Zprávy spojené se službou iCloud - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSlužby

Zprávy spojené se službou iCloud

19. září 2011, 00.00 | Vyšla další beta verze Mac OS X 10.7.2 s integrovanou podporou služby iCloud. Testování beta verze služby iTunes Match bylo otevřeno další skupině vývojářů. Apple nevylučuje, že by mohl do služby iCloud vrátit odstraněné funkce MobileMe. A též pracuje na zajištění možnosti slučování vícenásobných identifikátorů Apple ID.

V minulých týdnech se objevilo několik zpráv spojených s chystanou službou iCloud, jež zde shrnujeme:

Vývojáři obdrželi další beta verzi Mac OS X 10.7.2

Když v neděli 11. září Apple uvolnil sestavení 11C55 beta verze Mac OS X 10.7.2, předpokládalo se, že tak jako předtím se následující beta verze objeví zhruba do týdne. A to se skutečně splnilo, minulý pátek vývojáři obdrželi nové sestavení 11C57, tedy již po pěti dnech.

Hlavní novinkou Mac OS X 10.7.2 bude podpora služby iCloud, která navíc byla v předchozím sestavení 11C55 poprvé integrována přímo do systému (předtím se musela instalovat samostatně). Samozřejmě také nejnovější sestavení 11C57 zahrnuje podporu pro iCloud přímo v sobě.

Žádné jiné významné změny se neobjevily, doprovodný popis nadále neuvádí žádné známé problémy a testující pořád žádá, aby se přednostně zaměřili na AirPort, AppKit, grafické ovladače, kalendář iCal, iChat, obchod Mac App Store, poštovního klienta Mail, vyhledávání Spotlight a na Time Machine.

Zkracující se intervaly mezi vydáváním beta verzí by mohly naznačovat brzké uvedení ostré verze, to však bude zřejmě záviset spíše na dalších okolnostech.

Jak víte, ostrá verze služby iCloud (jejíž beta verze je zatím dostupná pouze vývojářům) má být spuštěna spolu s vydáním ostré verze iOS 5. A o iOS 5 se předpokládá, že přijde spolu s novým iPhonem. Okolo data uvedení iOS 5 a nového iPhonu koluje spousta často si protiřečících pověstí, ale všeobecně převládá názor, že se tak stane někdy v první polovině října. Mac OS X 10.7.2 se ovšem nejspíš objeví ještě předtím, takže už skutečně musí vstupovat do závěrečné fáze vývoje.

K testování beta verze služby iTunes Match byli přizváni další vývojáři

Na konci srpna Apple spustil beta verzi placené hudební služby iTunes Match doprovázející (a využívající) službu iCloud. Poprvé byla tato služba představena již na zahájení konference WWDC 2011, umožní uložit do služby iCloud celou hudební knihovnu uživatele, takže ta poté bude přístupná ze všech jeho zařízení podporujících iCloud.

iTunes Match rychle prohledá hudební knihovnu uživatele a porovná ji s hudbou z obchodu iTunes Store (nabízejícího přes 18 milionů hudebních skladeb) a nalezenou hudbu může pro iCloud nahradit kvalitnějšími AAC soubory kódovanými na 256 kb/s bez DRM ochrany. Oproti jiným podobným službám tak iTunes Match musí fyzicky zkopírovat pouze tu hudbu, jež se nevyskytuje v iTunes Store.

iTunes Match bude placená, přijde na 24,99 USD ročně a zpočátku bude dostupná jen pro USA (i když koncem srpna Apple naznačil, že chystá její spuštění též pro další země). Také beta verze služby je dostupná jenom vývojářům z USA a i ti za ni musí zaplatit oněch 24,99 USD, za to ji však budou moci používat po celou dobu beta testování a po jeho ukončení získají možnost užívání její ostré verze po dalších 15 měsíců.

Avšak po několika hodinách po spuštění beta verze přestal Apple přijímat další zájemce o testování iTunes Match, počet registrací byl totiž omezený a rychle se vyčerpal. Teprve předminulou sobotu (10. září) se začali opět přijímat další vývojáři (stále jenom z USA) pro beta testování iTunes Match.

V beta verzi služby iTunes Match mezitím došlo k vnitřním změnám, protože jak stávající, tak noví testující museli přejít na osmou beta verzi iTunes 10.5 (uvolněnou v pátek 9. září), ostatní požadavky služby zůstaly stejné.

Nadále trvá též upozornění, že po skončení beta testování budou všechny stávající hudební knihovny služby iCloud smazány, proto Apple vyzývá uživatele beta verze služby iTunes Match, aby pravidelně zálohovali a nemazali žádnou hudbu, kterou uloží do služby iCloud.

Apple nevylučuje navrácení odstraněných funkcí MobileMe do služby iCloud

Už koncem června Apple zveřejnil průvodce přechodem ze stávající služby MobileMe na novou službu iCloud a přitom oznámil, že některé funkce MobileMe nová služba nepřevezme. iCloud nebude podporovat publikování webů přes iWeb, webové galerie MobileMe Gallery a internetové úložiště iDisk. A také se nezachová synchronizace různých prvků Mac OS X (konkrétně widgetů Dashboardu, hesel uložených ve svazcích klíčů, položek doku a systémových předvoleb).

Nyní však vyvstala přece jenom určitá naděje, že by se některé z těchto funkcí mohly v iCloud později opět objevit, odpověď na dotaz zaslaný novému generálnímu řediteli to totiž úplně nevyloučila.

Steve Jobs pravděpodobně ze zdravotních důvodů 24. srpna rezignoval na funkci generálního ředitele Applu a vzápětí byl do této funkce zvolen Tim Cook, dřívější provozní ředitel, který už stejně od ledna Jobs zastupoval.

Jobs byl mimo jiné známý tím, že často odpověděl na dotazy zaslané mu elektronickou poštou jednotlivými zákazníky (taková odpověď se pochopitelně dočkala široké odezvy v médiích, takže šlo o velice praktický způsob, jak určitou informaci rychle a minimálními náklady dostat na veřejnost.) A Tim Cook v této praxi nepřekvapivě pokračuje a ještě ji dále rozvinul.

Nová odpověď se týká dotazu, který mu zaslal jeden ze čtenářů serveru AppleInsider, stěžoval si v něm právě na ztrátu některých funkcí při přechodu z MobileMe na iCloud. V dotazu upozorňoval hlavně na zmíněné synchronizace položek Mac OS X a iDisku, jež mají zmizet. A ke svému velkému překvapení se dočkal odpovědi, zavolali mu totiž zpět lidé z Cookovy kanceláře.

Odpověď zněla, že v současnosti sice neexistují žádné plány na doplnění dotyčných funkcí ke službě iCloud, ale Apple je údajně ochotný jejich přidání zvážit, jestliže mezi uživateli vznikne dostatečná odezva.

Nebylo by rozumné dělat si nějaké velké naděje, avšak kdyby navrácení zrušených funkcí MobileMe do iCloud požadovalo skutečně hodně lidí, nejspíš by to opravdu mohlo mít vliv na další kroky Applu. Zatím je ovšem nejpravděpodobnější, že již brzy spuštěná ostrá verze služby iCloud zmíněné funkce zahrnovat nebude, nelze ale vyloučit, že bude-li poptávka mezi uživateli silná, později by se některé z nich vrátit mohly.

Apple údajně pracuje na sloučení vícenásobných identifikátorů Apple ID

Také další zpráva souvisí s odpovědí Tima Cooka na zaslaný dotaz. Jde o to, že stále více uživatelů je nuceno pracovat s vícenásobnými identifikátory Apple ID. Dříve to bylo spíše pouze nepohodlné, avšak s příchodem iOS 5 a služby iCloud to začíná být skutečně velká potíž.

Už v červenci tuto záležitost popsal blog TUAW. Řada uživatelů MobileMe má přinejmenším dva takovéto identifikátory, svůj původní a identifikátor pro účet MobileMe. Problém spočívá v tom. že nově zavedená funkce automatického stahování již zakoupeného obsahu je vázaná právě na Apple ID. A přepínání mezi více identifikátory Apple ID není zrovna snadné, Apple váže svá zařízení na jeden identifikátor po dobu 90 dní (viz tenhle dokument).

Vlastníci více identifikátorů se proto začínají ptát, zda existuje způsob, jak vícenásobné identifikátory Apple ID sloučit do jednoho, dosud však vždy dostali odpověď, že prozatím žádný není (tvrdí to příslušný podpůrný dokument).

Ale nyní jeden ze čtenářů MacRumors zaslal dotaz elektronickou poštou přímo Timu Cookovi a podobně jako ve výše popsaném případu mu zanedlouho zpět zavolala zaměstnankyně Applu pro styk s veřejností. Ta si promluvila s týmem zodpovědným za identifikátory Apple ID a přiznala, že si jsou problému vědomi a že se službou iCloud se do takovýchto potíží dostane ještě více lidí.

Zopakovala, že zatím neexistuje způsob, jak sloučit vícenásobné účty, dodala však, že na řešení pracují. (Stejnou odpověď dostal i další čtenář MacRumors). Jako dočasné řešení doporučila vybrat jeden účet, který si uživatel podrží trvale a všechny budoucí nákupy bude uskutečňovat pouze přes něj.

Je zřejmé, že Tom Cook reaguje na dotazy zákazníků ještě intenzivněji něž jeho předchůdce, když neodpoví osobně, tak to přenechá jiným zaměstnancům Applu. Avšak teprve budoucnost ukáže, zda se tato zvýšená vstřícnost promítne také do produktů a služeb firmy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Služby  

 » Rubriky  » Agregator  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: