Gmail a Mail.app - bratři v triku - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Gmail a Mail.app - bratři v triku

28. listopadu 2006, 00.00 | Služba společnosti Google nesoucí název Gmail není žádnou žhavou novinku a nemalá část internetové populace již má svůj email na na adrese @gmail.com. V dnešním článku si ukážeme jak Gmail šikovně používat s aplikací Mail a jak tyto dvě řešení spolu synchronizovat.

Před pár dny jsem začal řešit problém, který se stával stále palčivějším - mám několik emailových účtů, u každého je jiný provider, jiná pop3 adresa a jiný smtp server. Když jsem mimo počítač a potřebuji zkontrolovat email, je celkem problematické procházet všechny emailové účty zvlášť přes webové rozhraní - jinak řečeno, je to spíše hodně zdlouhavé. Tak jsem asi před cca půl rokem začal využívat Gmail jako čistě záložní řešení - veškerou poštu jsem si stahoval k sobě do počítače a přitom jsem na serveru měl nastaveno, aby došlo k poslání kopie pošty na mou Gmail adresu.

Když jsem byl mimo počítač, mohl jsem se odkudkoliv podívat do své "záložní" pošty, a pokud jsem si třeba omylem smazal nějakou zprávu v počítači, měl jsem ji v Gmailu. Jako záloha ideální řešení. Jak asi víte, Gmail neumožňuje správu emailů přes tzv. IMAP, ale pouze přes POP3. To má za standardně za následek, že nelze emaily "synchronizovat" a tudíž to, co napíšete ve webovém rozhraní není následně vidět v Mailu. Naštěstí existuje řešení, které vám umožní mít stejné emaily jak v počítači, tak v Gmailu. Proto jsem se nakonec rozhodl všechny své emailové účty přesměrovat na svou adresu na @gmail.com a veškerou poštu stahuji i odesílám přes pop a smtp server Gmailu. To zjednodušilo správu emailových účtů v Mailu a dobře pomohlo omezit další problém - spam.

Spam tvoří přes 80% internetového provozu a kdo jej ještě do dnešního dne nepoznal, je šťastný člověk (nebo spíš nemá email). Pokud použije Gmail jako hlavní email, nemusíte používat další řešení v počítači na rozpoznání spamu od pošty, která je vám určena. Navíc neřešíte různé updaty a podobné detaily, které u webové služby odpadají.

Gmail a Mail - jak na to?

V první řadě si připravte veškeré ingredience - potřebujete účet na Gmailu (mohu poslat pozvánku), Mail.app a připojení na internet :). Nejdříve povolte v Gmailu stahování pošty (sekce Forwarding and POP v předvolbách) přes POP3 a nechte si kopie zpráv v Gmailu (volba níže) a v Mailu si nastavte příjem a odesílání pošty stejně jako je tomu v návodu.

Důležité je návod přesně dodržet! V další fázi si u svých ostatních účtů nastavte přesměrování na svou adresu na Gmailu - například na . Je lepší mít pouze přeposílání bez vytvořené emailového účtu. Pokud totiž budete mít například účet na volny.cz a necháte si poštu přeposílat, pokud vám bude také zůstávat ve schránce, tak se dříve nebo později zaplní a emaily se budou vracet odesílateli, místo aby vám přišly do Gmailu.

Pravděpodobně chcete, abyste mohli emaily posílat i pod jinou adresou než (třeba ). To naštěstí není problém - to lze nastavit jak v Gmailu v sekci Accounts, tak v Mailu. Stačí v předvolbách Mailu u Gmail účtu do řádky Email Address napsat všechny odchozí emailové adresy (oddělené čárkou), které chcete v Mailu používat. Když budete psát nový email, můžete si zvolit, z jaké adresy má odejít, resp. pod jakou adresou se má příjemci zobrazit. Můžete tak používat Gmail a přitom posílat email z úplně jiné domény.

Nyní, když odešlete email z Mailu a použijete nastavení uvedené na stránkách Gmailu (viz výše), veškerá odeslaná pošta z Mailu bude vidět jako odeslaná pošta v Gmailu, čili máme synchronizaci emailu z Mailu do Gmailu, ale jak nastavit, aby odeslaná pošta z Gmailu byla vidět v odeslané poště v Mailu?

Stačí otevřít předvolby Mailu, vybrat záložku Rules a přidat nové pravidlo, které vidíte na obrázku. Je potřeba, aby toto pravidlo bylo na prvním místě. Celé to funguje tak, že pokud email byl odeslán mnou a nebyl směrován mé osobě, jedná se o odeslanou poštu a tudíž jde automaticky do složky Sent v Mailu. Je důležité, abyste doplnili své jméno, které musí být všude stejné - tedy jak v tomto pravidlu, tak v nastavení účtu, tak v Gmailu. To platí především pro jména s diakritikou. Konkrétně u mého jména musím mít všude dlouhé "á" za písmenem "M".

Nyní, ať už odešlete email z Mailu či Gmailu, vždy odeslanou zprávu budete mít jak na počítači, tak na internetu. Jediným úskalím, které jsem nevyřešil, je odesílán emailu sám sobě. V takovém případě Gmail nedovolí zprávu stáhnout do počítače (neptejte se mě proč), i když je v Gmailu vidět. Vzhledem k tomu, že posílání zpráv sám sobě používám kvůli kontrole úkolů, na jejichž dokončení čekám, řeším to nakonec jiným způsobem. Vedle hlavního okna mám v Mailu otevřené i druhé okno (v menu Mailu zvolte New Viewer Window), ve kterém mám nastálo zobrazenou složku "Sent". Pokud odešlu email, který chci mít ve složce "Waiting for" (čili čekám na odpověď), podržím Alt a zkopíruji jej do této složky prostým přetažením.

Pokud se do využití Gmailu jako hlavního správce emailů pustíte, nezapomeňte jednou za čas kontrolovat složku Spam, zda tam neskončila důležitá správa, a stejně tak označte nežádoucí zprávy v Inboxu jako Spam, aby se je Gmail mohl naučit nežádoucí zprávy rozpoznávat. Velice šikovné je také použití Nálepek (Labels), které fungují jako chytré složky v Mailu a umožňují vám lépe třídit poštu. A pokud chcete mít neustálou kontrolu nad příchozími zprávami předtím, než je stáhnete, nainstalujte si Google Notifier. Stejně tak můžete dobře využít Address Book to CSV Exporter, který umí převést kontakty z Address Booku do formátu, kterému Gmail rozumí. A v neposlední řadě můžete využít Java aplikaci pro Gmail, kterou stačí nainstalovat do mobilního telefonu a mít rozhraní Gmailu všude po ruce (podporované telefony). Pro stažení stačí nasměrovat prohlížeč v telefonu na stránku http://gmail.com/app a stáhnout emailový klient.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: