GPS a OS X pro fotografy - software - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

GPS a OS X pro fotografy - software

gps

8. srpna 2008, 08.00 | Minule jsem vám představil GPS Holux M-241 jako přístroj vhodný pro geotagging, který může potřebovat například fotograf. Skončili jsme vyexportovanými daty. V tomto článku užijeme výstupní data ve fomátu KML pro Google Earth a GPX pro HoudahGeo. Také vyexportujeme data ve formátu KMZ pro další použití v Google Earth. Nakonec se koukneme na aplikace GPSUtility a GPS Connect s využitím Holux M-241.

Bohužel s GPS software pro OS X je to bída, problémem je i menší počet podporovaných GPS (i když lze využít různých řešení šikovných uživatelů). Nadějí je nová verze iPhone, který obsahuje i GPS a s jeho úspěchem je pravděpodobné, že se použitelný a nativní software pro OS X objeví alespoň na něm. Naštěstí pro geotagging stačí méně a funkce GPS jako jsou SONY GPS-CS1KA, HOLUX M-241 či GiSTEQ DPL700 PhotoTrackr Lite dostačují.

Pokud máte nalovené snímky a zaznamenaný výlet v GPS, stačí je jen dát dohromady. K tomu skvěle a komfortně poslouží například program HoudahGeo.

HoudahGeo
Shareware 25 EURO
PPC/Intel
program ke stažení

HoudahGeo slouží k získání dat z GPS (bohužel s uvedeným GPS Holux nespolupracuje), zapsání GPS dat do fotografií, export do Google Earth a upload na Flickr. Ovládání je jednoduché a přehledné. Umožňuje otagovat GPS daty například i soubory formátu NEF (Nikon RAW), JPEG a další.

Práce s programem HoudahGeo velmi jednoduchá. Načtete obrázky a zvolíte soubor s GPS daty nebo je získáte přímo z GPS. Také je možné zvolit polohu pořízení snímku ručně pro každý snímek přímo na online mapě nebo v Google Earth. Dále provedete spárování s fotografiemi, jejímž výstupem může být zapsání informací do EXIFu fotorafií, export souboru použitelného pro zobrazení fotografií v Google Earth či j publikovat přímo na server Flickr. Fotografie s GPS daty v EXIFu lze jednoduše uploadovat také na stránky panoramio.com, odkud se mohou (po schválení) také dostat přímo do Google Earth pro všechny uživatele.

HoudahGeo je dostupný v demoverzi k vyzkoušení. Povolí popsat maximálně tři snímky a exportovat také maximálně tři snímky. Což na vyzkoušení stačí.

Pokud se vám zdá HoudahGeo drahý nebo jej zcela nevyužijete, lze používat k doplnění GPS dat do fotografií například donationware GPSPhotoLinker.

GPSPhotoLinker
Donationware
OS X Leopard 10.5
PPC/Intel
program ke stažení

Tento program je zdarma a je snadno ovladatelný. Prozatím je v BETA verzi. Jednoduše lze spárovat fotografie s daty z GPS a vyexportovat je s takto rozšířenými informacemi v EXIF. Fotografie je možné zpracovat automaticky či ručně a vše lze provést jako dávku. Při manuálním zadávání GPS dat je znát freeware - data lze zadat pouze s pomocí přesné polohy jako číselného údaje. Možnost zvolení místa fotografování s pomocí mapy zde není dostupné.

Pokud jste vyexportovali v HoudahGeo soubor ve formátu KMZ, můžete jej hned v programu GoogleEarth vyzkoušet, či zkontrolovat správnost exportovaného souboru nebo si připomenout výlet.

Google Earth
PPC/Intel
Freeware (v nejnižší, ovšem bohatě vybavené, verzi)
program ke stažení

Program Google Earth snad ani nemusím představovat. Možnost prohlížení povrchu planety Země, často ve vysokém rozlišení, nebo nedávno přidané možnosti prohlížení vesmíru je jen část možností tohoto programu. Často tento program používají televizní společnosti k přehledu například počasí efektním způsobem, typickým pro Google Earth. Zde se samozřejmě jedná o vyšší, placené, verze. Nám bude stačit freeware verze.

Přímo v programu můžete otevřít soubor ve formátu KML, který obsahuje záznam trasy a trackpointy. Gogle Earth jej otevře a "najede" na detail na mapě se zobrazenou trasou. Přepínat/zapínat/vypínat lze zobrazení jednotlivých tras či trackpointů. Pokud jde o trackpointy, velmi se mi líbí možnosti jejich ovládání. Volit lze "táhlem" nejen mezi jednotlivými trackpointy, ale navíc lze libovolně měnit rozsah jejich časového odstupu. Lze tak přehledně sledovat pohyb a zastávky na výletě.

Také lze přímo otevřít soubor KMZ z HoudahGeo, který obsahuje, krom trasy, také otagované fotografie (tedy jejich náhledy v dostatečné kvalitě například pro prezentaci na internetu). Zobrazit lze trasu a jednotlivé fotografie (ty jsou zobrazeny stejně jako jiné v Google Earth online). Tímto způsobem lze například snadno archivovat záznam z každého výletu včetně náhledu fotografií. Případně můžete zkontrolovat správnost výstupu do EXIFu fotografií.

Pokud vkládáte své fotografie na server panoramio.com, objeví se, po schválení, i ostatním uživatelům v programu Google Earth, kteří jej používají online.

Pro potřeby fotografa je více než dostačující využití GPS Holux, dle minulého článku, ve spojení s předchozími třemi programy. Ovšem jelikož se jedná právě o GPS zařízení, zajímalo mne, zda by nešlo využít více. Nalezl jsem dvě aplikace plně spolupracující s GPS Holux (po zprovoznění pomocí návodu v předešlém článku). Jsou to GPS Utility a GPS Connect, které mírně rozšiřují možnosti tohoto zřízení. Oba programy fungují de facto stejně. Použít jej jako navigaci se mi nepodařilo. Uživatelé strojů s Intel procesory tak možná uvítají možnost provozování pod Windows, který výrobce podporuje.

GPSUtility
PPC/Intel
freeware
program ke stažení

GPS Holux M-241 (nejen toto GPS) lze také použít s programem GPS Utility. Po zprovoznění GPS dle předchozího článku je možno využít (pouze přes bluetooth rozhraní) pro zobrazení informací o aktuální poloze, směru pohybu a rychlosti ve spolupráci například s MacBookem. Zařízení tak pracuje v tzv. režimu "GPS mouse". S používáním jsem neměl problémy. Příjemná je navíc možnost zobrazení přesné polohy v programu Google Earth, ovšem s podmínkou připojení k internetu pro načtení detailní mapy z webu programu. Toto lze obejít předem nastavenou a naplněnou cache programu detailními fotografiemi území, na kterém se budete pohybovat. Ideální je však pořídit potřebné mapy přímo do programu.

GPS Connect
PPC/Intel
freeware
program ke stažení

Je obdobou GPSUtility, graficky ne tak hezky zvládnutou, ovšem přehlednou a funkční. GPS Holux M-241 spolupracuje s tímto programem bez problémů pomocí protokolu NMEA. Zajímavým doplňkem je hlasový doprovod, samozřejmě v angličtině.

Další programy, které jsem vyzkoušel ve spojení s GPS Holux naleznete níže. Avšak nejsem v problematice GPS navigace sběhlý, jedná se tedy pouze o informaci o kompatibilitě a programy uvádím především jako doplnění možností. Tímto přehledem však určitě nevyčerpávám všechna existující řešení.

Garmin Bobcat (betaverze)
program ke stažení Tento program se mi nepodařilo s GPS Holux zprovoznit.

MacENC (demo)
program ke stažení MacENC s Holux pracuje bez problémů (ukáže aktuální pozici na mapě a bude ji měnit při pohybu), primárně je určený pro navigaci lodí

GPSNavX (demo)
program ke stažení GPSNavX je identický s MacENC, stejný je i výrobce, Holux s ním pracuje stejně

RouteBuddy (demo)
program ke stažení Je asi nejužitečnější program pro využití GPS Holux s počítačem Apple a OS X. Bohužel jsem měl k dispozici pouze demo a ta obsahuje pouze slepou mapu světa. Příjemná je možnost zobrazení aktuální pozice z tohoto programu i na maps.google.com nebo v programu Google Earth. Bohužel další možnost, navigaci, se mi nepodařilo úspěšně vyzkoušet (především díky chybějícím mapám).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Doplneni

Autor: Mr. Cidermaster Muž

Založeno: 08.08.2008, 20:00
Odpovědí: 0

Prekvapuje me, ze jste nezminil snad nejkomplexnejsi utilitu pro praci s grafickymi daty na Macu GraphicConverter, ktery take samozrejme zvlada prirazovani Geo dat do EXIFu z GPX souboru.

Dale pak GPSBabel, ktery dle meho patri k uplnemu zakladu a je nutnosti pro jakoukoliv vaznou praci s geo daty. Mj. zvlada komunikaci s neuveritelnym mnozstvym GPSr (a tez jej interne vetsina sw pouziva - treba i vami zmineny Google Earth).

Osobne tez vyuzivam utilitku LoadMyTracks, ktera ma tu bajecnou vlastnost, ze ma podporu AppleScriptu a vse se da pekne zautomatizovat.

Jinak pekny clanek!

Odpovědět na příspěvek

doplnění

Autor: Jancak Muž

Založeno: 08.08.2008, 23:43
Odpovědí: 0

Děkuji za doplnění. Je mi jasné, že jsem nevyčerpal úplně všechny možnosti. Bohužel například GPS Babel+ mi unikl při hledání software a získal jsem jej až po napsání článku. Bohužel, ač se tento program tváří jako ten správný, není tomu tak. Alespoň v mém případě s GPS Holux, kolem které se vše točilo. GPS Babel+ ji sice připojí, ale nedokáže přenastavit jediný parametr tohoto zařízení - ač se tváří jako že ano. A také exportovaný tracklog obsahuje jen zlomek bodů, než exportuji dle minulého článku. Tedy v mém případě je nepoužitelný.
GraphicC
onverter mi také unikl, občas mne překvapí tím co ještě umí navíc.
LoadMyTrack je také dobrý tip. Vyzkouším.

Odpovědět na příspěvek

bt747

Autor: karp1 Muž

Založeno: 02.10.2009, 21:28
Odpovědí: 0

nedáno jsem tohoto šikulu pořídil a teď pátrám co a jak.. jako základní aplikace se mi jeví toto:
http://www.bt747.o
rg/

Odpovědět na příspěvek

RE: bt747

Autor: Jancak Muž

Založeno: 02.10.2009, 22:33

No ano, je to uvedeno v tomto článku: http://www.mujmac.cz/art/
periferie/gps-s-os-x-pro-
fotografy-holux-m-241.htm
l

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: