DragThing: vše na jedno kliknutí - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

DragThing: vše na jedno kliknutí

23. dubna 2002, 00.00 | DragThing je jeden z nejpopulárnějších programů pro snadné spouštění aplikací a rychlý přístup k dalším položkám. V Mac OS X se skvěle doplňují se systémovým Dockem.

Možná si vzpomenete, že pod Mac OS 9 existuje přímo v Systému, v Ovládacích panelech, položka Launcher, jednoduchý program, která nabízí snadné spouštění aplikací. Jeho možnosti jsou však poměrně omezené a ovládání nepraktické. Pokud používáte Mac OS X, znáte důvěrně Dock - multiúčelovou "poličku" pro všechno možné, od spuštěných aplikací, zástupců na aplikace, dokumenty, URL až po skladiště minimalizovaných oken a koš. Na tuto "předimenzovanost" jsme už mnohokráte upozorňovali a uvidíme, zda Apple vyslyší své uživatele, již verze 10.1 znamenala cestu dobrým směrem a ulehčila Docku o vlastnosti, které se přesunuly do menu.

Co však dělat, pokud nechceme přeplnit Dock množstvím ikonek, a pokud nechceme (díky přirozené rozpínavosti Docku) tu správnou hledat na stále novém a novém místě? Řada ikonek na ploše už asi také nebude tou správnou volbou, s plochou zachází OS X velmi sveřepě a poměrně často si ji organizuje podle svého, o "záložková" okna (schovaná na dolní hraně obrazovky) jsme také v Mac OS X přišli. V takovéto situaci se nabízí - jako již mnohokrát - utilitky od nezávislých vývojářů, dnešním řešením pro nás je konkrétně sharewarový DragThing od Jamese Thomsona, což je poměrně sofistikovaný a propracovaný "launcher". DragThing existuje již řadu let, nejaktuálnější verze je 4.3 a lze ho používat jak pod Mac OS 8 a 9, tak pod OS X. Osobně používám tento kousek softwaru už mnoho let a jsem s nim zcela sžitý, pochopitelně předpokládám, že mnohým uživatelům bude zcela vyhovovat Dock, případně jiný software. Cena DragThingu je 25 USD.

Základem jsou - docky. Tedy lišty, nabízející místo pro ikonky aplikací, dokumentů či složek, ovšem v případě DragThingu se naštěstí jedná o pevné lišty, které nemění svou velikost ani umístění, proto může bez problémů fungovat prostorová paměť a kýžené ikonky najdeme snadno po paměti na pixel přesně - věc, která je u Docku v praxi v podstatě nedosažitelná. Každý dock má jednu základní vrstvu, můžeme však dle libosti přidávat další, mezi kterými lze přepínat. Každé vrstvě (layer) lze nastavit vzhled dle přání, základní nastavení docku jsou společná pro všechny vrstvy. Vzhled tedy lze přizpůsobit zcela svým požadavkům, například zda se budou zobrazovat pouze ikonky, nebo i názvy, zda budou ikony orientované vodorovně nebo svisle, kde se co bude zobrazovat, zda se budou zobrazovat "záložky" jednotlivých vrstev, jak budou ikony velké, zda bude dock průhledný a podobně. Pokud již dock kapacitně postačuje, řešení je snadné - buď dock zvětšit (velmi snadno tažením za jeho okraje) nebo mu přidat novou vrstvu.

Osobně používám pouze jeden dock a jednu vrstvu, zato přes celou šířku obrazovky na dolní hraně - nepřekáží, kdykoliv se dá schovat a mám zde na jeden klik dostupné v podstatě všechny programy, které používám, velikost ikonky nastavená na standardní systémovou z Mac OS 9. Jak sami uznáte, něco podobného nemůže systémový Dock zvládnout ani omylem - ten mám "přilepený" na pravý bok obrazovky a používám ho pouze pro spuštěné aplikace. Na obrázku vidíte silně miniaturizovanou verzi...

Kromě aplikací, které budou obsahem docku nejčastěji, lze vkládat v podstatě cokoliv jiného, co má v systému ikonku, či přímo zadat pro konkrétní položku URL, do složek DragThingu lze také vložit AppleScripty pro snadnější přístup. Pokud je v Docku složku, lze snadno zobrazit její obsah v podobě kontextového menu - ideální pro složky s aplikacemi.

Kromě toho lze vyvolat další dva speciální docky - seznam spuštěných aplikací a seznam připojených disků (pevné disky, CD, servery), které lze konfigurovat a upravovat stejně jako docky s ostatními položkami. Také lze zapnout zobrazování koše na ploše Finderu.

Nastavit lze i chování docků a vrstev - některé vlastnosti však fungují pouze v registrované verzi. Základem je přepínání programu do popředí, aby byly přístupné všechny docky, to lze udělat buď pomocí "horkého rohu", který reaguje na kurzor myši, nebo pomocí klávesové zkratky. U docků lze nastavit minimalizaci na pozadí, aby vůbec nepřekážely na ploše, a pochopitelně automatické "rozbalení", pokud je program v popředí. Skvělou vlastností je drag&drop na ikonky, které jsou schované pod otevřeným oknem - za normálních okolností by bylo potřeba okno posunout či zavřít a poté ikonu táhnout, s registrovanou verzí však stačí ikonu přetáhnout kamkoliv nad dock a ten automaticky vyskočí do popředí (ano, systémový Dock v OS X to umí také, ale ten je zase nemožné dát rozumně na pozadí, pouze zcela skrýt).

Program má množství dalších nastavení - zvuky, množství klávesových zkratek, i přímo pro jednotlivé položky, možnosti nastavení pro co nejefektivnější nastavení dle potřeb každého uživatele. Z užitečných nastavení můžeme zmínit například ignorování file/type při tažení ikony - tím lze vnutit otevření dokumentu i aplikaci, která by ho jinak ignorovala, či možnost vypnutí některých klávesových zkratek, které často dělají neplechu - typicky jabko-Q a jabko-N. Další tip z praxe - pokud chcete upravovat nastavení vzhledu docku, resp. vrstvy, stačí mít kurzor kdekoliv nad dockem a stisknout klávesu Escape. Dock spuštěných aplikací ztrácí pod OS X svůj význam - systémový Dock ho zcela zastupuje a poskytuje větší funkčnost díky kontextovým menu, naopak dock s disky se může zvlášť v místy chaotickém přístupu OS X docela hodit.

DragThing je velmi užitečný, časem prověřený kousek softwaru, který vývojář nyní už především "cizeluje", přidává funkce a vlastnosti, které ještě víc zjednoduší, resp. zpříjemní používání. Pokud by jsme dávali programům hvězdičky, tento by si bez diskuse zasloužil plný počet.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Alternativa

Autor: Milous Muž

Založeno: 23.04.2002, 12:40
Odpovědí: 0

Takovychto clanku (tipu,triku) by melo byt vic, to se ti Malere povedlo. Akorat nevim co znamena slovo "cizeluje".
Ja sam systemovy Launcher ani Switcher aplikaci nepouzivam a uz asi 5 let pouzivam doplnek DragStrip a jsem s nim megaspokojen a o existenci alternativy jsem nemel ani potuchy.

Odpovědět na příspěvek

RE: Alternativa

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 23.04.2002, 14:17

Diky, tak doufam, ze potesim i dalsimi clanky ;) jinak cizeluje = vylepsuje drobne detaily ;) DragStrip jsem myslim take kdysi zkousel, kazdopadne na MujMACu o nem clanek je... ale z duvodu, ktere si uz opravdu nepamatuju mi vyhovoval vic DragThing..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Alternativa

Autor: jirka Muž

Založeno: 23.04.2002, 15:49

ma to jedinou "chybicku", a to 25 USD........

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Alternativa

Autor: Jiri Musil Muž

Založeno: 23.04.2002, 20:33

25 USD? Pekna sumicka, ale zaplaceni neni zas tak nutne... Staci pri startu DragThingu misto REGISTER cvaknout NOT YET, a jedeme dal... Ale DragThing za ty prachy rozhodne stoji!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Alternativa

Autor: czeky Muž

Založeno: 24.04.2002, 00:33

ale bez registrace je pekne ocesanej..transparency apod..

Odpovědět na příspěvek

DT jsou super!

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 24.04.2002, 23:21
Odpovědí: 0

Používám je, co jsem s Macem začal, mám tam 18 záložek, namíchaný "vlastní" barvy, texturku, malinká průsvitnost, abych viděl, když se pod ně něco zatoulá. Dříve byly dole, měl jsem i víc řad, teď mám dole Dock a DT nahoře, široké tak akorát, aby bylo ještě vpravo vidět na disky. Když vidím, co mají někteří lidé na ploše, šílím... Podle mě tam patří pouze "hot" položky (a ještě lépe jen zástupci), které potřebuju mít na očích, něco jako: nutno vyřídit! - a nikoliv armáda zástupců aplikací. Pod OS 9 bych taky rád upozornil na A-dock, což je víceméně Dock, díky jehož používání v OS 9 mě přechod na OS X tak nepřekvapil. (Už dávno nelezu pro aplikace do pravého kouta, jdu dolů do docku.) Díky za článek, je vždycky zajímavé nahlížet někomu do "oken".

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: