BusyCal - Je jiný. Ale zase ne tak moc - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

BusyCal - Je jiný. Ale zase ne tak moc

BusyCal

21. září 2010, 00.00 | Kalendář, který je součástí Mac OS X, nevyžaduje při ovládání mnoho mentálního úsilí, funkce základním potřebám stačí a jeho vzhled neurazí. iCal přesto patří k tomu horšímu z dílen nakousnutého jablka. Mnoho uživatelů proto hledá doplňky nebo alternativy.

Intuitivnost standardnímu kalendáři iCal sice neschází, ale větším počtem funkcí by potěšil víc. Co do designu za leckterými konkruenty také pokulhává. To vše platí o to víc o jeho verzi v iPhone, zatímco kalendářem v iPadu by se rozhodně mohl inspirovat.

Různé typy položek mohou sehrát roli v tom, jak si kalendář přizpůsobíte svým potřebám.

Důvodů, proč hledat doplňky nebo dokonce alternativy, je opravdu dost. Jedním z konkurenčních produktů je BusyCal. Patří mezi dítka dvojice John Chaffe a David Riggle, kteří pod hlavičkou BusyMac představili vlastní verzi kalendáře na MacWorldu v roce 2007. Upoutal pozornost, sklidil příznivé recenze a nastínil, kudy by se originální iCal mohl či měl ubírat. Tehdy například nezvládal originální kalendář synchronizaci s Google kalendářem. Pro BusyCal to nebyl problém.

Téma synchronizace ostatně představuje jednu z výhod "iCal Pro", jak někdy bývá BusyCal přezdíván. Nemusíte mít svůj účet na MobileMe, abyste mohli rychle a bezbolestně synchronizovat své kalendáře jen za pomoci připojení do stejné sítě. Díky integraci v systému spolupracuje BusyCal s iCalem, kalendářem v iPhone, iPadu a bez potíží funguje rovněž s MobileMe. A jdeme-li dále, funguje také spolupráce s alternativami mobilního kalendáře - například Calveticou a dalšími aplikacemi třetích stran. Jednoduše řečeno, nemůže vás potkat pocit nekompatibility.

Nejen úzká spolupráce v rámci systému, ale také vzhled vypovídá o tom, že BusyCal vypadá jako placená verze iCalu. V případě designu by člověk očekával větší odvahu využít nezávislost na Apple a udělat skutečně pěkný program. Další výtku si zaslouží pozvolný vývoj aplikace. Updaty se sice objevují, ale číslo aktuální verze 1.101 nevypovídá nic o dynamickém posunu vpřed. Pochopitelně to může také hovořit ve prospěch stability a spolehlivosti (není třeba tedy hasit potíže a opravovat chyby). Na stranu druhou bych si coby uživatel představoval, že mi bude program co do funkcí a designu kvést před očima.

Zobrazení ve formě seznamu. Něco, co by klidně mohl mít i iCal – ale nemá.

Když se ale podíváte na to, co může BusyCal nabídnout, potěší nás hned několik věcí. Třeba bohatší schopnosti při vytváření událostí a úkolů. K událostem, například těm opakujícím, lze přidat obrázek a k položkám připojovat štítky (a vyhledávat a třídit události podle nich). Ocenění si zaslouží možnost uživatelského rozšiřování aplikace, kdy nepracuje jen s novým úkolem nebo událostí, ale můžete přidávat různě odlišené položky – například tzv. bannery lze použít pro označení rolí, které v daný den budete prioritně zastávat (pedagog, publicista atd.). Kategorie journal specifikuje hlavní projekty pro daný den. Pochopitelně jde přidávat úkoly, události a v neposlední řadě i připichovat lístečky (stickies). U všechno lze navíc upravovat barvy a fonty.

Odlišnost při zobrazování kalendáře představuje možnost prohlížení seznamu. Zatímco iPad tohle umí takříkajíc od narození, iCal nikoliv. Při prohlížení jednoho dne nabízí BusyCal lepší šikovnější a větší prostor pro celodenní aktivity/poznámky/události.

Neurazí ani integrace předpovědi počasí. Nastavíte si město, které vás zajímá a automaticky se zobrazuje pomocí ikonek a údajů informace o tom, co lze v daný den od nebe očekávat.

BusyCal představuje lepší způsob, jak pracovat s elektronickým kalendářem. Poskytuje uživateli větší možnosti úpravy položek, nabízí jejich různou podobu, kategorie a nejsou mu cizí ani štítky. Dobře funguje synchronizace mezi jednotlivými počítači v rámci jedné sítě. Má tedy smysl investovat bezmála padesát dolarů do programu, kterému k uhrančivosti přece jen ještě leccos schází? Vyzkoušet BusyCal můžete. Máte na to měsíc. Stejně si ale myslím, že plnohodnotnou (s ohledem na cenu) konkurencí se BusyCal stane, až nabídne ještě něco víc. A nebo... zkrátka jinak...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: