ControllerMate – programování nejen herních USB zařízení - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

ControllerMate – programování nejen herních USB zařízení

5. září 2007, 10.00 | Bohužel ne všichni výrobci herních i neherních periferií podporují svým softwarem i OS X. Jedním z těch skoupých je Saitek. Naneštěstí právě tento výrobce má v nabídce mnoho dobrých herních ovladačů a jedním z nich je Saitek Pro Gamer. Jak však takové zařízení přinutit ke správnému fungování?

ControllerMate – jak na herní ovladače Bohužel ne všichni výrobci herních periferií podporují svým softwarem i OS X. Jedním z těch skoupých je Saitek. Naneštěstí právě tento výrobce má v nabídce mnoho dobrých herních ovladačů a jedním z nich je Saitek Pro Gamer.

Pokud často hrajete hry, jako je Call of Duty, Unreal Tournament, Quake, Doom apod., určitě jste se už ohlíželi po nějakém vhodnějším ovladači, než je klasická klávesnice. Při on-line hraní jsou pak speciální klávesnice minimálně výhodou.

S přímou podporou pro OS X jich však není na výběr tolik jako pro Windows platformu. Někteří výrobci, jako je například Belkin, sice nabízejí dobrá zařízení s podporou, ale každý si rád vybírá podle svých potřeb a pak nastává otázka, jak lze zprovoznit například Saitek Pro Gamer při hraní her pod OS X?

Samotné zařízení (mluvíme zde o těch s USB) samozřejmě systém vidí, ale nedílnou součástí pro využití těchto ovladačů jsou konfigurační programy. Ty umožňují uživateli nastavení chování zařízení v různých hrách i aplikacích, definování funkcí kláves, a dokonce i například "makra", která mohou velmi usnadnit ovládání a v hrách z vás udělat lepší hráče.

K vyzkoušení je více programů (ty co jsem nalezl): XGamerPad, HID Wizard, GamePadCompanion, USB OverDrive a ControllerMate. A právě poslednímu uvedenému se budu věnovat.

ControllerMate program ke stažení

ControllerMate je shareware. Lite verze (neplacená) vám umožní jen omezený počet zařízení a omezený počet definovaných kláves. ControllerMate jsem si vybral z důvodu přehledného návodu přímo na webu výrobce, živému vývoji aplikace i rychlé a věcné podpoře. Zkoušené zařízení – Saitek Pro Gamer (který jsem si ze zájmu o tento konkrétní typ zapůjčil k testování) není uvedené v popsaných zařízeních (jak jsem si ověřil u výrobce softwaru), ovšem díky mocným nástrojům ControllerMate není problém jej plně nadefinovat a využívat při vítězných turnajích.

ControllerMate se skládá z několika základních a přehledných částí. První je paletka "Palette", kde naleznete přehled připojených ovladačů, a to včetně klávesnic, myší či dokonce tabletů a IR ovladačů Apple. Šikovná je indikace aktivního zařízení modrým zvýrazněním. Paleta dále obsahuje další potřebné položky pro programování ovladačů, jako jsou AppleScripty, logické a matematické operátory, výpočty, časovače a další.

Druhou částí je programovací okno umožňující programování, přehled funkcí i tlačítek a tvorbu virtuálních ovladačů. Musím předeslat, že program zdaleka přesahuje mé potřeby i představy a jeho plné zvládnutí určitě zabere více času. Do virtuálních ovladačů jsem ještě ani nezabrousil. V tom vám zajisté pomohou propracované stránky návodů s obrázky, které vše usnadní i neprogramátorovi.

Třetí částí je Inspector, který už názvem osvětluje svou funkci. ControllerMate má také přehled připojených USB zařízení s jejich důležitými parametry, dále USB Bus Probe, paletu klávesnice, výstupu či screenshotu.

Samotné programování sestává z výběru tlačítka a přidělení potřebné funkce, parametru apod. Správná funkce je indikována při stlačení tlačítka (případně použití potenciometru či podobných) indikací změny parametru a jeho zvýrazněním.

Grafické zpracování takovéhoto programu je jistě jeho velkou předností. Na obrazovce si sestavíte obraz tlačítek, tak jak jsou ve skutečnosti, a pak jim přidělíte potřebné funkce. Samozřejmě se nemusíte zastavit jen u takovýchto základních nastavení. Tlačítka se dají provázat, určit pravidla jejich funkce v kombinaci s jinými stlačenými tlačítky a mnoho dalšího.

Příjemné ovládání se projeví už od začátku. Jakmile víte, jak se programuje, máte ovladač za chvíli nastavený dle svého. Jelikož jsem teprve v prozkoumávání aplikace, neznám všechny možnosti. Zatím se mi nepodařilo, aby se měnilo ovládání Saiteku podle aktivní hry/aplikace. Ovšem samotný Saitek Pro Gamer má možnost nadefinování tří různých nastavení, která se volí třípolohovým přepínačem. V tomto případě lze samozřejmě okamžitě používat tři různá nastavení.

Pro hraní her je výhodné nastavení maker, které vám ulehčí například zvládnutí často opakovaných činností, a zde fantazie a potřeby nemají hranice, liší se hráč od hráče.

Využití ControllerMate je samozřejmě mnohem širší. Vztahuje se na veškerá zařízení USB, jejichž funkce lze nějak programovat, například zmíněný IR Apple ovladač. Jediným mínusem je tak jen to, že ControllerMate nepořídíte za oblíbenou cenu, ale musíte si zaplatit 15 USD. Ovšem tento program za to stojí, ostatně má i funkční podporu, což často nefunguje dobře ani u podstatně nákladnějších aplikací. Potěší Universal Binary a stáhnutí omezené verze pro plné vyzkoušení a dobré zpracování.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: