Apple uvolnil update Mac OS X 10.2.2 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Apple uvolnil update Mac OS X 10.2.2

13. listopadu 2002, 00.00 | Novinky v této verzi se týkají především oprav chyb, ovšem nejvýznamnější nová vlastnost, zavedení žurnálovacího souborového systému pro Mac OS X Server, si zaslouží větší pozornost a vysvětlení. A také si řekneme, jak tuto novinku použít v běžné verzi Mac OS X.

Poměrně nedávno, na konci srpna, nám Apple nadělil novou verzi Mac OS X 10.2 a už tu máme čerstvou verzi 10.2.2, která pro běžné uživatele nepřináší žádné převratné novinky, ovšem kvůli zavedení tzv. žurnálovacího souborového systému se na ni rozhodně podíváme podrobněji.

Tak jak je u desítky zvykem, Apple souběžně uvolňuje dvě verze - Mac OS X 10.2.2 a Mac OS X 10.2.2 Server. Zatímco první verzi používáme my, běžní smrtelníci na svých počítačích, druhá verze je určená pro nejrozmanitější nasazení v serverové oblasti - od lokálního souborového serveru přes web server či QuickTime Streaming server, a tak dále. Pokud jste se s OS X Serverem ještě nesetkali, jedná se v podstatě o běžný Mac OS X, očesaný o některé uživatelské aplikace, zato s dodanými serverovými aplikacemi a potřebnými nástroji na správu jak aplikací, tak serveru. Apple samozřejmě chce, aby serverové řešení bylo co nejbezpečnější, a tak přináší již zmíněnou novinku, žurnálovací souborový systém - co to znamená v praxi se řekneme v druhé části článku. A také si prozradíme, jak tuto funkci použít i v běžné verzi Mac OS X, ačkoliv zde není dostupná tak jednoduše, jako u serveru.

Updaty jsou jako obvykle k dispozici buď přes Software Update (který lze na Serveru použít klidně i vzdáleně přes SSH připojení), nebo formou instalačního balíku - a to buď jako update z 10.2.1, nebo tzv. "combo", umožňující update přímo z 10.2. Příslušné soubory můžete stáhnout zde: update (24 MB) z 10.2.1 a "combo" update (30 MB) z 10.2 pro Mac OS X, update (39,7 MB) z 10.2.1 a "combo" update (45 MB) z 10.2 pro Mac OS X Server.

Novinky, které se objevují, jsou spíše rázu oprav chyb, nové funkce se objevují pouze minoritně - například ve Finderu, jak nám řekl jeden z vývojářů, žádné změny nenastaly už od 10.2 (tedy bohužel ani opravy chyb). Pokud máte zájem, můžete se podívat na úplný seznam změn zde, zdá se, že Apple se vrací k zvyku informovat své uživatele podrobněji. Ze seznamu vybíráme: podpora pro nové optické mechaniky (konkrétní modely viz. odkaz), odstranění několika chyb při práci s iDiskem, odstraněný problémů s některými interními modemy Apple, zlepšená stabilita aplikací Address Book a Mail, odstranění problémů s některými aplikacemi od třetích výrobců a další. (Mám také dojem, že díky tomuto update jsou nyní dostupné všechny frekvence pro druhý monitor - předtím byla pouze jedna.)

U serveru je situace podobná, kromě zmiňované podpory pro žunálování se jedná především o drobosti, kompletní přehled najdete zde.

Journaling File System

Nejedná se o nový souborový systém, ale o rozšíření možností současného systému Mac OS Extended (HFS+) o nové možnosti - tyto možnosti mohou využívat obě verze Mac OS X, ovšem pouze v serverové verzi je k nim snadný přístup a především tam má tato novinka opravdu význam. Takto modifikovaná verze HFS+ je plně zpětně kompatibilní.

Žurnálování znamená u souborového systému výrazné zvýšení bezpečnosti dat na disku. V běžném provozu jsou na disk zapisovaná data a do určitých oblastí disku se zapisují metainformace o tom, kde jsou tato data zapsaná, v které části disku. Tato technika se používá již velmi dlouho a za normálních okolností plně postačuje. V případě neočekávaného přerušení chodu počítače (výpadek napájení, pád systému) však může dojít k poškození právě zapisovaných dat - disk byl v určité (neznámé) fázi zápisu dat a informací o těchto datech.

Proto při každém startu po pádu proběhne kontrola dat na disku, aby se tato "ztracená" data našla a v případě, že to je možné, restaurovala. Struktura disku se opravuje podle skutečného stavu dat na disku, vlastní data v souboru, do kterého se zapisovalo, jsou často ztracená. Nevýhodou je také to, že se disky musí kontrolovat celé, aby bylo jasné, k čemu vlastně došlo, což v případě velkých diskových kapacit může trvat i hodiny - a to je u serveru znamená nedostupnost dat.

Proto se u serverů často používá tzv. žurnálovací souborový systém. Ten si předtím, než nechá změny zapsat na disk, do zvláštního souboru zapíše všechny změny a až poté zapíše vlastní úpravy na disk. To znamená, že v případě pádu je se použije tato informace, aby se disk uvedl do korektního stavu - systém v podstatě provede operaci podle záznamu ještě jednou a správně. Díky tomu je méně ohrožená integrita disku, velmi výrazně se zkracuje čas, potřebný pro provedení oprav (systém ví, co se stalo a nemusí prohledávat celé datové prostory) a také je vyšší pravděpodobnost, že dojde k záchraně vlastních dat. Pokud dojde k pádu už v okamžiku, kdy se teprve provádí zápis do žurnálu, jsou data ztracena, ovšem struktura disku (a tedy i ostatní data) jsou v podstatě netknutá.

Samozřejmě, každé plus má své mínus - tím je v tomto případě určitá ztráta výkonu, neboť každý zápis na disk se provádí v podstatě 2x - nejdříve do žurnálu a poté "naostro". Toto se může výrazně projevit především u souborových serverů, kde dochází k práci s velkými objemy dat, například videa, zvuku či obrazu - v tomto případě se bude pravděpodobně preferovat rychlost. Rovněž nemá smysl zapínat tuto možnost na discích, ze kterých se pouze čte a nezapisuje se na ně. Pokud je však obsah serverů důležitější než jejich rychlost, rozhodně se použití žurnálovacího souborového systému doporučuje. Apple nikde výkonostní ztrátu nedefinuje přesně, hovoří se však zhruba o 10% výkonu - a dá se předpokládat že se výrazně projevuje především, když je systém vysoce zatížen.

A jak lze tuto funkci použít v praxi? U serveru velmi jednoduše - stačí použít nástroj Disk Utility. V případě mazání obsahu disku či oddílu je možné přímo zvolit tuto možnost v menu formátů, pro převedení stávajícího diskového oddílu na žurnálovací systém pak stačí zvolit tlačítko "Make journaled" v informacích o disku v Disk Utilities.

Kromě toho lze také použít terminálový program a tedy i vzdálený přístup - a jelikož tento program je i v Mac OS X 10.2.2, lze ho využít pro zapnutí žurnálování i v běžné verzi OS X. Pro zapnutí na systémovém disku je potřeba použít příkaz sudo diskutil enableJournal /, pro vypnutí sudo diskutil disableJournal /. Pokud budete chtít aktivovat žurnálování na jiném disku než systémovém, je potřeba zapsat jeho cestu ve formě /Volumes/Jmeno_disku.

Pro většinu uživatel je tato funkce na běžném pracovním počítači nadbytečná, zbytečně by obětovali část výkonu, pokud však trpíte častými pády systému, můžete zkusit tuto volbu použít. Rozhodně nás bude zajímat, zda pocítíte v praxi všechny výhody a nevýhody - tedy zda budou starty počítače po pádu rychlejší, zda se omezí ztráty dat (pokud je nyní pociťujete) a jak významný bude z vašeho pohledu pokles výkonu počítače (podle prvních zpráv na internetu není u běžných uživatelů příliš pozorovatelný).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: