Formac Devideon: DVD snadno a jednoduše - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Formac Devideon: DVD snadno a jednoduše

12. března 2003, 00.00 | Součásti dodávky FireWire mechaniky Formac Devideon Superdrive je také program Formac Devideon pro snadnou a rychlou tvorbu jednoduchých DVD Video disků. Co vše umí a jaká jsou jeho úskalí?

Součástí DVD-R/RW mechaniky Formac Devideon Superdrive, o které jsme psali minulý týden, je také software Formac Devideon, určený k jednoduché tvorbě DVD titulů. Jeho možnosti rozhodně nespadají do oblasti profesionálních nástrojů, jako je DVD Studio Pro, naopak je to velmi jednoduchý program, nabízející méně možností, než kupříkladu iDVD od Apple.

iDVD, dodávané společně s počítači Apple, vybavenými DVD-R mechanikou, je také důvod, proč Formac Devideon vznikl - zákazníci se dožadovali i u externí DVD-R mechaniky možnosti snadné tvorby Video DVD. iDVD je totiž určené výhradně pro interní mechaniky SuperDrive, s externími mechanikami nefunguje - jedna ze společností, dodávající externí DVD-R mechaniky sice vyvinula doplněk, který umožňoval iDVD použít i s externí mechanikou, firma Apple však šíření tohoto doplňku zakázala.

Současná verze Formac Devideon se nazývá x.2 a je určená jak pro Mac OS 9, tak pro Mac OS X, naše testy probíhaly pod Mac OS X. Aktuální verzi programu si lze nahrát na webových stránkách Formac, až do připojení mechaniky však bude program fungovat jen jako omezená verze. Kromě vytváření DVD je možné také připravovat SVCD, tedy obsah v DVD kvalitě, ovšem nahraný na CD médium - to znamená především výrazně nižší kapacitu a také nemožnost používat některé funkce DVD, jako jsou kapitoly.

Aplikace má poměrně jednoduché rozhraní, okno, ve kterém se "projekt" staví a "inspektor", kde lze pracovat s parametry objektů. Umožňuje také najednou mít otevřených více projektů. Okno zobrazuje plochu DVD, která je k dispozici pro vytvoření projektu - vše, co chce uživatel na DVD umístit, se musí vejít do tohoto jednoho okna, není možné vytváření podstránek.

Formac Devideon také nepodporuje žádná slideshow fotek, umožňuje pracovat pouze s videostopami - slideshow fotek je tedy možné přichystat jedině jako videostopu exportovanou například z iMovie.

Při vytvoření nového projektu je možné si vybrat, zda se bude jednat o DVD nebo SVCD a také kam se budou umisťovat pracování data.

Po vytvoření je k dispozici výchozí pracovní plocha, se standardním pozadím (na obrázku jsme použili tématicky jako pozadí obrázek z Mac OS X). To lze změnit velmi snadno, přetažením jiného obrázku na plochu, obrázek se rozměry přizpůsobí. Na "plochu" lze umisťovat také samostatné obrázky, ty však neplní jinou než okrasnou funkci - nelze je tedy použít jako aktivní prvek.

Nejdůležitější jsou samozřejmě videostopy. V praxi je nutné si rozmyslit, jak umístit data na disk - zda jako jeden souvislý klip, který lze přehrát celý najednou, pak nelze používat kapitoly, nebo rozdělit video do jednotlivých klipů, ovšem není možné přehrávat všechny klipy za sebou, vždy je nutné vyskočit do menu a zvolit další klip.

Nastavení kvality je možné zvolit jak pro celý projekt, tak pro jednotlivé přetažené klipy v "kontextovém" okně. V závislosti na nastavení program po vložení nového klipu čeká na spuštění převodu na MPEG2, nebo se převod spustí automaticky, a to i pro více klipu naráz. Stav komprimace je patrný z ikonky na náhledu, buď neprobíhá vůbec (křížek), nebo právě probíhá a pak se ukazuje, kolik již je převedeno, nebo je pozastavený (hodiny).

Jaké parametry je možné nastavovat je evidentní z obrázku - ovlivnit lze jak datový tok, tak kvalitu komprese, upravit lze i nastavení u kvality zvuku. Kromě toho lze také nastavit, které políčko klipu bude použito jako náhled.

Formac Devideon umí importovat libovolný QuickTime formát, ovšem nejlepší je pracovat s .dv formátem - u jiných typů souborů (například reklamy Apple ve formátu Sorenson) se objevovaly při převodu problémy s kvalitou obrazu i zvuku (trhání). Převod do formátu .dv a následný import do Formac Devidon dal podstatně lepší výsledek, ovšem "nativní" .dv formát poskytoval nejlepší, bezproblémový výsledek.

Při testech rychlosti importu do formátu MPEG2 nám na PowerMacu G4/733 při standardní (střední) kvalitě vycházela rychlost zhruba 2fps (dva snímky převedené za vteřinu, PAL má 25 snímků za vteřinu), tedy minutový klip se převáděl zhruba 12 minut. Při vyšší kvalitě to bylo již jen cca 1,5 fps. Testovací soubory však neukazovaly žádné výrazné rozdíly v kvalitě.

Kromě videa lze na "plochu" vkládat také obrázky, ovšem jen jako ilustraci, nelze je použít jako aktivní prvek. Další doplnění jsou texty, ideální jako nadpisky k videím a podobně.

Při práci bylo poměrně nepříjemné, že nelze nijak přesněji kontrolovat například zarovnání jednotlivých klipů, ani nelze posunovat objekty přes klávesnici - práce není tak komfortní, jak bychom si mohli přát ani v dalších oblastech, nelze například klip s textem sdružit do jedné skupiny a pod.

Po připravení vzhledu a převedení všech klipů do MPEG2 je možné nechat vystavět DVD - tedy spojit klipy a vytvořit menu a nakonec také obraz disku pro vypálení na médium. Poté lze buď vytvořené DVD spustit v DVD přehrávači, nebo vypálit.

Pokud nemáte interní DVD mechaniku, nelze si bohužel DVD prohlédnout, neboť DVD Player nebude fungovat resp. je nutné použít trik, který jsme popsali minulý týden. Pro vypálení lze na Mac OS X použít dodávanou utilitu Devideon Burn, pod Mac OS 9 se manuál (jinak poměrně divný, stránky v PDF rozhodně nenásledují tak jak mají) se zmiňuje o Disk Copy 6.5, což ovšem je neuvolněná verze této ulity - umí totiž i na Mac OS 9 vypalovat .dmg obrazy disků. Obecně lze asi doporučit používat program na Mac OS X, kde nebude ani problém s vypalováním.

Vytvořené DVD jsme testovali bohužel pouze na počítači, předpokládáme však, že tam kde bude možné používat DVD-R či DVD-RW, tam budou fungovat i DVD vytvořené v Formac Devideon. Pocit z vytvořeného DVD kazí obrázek na pozadí, který je z poměrně nepochopitelných důvodů silně komprimovaný JPEG kompresí a vypadá ošklivě - je to bohužel obecná chyba programu.

Formac Devideon je jednoduchá utilita, která má uživatelům pomoci vytvořit své DVD například s domácím videem a podobně. Pozitivní je, že lze nastavit kvalitu dle libosti, bohužel je však nepříjemné omezení na jednu obrazovku a také absence možnosti přehrání všech klipů na disku naráz.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: