Emulace bez legrace 2 - Konzole Sega - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Emulace bez legrace 2 - Konzole Sega

Emulace bez legrace

10. srpna 2006, 00.00 | Dnešní konzoloví hráči znají jako dva hlavní rivaly na poli herních konzolí Microsoft XBOX a Sony Playstation. Ale všichni, kdo hráli na konzolích už od počátku devadesátých let, znají jiné dva soupeře. Řeč je pochopitelně o konzolích firem Sega a Nintendo. Na emulátory videoher od Segy se dnes podíváme.

Když v roce 1986 přišla Sega na trh se svým videoherním systémem nazvaným Sega Master System, neprosazovala se z nijak lehké pozice. Trhu dominovalo Nintendo s konzolí NES (Nintendo Entertainment System) a to hlavně díky hrám s postavičkou italského instalatéra Maria. Tato hra byla natolik úspěšná, že si lidé konzole od Nintenda kupovali z větší části právě kvůli ní. Sega vydala podobnou sérii her, jejichž ústřední postavou byl Alex Kidd - malá opička s velkýma ušima v červených dupačkách, který v šesti převážně plošinovkových hrách stejnou popularitu jako Mario nikdy nezískal a byl vystřídán maskotem, kterého už jistě alespoň někteří z konzolových hráčů znají - ježkem Sonicem. I přes fakt, že Master System byl technicky lepší než konkurenční osmibitové konzole, se výrazněji prosadil pouze v Evropě, kde se mu v některých zemích podařilo počtem prodaných kusů vyrovnat systému od Nintenda.

O dva roky později již světu naplno vládly šestnáctibitové domácí počítače, jmenujme například Amigu 500 či Atari ST. Konzole nové generace od Segy, která přišla proti konkurenci poměrně brzo, proto nemohla být jiná než šestnáctibitová. Jmenovala se Mega Drive (pro americký trh byl použit název Genesis) a obsahovala velmi známý procesor Motorola 68000, který byl použit například v prvních počítačích Macintosh. Zajímavostí je to, že zvukový procesor této konzole byl stejný jako hlavní procesor Master Systemu (osmibitový Zilog Z80), díky čemuž bylo pomocí speciální redukce možné odstavit hlavni procesor, zvukový procesor použít jako hlavní a hrát hry určené pro Master System. Nicméně to zcela jistě nebyl hlavní cíl výrobce, ale jen chytrý marketingový tah. Konzole přinesla nový výkon, více barev, lepší zvuky, plynulejší pohyb ve hrách a mnoho dalších zlepšení. Byla poměrně úspěšná, zvláště předtím, než Nintendo vydalo svoji šestnáctibitovou konzoli, v Americe díky ní Sega dokonce na přechodnou dobu získala 65% podíl na trhu.

Kolem roku 1994 ale tento podíl dramaticky klesl (převážně díky experimentům v podobě rozšíření Mega Drive o CDROM či přídavný procesor), přenosná konzole Game Gear žádný závratný úspěch nezaznamenala a následující konzole Sega Saturn (která měla dokonce dva dvaatřicetibitové procesory) již svůj boj o podíl na trhu prohrála na plné čáře, protože začala éra Sony Playstation. A tak Sega v roce 2001 trh domácích herních konzolí opustila úplně.

Tolik ke konzolím a teď k jejich emulátorům. Oba emulátory, které dnes budu popisovat, mají společného autora, jímž je Richard Bannister. Tento člověk je autorem 25 Macovských verzí nejrůznějších emulátorů, u řady z nich je pak autorem vůbec. Popíšu proto ovládání a možnosti obou emulátorů souhrnně a u emulátorů samotných popíšu jen to čím se liši. Jedná se o freewarové emulátory, které pracují s image (obrazy) herních cartridge. Tyto image lze najít na desítkách stránek na Internetu, je však třeba mít na paměti, že práva ke hrám většinou drží dodnes autorské firmy, tudíž pokud nevlastníte cartridge, není používání image stažených z webu úplně legální. Aktuální verze emulátorů vyžadují pro svůj běh Mac OS X 10.4. a jsou distribuovány jako Universal Binary, tudíž se dají spustit jak na strojích s PowerPC tak i na Intelech. Emulátor hned po spuštění nabídne dialog ve kterém lze otevřít image cartridge a proto se vlastně není třeba zabývat se ničím dalším a může se hrát. Nicméně emulátor nabízí i nastavení nejrůznějších parametrů emulace, jako je třeba framerate (počet snímků za sekundu), či softwarový postprocessing obrazu, díky kterému lze zjemnit některé detaily grafiky. Dále lze nastavit chování emulátoru, např. jestli se má pozastavit emulace při přepnutí do jiného programu, zda má být emulován i zvuk (což může zvláště na slabších strojích emulaci znatelně zrychlit) atd. Samozřejmostí je možnost předefinování herních kláves. Emulátor umí ukládat otisky obrazovky ve formátu PNG a zvuk ve formátu WAV. Poslední, ale neméně důležitou vlastností je to, že lze hru v libovolném stádiu uložit a pak opět nahrát (freeze game / defrost game)

SMS Plus (OS X 10.4, Universal Binary, http://www.bannister.org/software/sms.htm)

V emulátoru lze spouštět hry pro Sega Master System a Sega Game Gear. Obojí emuluje dle slov autora maximálně přesně a nejsou v něm problémy ani s hrami, se kterými ostatní emulátory problémy mají. Emuluje jak zvukový čip evropské a americké verze, tak i zvukový čip, který byl použit v japonské verzi Master Systemu.

Tři velké klasiky Sega Master Systemu: F1 Championship, Sonic The Hedgehog a Street Fighter 2

Genesis Plus (OS X 10.4, Universal Binary, http://www.bannister.org/software/gplus.htm)

Emulátor konzole Sega Mega Drive. Běží opět poměrně svižně a autor o něm tvrdí, že je velmi přesný. Umí emulovat třítlačítkové a šestitlačítkové joypady a podporuje obrazy cartridge ve formátu BIN a SMD.

Emulátor Genesis Plus a dvě šestnáctibitové hry: Double Dragon a Micro Machines 2

Richard Bannister zároveň ke svým emulátorům nabízi Emulator Enhancer, což je modul, který do emulátorů přidává několik zajímavých vlastností, jako je například možnost použít USB joystick či joypad, hrát v celoobrazovkovém režimu, nebo síťovou hru více hráčů. Nicméně tento modul již není zdarma, jedná se o shareware v ceně 30USD.

Na závěr nějaké ty odkazy:
http://alexkidd.com - Sega Master System Museum - mnoho zajímavých informací o této osmibitové konzoli.
http://www.guardiana.net - stránka o Mega Drive, recenze her, tipy, triky, herní návody atd.
http://www.sega-16.com - stránka o Mega Drive a dalších konzolích od Segy, recenze, seznamy her...

Příště se podíváme na druhou stranu zmíněné mince, na konzole od Nintenda.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

No nevim nevim

Autor: sundevil Muž

Založeno: 10.08.2006, 09:05
Odpovědí: 0

No nevim zda bych napsal rivalove XBOX 360 a PS3 pokud mozno sice 17.11.2006 teprve ale prece. Je to to same jak bych porovnaval Porsche s trabantem. Porsche PS3 a trabant XBOX 360. Nic proti tomu clanku ale nemam. To je jen na okraj. Dekuji za clanek.

Odpovědět na příspěvek

RE: No nevim nevim

Autor: Martin Kukač Muž

Založeno: 10.08.2006, 09:19

Ja jsem nepsal nic o XBOX 360 ani PS3 ja psal platformy Sony Playstation a Microsoft XBOX. Jini dva vyznamni hraci na poli konzoli nejsou (Nintendo Wii ani neplanuje konkurovat). A mimochodem - vubec bych XBOX360 nezatracoval, hardware je to dobry a uz to ze jsou na trhu o pul roku drive nez PS3 jim dava silnou konkurencni vyhodu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: No nevim nevim

Autor: sundevil Muž

Založeno: 10.08.2006, 11:16

XBAX konkuruje ps?? muzu se zasmat?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: No nevim nevim

Autor: tdm Muž

Založeno: 10.08.2006, 13:53

Rad bych upozornil vazene pisatele nepozitivnich reakci, ze autor je drzitelem nekolika vyznamnych radu a tesi se vyznamne podpore veleni vojsk general podplukovnika TDM. Jakykoli naznak nespokojenosti s jeho praci muze zpusobit destabilizaci slozitych vztahu s nepratelskymi Patyzony.

Odpovědět na příspěvek

RE: No nevim nevim

Autor: sundevil Muž

Založeno: 10.08.2006, 11:19

Doporucuji trochu vic cist rezence. tady mate odkaz
http://www.gamespot.com
/ kdo ma vic bodu atd.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: No nevim nevim

Autor: Martin Kukac Muž

Založeno: 10.08.2006, 18:27

pane, vy zjevne nevite co to slovo konkurence vubec znamena; vzhledem k tomu ze ve stejne generaci vysly konzlo PS2, XBOX a Nintendo GameCube, pak jsou to konkurujici si konzole a zadne body at je kdekoliv udeli kdokoliv nic neznamenaji; takovehle vylevy opravdu zboznuju a prosil bych jich pod svoje clanky co nejvice.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: No nevim nevim

Autor: zelenycaj Muž

Založeno: 11.08.2006, 12:05

Martin Kukac: Genesis Plus cas od casu poustim a musim rict, ze s nekteryma hrama to melo potize, rozpadala se grafika i zvuk, pripadne nereagovalo na ovladani. Kdyz ale nekterej titul funguje, tak je to skvely. Kolik zabavy se veslo prakticky do par desitek kb.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: No nevim nevim

Autor: Martin Kukač Muž

Založeno: 11.08.2006, 12:21

urcite se nejake hry najdou. zadny emulator neni dokonaly a vsadim se ze neco sem tam padat bude. ja tu mam 35 image her, valnou vetsinu z nich jsem zkousel otevrit a musim rict ze mi vsechny sly. jestli si pamatujete nejaky konkretni pripad, napiste, zkusim co to udela.

Odpovědět na příspěvek

DC

Autor: Dreamcast Muž

Založeno: 11.08.2006, 02:47
Odpovědí: 0

A kam se poděl Sega Dreamcast?

Odpovědět na příspěvek

RE: DC

Autor: Martin Kukač Muž

Založeno: 11.08.2006, 08:50

Diky za konstruktivni pripominku. Sega Dreamcast se nikam neztratil. Neuvedl jsem ho proto, ze jednak uz poctem prodanych kusu nepredstavoval plnohodnotneho konkurenta, dale proto ze ho Sega sama stahla z prodeje aniz by doprodala vyrobene kusy a pak hlavne proto, ze pro nej neni zadny emulator. Jako posledni konzoli jsem letmo zminil Saturna, protoze pro toho existuje alpha verze emulatoru, ktera v Mac binarni verzi krom toho ze jde spustit a ukoncit moc neumi (a rozhodne nechci ctenare zatezovat nejakyma kompilacema).

Jinak mate samozrejme pravdu. Sega DreamCast existovala...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: DC

Autor: belodrak Muž

Založeno: 21.08.2006, 21:57

a bola vynikajuca
mala modem a podporu pre online hry ked PS2 nebolo ani v japonsku
napr vynikajuce MMORPG Phantasy Star Online
alebo totalne vypravnu Shenmue
revolucne Jet Grind Radio
skoda Segy...

Odpovědět na příspěvek

emulatory konzoli, nesmrtelna klasika

Autor: MasterII Muž

Založeno: 06.06.2007, 10:13
Odpovědí: 0

Předem bych chtěl upozornit, že i na Sega Dream Cast existuje výborný emulator ( http://en.wikipedia.org/w
iki/Chankast ) ... a stále máme mnoho nadšenců, kteří právě na tuhle konzoli nedají dopustit.

Každopádn
pokud hrajete rádi Segu Mega Drive, Master System, Nintendo NES nebo dokonce ještě starší hry pro ZX Spectrum, dovoluji si vás pozvat do našich rad. Zvěčněte své rekordy, hrajte v Klubu elitních hráčů - EMUX ( http://emux.esero.net )

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: