FWB Partition Toolkit - Pila na váš disk - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

FWB Partition Toolkit - Pila na váš disk

24. dubna 2003, 00.00 | V dnešní době velkých diskových kapacit a mnoha operačních systémů každý využije dobrý nástroj na vytváření diskových oddílů. Chcete mít Mac OS X na zvláštním oddílu? Rádi byste vyzkoušeli Linux? Často vypalujete cédéčka a chcete se vyhnout fragmentaci při práci s velkými soubory? Chcete mít pro větší bezpečnost a výkon oddělená některá data?

V dnešní době velkých diskových kapacit a mnoha operačních systémů každý využije dobrý nástroj na vytváření diskových oddílů. Chcete mít Mac OS X na zvláštním oddílu? Rádi byste vyzkoušeli Linux? Často vypalujete cédéčka a chcete se vyhnout fragmentaci při práci s velkými soubory? Chcete mít pro větší bezpečnost a výkon oddělená některá data?

Pokud máte nový počítač, můžete s rozdělováním disku začít na zelené louce a použít Nastavení disku od Applu. Pokud již máte na disku nějaká data, která chcete zachovat a na zálohování jsou příliš velká, budete se muset poohlédnout po softwaru u jiných výrobců. Dobrou alternativou je Partition Toolkit od FWB, známého výrobce utilit pro Macy (např. emulátor RealPC nebo různé diskové ‚toolkity‘ ).

Krátký přehled

   Jméno a verze:FWB Partition Toolkit™ 1.0
Výrobce: FWB Software, Inc
Cena:$24.95
Systémové nároky: • Mac OS 8.6 nebo pozdější (ale ne X)
• Power Mac G3 nebo novější
• alespoň 16 MB volné RAM
• SCSI nebo IDE hard disk
• mechaniku CD-ROM pro spouštění z CD
Popis (shrnutí popisu
od výrobce):
Snadno použitelný nástroj s jednoduchým rozhraním, umí vytvářet, upravovat a mazat partitions ‚za běhu‘ (tzn. bez zálohování a startování z jiného disku) a pracovat s formáty Mac OS, Mac OS Extended, DOS a Linux.

Test

Partition Toolkit jsem v praxi zkoušel na IDE disku, který byl otestován na diskové chyby (stačí použít systémovou Záchranu disku) pod Mac OS 9.2.1CZ (desítka není podporovaná).

Dvacetigigový disk byl na začátku rozdělen na čtyři oddíly: na prvním oddílu (HFS+) je běžící systém a Partition Toolkit; na druhém oddílu (HFS+) je Mac OS X, třetí (HFS, jen 1 MB) a čtvrtý (UNIX SV) jsou pozůstatky Linuxu. Cílová podoba by měla být: první dva oddíly netknuté a další dva nahrazeny jedním velkým HFS+ oddílem.

Program po spuštění automaticky prohlédl sběrnice IDE a SCSI (USB a FireWire nejsou podporovány) a zobrazil všechny disky a oddíly na nich. U linuxového svazku bez jmenovky bylo chybně použito jméno předchozího svazku a velikosti byly zobrazeny jako čísla v gigabajtech s nesmyslně dlouhým desetinným rozvojem (např. 2620049 KB zobrazeno jako 2.498673439025879 GB). Důsledkem je překrytí údaje o volném místě a špatná čitelnost. Rozhraní je velmi jednoduché a příjemné, jedinou vadou je nemožnost změnit velikost okna a zobrazit víc než tři oddíly současně. I při třech oddílech se zobrazí posuvník, posuvat lze ale jen asi o tři pixely.

Všechny partition mimo té s běžícím systémem je možné smazat, a s výjimkou linuxové, i zmenšit (bez ztráty dat). V okně pro změnu velikosti se opakuje problém s desetinnými čísly. Při mazání dat musíte v potvrzujícím dialogu kromě samotného odkliknutí OK ještě zaškrtnout, že jste si přečetli varování, tím se zamezí nechtěnému smazání důležitých dat. Linuxová partition je smazaná během vteřiny a předcházející HFS lze nyní rozšířit do uvolněného prostoru. Stejně tak jde rozšířit HFS+ oddíl po smazání třetího svazku. Vytvoření nového oddílu probíhá prostřednictvím jednoduchého dialogu (viz obrázek). Místo skutečné velikosti jsou v textovém poli bohužel jen čísla za desetinnou čárkou, oddíl je ale vytvořen se správnou velikostí.

Všechny operace byly hotové během okamžiku a změny byly hned patrné na pracovní ploše, bez restartů. Mimo popsanych operací bylo ještě testováno měnění velikosti oddílů a práce s DOSovými disky. Při změnšování oddílu automaticky proběhne defragmentace, která jde případně kdykoliv zastavit. Pro DOS/Windows oddíly je vždy použit formát FAT16. I tyto úpravy proběhly bez zádrhelů.

Shrnutí

:-) FWB Partition Toolkit podporuje v podstatě všechny na Macu používané formáty a všechny myslitelné operace s diskovými oddíly. Během testování bezchybně pracoval na disku, ze kterého byl sám spuštěný. Ovládání je velmi jednoduché a přehledné (až na výše zmíněné chyby). Program tedy skutečně odpovídá popisu na stránkách výrobce.

:-( Dojem z povedeného a spolehlivě pracujícího softwaru kazí hlavně těžko pochopitelné chyby v rozhraní a menší nedodělky. Závažnějším nedostatkem může pro někoho být chybějící podpora USB a FireWire. Program neběží pod Mac OS X.

Slovníček

cluster
Nejmenší adresovatelný prostor na disku, právě jeden cluster zabírají soubory dlouhé od jednoho bajtu až do velikosti clusteru. Každý soubor zabírá násobky velikosti clusteru. V informačním okně se proto zobrazují dvě velikosti: skutečná a ta, kterou soubor zabírá na disku. Obecně, bez ohledu na formát, platí: čím větší partition, tím větší clustery a tím více zabírají soubory diskového prostoru.
driver; ovladač
Ovladače bývají na discích, podobně jako tabulka oddílů na začátku, systém je potřebuje k přístupu na disk. Dohromady s tabulkou tvoří asi desítku oddílů, nezabírají však příliš místa a nejsou viditelné.
file system, format; souborový systém, formát
Různé operační systémy používají odlišné diskové formáty. Mac OS používá HFS a od verze 8.1 podporuje HFS+ (je známý také jako Mac OS Extended, obsahuje například podporu dlouhých jmen a větších disků nutných pro Mac OS X). Různé verze Windows (resp. DOSu;)) používají FAT16, FAT32 a NTFS. Linux na Macu obvykle používá souborový systém UNIX SV. Mac OS s „Přenosem souborů“ umí pracovat i s dosovými, ale ne Linuxovými disky, v Linuxu zase chybí podpora HFS+.
FireWire
Vysokorychlostní rozhraní pro připojení externích zařízení, jako jsou videokamery nebo disky. Bývá v nových Macích a prosazuje se i u spotřební elektroniky.
IDE
Rozhraní, použité pro připojení disků v nových Macích a na většině PC.
partition, volume; diskový (logický) oddíl, svazek
Část disku, která má samostatnou ikonu na ploše určitou velikost a formát, jeden fyzický disk může může obsahovat větší množství oddílů
partition map; tabulka (mapa) oddílů
Na začátku každého macovského pevného disku je oddíl obsahující tabulku ostatních oddílů, jeho poškození obvykle znamená ztrátu dat na jednotlivých oddílech
SCSI
Rozhraní, použité pro připojení disků především ve starších Macích.
USB
Rozhraní, používané především pro pomalejší periferie, jako jsou myši, klávesnice, tiskárny, synchronizační kolébky nebo přenosné disky. Ve verzi 2.0 se používá na PC i pro rychlejší periferie, na rozdíl od FireWire ale neúměrně zatěžuje procesor.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: