Deset nejdůležitějších informací, které potřebujete vědět, pokud jste našli pod stromečkem notebook Apple - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Deset nejdůležitějších informací, které potřebujete vědět, pokud jste našli pod stromečkem notebook Apple

31. prosince 2007, 09.00 | Máte nový počítač s nakousnutým jablíčkem v logu a nevíte si rady? Pak vám nezbývá než přečíst tento článek až do konce, abyste získali základní desatero znalostí o vašem počítači.

1) Registrace, uživatelské účty

Jako první věc, kterou uvidíte na displeji poté, co vybalíte a zapnete svůj nový notebook, je uvítací video, následné volby pro nastavení a registrační formulář. Při výběru země, v které žijete, musíte nejdříve nechat zobrazit celou nabídku, následně vyberete "Czech republic". Další obrazovkou je výběr rozložení klávesnice - vyberte czech pro českou QWERTZ, U.S. pro klasické původní anglické rozložení. A na řadu přichází registrační formulář. Bohužel, všechna pole jsou povinná. Nastavení Internetu přeskočte (přesné nastavení je v bodě 4) - zvolte "Different Network Setup". Teď už jen zbývá vytvořit uživatelský účet. Tip - vytvořte účet se jménem "administrator" a zaheslujte ho.

Právě jste se ocitli na hlavní obrazovce vašeho nového operačního systému Mac OS X Leopard. Ale ještě je potřeba dokončit ten "fígl" s účtem - otevřete si aplikaci System Preferences z doku - má ikonu s ozubenými kolečky, vyberte Accounts a klepněte na "+", vytvořte další účet, který budete vy používat. Odhlaste se a přihlaste se na nový účet. Ten původní pak můžete použít v případě, pokud budete mít nějaký problém s vaším účtem, bude téměř netknutý.

2) Klávesnice a myš

Dostáváme se k nastavení vašeho touchpadu. Většina uživatelů Windows nemůže přijít na jméno jednotlačítkovému touchpadu, který se používá u notebooků od Apple. Ale Mac OS X nám nabízí velmi pohodlnou možnost simulace levého tlačítka myši. A jak na to ? Otevřete si System Preferences, zvolte Keyboard & Mouse a zaškrtněte volbu "For secondary clicks, place two fingers on the trackpad then click the button". A teď si to zkuste - položte dva prsty na plochu touchpadu a klepněte na tlačítko. Vidíte? Není to lepší, než poslepu hledat druhé nebo přehmatávat? Pokud by se vám chtělo použít vaši USB myš - samozřejmě to není problém, jen ji připojte.

A teď ke klávesnici. Tu už máte nastavenou, ale co klávesové zkratky? U zkratek typu kopírovat, vyjmout, vložit se zpravidla používá stejná klávesa jako na Windows, jen místo CTRL používáte klávesu s jablíčkem. Tzn. že místo např. CTRL+C pro kopírování použijete jablíčko (dále jen cmd) + C.

A tady je seznam deseti nejužitečnějších zkratek pro Mac.

cmd+i - informace o zvoleném objektu (velikost, Exif informace, práva...)
cmd+option(alt)+i - stejně jako cmd+i, ale info je živé - mění se podle zvoleného objektu
cmd+option+esc - okno pro nucené zavření běžících aplikací
cmd+option+d - schová a zobrazí dok
cmd+shift+3/4 - vyfotí celou obrazovku/vybrané okno (pomocí mezerníku)
fn+backspace - simulace klávesy delete
cmd+esc - rychlé spuštění Front Row
cmd+space (mezerník) - vyhledávání pomocí spotlight
cmd+option+space - spustí nápovědu aktivního programu

A čtyři nejdůležitější pro ovládání programů a oken

cmd+w - zavře aktivní okno programu
cmd+h - schová aktivní program
cmd+q - ukončí aktivní program
cmd+tab - přepíná mezi programy

3) Práce s ostatními zařízeními, Time Machine

A dostáváme se k věcem, které si k Macu budete připojovat. Začněme třeba u fotoaparátu. Myslím, že v tomto případě už to být lehčí nemůže. S počítačem dostáváte automaticky iPhoto, program pro správu vašich fotek, zahrnutý v balíku iLife, a v systému máte Image Capture, program pro stahování obsahu foťáku do počítače. Takže, připravte se, jdeme na to. Stačí připojit fotoaparát a systém vám sám nabídne co s tím. Vyberte si iPhoto, pokud chcete fotografie katalogizovat a třídit, Image Capture, pokud chcete fotky jen stáhnout do počítače. Lehké ne? Vlastně jste se ani připravovat nemuseli...

Další máme mobilní telefon. Pokud máte mobil s bluetooth, stačí si jej zapnout a spárovat s Macem. To uděláte následovně. V horní liště klepnete na symbol B a vyberete si set up new device. A pak už jen zadáte na telefonu číslo pro spárování, vyberete služby, které chcete s vaším telefonem použít, a máte hotovo. Ostatní za vás obstará počítač. Pokud je váš telefon v podporovaných zařízeních, spustí se iSync a přes ten synchronizujete kontakty z aplikace iCal s telefonem, stejně tak kontakty z Adress Booku. Pokud chcete procházet obsah mobilu, vyberte v horní liště znovu bluetooth a klikněte na Browse Device. To je celé. Tím se vám zobrazilo vše, co v mobilu máte (fotky, hudbu...), a můžete si s tím dělat, co chcete. Stahovat, ukládat do mobilu atp. Pokud máte iPhone, tak vše děláte stejně jako na Windows, a pokud máte telefon bez bluetooth, tak jedině podporovaný kabel nebo samostatnou aplikaci.

Určitě máte externí pevný disk. A pokud ne, tak si ho rádi pořídíte, protože tahle funkce vám vyrazí dech. Už tušíte? Ano, trefili jste se, jde o Time Machine. Tento "Stroj času" vám průběžně veškerý obsah zálohuje na externí pevný disk (doporučuje se tak 2x až 3x větší kapacita, než máte na svém notebooku) a vy si to pak můžete procházet v časové ose, ve vesmíru. Tento způsob je velmi pohodlný, o nic se nestaráte, na pozadí se zálohuje. Je to užitečné i v případě "nemocného" systému, můžete si ho uzdravit zálohou z Time Machine. A teď k nastavení. Až připojíte pevný disk, systém se vás zeptá, jestli ho chcete použít pro Time Machine, no a vy si vyberete, jestli ano nebo ne.

No a co Windows PC? Máte? Tak se k němu budete určitě potřebovat připojit přes síť. I v tomto případě je to zase úplně jednoduché. Mac sám rozpozná připojené počítače a zobrazí je ve Finderu v postranní liště. Ty pak můžete normálně procházet, stahovat soubory, uploadovat, prohlížet, stejně jako na pevném disku.

Fotky stahovat umíte, ale co tisknout? Tady zase platí, že jednodušší už to nebude. Stačí připojit tiskárnu, a pokud nejde o nějaký 20let starý neznačkový model, systém tiskárnu sám rozpozná a připraví k tisku. Takže stačí otevřít fotografii, dokument, otisk obrazovky nebo webovou stránku a stiskneme cmd+p. Samozřejmě si v dialogovém okně, které se vám zobrazí, můžete nastavit parametry tisku, vybrat tiskárnu, příp. tisknout do PDF.

4) Připojení k Internetu

K čemu vám počítač dnes bude bez Internetu? Připojte se. A tady je návod.

 • a) Airport (Wifi) - Stačí si v horní liště klepnout na ikonku Airportu hned vedle bluetooth, a pokud je vaše síť viditelná, tak na ni klepnete a popřípadě zadáte heslo. Pokud je skrytá, dáte "other" a zadáte SSID - jméno sítě a heslo. A jste připojeni. Stejně tak samozřejmě pokračujete na jakémkoli hotspotu (KFC, McDonald's...), u známých, prostě kdekoli je dosah bezdrátového přístupu na Internet.
 • b) CDMA (O2, U:fon) - Tady záleží na tom, jaký typ modemu máte. Pokud máte modem od zeleného mužíka, nebo novější černý modem od O2 (AnyDATA ADU-300H), vše funguje bez problému, pokud máte jiný modem, doporučuji blog Martina Léra, tam najdete odkazy na potřebné soubory. A teď návod. Připojte modem, otevřete System Preferences a zvolte Network. Tam by se vám měl zobrazit nový port (AnyDATA CDMA Products). Pokud ho nevidíte, odpojte a připojte modem a chvilku vydržte. Měli byste ho vidět. Vyberte ho a napište vaše jméno a heslo k Internetu (jméno je ). Zaškrtněte Automatically connect when needed pro automatické připojování a dejte Connect. A jste připojeni.
 • c) aDSL - Znovu je potřeba vědět, co máte za modem. Zde je to ovšem obecnější. USB modem - nebrat, ethernetový (LAN) ano. S USB modemem se totiž, pokud to není typ s ovladači přímo pro Mac, na Internet nepřipojíte. Ne, není to chyba vašeho nového počítače, jen na vás výrobce modemu trochu pozapomněl. Takže prostě počítáme s tím, že máte ethernetový modem. Ten připojíte a otevřete si (nečekaně) System Preferences/Network. Vyberte Ethernet a zvolte buď DNS, pokud váš modem přiřazuje IP adresu automaticky pomocí DNS, nebo Manually, pokud ji musíte ručně zadávat, vepíšete ty samé adresy, jaké jste měly u vašeho Windows počítače. Voila, jste na Internetu.
 • d) V případě připojení přes kabelovku nebo přes LAN síť (např. pomocí síťového rozbočovače) postupujte stejně jako u DSL.

5) Lokalizace

Chybí vám v počítači čeština? Pokud vám ho Ježíšek koupil v ČR, pravděpodobně jste k němu dostali českou lokalizaci. A pokud vám ji vyndal z boxu nebo nepřinesl, můžete si o ni zažádat TADY. Stačí vyplnit formulář a do 24 hodin by vám měla přijít licence.

Ale nejdříve nějaké to varování. V zemích českých je známo, že okolo naší mateřštiny v nakousnutých počítačích není vše z uživatelského hlediska v pořádku. Hlavně jde o to, že se vám vypne automatické stahování aktualizací, budete muset čekat na počeštěnou verzi z webu lokalizace, což není úplně pohodlné. Dalším problémem může být nefunkčnost některých aplikací v českém prostředí. Bohužel čeština nejde úplně samostatně odinstalovat, takže nedoporučuji jen tak zkoušet. Pokud vám nevadí případné problémy, a máte s angličtinou (nebo jiným systémovým jazykem - např. němčina, francouzština, polština, ruština atd.) problém, nainstalujte si ji. Obecně je ale doporučováno ponechat systém v nějakém systémovém jazyce.

To ovšem neznamená, že byste přišli o český slovník nebo korektor. Ten existuje v podobě stahovatelného softwaru zdarma - CocoASpell. S ním žádné problémy nejsou, stačí si ho jen stáhnout, nainstalovat (viz. instalace - bod 6) a v System Preferences si vybrat český slovník a nastavit ho jako výchozí.

6) Ovládání, vyhledávání, Finder, dok a instalace aplikací

Start. Chybí? Tak zkuste zmáčknout ten obličej dole vlevo. Vidíte. A hned máte po ruce Start a průzkumníka v jednom. Ne, samozřejmě funguje to jinak, a nejspíš si budete muset zvyknout, ale jde to rychle. Tomu veselému obličeji se říká Finder. A ten vás bude provázet po celou dobu vaší práce na macu. Přes něj máte přístup k veškerým souborům v počítači, připojeným zařízením a diskům, počítačům v síti. Pokud si spustíte Finder, vidíte, že má postranní lištu. V té vidíte připojená zařízení, oblíbené složky, chytré složky. Přetahovat a rychle spouštět z tzv. sidebaru můžete, co se do něj vejde. Hlavní procházecí okno můžete mít zobrazené ve čtyřech režimech, ty přepínáte ikonami nad ním. Jde o režim ikon (mřížky), seznamu, sloupců a Cover Flow. V prvních třech případech se jedná v podstatě o klasické zobrazení, ve čtvrtém (Coverflow) jde o listování, kde vidíte živé náhledy a listujete jimi jako v jukeboxu.

V celém systému, a dvojnásob to platí o Finderu, se dá používat metoda Drag&Drop, takže můžete vše přetahovat odkudkoli kamkoli.

Další vestavěnou funkcí Finderu, nutno podotknout velmi užitečnou, je QuickLook. Možnost rychlého náhledu vybraného souboru pouhým stisknutím mezerníku. Bez spouštění jakéhokoli programu si tak můžete prohlédnout fotografie, pustit video, přečíst PDF atd. Dalším stisknutím mezerníku náhled zavřete, šipkou se přesunete na další soubor. Vyhledávácí pole najdete v pravém horním rohu Finderu. To je okamžité, prohledává i např. obsah textových dokumentů, webovou historii, emaily. Výsledky hledání můžete uložit do tzv. chytrých složek (Smart Folders), které jako obsah zobrazí vždy aktuální výsledek vámi uloženého vyhledávacího řetězce, a přitom se chovají jako klasická složka. Tzn. konec jakémukoli udržování pořádku v souborech, stačí vám hledání (Spotlight) a chytré složky. A vždy máte po ruce okamžitě to, co chcete.

Zkoušeli jste vypnout program? Určitě jste zjistili, že pokud jste klepli na červený křížek nahoře v rohu tak jako ve Windows, pouze se vám zavřelo okno, ale neukončil program (běžící program zjistíte tak, že pod jeho ikonkou dole v doku se svítí). Vypínání aplikací se nejpohodlněji uskutečňuje pomocí zkratky cmd+q (více viz výše). Obecně spuštěné neaktivní aplikace nejsou žroutem výkonu (nemluvíme o kódování videa apod.), a to díky rozdílné architektuře. Rozhodně zpozorujete, že si rychle zvyknete nevypínat aplikace, které často používáte.

A poslední (možná hlavní) rozdíl oproti ovládání ve Windows je zobrazení horního menu. To se vám neukáže v okně aplikace, ale v systémové horní liště (menubar). Tam vidíte nabídku vždy té aplikace, která je aktivní. Nebojte se, rychle si na tento způsob zvyknete.

Dok. K čemu vám slouží? Jde o takový panel rychlého spouštění, můžete si tam přetáhnout jakýkoli program, dokument, složku nebo třeba internetovou záložku. Složka se vám v doku poté zobrazuje jako tzv. Stack, pokud na ni kliknete, neotevře se vám rovnou okno Finderu, ale nejdříve náhled obsahu, kde si můžete rychle vybrat požadovaný soubor. Nebo si necháte zobrazit celý obsah. A je to.

A teď k instalaci programů. V podstatě jsou dvě možnosti.

 • 1) Stahované instalační soubory - stáhne se vám tzv. připojitelný obraz (.dmg), který dvojklikem připojíte stejně, jako když vsunete CD. Automaticky vám vyskočí okno s obsahem, a teď už stačí aplikaci (.app) přetáhnout do složky Applications. A vy už víte, že stačí, když app soubor přetáhnete na položku Applications v sidebaru. A je to.
 • 2) Druhá možnost je v podstatě stejná jako u Windows. Poklepáním spustíte instalátor a dál už to znáte.

Pokud budete chtít odstranit nějakou aplikaci, dá se odinstalovat pouze přetažením do koše a jeho následným vysypáním, doporučuji však ke kompletní odinstalaci použít freeware program AppZapper, který pouze stačí spustit a na jeho okno přetáhnout aplikaci, kterou si přejete odstranit. AppZapper pak vše udělá za vás, smaže všechny příslušné soubory, aby vám po nechtěném programu opravdu nic nezůstalo.

7) Safari, Mail, iCal, Address Book, iLife

 • Safari - internetový prohlížeč, který v ne zrovna valné kvalitě můžete používat i na Windows. Jedná se o browser přímo od firmy Apple, dělaný na míru pro Mac. Jde o funkčně poměrně dobře vybavený prohlížeč, nabízí prohlížení v záložkách, RSS čtečku, vyhledávání přímo z programu a rychlé a kvalitní vykreslování stránek. Unikátní funkcí je Web Clip, kde si vystřihnete kousek stránky a ten se vám poté zobrazuje aktualizovaný v Dashboardu (viz níže) jako widget. Ovšem pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje Safari, můžete si stáhnout libovolný prohlížeč (viz poslední bod)
 • Mail - jedná se, jak jste asi poznali, o emailového klienta. Jde o obdobu Windows Mailu pro Mac, funkčnost je podobná. Nabízí spamový koš, podporu všech běžných protokolů, RSS čtečku, HTML šablony (velmi propagovaná funkce, pro mne její použití postrádá smysl), monitor aktivity Mailu, poznámky, "úkolníček", synchronizovatelný s iCalem atd. Ovládání je dost podobné jako na Windows. I Mail má samozřejmě alternativy, pokud vám nevyhovuje, používejte některou z nich. Více níže.
 • iCal - aplikace pro plánování a kalendáře. Můžete si vytvořit několik kalendářů (např. osobní, pracovní), synchronizovat je s telefonem nebo třeba iPodem. Nabízí upozornění např. přehráním zvuku, spuštěním aplikace nebo skriptu, je na vás, co si vyberete. Velmi pohodlné řešení.
 • Address Book - Adresář. Možnost vytváření skupin, synchronizace s telefonem, PDA, iPodem..., velmi jednoduché a efektivní.
 • iLife '08 - balík multimediálních aplikací, který dostanete s vaším počítačem. Videonávody najdete na stránkách Apple, takže jen takové shrnutí, co od kterého programu čekat a co umí. Jednou z nesporných výhod program je uživatelská přívětivost (což platí o celém systému) a vzájemná provázanost jejich programů a knihoven obsahu.

  • iPhoto - program pro správu a lehkou úpravu fotografií. Možnosti slideshow, hromadných úprav, vypálení nebo zálohování v pár jednoduchých krocích.
  • iWeb - aplikace pro tvorbu osobních webových stránek. Blog, fotogalerie, samostatné prezentace, spousty šablon atd. Žádný kód, vše Drag&Drop.
  • iMovie - program pro editaci a tvorbu domácího videa. Velmi jednoduchý, v poslední verzi velký krok dopředu co se týče funkcí.
  • iDVD - program pro tvorbu DVD - kapitol, menu, větvení, vypálení na DVD. Ideální pro domácí video tvořené v iMovie.
  • iTunes - program známý i z Windows. Slouží pro správu hudební kolekce, synchronizaci s iPodem nebo iPhonem, přehrávání hudby. Tady platí stejně jako u Safari, že kvalita, rychlost a stabilita je oproti Windows verzi o několik tříd výš.
  • GarageBand - aplikace pro editaci, mixování a komponování hudby. Obsahuje doplňovatelnou knihovnu smyček a efektů, pracuje s nahrávanými i uloženými zvuky. Snadno umožňuje každému vytvořit si vlastní skladby, soundtrack do filmů do iMovie, podcasty i videopodcasty. Velmi návykové.

8) Kancelářské programy

V případě kancelářských programů máte opět na výběr z několika možností. Můžete si zakoupit balík od Microsoftu - Office, tak jak jste možná zvyklí. Ovšem v současné době existuje verze 2004, která není optimalizována pro Leopard a Intel procesory, doporučuji tedy počkat na vydání verze 2008, která už je za dveřmi. Tedy, pokud stojíte o tento balík. Jeho nespornou výhodou je v podstatě stoprocentní kompatibilita s Windows verzí a kompletní přepsání programu pro pohodlné používání pod Mac OS X.

Ovšem, chcete-li se odprostit od nadvlády Microsoftu, máte na výběr z několika možností. Placenou je např. balík iWork. Jde o možnost, kterou nám přichystal Apple, a v aktuální verzi '08 obsahuje Pages, obdobu Wordu, Keynote, obdobu PowerPoint, a Numbers namísto Excelu. Vše se dá ukládat do formátu kompatibilního s Microsoft Office, samozřejmě ho dokáže i upravovat. Na disku máte nainstalovanou zkušební verzi, tak vyzkoušejte, co to umí, a jestli vám nevyhovuje tato možnost. Po vypršení 30ti-denní lhůty si musíte zakoupit licenci.

Ale stejně jako na Windows, i tady existuje neplacená alternativa. NeoOffice. Jedná se o upravenou verzi OpenOffice.org pro prostředí Mac OS X. Problémy a výhody jsou stejné jako u Windows a Linux verze. Otevřenost, kompatibilita, cena na straně jedné, na druhé je ne zrovna valná rychlost, vzhled a prezentační software, který chybí. Ovšem nic vám nebrání si jej nainstalovat a vyzkoušet - link.

9) Instalace Windows na Mac

Díky přechodu Applu na procesory Intel nyní můžete spouštět Windows bez ztráty výkonu i na nakousnutých počítačích. Jsou dvě metody. Jedna, rychlejší, ale méně pohodlná, je zdarma, druhá, o něco pomalejší (ale ne viditelně), pohodlnější a placená.

Začněme u té první - Boot Camp. Jedná se o nástroj, který vám umožní nainstalovat Windows tak, jak jste zvyklí, včetně veškerých ovladačů. Můžete si nainstalovat Windows XP Service Pack 2 nebo Windows Vista. Výhodou tohoto řešení je, že vše funguje jako u normálního PC, a jeho nulová cena, nevýhodou, že oproti druhému způsobu musíte systémy přepínat, takže restartovat a vybrat ten druhý.

No a tím pohodlnějším a placeným způsobem je virtualizace. V současnosti jsou na trhu dvě podobná řešení, jedním je Desktop od Parallels a tím druhým Fusion od VMWare. Každý z obou programů má nějakou tu výhodu nebo nevýhodu oproti tomu druhému, ale principielně vše funguje stejně. Výhodou těchto řešení je to, že nainstalujete jakýkoli operační systém instalovatelný na Intel procesory, takže i starší verze Windows, dále to, že systém vám běží pod macem jako program, samozřejmě ho můžete mít spuštěný buď v okně, nebo na celé obrazovce, Windows pak vypadají jako opravdu nainstalované. Tento systém můžete přenášet mezi několika počítači, napojit na boot camp oddíl. Nevýhodou je lehká ztráta výkonu, ale hlavně nedořešená plná podpora akcelerace 3D grafiky. Obě virtualizační řešení si můžete zdarma vyzkoušet a vybrat si.

Takže rada pro Windows na Macu : Pokud potřebujete Windows jen na práci a ne na hry, jste ochotni investovat okolo dvou tisíc korun, rozhodně používejte virtualizaci. Pokud budete hrát,nainstalujte si BootCamp, ale počítejte s restarty.

10) Ochrana zevnějšku počítače, ergonomie práce

K ochraně vašeho počítače v podstatě stačí kvalitní obal, v kterém bude uzavřen jen on, nic jiného, o co by se mohl odírat.

Hlavní věcí, kterou musíte kontrolovat při koupi takového obalu, je pevnost materiálu, velikost (aby přesně odpovídal rozměrům vašeho počítače) a zipy. Ty musí být zevnitř zakryté, aby vám nepoškodily šasi počítače. Kvalitními značkami jsou například Crumpler nebo Tucano.

Ergonomie práce na notebooku není ideální, a tak se doporučuje, pokud používáte notebook na stole, podložit ho buďto speciálním stojanem, nebo něčím, abyste jeho displej dostali do úrovně očí. K tomu připojit externí klávesnici a myš, a máte z notebooku v podstatě stolní počítač. Dále se doporučuje nastavit podsvětlení displeje podle okolního světla, za prvé z důvodu zabránění předčasnému vysvícení vašeho displeje, za druhé kvůli pálení očí, které vám může přivolat nadměrné svícení displeje v horších světelných podmínkách nebo úplné tmě.

10+1) Nejlepší freeware a shareware aplikace pro váš Mac

Tak a teď se pokusím vypsat deset aplikací, které byste mohli potřebovat. Pokud vám tu něco chybí, zeptejte se ve fóru, a pokud se vám nebude chtít někoho ptát, můžete se podívat na MacUpdate nebo VersionTracker.


Mozilla Firefox - alternativa k Safari
Mozilla Thunderbird - alternativa k Mail
Flip4Mac - Windows Media kodeky pro QuickTime
Transmit" - FTP klient
XÚčto - české účetnictví
Perian - kodekový a doplňkový balíček pro QuickTime
iSquint - převede vám jakékoli video do formátu pro QuickTime, iTunes, iPod, iPhone...
Adium - Multiprotokolový Instant Messenger (ICQ, AIM, .mac...)
Pixelmator - jednodušší alternativa Photoshopu
Disco - jednoduchý vypalovací program

Tak a jsme na konci. Samozřejmě pro vás a váš nový Mac je to teprve začátek, tak si společný život užijte bez úhony, a pokud by přece jen k něčemu došlo, mrkněte do diskuzního fóra, kde najdete co potřebjete, nebo se zeptáte. Hodně štěstí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: