; byli bysme svedky soudnich pri s Linuxem nebo s Applem, ze se chovaji monopolne.

Odpovědět na příspěvek

MS Reader

Autor: Martin Sluka Muž

Založeno: 01.12.2003, 10:51

Pokud se pamatuji, tak vzapeti potom, co se Adobe Reader chytil jako de facto standard, se M$ pokusil uvest svou vlastni verzi prenositelneho formatu vcetne MS Readeru, nebo jak se to jmenovalo. NASTESTI to vysumelo do ztracena. Ja bych to osobne typoval na urazenou jesitnost Vilika Branicky a spol. Vzdyt by se nic nestalo, kdyby se Adobe Reader instaloval zaroven se systemem. Jenom PROPRIRODU v puvodni nemodifikovane (nezmrchosoftene) forme.

Odpovědět na příspěvek

RE: MS Reader

Autor: Vojta Muž

Založeno: 01.12.2003, 14:11

Martine, nemate az tak pravdu.

MS Reader porad existuje a velka cast eknih je vydavana v tomto formatu. Narozdil od PDF totiz umoznuje lepsi ochranu prav a je lepe zobrazitelny na handlerech; PDF na iPaqu je temer nekoukatelne.

Rozsiren
i je o tom, ze ten format je urcen primarne na cteni eknih a eknihy jaksi nemaji takovy boooooooom jak se cekalo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: ushneek Muž

Založeno: 27.11.2003, 09:15

Pane, jaký faktický monopol máte na mysli. Monopol na co? Apple přeci dodává ucelené HW+SW produkty, která nemusíte kupovat a používat. Nemusí na svém HW tolerovat jiné OS s konkurenčními technologiemi.

To, že vyskoci Adobe, Soft602 a dalsich 5 firem co budou kricet "nekala soutez, monopol, chce nas znicit" je otázka prachů, ne monopolu. Čujou z toho odškodný... MS by to neprošlo, protože má hodně velkej píseček a je v něm hodně $. Termíny FAKTICKÝ a TEORETICKÝ MONOPOL jsou tedy blbosti.
Pořád taky nevim, na co ty monopoly mají...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Vojta Muž

Založeno: 27.11.2003, 09:22

Samozrejme je to na dlouhou debatu, ale platformu Apple fakticky ovlada Apple. Chceme-li tvrdit, ze na platforme i386 ma monopol MS i presto, ze na tuto platformu existuje x dalsich OS a celkove je tato platforma jak po SW tak po HW strance otevrena, pak Apple ma na svoji platformu mnohem vetsi monopol. Ovlada HW i SW, protoze dalsich OS na jeho zelezo je mizive procento.

Fakticky: ja osobne netvrdim, ze MS ma monopol a ani nemyslim ze ma monopol Apple, vzdy si clovek muze zvolit jinou variantu; nicmene nelze poprit ze "monopolni praktity", ktere projdou Apple neprojdou MS.

Monopolni praktiky se imho daji delat i kdyz nemusis mit monopol uznany antimonopolnim uradem, staci mit jen takovou vetsinu daneho trhu, aby Tvoje rozhodnuti a jednani ovlivnilo vyrazne cely trh.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: ushneek Muž

Založeno: 27.11.2003, 12:37

Jak říkaš - Apple má SVOJI platformu. Může si dělat co chce. Nikdo taky nenutí VW, aby dával na výběr kupcům Škodovek, jestli chtěj přední sklo od toho nebo od toho.
"i386" je OTEVRENA platforma, pokud tu někdo má praktiky ovlivňující vyrazně celý trh, není na tom nic špatného a nejsou hned monopolní - to se přeci děje každou chvíli.
Pokud praktiky z pozice dominance na otevřeném trhu omezují nelegálně či nemorálně ostatní konkurenci, pak lze hovořit o monopolních.

Apple nemá co neprocházet, je to nemístné hovořit o monopolu, nemá ho kde aplikovat.
Naopak MS z něj obviňován být může (myslím, že by se to skutečně stalo tak, jak píšeš - ostatní by začali vřískat), protože je rukojmím OTEVŘENOSTI platformy, která je prudce komerční.
Jestli to je dobře nebo špatně, to nevím. Každopádně na Windows si po instalaci systému PDF nepřečtu, na Macu jo.
Je tu přeci několik úrovní trhu, na které může být antimonopolně dohlíženo: na první jste přesvědčováni - kupujte PC, kupujte Apple, kupujte Silicony... rozhodneš se, a nějakou bednu si koupíš. Pro Apple to tím končí. Další úroveň pro něj není.
U PC pokračuješ dál: kupte si Windows, kupte si UNIX, dejte si tam Linux. Rozhodneš se, a máš svoje.
Další je soutěž na poli software: kupte si Acrobat, kupte si GhostView...
MS se musí bát dodávat jiný software se svým OS, protože dominuje OTEVŘENÉMU trhu s OS a může být obviněn.
Apple se nemusí bát přibalit software, protože dominovat vlastní platformě je blbost. Neexistuje pro něj trh s OS, protože vyrábí ucelené řešení.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Vojta Muž

Založeno: 27.11.2003, 13:09

To co rikas, jistou logiku ma, ale neni to uplna pravda.

Monopol jako takovy VZDY poskozuje zakaznika a antimonopolni urad je k tomu, aby zajistil, ze zakaznik nebude poskozovan a nebude rukojmim monopolisty a aby ostatni, kteri chteji podnikat na stejnem trhu, mohli a monopolista jim nebranil z pozice sveho monopolu.

Jestlize tedy existuje na otevrenou platformu nekolik hracu v OS, pak defakto monopol neexistuje, ackoliv je jeden z hracu velky a silny a ostatni mali, zde je jedinne potreba hlidat to, aby monopol nevzniknul tim, ze silny hrac vyuzije sveho postaveni a nekalou soutezi znici ostatni hrace. To se defakto deje ted na platforme i386; MS je z takovych praktik obvinovan.

Platforma Apple nese vsechny znaky monopolu: vsechno, tedy OS i SW drzi v rukou jedna jedinna firma a jeji zakaznici jsou jejimi rukojmimi, jinou volbu nez pouzivat Apple schvaleny HW a SW defakto nemaji; pro jednoduchost vynechme tech par linuxu.

Srovnani velmi dobre sedi k monopolu naseho Telecomu; vlastni draty i ustredny a pro ostatni hrace na trhu defakto znamena nutnost natahat vlastni kabely ci pokryt zemi vzduchem a pro zakazniky vyhazet pevnou linku a telefonni pristroj. To same je u Apple; pokud nebudu spokojen s OS, muzu si sice koupit PC, ale vyhodim stroj do ktereho jsem investoval velke penize; zatimco u i386 proste koupim za !mnohonasobne! mensi penize jen jiny OS.

Tato diskuze je samozrejme osemetna a je to dlouhou rozpravu; i kdyz pomineme to, zda ma stat pravo urcovat firme co a jak ma vyrabet.

Faktem ale zustava, ze "monopolni" praktiky, ktere mu projdou, neprojdou Microsoftu; ackoliv je z pozice sve neotresitelnosti mnohem slabsi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: ushneek Muž

Založeno: 27.11.2003, 17:09

Ošemetné to je, ale zdá se mi to jasné.
Platforma Apple v NENESE znaky monopolu. Znovu opakuji: Apple bojuje o procenta na úrovni platformy. Tam monopol nemá nikdo, kdo má drtivou převahu víme všichni. Ze samotné podstaty platformy Apple už V TUTO CHVÍLI vyplývá, že další srovnávání je liché. V TUTO CHVÍLI se svobodně rozhoduješ pro otevřené (PC) nebo uzavřené (Apple) řešení se všemi jeho výhodami a nevýhodami. Že pak nejsi spokojen s Mac OS? Měl sis to rozmyslet V TUTO CHVÍLI - souhlasil jsi s licenčními podmínkami.
Naopak zájemce o otevřené řešení postupuje dál a musí V DRUHÉM KOLE rozhodnout o osudu svého otevřeného řešení. V tomto okamžiku jakékoliv srovnávání s Apple ztrácí význam. Je to vlastnost pouze PC řešení a šmitec.
To, že jsem se stal Tvými slovy "rukojmí Apple" se stalo za mého plného vědomí a dobrovolně - V PRVNÍM KOLE. Tam jsem si ošahal OS a dospěl k názoru, že uzavřenost a nemožnost změny mi za to stojí.
Faktem tedy je, že "monopolní" praktiky Apple jsou nesmysl. Ostatní výrobci dejme tomu PDF prohlížečů mohou začít prudit, že Apple tam instaluje Acrobat a Preview. Že jsou požkozováni. Jak by pochodili? Mají smůlu - Apple si tam může dávat co chce, protože je sám o sobě platformou a s nikým nesoutěží v oblasti vybavenosti a rozšířenosti OS.
Kdežto MS nemůže - z pozice svojí dominance na otevřeném trhu PC OS by mohl být obviněn z protěžování Acrobatu a náležitě vyždímán.

Výsledke
m je ale to, co jsem už psal. Na Macu PDF přečtu hned, na PC až po instalaci čehosi.
Kdo je na tom líp? Macař úpící pod neustálými monopolními praktikami? Nebo svobodný Winuser bez Acrobatu?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Vojta Muž

Založeno: 27.11.2003, 22:30

Je Cesky Telecom monopol nebo ne? Dle Tvych slov uz hezkou radku let ne, protoze jsi se mohl rozhodnout: pevnou linku od Telecomu nebo mobilni telefon od Eurotelu.

Kdo mas usi, slys.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: ushneek Muž

Založeno: 28.11.2003, 09:29

To nemůžeš myslet vážně...
Pochopiteln
že má monopolní praktiky v oblasti pozemní telefonní sítě. Srovnávat jej s mobilními operátory je ostuda - jak víš jistě sám, na poli mobilní telefonie je nemonopolní stav a plodí své výhody zákazníkům. Mobilní operátoři si staví každý svoje vysílače a infrastrukturu.
Zakopat svoje kabely a dráty na pozemní telefonii mohl směšně omezeně KabelPlus nebo teď UPC. Takže srovnávat mobilní a pozemní telefonii je motání jablek s hruškama.
Mimochodem - pevnou linku v kanclu nemáme už dva roky. Zrušili jsme ji, nepotřebujeme ji, nechceme ji. Až teď možná kvůli ADSL.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Vojta Muž

Založeno: 28.11.2003, 12:12

Ale vzdyt ten stav je stejny!

Apple a i386 - podnikaji v oblasti osobnich pocitacu

Cesky Telekom a Oskar, Eurotel a TMobile - podnikaji v oblasti hlasovych a datovych telekomunikaci

Apple: jedinny hrac na poli Apple platformy, stejne jako Cesky Telekom je jedinny (porad jeste) hrac na poli telekomunikaci tazenych pevnou linkou; pricemz ovlada stejne jako Apple hardwarovou vrstvu beze zbytku.

Jaky je v tom rozdil? Ja v tom zadny FAKTICKY rozdil nevidim; ano, Apple nezneuziva tolik sveho monopolu jako CT, ale to neznamena ze nema monopol.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: ushneek Muž

Založeno: 28.11.2003, 13:30

to je marný...
1. TRH S OPERAČNÍMI SYSTÉMY PRO APPLE PROSTĚ NEEXISTUJE! NEMŮŽE TAM PROTO VZNIKNOUT MONOPOL. NIKDO NEMŮŽE NUTIT APPLE, ABY SVÉ HW POSKYTLA SVĚTU.

1. TRH S OPERAČNÍMI SYSTÉMY PRO I386 EXISTUJE A MŮŽE TAM PROTO DOCHÁZET K MONOPOLNÍM PRAKTIKÁM. IBM SE KDYSI ROHODLO UVOLNIT LICENCE K HW A POSKYTNOUT JE SVĚTU.

3. ČESKÝ TELECOM MÁ KONKURENCI V OBECNÉ ROVINĚ HLASOVÝCH A DATOVÝCH KOMUNIKACÍ. NAOPAK MÁ MIZIVOU KONKURENCI (PŘESTO JI MÁ V ALT. OPERÁTORECH - JEDNÁ SE TEDY O OTEVŘENÝ TRH) NA POLI POZEMNÍCH LINEK. JE TO JAKO KDYBY NA PC NEŠLO KOUPIT SKORO NIC JINÉHO, NEŽ WINDOWS.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Vojta Muž

Založeno: 28.11.2003, 13:47

Netecou Ti nervy, ze kricis?

1) trh s pevnymi linkami (draty) v telekomunikacich v CR existuje? Podle Tve logiky nema nikdo pravo - ani stat - urcovat soukrome firme, Cesky Telecom, aby uvolnila svoje draty, ktere jsou jejim majetkem, pro verejsnou soutez. Takze nema monopol, kdyz ten trh proste neexistuje.

2) Monopol muze byt jen tam, kde je trh? Nejsi padly na hlavu? Chces rici, ze CEZ nema monopol na rozvody elektricke energie, kdyz v tomto segmentu neexistuje trh? Chces rici, ze TransGas nema monopol v dovozu plynu, kdyz tu neexistuje vice subjektu, ktere by mely vlastni plynovody?

3) Jestlize ma Cesky Telecom konkurenci, proc byl nucen statem, jakozto regulatorem, zmenit ceny za ADSL? Protoze zde nefunguje trh, aby ty ceny zmenil sam! Musel byt donucen vyssi moci, ktera ma za ukol dohlizet na to, aby nebyl zneuzivan monopol! Alternativni operatori, promin, ale to si delas srandu. Sleduj trosku deni v teto oblasti a zjistis, ze temer KAZDY alternativni operator chrli tiskove spravy kde rika ze jej Telecom utlacuje, ze nemaji rovnost, ze jsou pod jeho vlivem a ze urcuje podminky takove, ktere jsou dobre pro divize CT ale ne ostatni operatory. Navic, alternativni operatori jsou zde opet jenom diky tomu, ze zasahnul stat a donutil legislativne Telecom, aby umoznil konkurenci na linkach CT! Na jeho majetku! Jestli tohle neni jasny vyklad toho, ze mel CT monopol, tak uz nevim co vice chces.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: ushneek Muž

Založeno: 28.11.2003, 15:43

já nekřičim, ale nervy už mi pomalu tečou...

1. ANO, trh s pevnými dráty existuje. V pošahané, dementní a nefér české podobě. Proto se ČTc chová monopolisticky. Podle mé logiky skutečně stát a nikdo jiný nemá právo určovat soukromé firmě, aby vlastní VÝROBEK uvolnila k veřejné soutěži. ČTc poskytuje SLUŽBY, není plně soukromý a dráty zdědil od socialistického státu. Je ostuda, že 14 let od převratu není ten kolos vydán napospas trhu - může za to stát. Takže má monopol, protože TRH EXISTUJE, byť v kreténské pseudotržní podobě.

2. Ano, monopol může být jen tam, kde je trh, nebo by MĚL BÝT. Zkus nutit Apple, že by bylo morální, aby uvolnil trh s OS pro jeho výrobky. Proč by musel? Když o tom rozhodnou akcionáři, tak prosím. IBM to tehdy udělali dobrovolně. ČEZ a Transgas je to samé, jako Telecom - smutné dědictví komouškého hospodářství.

3. Každému je přeci jasné, že ČTc se chová monopolisticky - má konkurenci, která je bezmocná z titulu jeho pozice. Stát si hraje na vyšší moc, ale dělá prd. Už dávno měl svoje podíly prodat a legislativu změnit tak, aby ČTÚ měl dostatečnou nezávislost a pravomoce donutit nové majitele k tržnímu chování. Mě nemusíš přesvědčovat, že ČTc má monopol. Má ho díky neschopnosti státu, který vytvořil trh s nerovnými podmínkami.

Znovu se ptám: Z jakého titulu by měl mít kdokoliv právo nutit Apple k otevření trhu s OS na jeho HW?
VLASTNICTVÍ NĚČEHO NEROVNÁ SE MONOPOL. Já vlastním auto a stát si uzurpuje právo mi jej zabavit a používat pro svoje potřeby jen když je válka, či co. Už to se mi nelíbí. To bych snad jako vlastník auta měl otevřít trh s řidiči mého vozu?

Jsou prostě hranice, kam lze aplikovat nároky na tržní prostředí. Apple se rozhodl je uzavřít na úrovni platformy a je to jeho nezadatelné právo.
Stát coby původní vlastník drátů se tváří, jako že chce sloužit všem občanům a rozhodl se vytvořit tržní prostředí v poskytování drátěné telefonie. Ale dělá to falešně a blbě. Je na nás, jako na jakýchsi akcionářích státu, donutit jej, aby to dělal pořádně. Když se k tomuto odhodlají akcionáři Apple, je to jejich věc.
Rozdíl mezi občanstvím a soukromým vlastnictvím Ti je ale doufám jasný.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Vojta Muž

Založeno: 28.11.2003, 16:09

Dobre, vyjdu-li z Tveho tvrzeni, ze monopol je jen tam, kde je trh, tak mi odpovez na tuto otazku:

Microsoft pohlti VSECHNY firmy, ktere delaji OS pro i386 a NIKDO uz nebude delat OS pro platformu i386. Bude mit POTOM Microsoft monopol na OS pro i386, kdyz nebude existovat volny trh pro i386, nebot Microsoft bude jedinnym tvurecem OS pro i386?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: ushneek Muž

Založeno: 29.11.2003, 10:17

Odpověď: Ano, potom bude mít monopol, ale jenom proto, že v rámci tržního prostředí a otevřené platformy i386 dokázal všechny ostatní pohltit, koupit nebo umlčet. Vtipné na tom ale právě je, že v režimech, které se nazývají demokratické a tržní k tomu pravděpodobně nedojde krzevá antimonopolní úřady. Když by se to skutečně stalo, nemá již smysl hovořit o trhu - pravděpodobně půjde o nějaký totalitární režim (jako kupř. socialistická ČSSR).
Pochop už konečně, že soukromá IBM dala všem k dispozici architekturu PC, protože chtěla - nikdo jí k tomu nenutil. A Microsoft se těžko může stát jediným tvůrcem OS pro i386, protože iniciativa vytvoření trhu s OS pro PC nevzešla od něj. Vzešla od soukromé firmy. Kdyby se IBM tehdy rozhodlo neuvolnit licence, možná by existoval jen OS2 Warp či co. Ty bys mohl maximálně hudrat, že je debilní, ale obvinění z monopolu by bylo stejně absurdní, jako teď u Apple.
Číst zákony o trhu má význam, když chtějí být dodržovány. Kde stát dovolí, aby třeba Microsoft zničil veškerou konkurenci, směřuje tím k totalitě, likviduje trh a křiky o monopolu asi budou stejně každému jedno.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Vojta Muž

Založeno: 29.11.2003, 13:02

Ahoj, je zrejme ze se neshodneme. Presto Ti doporucim precist si zakony na http://www.compet.cz/ , protoze zjistis, ze ony o zadnem "otevrenem" ci "zavrenem" trhu nehovori. Vzdy se mluvi jen o trhu a pusobeni firem na nem. Opravdu bys to mel procist.

Timto bych tu debatu ukoncil, zdar a silu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: ushneek Muž

Založeno: 01.12.2003, 11:11

Čaues. Ano, debatu ukončíme, přesto musím podotknout, že jsem o žádném otevřeném ani zavřeném trhu nemluvil. Otevřený trh jsem vždy uváděl ve smyslu úkonu, aktu otevření, v tomto případě IBM.
Trh s OS pro Apple neexistuje, nemusí existovat, je to legální a není to monopolistické. Až bude existovat, budou se na něj vztahovat zákony.
Měj se.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Vojta Muž

Založeno: 01.12.2003, 23:59

Aha, takze kdyz sam neotevru trh pro konkurenci, tak nemam monopol a nevztahuji se na me zakony?

Tyjo, clovicku, zajdi si za tim nejlevnejsim pravnikem, at ti to vysveltli. Ty netusis vubec o cem mluvis.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: ushneek Muž

Založeno: 04.12.2003, 16:38

no jo no, možná jsem se měl na začátku zeptat, kolik ti je let a všechno by se třeba vyjasnilo...
Nemyslíš takhle náhodou človíčku, že kdybys měl recht, tak by už v Americe tekový proces proti Apple a jeho monopulu na OS proběhl?
Nenapovídá Ti nic ani ten skutečný Apple podíl na trhu? Myslíš, že s 5 nebo i 10 % může být vůbec řeč o monopolu?
Myslíš, že někdo může donutit Siemens, aby uvolnil trh s OS pro jeho mobily, když nemá více než 40 % trhu?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Vojta Muž

Založeno: 28.11.2003, 16:20

BTW, nez zacnes rozvijet dalsi teorie o tom co je to trh a chovani na trhu, doporucim Ti procist si zakony na http://www.compet.cz/ - stranky Uradu pro hospodarskou soutez Ceske Republiky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: micker Muž

Založeno: 27.11.2003, 18:24

ehm, a kdyz si jako normalni uzivatel koupim PC, ktery jiny system si muzu koupit kdyz ne wokna? myslim normalniho uzivatele ktery chce pouzivat ty standardy ktere jsi nekde nahore definoval, nemyslim ze linux je zrovna pro laiky a OS od IBM taky neni dvakrat podporovanej (jestli teda jeste existuje, fakt nevim).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Vojta Muž

Založeno: 27.11.2003, 22:33

Napriklad Linux, FreeBSD. Mironet ci TSBohemia Ti radi prodaji pocitac / notebook bez MS operacniho systemu ci s nejakym jinym. Napriklad ke kazde sestave u TSbohemie dostanes Mandraka.

Neni to standardni nabidka vsech, ale dostat se to da. Holt minoritni OS ma minoritni pocet prodejcu, ale jde to. Schvalne si zkus zavolat k nejblizsimu Tvemu prodejci IT.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: micker Muž

Založeno: 01.12.2003, 22:07

to jako ze ty OS cos jmenoval jsou pro standardni kancelarske uzivatele? je ti jasny ze mame prosinec a ne 1 duben?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Vojta Muž

Založeno: 02.12.2003, 00:00

Zvlastni ze kazdy Linuxar Ti povi ze to problem neni a ze to uz dal vsem uzivatelum okolo a nemaji problem ty OS pouzivat. Takze kecaji?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: micker Muž

Založeno: 02.12.2003, 19:14

umis cist? mas pocit ze nekde pisu o linuxarich? naopak jsem ti psal ze nemluvim o linuxu, tak co ho sem porad pletes? mluvim o normalnim kancelarskem uzivateli a to je uzivatel woken, proc woken? protoze nic jineho neumi. je rad ze pod tlacitkem start najde tlacitko vypnout tento pocitac. neposmivam se jim, ja zase neumim ridit letadlo. ja se neptal na lidi co je kompliky bavi a zajimaji, jsou uzivatele linuxu a jsou spokojeni, my uzivatele mac OS jsme taky spokojeni a jsme hlavne spokojeni ze nemusime pouzivat wokna. PS. linux muzes mit i na apple.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Vojta Muž

Založeno: 02.12.2003, 23:01

Nejsi schizofrenik? Psal jsem o Linuxu a FreeBSD. Odpovedel jsi: " jako ze ty OS cos jmenoval jsou pro standardni kancelarske uzivatele? je ti jasny ze mame prosinec a ne 1 duben?"

Takze ano, ja cist umim a Tys mluvil o Linuxarich a FreeBSDckarich. Mozna bys mel pred svoji reakci si precist, jak ta diskuze vlastne probiha, kdyz si to nedokazes pamatovat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: micker Muž

Založeno: 03.12.2003, 19:50

ty ses srandovni :-) nase diskuze zacala takhle:

ehm, a kdyz si jako normalni uzivatel koupim PC, ktery jiny system si muzu koupit kdyz ne wokna? myslim normalniho uzivatele ktery chce pouzivat ty standardy ktere jsi nekde nahore definoval, nemyslim ze linux je zrovna pro laiky a OS od IBM taky neni dvakrat podporovanej (jestli teda jeste existuje, fakt nevim).

kde tam pisu neco o Linuxarich a FreeBSDckarich?
to sem porad vnucujes ty...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Demeter Muž

Založeno: 28.11.2003, 12:42

Nevim, proc by tam mel cokoli davat MS - jde o to, ze pocitac vam doda vyrobce (Dell, Autocont, Franta) a je na nem, jaky pouzije system a jak ho pripadne vylepsi. Microsoft proste nedodava "komplexni reseni" tak to po nem nechtejte!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 29.11.2003, 21:25

Pokud vim, tak MS si naopak zaklada na tom, ze dodava komplexni reseni...
A pokud funkcnost ma na starosti prodejce a nikoliv vyrobce (coz je dost na hlavu), proc tam MS montuje vsechny ty nastroje jako Wordpad, WMP, Explorer...?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Vojta Muž

Založeno: 29.11.2003, 22:02

Podle Vasi logiky by mel bud a) podporovat ABSOLUTNE vsechno nebo b) nepodporovat nic a nejlepe dodavat API. Nekde to musi zkoncit, ne? WordPad, WMP, Explorer jsou funcionality VSECH modernich operacnich systemu a uzivateli jsou chapane jako zakladni nastroje pro praci s pocitacem. Coz treba PDF neni, kdyz zajdete do jakekoliv firmy vybrane z telefoniho seznamu a vychrlite na ne neco o PDF, pravdepodobne nebudou vubec tusit ktera bije.

Odpovědět na příspěvek

13x RE: Hmm

Autor: Demeter Muž

Založeno: 30.11.2003, 16:26

Jde mi jen o to, že M$ vyrábí OS, zatímco Apple je "tvůrce počítačů" a to je to, čím myslím komplexní řešení, které lze srovnac víc s Dell, Autocont, než s M$.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Demeter Muž

Založeno: 26.11.2003, 13:04

k prenositelnym formatum std. ve Win: je tam .rtf (funguje s historickym wordpadem i wordem) a nebo .txt :)). .pdf je samozrejme lepsi. Vite, M$ nema moc dobry zkusenosti s implicitni podporou cehokoliv, protoze pak utlacuje ostatni vyrobce, jejichz produkt se pak hure prodava, jak rozhodl
u$ soud.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Viktor Janeba Muž

Založeno: 29.11.2003, 23:22

Oblibene tema :D.
Vsadim se, ze kdyby ve Windows byl defaultne instalovan nejaky prohlizec pdf, OKAMZITE se ozvou troglodyti, ze MS znemoznuje svym chovanim konkurenci se prosadit.

Trosku off-topic: co je pravdy na te 18mesicni trvanlivosti baterek v iPodu?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 30.11.2003, 00:13

Kazda baterka ma urcity pocet cyklu. pokud ji budete nabijet a vybijet kazdy den, je mozne ze mu skutecne vydrzi tech 18 mesicu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Viktor Janeba Muž

Založeno: 30.11.2003, 10:30

to je jasne, ze nevydrzi naveky... ale docela me zarazila ta udavana cena. Pry nova baterka (jedina mozna do iPodu) stoji pres $300. To je drsny :(.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: MArtin Ler Muž

Založeno: 30.11.2003, 11:41

Jojo, takhle vznikaji famy.
a) cena OPRAVY iPoda mimo zaruku je 250 USD - to je univerzalni cena a je stejna kdyz se vam rozbije plast nebo vam ho prejede parni valec (lehka nadsazka)
b) do toho az do nedavna patrila take baterie, ovsem Apple prisel s nabidkou na samostatnou vymenu baterek, a to stoji asi 100 USD vcetne prace, nezavisla firma nabizi nahradni baterku asi za 59 USD, a k je nyni dostupny (ve vyspelych zemich) take AppleCare, ktery umoznuje prodlouzit zaruku iPodu na tri roky (z jednoho roku, za 59 USD). tento AppleCare se vztahuje i na baterky: "or for battery depletion of 50 percent or more from original specification.".

Takze ano, pokud uzivatele meli problemy, mohli byt docela neprijemne zaskoceni a reakci tech lidi co udelali ipoddarksecret ci jak se ta stranka jmenovala docela chapu. Nastesti podobny tlak ma pozitivni reakci, a sice zlepseni chovani firmy k zakaznikum.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Viktor Janeba Muž

Založeno: 30.11.2003, 15:51

Tak to uz zni lip... o iPodu hodne uvazuju a ta "fama" me vydesila. Jak se resi ta rocni zaruka u nas, kdyz odporuje tomu novemu zakonu?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmm

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 01.12.2003, 06:19

iPod se prodava pouze s dvouletou zarukou.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Hmm

Autor: JJ Muž

Založeno: 26.11.2003, 11:56

No já se obávám, že zapsat streamovaná data na disk by nemusel být takový problém ani v OS X. Není to tak dávno, co jsem dělal reverse engineering TMC informací tak, že jsem si ukládal do fajlu komunikaci Route 66 s TMC serverem... Netvrdím, že s iTunes to bude stejně jednoduché (= neočekávám, že by data po síti chodila v čistém AAC), ale nejspíš to půjde.

Odpovědět na příspěvek

Pro Claire

Autor: MacLover Muž

Založeno: 26.11.2003, 00:51
Odpovědí: 0

Claire, kdyz Vy tak opovrhujete warezovou "zlodejskou" komunitou, rad bych nekdy prozkoumal vas pocitac, kolik pak tam mate legalnich programu :-) Ale nic ve zlem. Kazdy mame pravo na nazor.

Odpovědět na příspěvek

RE: Pro Claire

Autor: claire Muž

Založeno: 26.11.2003, 17:16

Co se tyce sw, tak win i mac i unix vsechno legalni resp zadny warez - divne, co?

Odpovědět na příspěvek

Ještě k monopolu

Autor: Demeter Muž

Založeno: 29.11.2003, 13:35
Odpovědí: 0

docela bych si vsadil, že kdyby měl Apple v U.S. 95% podíl na trhu, tak mu soud nařídí rozdělení na Apple hardware a Apple sw a uvolnění platformy pro další tvůrce OS. Bohužel si to neověříme, neboť tento stav nikdy nenastane (ani nemůže).

Odpovědět na příspěvek

RE: Ještě k monopolu

Autor: Vojta Muž

Založeno: 29.11.2003, 22:03

Souhlas, presne to si myslim tez.

Odpovědět na příspěvek

Ještě k monopolu+

Autor: Demeter Muž

Založeno: 30.11.2003, 16:31

... Bylo by dobře, kdyby měl Apple velkou většinu a Macy by používal téměř každý?

Odpovědět na příspěvek

RE: Ještě k monopolu+

Autor: ushneek Muž

Založeno: 01.12.2003, 11:19

Všechno by přeci bylo úplně jiné, takže to nejde hodnotit. Navíc HW+SW uzavřenost prakticky vylučuje vznik 95% převahy.
Kdyby se tak přeci jen stalo, asi by to Apple stihlo.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: