České korektory pod Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

České korektory pod Mac OS X

MacOSX_class

6. listopadu 2002, 00.00 | Pokud pracujete v Mac OS X, určitě alespon tušíte o možnosti využití systémové podpory pro kontrolu pravopisu. Dnes si představíme jedno freeware řešení, podporující i češtinu a k tomu se podíváme i na české doplnky pro Microsoft Office v. X

Jednou z výhod Mac OS X, kterou převzal od svého předchůdce NeXTSTEP/OpenSTEP, je systémová služba pro jazykové korektory - spellcheckery. Díky tomu, že se jedná o systémovou službu, je tato podpora dostupná pro všechny aplikace - ovšem díky již chronicky známému zkombinování technologií z NeXTu (Cocoa) a z Mac OS 8/9 (Carbon) asi nikoho nepřekvapí, že tato služba je dostupná pouze v Cocoa aplikacích. A tak si každá Carbon aplikace zatím musí obhospodařovat tuto službu po svém, i když by jedno řešení mohlo stačí pro všechny aplikace a uživatel by měl po starostech.

Tento problém pochopitelně obvykle neřeší uživatelé v anglicky mluvících zemích, neboť angličtina je standardně podporovaná snad ve všech aplikacích. Pokud je však uživatel z více-méně exotické jazykové lokality, jako je například střední Evropa, a konkrétně Česká republika, má už o problém postaráno - plnohodnotná jazyková podpora se dá očekávat pouze u aplikací, které jsou kompletně lokalizované do češtiny. Těch je však jenom pár - především se jedná o Quark, v poslední době také InDesing, v současné době se dokončuje lokalizace AppleWorks 6, není však známé, zda bude zahrnutý také korektor (a tezaurus).

Proto vám chceme blíže představit dvě řešení - jedno je univerzální, využívající systémové služby a k tomu zdarma, ovšem použitelné jen v omezeném počtu aplikací (resp. aplikací je mnoho, ale nejsou tak často používané), druhé řešení je pro změnu za peníze a určené pro nejrozšířenější kancelářský balík MS Office v. X.

CocoAspell

Řešení pro Mac OS X na systémové úrovni, podporujících češtinu, existuje více - dneska se však budeme zabývat CocoAspell. Další dvě řešení, která jsou nám známá, bohužel nejsou plně k dispozici pro běžné uživatele. Ondřej Čada, čtenářům MujMACa určitě známý svými články, je autorem jedné z těchto verzí, jelikož však využívá komerční jádro a slovník, lze tento korektor používat pouze pro testovací účely. Druhý korektor je z dílny společnosti Lingea a bude se dodávat spolu s CD obsahujícím celou českou lokalizaci Mac OS X, také spolu s Lingea Lexikonem pro OS X. Na oba české produkty se podíváme později, dneska se budeme věnovat řešení nazvanému CocoAspell, které je zdarma a vychází z GNU řešení pro Linux, Aspell.

K této systémové podpoře ještě jednu obecnou technickou poznámku - systém poskytuje především obecné řešení, na které lze "naroubovat" samotný korektor a jeho logiku - kvalita korektoru totiž nezávisí pouze od rozsáhlosti databáze, ale také na algoritmu, který příslušná data zpracovává.

CocoAspell je Mac OS X verze GNU programu Aspell, skládá se ze samotného "engine", ovládacího panelu a především z jazykového slovníku. Ten je potřeba stáhnout a instalovat zvlášť, vše ručně, takže samozřejmě doporučujeme prostudovat návod.

Po korektní instalaci je potřeba zapnout konkrétní slovník a provést případná nastavení, například i kvality vyhledávání variant. Na české verzi slovníku je zajímavé, že má poměrně úctyhodných 50 MB (komprimovaný pouze 17).

Při praktickém použití lze zapnout automatické podtrhávání nesprávných slov, na zvýrazněném slovu lze zobrazit kontextové menu a vybrat si z nabízených možností opravy.

CocoAspell je poměrně funkční řešení, které mohou využít všechny Cocoa aplikace, nejčastěji pochopitelně asi TextEdit, například ale i iChat či Mail, bohužel mnohé populární programy vytvořené v Carbon API, ať už kancelářské či například vývojářské (BBEdit, PageSpinner) těchto výhod využívat nemohou.

Czech Tools for Office v. X

Pokud používáte Microsoft Office v. X, můžete možnosti tohoto programu rozšířit o podporu češtiny prostřednictvím sady doplňků - získáte jazykový korektor, tezaurus, podporu pro dělení slov a filtry pro import souborů ve formátu T602 a W602. Vzhledem k tomu, že Microsoft v našem regionu podporu Maců tradičně ignoruje, je to jediná podpora, jaké se může uživatel u nás dočkat. Balíček může získat buď přímo při koupi MS Office v. X (záleží na prodejci) nebo samostatně koupit na serveru DTPobchod.cz za 1420 Kč.

Instalace probíhá pomocí instalátoru, všechny možnosti by poté měly být dostupné ve všech programech. Bohužel však není podpora zcela 100% a tak nejlépe korektor funguje ve Wordu, u ostatních aplikací by si to vyžádalo náročnější zásahy přímo do aplikací. Pro správnou funkci je potřeba mít zvolený správný jazyk přímo ve Wordu - konkrétně v menu Tools, Language. Podle toho jaký jazyk je zvolený používá Word také příslušné korektory a tak lze poměrně snadno v jednom dokumentu kombinovat více jazyků a všechny mít korektně kontrolované.

V dnešní době snad již uživatelé nebudou potřebovat služeb filtrů pro soubory ve formátu Text602 a WinText602, v balíku jsou však přítomné a lze je použít.

Ani jedno z řešení není zcela ideální, naštěstí však jsou k dispozici a uživatelé si mohou vybrat podle svých potřeb. Doufejme, že Apple se podaří prosadit své systémové služby mezi vývojáři a uživatelé tak budou moci využívat těchto "services" podle svých potřeb v programu, který používají nejraději. Znamenalo by to další krůček v použitelnosti Mac OS X vpřed - nyní jsou services často pouze pěknou, leč v praxi ne pro všechny použitelnou možností.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Dotaz Cocoa vs. Carbon

Autor: Martin Muž

Založeno: 06.11.2002, 11:32
Odpovědí: 0

Aplikace uvadene pro Mac OS X (Photoshop 7, Illustrator 10, InDesign 2 apod.) jsou Carbon nebo Cocoa? Aby bylo mozno vyuzit vsech vyhod UNIXu, mely by byt aplikace Cocoa, ne? Pokud jsou zatim Carbon, budou treba Photohop 8 nebo InDesign 3 Cocoa app?

Odpovědět na příspěvek

RE: Dotaz Cocoa vs. Carbon

Autor: iJoJo Muž

Založeno: 06.11.2002, 13:31

Vsetky aplikacie prechadzajuce z OS 9 su robene pomocou Carbon. Castokrat aj nove aplikacie pisane priamo pod OS X su robene v Carbon. Je to kvoli tomu, ze Carbon vyuziva klasicke C++, kdezto Cocoa pouziva Objective C, co je o niecom inom.
Photoshop 8 ani Indesign 3 asi nebudu robene v Cocoa, je to z toho dovodu, ze Cocoa aplikacie su v podstate neportovatelne na ine OS, a to ako pochopis nie je vhodne. Navyse, dnes su programy vacsinou vyvijane pod Windows a potom portovane pre MacOS, takze na WIn by sa programovalo v C++ a kazda novsia verzia, kazdy patch, update by musel byt prepisovany do Cocoa, co je nemozne.
Carbon sa postupom casu dostava na rovnaku uroven ako Cocoa, a postupom casu sa vyvojari urcite aj v Carbon naucia pouzivat vsetkych vyhod OS X, momentalne sa jedna len o rychle porty, aby to behalo pod X

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dotaz Cocoa vs. Carbon

Autor: FFirewall Muž

Založeno: 06.11.2002, 14:50

Skoda, ze na nizke urovni programovani (assembler ci C++) se musi programator ucit knihovny pro kazdou platformu zvlast. :(

Kdyby knihovny pro C-ckare byly sjednocene alespon v zakladu (a nemyslim tim zrovna C-Runtime library), podobne jako treba JavaSDK, byl by pro single programatora multiplatformni C++ vyvoj urcite jednodussi.

Ale s tim, co mame dnes, nizkourovnovym programatorum nezbyva, nez zustat pouze u jedne platformy. Je to tim, ze kazda platforma si vymysli vlastni technologie. Napr. Microsoft COM+, Linux Qt, MacOS, jak vidim, Cocoa. :(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Dotaz Cocoa vs. Carbon

Autor: OC Muž

Založeno: 06.11.2002, 23:49

>kazda platforma si vymysli vlastni technologie ... MacOS, jak vidim, Cocoa

Ne. dokud to byl NeXT, tak ta platforma byl OpenStep, byl to otevreny standard, a chodilo to mj. i na intelu.

Applovci z toho, magori, udelali proprietary system, ale porad je diky GNUStepu (viz www.gnustep.org) ObjC+Cocoa *daleko* nejportovatelnejsi vec ktera existuje -- *nesrovnatelne* lepe portabilni nez Carbon. To, ze napr. v Adobe nebo v M$ jsou idioti, na tom nic nemeni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Dotaz Cocoa vs. Carbon

Autor: MaLer Muž

Založeno: 06.11.2002, 23:54

Ondro, pokud chces tvrdit ze tam sou idioti, taks e tam nech zamestnat a ukaz jim jak to maj delat. Myslim si ze proces vyvoje Win/Mac je pro ne o mnoho jednoddussi nez proces dvou oddelenych vyvoju. Nebo pokud to jde udelat jednoduse a rychle pro obe platformy, tak nas pouc. Ja vyvojare chapu ze voli carbon, protoze je to pro ne jenoddussi. A bohuzel carbon je i casto vyrazne rychlejsi nez Cocoa.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Dotaz Cocoa vs. Carbon

Autor: iJoJo Muž

Založeno: 07.11.2002, 00:58

No, s tou rychlostou Carbonu Malere moc suhlasit nemozem... Jednak, Carbon aplikacie maju problem s poriadnou podporou multithreadingu (zname duhove koliesko je tu veeelmi caste), navyse nie su vo vacsine pripadov az tak dobre optimalizovane pre multiprocessing. Svetle vynimky su snad FinalCut Pro ci Discreet Combustion.
Osobne by som, pokial by som bol vyvojar, volil Cocoa, bohuzial kvoli portovatelnosti to nie je tak lahke...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Dotaz Cocoa vs. Carbon

Autor: Robert Cerny Muž

Založeno: 07.11.2002, 08:27

To, ze by byl Carbon rychlejsi nez Cocoa je naprosty nesmysl a neni pro to zadny technicky duvod.
Pod vrstvami Carbon a Cocoa je dalsi vrstva, nizsi, ve ktere se resi zasadni veci. Jmenuje se Core Foundation (CF)a je spolecna. Z toho logicky vyplyva, ze pokud se ma narpiklad nakreslit okno, tak je temer jedno, jestli pouziju funkci pro Carbon nebo pro Cocoa.
Pisu temer, protoze je urcity rozdil v runtime, ale to prinasi pro Cocoa aplikace obrovske vyhody, jako je napriklad to, ze se jeden systemovy spellchecker automaticky pouziva ve VSECH aplikacich.
Mluvime-li o pomalosti OS, je dulezite, co to znamena. Je to rychlost odezvy GUI? Nebo je to rychlost zpracovani nejakeho efektu? Pokud jde o GUI, jsou zde urcite jeste bohate moznosti zlepseni a dobre je na tom to, ze pokud Apple udela nejake zmeny, pozname to bez rekomplilace aplikaci.
Souhlasim s tim, ze OS X je stale jeste dost pomaly ve vykreslovani oken atd. Je to dan za to, jak je hezky na pohled. Kazde okno, krome to ho, ze je 32-bitove tak ma jeste masku a alfa kanal, coz proste jsou informace navic, se kterymi se musi pocitat.
Ja osobne bych byl proto, mit moznost vsechny tyhle veci vypnout, protoze to k praci nepotrebuju, ale to je asi uplne jina diskuse.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Dotaz Cocoa vs. Carbon

Autor: FFirewall Muž

Založeno: 07.11.2002, 09:52

Panove, pokud nekdo rozumite programovani v C++ na MacOS ci obecne programovani na pokud mozno nejnizsi urovni na MacOS platforme, prosim, rad bych o tom poklabosil v mem prispevku "MacOSX development" v auditoriu "SOFTWARE" na tomto serveru. Napiste prosim, az budete mit chvilku cas. Diky...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Dotaz Cocoa vs. Carbon

Autor: JJ Muž

Založeno: 07.11.2002, 18:56

Ach jo, už je to tu zase. Martine promiň, ale evidentně moc nevíš, o čem mluvíš. Nevidím sice do vývoje v Cocoa/Objective C tolik, jako Ondra, ale trochu vidím do řízení vývoje a designu informačních systémů.

Výhody principu sdíleného kódu jsou iluzorní. V takovém případě si tam musíš vytvořit jakousi mezivrstvu (v podstatě cosi jako Java Virtual Machine nebo Yellow box, ale jen pro svoji aplikaci). Kód běžící nad touto mezivrstvou můžeš částečně sdílet, ale četné příklady nám ukazují, že si tím značně děláš do bot. Vývoj těch mezivrstev Ti totiž bez problémů pohltí zdroje, ušetřené "standardností" výkonného kódu. Navíc s každou změnou v systému se ve své aplikaci musíš vrtat podstatně více.

Pamatuješ si ještě na Word 6, který měl v sobě jakousi vrstvu implementující Win32 API? Proč myslíš, že Quarku trvá tak dlouho přechod na OS X? Že by to bylo tím, že mají i na základní věci jako vykreslování oken svůj kód a ignorují systém?

Důvody pro takovýto přístup jsou vesměs politické - "drobná úprava" zní šéfovi firmy rozhodně lépe, než "totální přepsání", byť by se v konečném výsledku za obojím skrývalo stejné množství práce.

Znovu opakuji: máš-li dobré lidi na analýzu a návrh a k tomu odpovídající nástroje, vlastní implementace (kódování) je s trochou nadsázky práce pro cvičenou opici.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Dotaz Cocoa vs. Carbon

Autor: agent Muž

Založeno: 07.11.2002, 22:18

konecne nekdo, kdo vi o cem mluvi... ;-)) sand jen, ze stejne problemy mohou za "nadilku" CE, ME, CZ, CY verzi adobe softu, stejny pristup muze za "nedostatky" v GUI u aplikaci adobe atd. Proste drive, kdyz byl kod "cisty" tak to behalo lepe -- treba Photoshop 3 je v rade operaci rychlejsi nez nove verze -- protoze jeste pouziva "cisty" kod... atd atd... ale tohle dnes stejne nikoho nezajima... hlavne prachy, prachy a zase jen prachy...

Odpovědět na příspěvek

Moznost importu z 602Text

Autor: FFirewall Muž

Založeno: 06.11.2002, 11:38
Odpovědí: 0

"V dnešní době snad již uživatelé nebudou potřebovat služeb filtrů pro soubory ve formátu Text602 a WinText602, v balíku jsou však přítomné a lze je použít."

-myslim si, ze je naopak moc dobre, ze nekdo (Software602?) implementoval import WPD souboru z 602Text i pro MacOS. Nejsem uzivatelem MacOS, ale treba uz jen tento detail mi rozsiruje moznosti pouziti tohoto velmi malo rozsireneho OS, respektive dava dalsi duvod k otazce "Proc nezkusit MacOS?".

Pod Windows pouzivam 602ProPC-SUITE 2001 jiz alespon rok. Z uzivatelskeho hlediska se mi MSOffice jevi jako slozitejsi pri vytvareni treba stylu ci formatovani. 602Text je v urcitych vecech jednodussi, uzivatelsky privetivejsi. Ale to je polemika, ktera tady ted nema misto.

Faktem zustava, ze jsem jeden z uzivatelu 602ProPC-SUITE 2001, ktery tento CZOffice doma nahradil za MSOffice, a dosud jsem s vlastnostmi a moznostmi tohoto ceskeho produktu spokojen. Jde samozrejme hlavne i o financni stranku zakoupeni licence (MS vs PC-SUITE). :)

Vubec nejlepsi by pro mne bylo, kdyby Software602 tento kancelarsky balik prevedl i pod MacOS. Ovsem tak se zrejme nikdy nestane. Takze to budu muset nechat na nejakem MacOS WinEmulatoru. :)

Zpatky k clanku: co mi tedy u techto pocestenych pluginu (ci jak to mam nazvat, neznam MacOS) chybi, je i moznost EXPORTu z MacOffice do 602ProPC-SUITE2001, tedy exportu do WPD (602Text) formatu. Bylo by to dalsi polinko, ktere by mi casem mozna ulehcilo otazku o ktere jsem se zminoval na zacatku.

Myslim si tedy, ze POTREBA techto importnich filtru, obzvlaste u nas v cechach, mozna vzroste, a neklesne. :)

Odpovědět na příspěvek

Apple Works

Autor: Zbynek Muž

Založeno: 06.11.2002, 12:35
Odpovědí: 0

Nevite nahodou, zda funguje CocoAspell v Apple Works?

Odpovědět na příspěvek

RE: Apple Works

Autor: agent Muž

Založeno: 06.11.2002, 20:02

bohuzel ne, ale pokud se nepodari rozjet originalni engine, sand pujde udelat nejaky most pres applescript nebo services, ale pro to druhe reseni by musel nejprve apple rozchodit services v AW...

Odpovědět na příspěvek

SK mate v prdeli

Autor: Skladko Muž

Založeno: 06.11.2002, 14:29
Odpovědí: 0

Presne, ako hovori titul. Ale asi je to uplne normalne, lebo ste to mali v ... aj predtym.
Lingea sa aspon snazi. Za co jej vzdavam hold.

Nic viac.

Odpovědět na příspěvek

FIrevall a ceskz jazyk

Autor: bimboss Muž

Založeno: 06.11.2002, 15:14
Odpovědí: 0

Obousmerny prevod textu funguje!! Na macovi existuje nekolik shareware utilit pro prevod a konverzi cestiny, nejznamejsi a asi nejpouzivanejsi je MAC-PC od pana Formanka?? ale jmenem si nejsem tak jist...
Co je ale dulezite, prevod funguje oboustranne, zatim se mi nestalo, ze bych dany text nevydoloval. Chce si to jen zapamatovat nastavani (kodovani) pri ukladani v PC. Tak proc vytvaret nejaky dalsi text editor pro maca? Konverze *.doc dokumentu v ramci WinPC a Maca probiha temer korektne. Rikam temer, protoze se mi stralo jiz nekolikrat, ze to a tam neco doc dokument pozapomel, napr apostrofy....
A na jednoduche texty staci obycejny zapisnik na Macovi.
Bimboss
P.S. proc hledate slozite reseni tam, kde existuje??

Odpovědět na příspěvek

RE: FIrevall a ceskz jazyk

Autor: FFirewall Muž

Založeno: 06.11.2002, 15:46

Jen jsem reagoval na tento clanek s nazorem, ze importni filtry pro 602Text nejsou k zahozeni, a nekteri je urcite vyuziji. Nic sloziteho na tom nevidim.

Co myslite tim obousmernym prevodem?
Prevod z Mac DOC->PC DOC, nebo prevod z MacDOC->WPD?
To je utilitka (dle clanku bych ji nazval exportni filtr?), ktera by taky urcite bodla. Ne jen import.
Ano, co se exportu tyce, lze pouzit postup Mac DOC->PC DOC->WPD. Ovsem, jak jsem jiz rekl, bodlo by i Msc DOC->WPD.

Odpovědět na příspěvek

RE: FIrevall a ceskz jazyk

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 06.11.2002, 18:21

Typickym problem s DOC dokumenty je napriklad dokument, ktery ma zamcene kusy textu proti editovani - nejde vymenit pismo za dostupne ci CE a je tudiz nepouzitelny

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: FIrevall a ceskz jazyk

Autor: FFirewall Muž

Založeno: 07.11.2002, 09:31

Pouze z doslechu vim, ze kompatibilita DOC dokumentu ma sve problemy uz pri prevodu ci cteni DOCu napsaneho v Mac na PC and vice versa. Detaily bohuzel neznam, takze je mozne, ze se mylim.

Dle reakce naseho ctenare BIMBOSS jsem pochopil, ze mluvi zrejme o prevodech MS dokumentu mezi sebou, takze trosku zapomnel na vlastni PC-SUITE. :)

Proc o tom mluvim? Protoze konverze MS DOCu mezi sebou (tedy MacOS->PC and vice versa) me jaksi nezajimaji. Zajima me prave MS DOC (any platform) versus WPD, a tedy moznosti teto prime konverze mezi PC a MacOS. :)

Je rozdil mit licenci skveleho kancelarskeho baliku ZDARMA a nebo MSOffice pro kazdou platformu za nejakych 20.000,- ci vice.

Proto jsem rad, ze importni filtr 602Text existuje i pro Mac, a doufam, ze se casem doresi i ten direct export MacMSOffice DOC->WPD.

Odpovědět na příspěvek

RE: FIrevall a ceskz jazyk

Autor: agent Muž

Založeno: 06.11.2002, 23:46

ne, mac-pc je od p. Sebka (http://sebek.nethosting.
cz/)

pro mne je mac-pc nevyhovujici a pouzivam Cyclone (pouzivam jeho sluzby v jinych aplikacich primo)
vice na: http://free.abracode.com/
cyclone/

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: FIrevall a ceskz jazyk

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 06.11.2002, 23:59

Bohuzel, Cyclon neumi export do cisteho ASCII bez hacku. to mi MOC chybi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: FIrevall a ceskz jazyk

Autor: agent Muž

Založeno: 07.11.2002, 09:35

na to ale mam vlastni rutinu v applescriptu na 5 radku... mimochodem dobry je i OSAX od Honzy Koudelky -- ten to umi nativne! (+ vsechny ceske sady)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: