Dobrý sluha Konfabulator - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Dobrý sluha Konfabulator

24. února 2003, 00.00 | Konfabulator je vším, čím chcete, aby byl. Sám o sobě "nedělá nic", ale poskytuje své možnosti malým prográmkům, které se zobrazují na ploše a mohou plnit ty nejrozmanitější funkce - od hodin přes hry, zobrazování novinek až po informace o vašem počítači. Prostě - co chcete.

Konfabulator je v kostce řečeno run-time pro JavaScriptové prográmky. Konfabulator je univerzální nástroj, který umožňuje spouštět malé programy napsané ve skriptovacím jazyce JavaScript, sídlící na ploše, kde plní nejrozmanitější funkce. Jejich jediným společným jmenovatelem je, že (většinou) pěkně vypadají a potřebují ke své funkci Konfabulator.

Díky tomuto principu se dají velmi snadno a rychle vytvářet malé, v podstatě jednoúčelové aplikace - programátoři nevytvářejí aplikace v pravém slova smyslu, ale pouze moduly, které se spouští v rámci Konfabulatoru. Kromě JavaScriptu a XML, ve kterém jsou jednotlivé moduly (nazývané widgety) napsané, lze při tvorbě používat další funkce systému Mac OS X - například používat UNIXové programy pro příkazovou řádku, volat AppleScript a podobně. Všechny moduly také mají společné to, že "běží" na ploše, nemají žádná menu a obvykle také žádné rozsáhlé předvolby.

Pojďme se ale raději podívat, jak to funguje v praxi. Po prvním spuštění programu se v domovské složce uživatele vytvoří složka ~/Documents/Widgets, ve které jsou jednotlivé moduly uskladněné - spouštět je lze odkudkoliv, ale pro pořádek je asi lepší je mít na jednom místě. V menu se vedle všech obvyklých položek objeví ikonka dvou koleček - Konfabulator. Prostřednictvím tohoto menu se lze přepnout do některého ze spuštěných modulů, případně vybrat ke spuštění další. Příkazem "Get more widgets" se pak uživatel dostane na stránku, kde se nachází další moduly (v současné době kolem 130).

Konfabulator se nezobrazuje v Docku, mezi jednotlivými moduly se přepíná právě prostřednictvím vlastního menu. Z technického hlediska se pro každý modul spouští vlastní instance programu Konfabulator, takže ani špatně napsaný modul neohrozí stabilitu ostatních modulů.

V instalaci je 10 základních modulů, dodat nové z internetu je dílem okamžiku. Několik modulů se při startu spustí, a tak vidíme, jak fungují v praxi. Jedním je například "What to do?", což je prostý seznam úkolů, které čekají na splnění. Po klepnutí se objeví velké tlačítko "+", které slouží pro zadání nového úkolu. Ke každému úkolu patří tlačítko "i" a "x", prvním lze zobrazit informace a nastavit prioritu, druhým úkol smazat. A to je vše, co tento modul nabízí. Modul The Weather (počasí) je ještě nenáročnější - prostě ukazuje aktuální počasí v zadaném městě. The Calendar (kalendář) pro změnu pouze ukazuje jednoduchý měsíční kalendář se zvýrazněným dnešním dnem. Sofistikovanější je iTunes Remote, dálkové ovládání pro iTunes - automaticky si spustí iTunes (a také se ji automaticky spouští znova i tehdy, když jsou iTunes ukončené dříve, než tento modul) a umožňuje ovládat iTunes, včetně možnosti zobrazení aktuální skladby. Kromě toho základní instalace zahrnuje dva typy hodin (analogové a digitální), ukazatel síly signálu AirPort a stavu baterie.

V případě základních modulů se všechny chovají jako standardní okna, tedy klepnutím se dostanou do popředí (například pokud jsou částečně schovaná), nebo se "upozadí", pokud je aktivní jiná aplikace. Některé moduly však mají možnost si v předvolbách nastavit chování - stále vpředu, standardní a stále na pozadí. Do předvoleb (pokud modul vůbec nějaké má) se lze dostat přes kontextové menu, zde lze také modul ukončit.

Moduly lze snadno přesouvat na potřebné místo, všechny však znemožňují klepnout na obsah plochy pod nimi - moduly nelze nijak schovat, i když bude zobrazený jen Finder, budou stále viditelné. Z hlediska rozhraní je tedy lze považovat za součást plochy, každý si musí rozmyslet, kam který modul umístí a zda nebude překážet jiné části systému. Díky tomu asi po počátečním nadšení přijde poznání reality, že plocha není omezená a nemá smysl mít všechny teoreticky upotřebitelné moduly spuštěné. Pozitivní je, že díky průhlednosti lze alespoň vidět, co se pod kterým modulem ukrylo.

Při procházení archívu modulu zjistíme, že mnoho jich je variací na téma "dálkové ovládání iTunes", hodiny a ukazatel síly signálu pro AirPort, ovšem že se zde také nacházejí moduly zcela jiného typu. Několik zajímavých (dle mého subjektivního názoru) si ukážeme, na ty vaše oblíbené můžete upozornit v diskusích.

GoogleWidget je (překvapivě) modul pro snadné vyhledávání na serveru Google.com. Co mi však na podobných nástrojích vždy vadilo, bylo ignorování speciální Mac-sekce serveru na adrese Google.com/Mac. Díky tomu, že tento modul nabízí vyhledávání ve všech hlavních sekcích Google (hledání, obrázky, usenet, zpravodajství) a jak jsme si řekli widget je vytvořený v JavaScriptu, bylo otázkou krátké chvilky si modul upravit tak, aby vyhledával v sekci Google.com/mac. Pokud bych byl puntičkář, příslušně bych si upravil grafiku a texty v oknech. Modul lze nastavit buď vodorovně nebo svisle, takže například u některé volné hrany obrazovky nebude překážet.

Modul Knocknock je velmi zajímavým, pomalu až unikátním modulem (neuvědomuji si, že by podobnou funkci nabízela nějaká "klasická" aplikace). Zobrazuje všechna právě probíhající internetová spojení jak směrem ven, tak především dovnitř. Pokud počítač slouží jako server (libovolný), červeně je ihned označené, kdo a na jakou službu se připojuje. Tomuto modulu by prospěla možnost být stále "on-top".

Today's Schedule si umí vytáhnout z iCalu informace o událostech pro daný den a jednoduše je zobrazit - kombinace JavaScriptu a AppleScriptu (pro získání informací) v praxi. Logger vypisuje posledních několik řádků z chybového systémového logu, TopMonitor pro změnu ukazuje informace o vytížení počítače a paměti. Disk Space zobrazuje všechny připojené disky a především jejich volnou kapacitu.

Mnoho modulů se zaměřuje na práci s informacemi, buď zobrazují zpravodajství jen jednoho konkrétního serveru, nebo umí pomocí RSS zobrazit i novinky z více serverů. Osobně se domnívám, že pro tento typ je vhodnější přehlednější a hlavně lépe konfigurovatelná aplikace NetNewsWire, pokud to však chcete nechat na Konfabulatoru, výběr je široký. Příkladem univerzálního "sběrače" informací je pak modul Kontent.

Pro správce webů je určitě užitečným nástrojem SiteCheck, který v pravidelných intervalech kontroluje nadefinované webové servery a případné nedostupné stránky oznámí červeně. Opět něco, co může jen tak "bydlet" na ploše někde v rohu a přitom být stále na očích.

Kromě více-méně užitečných modulů se najde samozřejmě i řada blbinek - například Yellow Submarine je přesně to, co očekáváte podle názvu - žlutá ponorka plující po monitoru, a pokud se někomu stýská po starém dobrém puzzle z menu Apple (Pomůcky), může si stáhnout verzi pro Konfabulator.

Otázkou samozřejmě je, jak moc se podepíše na výkonu počítače řada spuštěných modulů. Podle pozorování topu se dá říct, že příslušná instance Konfabulatoru konzumuje procesorový čas pouze v okamžiku, kdy daný modul něco provádí - například stahuje nové informace či je graficky aktivní. Některé moduly mají možnost u periodických akcí nastavit interval, některé nikoliv - pokud však budete pátrat po tom, který modul zpomaluje počítač, je asi vhodným pomocníkem příkaz top v terminalu.

Konfabulator je zajímavý a užitečný program, který především nabízí řadu otevřených možností. Díky tomu, že vývoj probíhá v relativně primitivním skriptovacím jazyku, autor nových modulů se nemusí tolik zabývat opravdovým programováním - vznik nových modulů je tedy řádové snažší, než kdyby se jednalo o samostatné jednoduché aplikace. Je tedy už jen na uživatelích, aby zvážili, zda se jim Konfabulator a především jeho moduly za cenu 25 USD vyplatí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: