GPS s OS X pro fotografy - Holux M-241 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

GPS s OS X pro fotografy - Holux M-241

gps

29. července 2008, 08.00 | Asi každý, kdo se věnuje fotografování, časem dojde k potřebě obohatit EXIF svých fotografií o data o zeměpisné délce a šířce, případně nadmořské výšce či azimutu. Ta se u fotografií hodí zejména při umístění na server panoramio.com v aplikaci Google Earth a podobně.

I přesto, že jsem schopný u drtivé většiny svých fotografií i po letech přesně určit místo jejich pořízení, tato možnost mne zaujala. Řešení je samozřejmě mnoho, od zařízení nabízených výrobci fotoaparátů (např. Nikon nabízí svůj modul, který zapisuje tyto informace do dat přímo ve fotoaparátu), přes GPS navigace až po turistické GPS přístroje. Všechny jmenované možnosti mají jedno společné, jsou pro tyto účely zbytečně drahé. Řešením mohou být "fotografické" GPS, které nabízí v podobném provedení například (SONY GPS-CS1KA, HOLUX M-241 či GiSTEQ DPL700 PhotoTrackr Lite).

V této části se budu věnovat jednomu z možných řešení a to gps HOLUX M-241. Zařízení zprovozníme v OS X, pořídíme, stáhneme a zkonvertujeme data. Ve druhé části si představíme několik užitečných programů pro další zpracování dat.

HOLUX M-241

HOLUX M-241 lze snadno pořídit na severu ebay.com v ceně cca 70 USD. V této ceně obdržíte GPS přijímač HOLUX M-241, istalační CD (pouze pro Windows), USB kabel, příjemnou šňůrku na krk a adaptér pro napájení GPS přes USB kabel ze zásuvky zapalovače v autě. V mém případě ještě se sedmidenní trial verzi Holux smart2go kompatibilní s telefony Nokia.

    Vlastnosti Holux M-241:
  • připojení bluetooth a USB (OS X pouze bluetooth)
  • funkce "GPS mouse" přes USB (pod OS X se i nepodařilo vyřešit)
  • interval záznamu: 1, 5, 10, 15, 30, 60 a 120 s
  • pamět na cca 130.000 bodů (pozice, datum, čas, nadmořská výška)
  • displej (stav, pozice, čas, vzdálenost "vzdušnou čarou" od referenčního bodu, nadmořská výška, rychlost pohybu, …)
  • 1 AA baterka (výrobcem je uváděno 12 hodin výdrž)
  • 32 kanálů
  • podsvícený displej

Z předchozího textu je jasné, že v balení se nenachází žádný software pro OS X. A ani na stránkách výrobce nic podobného nenaleznete. Naštěstí se většinou najde šikovný uživatel, který podobný problém vyřeší a o výsledek se podělí s ostatními. V tomto případě tomu tak naštěstí je.

Připojení gps

Dle níže uvedeného návodu lze Holux M-241 připojit, stáhnout uložená data a ty exportovat do potřebného formátu. Toto by mělo fotografovi stačit. Software Holux pod Windows umožňuje více, například komfortnější nastavení zařízení.

Čerpal jsem ze stránky kde naleznete popis užití přiloženého software pro Windows) a stránky s původním návodem. Níže si můžete jejich obdobu přečíst v mateřštině.

Nejdříve si v GPS Holux M-241 vytvoříme nějaká data. To znamená zřízení nastavit dle své potřeby a vyrazit na menší či větší výlet. Nezapomeňte také po cestě fotit, abyste GPS data využili lépe. Pokud jste tak již učinili můžete přikročit k dalšímu kroku.

Holux M-241 je vybavený Bluetooth připojením, což považuji za výhodu, přes které budeme stahovat uložená data. Nejdříve je však nutné zařízení spárovat s vaším Macem a nainstalovat potřebný software. Postup jsem odzkoušel pod OS X Tiger (na PPC G5) a OS X Leopard (Intel).

  • 1. zapněte Holux M-241 a bluetooth na počítači
  • 2. zvolte přidání nového zařízení a vyberte v nabídce "ostatní"
  • 3. vyberte zařízení Holux a na náledující stránce zadejte klíč 0000

postup spárování gps Holux přes Bluetooth

postup spárování gps Holux přes Bluetooth

postup spárování gps Holux přes Bluetooth

postup spárování gps Holux přes Bluetooth

postup spárování gps Holux přes Bluetooth

postup spárování gps Holux přes Bluetooth

Tímto je zařízení spárované s počítačem. Nyní musíme "donutit" Holux ke komunikaci.


Holux je spárovaný, ale ještě nekomunikuje

Spusťte Terminál a zadejte: cat /dev/tty.HOLUX_M-241-SPPSlave-1


Aplikace Terminal

Nyní by se na displeji Holuxu měla zobrazit ikonka bluetooth a v počítači stav připojeno ANO (pokud ne, zkontrolujte zda máte fungující bluetooth, baterii v GPS a projděte postup ještě jednou). Nyní nás čeká již jen stažení dat z GPS a jejich export.

Holux je již funkční přes rozhraní bluetooth

Stažení a export dat
  • 1. stáhněte open source Java program BT474
  • 2. stáhněte také modifikovanou verzi souboru bt747_macosX.command
  • 3. přejmenujte složku BT474 na GPS a umístěte ji do složky Aplikace
  • 4. přejmenujte ve složce GPS složku začínající rxtx- na rxtx
  • 5. spusťte Terminál a zadejte příkaz: sudo mkdir /var/lock && sudo chmod 777 /var/lock
  • 6. otevřete soubor bt747_macosX.command ve složce GPS - spustí se v Terminálu
  • 7. ve spuštěné Java aplikaci zvolte záložku "Con", pokud již není zvolena a klikněte na tlačítko BLUETOOTH - zařízení Holux se připojí a aplikace sama přepne do záložky "Log"
  • 8. klikněte na tlačítko "Get Log" - aplikace stáhne data z GPS
  • 9. nyní můžete exportovat v potřebném formátu data z GPS - například KML pro Google Earth

Java aplikace BT474 po spuštění

po kliknutí na tlačítko blouetooth

Exportovaná data doporučuji uložit ve více formátech pro jejich pozdější použití. Jejich užití se budu věnovat v dalším článku. Přednastavenou cestu pro ukládání exportovaných souborů a GetLogu lze v záložce "File" nastavit dle potřeby. Může se stát, stejně jako mě, že nepůjde soubor BT747log.bin exportovat. Potom je změna cesty k souboru nutná, například zvolit cestu /Users/myusername/documents/. Po té jsem již neměl žádné problémy.


stahování Log souboru

Dle mého názoru je GPS Holux M-241 dostačující potřebám pro geotagging, který fotograf potřebuje. Exportovaný výstup poslouží skvěle k doplnění GPS dat do EXIFu fotografií, zobrazení absolvované trasy včetně trackpointů či určení aktuální polohy a nadmořské výšky, času a vzdušné vzdálenosti od referenčního bodu.

Zkušenosti

Vyzkoušel jsem Holux na horách při pěších tůrách i při jízdě autem v různém terénu. Záznam trasy byl dostatečně přesný i při jízdě autem (pro potřeby záznamu cesty a určení místa fotografování určitého snímku). Samozřejmě jsem GPS zmátl například v podzemí zámku nebo v těsné blízkosti vysokých stěn. Zvláštní chování jsem zaznamenal při záznamu nadmořské výšky, která ne vždy odpovídala skutečnosti. Na internetu lze nalézt různé testy uživatelů, kde byly rozdílné výsledky při měření v oblačném a jasném počasí. Pro ukázku přikládám jednu trasu z automobilu (interval 5 vteřin, rychlost 30-90 km/hod.).

ukázka zaznamenané trasy v automobilu - otisk je vytvořený v aplikaci Google Earth

ukázka detailu zaznamenané trasy v automobilu - otisk je vytvořený v aplikaci Google Earth

Osobně jsem s GPS Holux M-241 spokojený, výhrady mám pouze k nešikovně navrženému uzávěru bateriového prostoru, který výměnu baterie neulehčí, a k výdrži baterie. Mé zkušenosti jsou horší než uvádí výrobce. Ovšem může to být použitými bateriemi (NimH Eneloop a alkalická baterie). Při používání v automobilu doporučuji používat přibalené napájení ze zásuvky autozapalovače přes USB. Chybět může i lepší indikace stavu baterie případně signalizace jejího vybití.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: