Není cloud jako iCloud - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPolemiky

Není cloud jako iCloud

iCloud

25. října 2011, 00.00 | Apple se spuštěním iCloudu posunul v on-line službách o pěkný kus dopředu. Snaží se posílit závislost uživatelů na své platformě a vydělat další balík peněz. A to navíc zdaleka ne vše funguje tak, jak bychom si představovali.

Hlavně pamětníci si vzpomenou na existenci on-line editoru Writely, který před lety koupil Google. Na jeho základě postavil svoje cloudové Dokumenty, jejich filozofie je jednoduchá - vytvářejte textové dokumenty, tabulky, prezentace a kresby na webu, přímo v libovolném prohlížeči.

Sám patřím mezi dlouhodobé uživatele Google docs, a právě proto mě kdysi přechod z Windows na Mac OS X moc nemrzel. Jenže nic není ideální, a přestože se tvůrci Dokumentů snaží, k dokonalosti ještě leccos schází. Například editace a vytváření textů a tabulek na iPadu není v praxi moc použitelná (prezentaci nevytvoříte vůbec). Ano, vím, existují aplikace třetích stran, ale žádná mě zatím moc nenadchla. Připouštím ale, že jsem ještě nevyzkoušel všechny.

Naděje jménem iCloud

Když Apple letos na WWDC představoval iCloud, mnoho lidí nadchnul a už po několikáté se mu podařilo vyvolat vlnu radostného očekávání. Texty, tabulky i prezentace budou spolehlivě a automaticky poletovat mezi iPhonem, iPadem a Macem, k tomu kontakty, kalendář, fotografie, samozřejmě iTunes a ještě Find my iPhone/iPad/Mac. Ale vezměme to popořádku.

Hlavní rozdíl mezi přístupem Google a Apple je v uživatelském rozhraní (a cenách). Google nabízí sadu on-line editorů přístupných přes prohlížeč - tedy multiplatformní řešení závislé jen na připojení k internetu a pochopitelně vlastnictví počítače nebo alespoň tabletu. Jeden gigabajt máte zdarma, dalších 20 GB se dá přikoupit za symbolických 5 USD. K tomu přidejte Gmail s cca 8 GB schránkou, kalendář a webový fotoeditor Picnik spolu s alby Picasa s dalším gigabajtem prostoru. Podtrženo a sečteno, kompletní kancelář a správa fotek na webu s minimální investicí. Jen se musíte naučit (většinou počeštěné) služby používat, smířit se s občasnou horší odezvou a faktem, že třeba Google dokumenty se v posledních měsících proměnily uživatelům pod rukama a Picasa se stala součástí sociální sítě Googe+.

Apple si je velmi dobře vědom svého náskoku v tabletech a hodlá z něj vytěžit maximum. To v praxi znamená, že pokud vlastníte iPad, musíte si dokoupit kancelářské aplikace Pages, Numbers a Keynote pro iOS, každou za bezmála 10 USD. Jejich instalace na iPhone je už zdarma a iCloud je skutečně schopný zajistit elegantní přenos dokumentů mezi iPadem a iPhonem (iPodem touch) během okamžiku. Jenže, kdo čekal stejnou funkcionalitu ve vztahu k Macu, má smůlu. Na počítači si zatím můžete jen otevřít icloud.com/iwork v prohlížeči a svoje soubory si ručně stáhnout a editovat v iWork, Microsoft Office, OpenOffice a mnoha dalších programech (iCloud podporuje download ve formátu iWork, Microsoft Office a PDF). Je pravděpodobné, že vývojáři v Apple usilovně pracují na integraci iCloudu i do kancelářského balíku, ale zároveň je pravděpodobné, že se jí dočkáme až v další verzi iWork koncem letošního nebo počátkem příštího roku. A upgrade pochopitelně nebude zdarma.

V mobilním (post-PC) světě jsme tak vázáni na platformu iOS a na počítači sice multiplatformnost existuje, ale příliš pohodlí nepřináší. A situace se v dohledné době zlepší nejspíš zase jen pro uživatele Maců. Pokud ovšem...

...Apple něco nechystá se službou iWork.com, která už poměrně dlouho funguje ve veřejném beta provozu. Ze stavu, v jakém nyní je, lze usuzovat buď na její úplné ukončení nebo (pravděpodobnější) integraci s webovým rozhraním iCloudu. Jenže iWork.com zatím umí dokumenty jen prohlížet, a pokud rozumím záměrům Apple správně, on-line editace se jen tak nedočkáme.

Jádro pudla

A to je vlastně jádro celé věci. Apple uvedením iCloudu především posiluje závislost uživatelů jablečných produktů na značce. Ten, kdo bude pár měsíců nebo let vytvářet svoje dokumenty na iOS zařízeních a bezpracně je ukládat v iCloudu, bude jen těžko odcházet na jinou platformu, ať už jí budou Windows 8, nějaká distribuce Linuxu nebo Google Chrome. Dokumenty z iCloudu samozřejmě jde všechny stáhnout a uložit na pevný disk nebo nahrát do jiného cloudu. Ale čím více jich bude, tím méně uživatelům se to bude chtít dělat. Naopak s ubývajícím místem jich bude stále více dokupovat další prostor, který Apple momentálně nabízí za poněkud vyšší ceny než konkurence (10 GB za 16 EUR, 20 GB za 32 EUR a 50 GB za 80 EUR ročně).

Snad ještě dovětek ke zbylým službám iCloudu. Integraci hudby a aplikací považuji za povinnost a Apple nejspíš taky, ostatně nejspíš proto je nezahrnul do 5 GB limitu. Navíc je stejně má na svých serverech uložené, takže jejich "přesun" do iCloudu cupertinské servery tolik nezatíží. Photostream nelze například s Picasou moc srovnávat. Mimo jiné i proto, že nad ním má uživatel minimální kontrolu a obsahuje další omezení (maximálně 1000 fotografií z časově omezeného období). Funguje spíš jako automatická paměťová karta digitálního foťáku, díky níž nemusíte řešit přenos pořízených snímků z iPhonu do iPadu a do počítače. iPhoto i Aperture totiž podporu Photostreamu dostaly hned od začátku.

A co dál

Pokud jste po dočtení tohoto textu dospěli k názoru, že se autor hned po jeho dopsání vrátil zpátky na Windows, mýlíte se. Přes vše popsané věřím, že řešení Apple má šanci se velmi dobře prosadit, byť není nejlevnější, posiluje závislost na platformě jednoho výrobce a zdaleka nepřišlo jako první. Funguje totiž naprosto jednoduše a po počátečním nastavení prakticky bezpracně. Lidé se tak mohou soustředit na samotné vytváření obsahu a nic víc neřešit. Apple prostě opět vsadil na maximální intuitivnost... a lidskou lenost.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Služby  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Uvidíme

Autor: Rudy Muž

Založeno: 25.10.2011, 07:54
Odpovědí: 0

Je to tak, to co umělo placené MobileMe je pro mé mé potřeby lepší než současné služby iCloudu. Nemít ještě do konce půlky příštího roku k dispozici iDisk a MobileMeGallery, tak jsem docela na iCoud naštvaný...

Odpovědět na příspěvek

"vyšší ceny než konkurence"

Autor: Pern Muž

Založeno: 25.10.2011, 08:33
Odpovědí: 0

Pokud srovnáme s Dropboxem, cena za GB je stejná, ale Dropbox má menší kvótu zdarma a když chcete navýšit, musíte hned 25x (za 80€, u Applu lze navýšit za pouhých 16€).

Odpovědět na příspěvek

RE:

Autor: SH Muž

Založeno: 25.10.2011, 14:35

Jenže na dropbox si nahraješ co chceš a odkaz ke stažení určitého souboru můžeš někomu poslat... Nebo to na iCloudu jde taky?? myslím, že ne

Odpovědět na příspěvek

RE: RE:

Autor: SteveJSF Muž

Založeno: 25.10.2011, 20:43

Na iDisku to jde. A ten nam za pul roku skonci. Navic iDisk dokaze verejne zpristupnit sdilena data, coz Dropbox dosud nedokaze a proto mi nestaci. Az mi skonci iDisk, budu muset hledat nahradu. Jinak samozrejme Dropbox je super a pouzivam ho.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE:

Autor: Forseti Muž

Založeno: 31.10.2011, 09:13

Apple se pokoušel Dropbox koupit. Je jisté, že iDisk bude něčím nahrazen.

Odpovědět na příspěvek

zavislost

Autor: smrt Muž

Založeno: 25.10.2011, 08:39
Odpovědí: 0

Presne timto slovem bych specifikoval dlouhodobou strategii applu: "ZAVISLOST". Koupite si jeden Apple produkt a na ten se zacnou nabalovat dalsi a dalsi, az zjistite, ze prechod k jine platforme je jiz bud nemozny, nebo prilis nakladny.

Napriklad, koupite si iPhone, k nemu potrebujete iTunes, v iTunes zacnete chovat veskere sve MP3, pozdeji filmy, eBooky... A pak zjistite, ze bez iTunes se vlastne neobejdete a ze by to chtelo maca, protoze na Windows iTunes neni ono, take si koupite pro iPhone navigaci za 80EUR, office pro mac, dokumenty si zacnete ukladat na iCloud, syncovat telefon s Macem, bez ktereho uz se neobejdete. Zjistite, ze time-capsule je idealni pro domaci zalohovani.... A uz vas maji! Roztrhat takovou partu Apple produktu se stane v podstate nemozne. Genitalni strategie, coze?

Odpovědět na příspěvek

RE: zavislost

Autor: Pavel Muž

Založeno: 25.10.2011, 09:37

Souhlasim, geniální to je (a nejen strategie). Zapomněl jsi možna napsat jednu důležitou skutecnost - ty produkty proste fungujou :). Třeba proto jsem já volil prechod na Apple - nechci uz ztrácet čas nastavováním HW a SW od různých výrobců, řešit nekompatibilitu apod.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: zavislost

Autor: Jirka13 Muž

Založeno: 26.10.2011, 19:58

Přesně tak. A protože to opravdu funguje, tak mi ta závislost nevadí. Představte si závislost na něčem, co nefunguje!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: zavislost

Autor: Raimm Muž

Založeno: 28.10.2011, 16:18

Co když to přestane fugovat?

Odpovědět na příspěvek

RE: zavislost

Autor: TjSnake Muž

Založeno: 25.10.2011, 09:51

Je třeba brát to, že to stejné je i u jiných platforem a produktů. Člověk si koupí produkt, dostane k tomu software a bez toho se neobejde. V první řadě si nemyslím, že je potřeba kupovat Maca jenom proto, protože iTunes na Win není ono, to se mi zdá docela blbost, iTunes na Win funguje dobře a není potřeba kvůli tomu migrovat.
Lidi většinou na iTunes přecházejí v plné míře kvůli tomu, že je pro ně velice jednoduché všechno v iTunes spravovat a jednoduchost je vlastně cíl technologie - věci ulehčit.
Ve svém příspěvku píšeš: … si koupíte navigaci, office pro mac …, tohle je ale stejné u ostatních platforem. Když má někdo Windows, tak (pokud to teda legálně kupuje) má taky Office a spoustu dalších aplikací které si koupil a které by si při přechodu vlastně musel koupit znova, takže mu to taky zabraňuje při přechodu třeba na Maca. Můj názor je to, že všude je to zařízeno podobně, Apple to akorát dokázal využít organizovaněji.

Odpovědět na příspěvek

RE: zavislost

Autor: root Muž

Založeno: 26.10.2011, 12:48

Mate pravdu, ale prece Mac OSX je uzivatelsky na vyssi urovni nez Windows, plati to pro kjazdou plaformu stejne myslim.

Odpovědět na příspěvek

RE: zavislost

Autor: Forseti Muž

Založeno: 31.10.2011, 09:11

Myslím, že se nejedná o strategii, ale logický efekt k té jednoduchosti používání. Rozhodně je jednodušší pracovat s jedním programem a vytvořit stereotyp v zacházení s různými typy dat co to dá než mít na to pokaždé jiný nástroj a pracovat s ním jinak.

Naopak export z iTunes lze udělat jednoduše. S iCloud SDK počítám to bude ještě jednodušší (synchronizace s GoogleApps atd.)

S čím pochopitelně bude problém při přechodu na jinou platformu, je změna návyků. Něco jako volant u auta na pravé straně (no v některých případech volant vzadu s jízdou po zprátku, ale proti gustu...)

Odpovědět na příspěvek

Díky

Autor: Melebius Muž

Založeno: 25.10.2011, 09:17
Odpovědí: 0

Díky za článek zaujímající často chybějící skeptický pohled, který do velké míry sdílím. I když iCloud mě zatím stejně nemusí zajímat, protože se Snow Leopardem a iPhonem 3G se do něj nedostanu.

Odpovědět na příspěvek

Google sluzby

Autor: MaCoffee Muž

Založeno: 25.10.2011, 10:45
Odpovědí: 0

Poznamka k Google sluzbam. Je to malinko pres tyden, co mi od Google prisel vyhruzny mail. Dle nich jsem si pri zavadeni sluzby G+ pocinal tak, ze pokud sve chovani neuvedu na pravou "viru", pozastavi mi dalsi z vyuzivanych  sluzeb. Dle vlastnich slov, Google zjistil, ze v G+ nesouhlasi mnou uvadene jmeno na Gmailu se jmenem na G+. Ano, do G+ jsem uvedl pouze prezdivku, pri zrizovani sluzby mi v tom nebylo zabraneno, tak jsem toho vyuzil, pac jsem znam pod svou prezdivkou a nespatroval v tom nic tak zavazneho, a co by jim mohlo, nebo melo vadit. Po cca mesici prisel zmineny mail. Nechal jsem to tak tyden spat, ale v obave, ze prijdu o kalendar, fotky a dokumenty, jsem se nakonec rozhodl na to mrknout.  K memu nemalemu prekvapeni, doslo bez meho zapricineni ke zmene jmena na G+, tedy tak, jak si to google nejspis pral a co vic, ve sve online schrance jsem jiz nenalezl onen vyhruzny dopis, ktery mam samozrejme zalohovany na svem Macu, vzhledem k tomu, ze samozrejme pouzivam mailoveho klienta. G+ pro mne v soucasnosti neni nezbytnosti, pozadal jsem o zruseni sluzby (opravdu se zada). Tolik k Velkemu Bratru a jeho smerovani. Rikam si, po tom co je znamo, ze se google hrabe v Androidich systemech ( mazani aplikaci), kam to s tim sledovanim vlastne vede. Tolik poznamka - hezky den

Odpovědět na příspěvek

5 GB

Autor: Marek Muž

Založeno: 25.10.2011, 11:09
Odpovědí: 0

Já ještě pořád nepochopil jak zaplnit těch 5 GB prostoru, když kontakty a dokumenty mají pár MB:).

Jinak si myslim, že iCloud nebude jen pro apple software, protože se dle mého názoru rozšíří i o aplikace třetích stran. Některý o tom už pomalu dávají vědět a dle informací si myslím, že to chce apple i v blízké době vývojářům představit.

Jinak představa, že každá aplikace bude mít prostor v iCloudu se mi hodně líbí, konečně zmizí nepoužívaná a chaotická složka s dokumenty.

Odpovědět na příspěvek

RE: 5 GB

Autor: J J Muž

Založeno: 25.10.2011, 15:05

Představa, že každá aplikace bude mít svoji separátní hromádku dokumentů v cloudu je s prominutím na blití. Já mám dokumentů řádově tisíce, možná nízké destíky tisíc a potřebuju si je seskupovat podle projektů, účelů apod. Rozhodně ne podle toho, jakou aplikací se otvírají. Už na iOSu je to neskutečný opruz a jestli tyhle přístupy hodlají tahat i do OS X, kde se typicky pracuje s řádově větším počtem dokumentů, tak tedy Pán Bůh s námi a zlý Apple pryč.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: 5 GB

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 26.10.2011, 06:56

Jsem si jistý, že vůbec nechápete základní principy práce jak na iOs, tak s cloudem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: 5 GB

Autor: J J Muž

Založeno: 26.10.2011, 12:16

Odvážné tvrzení, když o mně ani mé práci nic nevíte. Ale pokud Vy ty principy chápete, zkuste mne idiota poučit... Ale opatrně - aplikace na principech, kter se dnes označují jako cloud jsem psal už před dobrými 8-10 lety.

Při mé práci je prostě normální, že ke každému projektu mám desítky souborů různých typů, často i versí apod. Některé soubory se sdílejí s jinými projekty, některé ne. Opravdu se mi nechce pokaždé je nahánět po celém úložišti nebo do nekonečna šmrdlat prstem tam a zpátky po displayi a hledat mezi stovkami náhledů ten správný soubor.

Použitelné cloudové úložiště, které respektuje potřebu nějak soubory organisovat je/byl například iDisk.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: 5 GB

Autor: Jirka13 Muž

Založeno: 26.10.2011, 19:54

Jestli napíšete potřetí, že někod nechápe principy práce s iCloudem, budete to muset vysvětlit!

Odpovědět na příspěvek

iCloud

Autor: Petr Muž

Založeno: 25.10.2011, 17:10
Odpovědí: 0

Kdyby měl iCloud i nějakou webovou fotogalerii (aka Picasa), tak o tom uvažuji. Picasy se bojím (nevím s čím vším je provázaná) a mimo gmailu nic jiného od Googlu nevyužívám. Takhle je mi ve stávající podobě iCloud zcela k ničemu - dropbox je pro mé potřeby ve všem lepší. Ale třeba se časem něco zlepší.

Odpovědět na příspěvek

RE: iCloud

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 26.10.2011, 06:58

Jak můžete srovnávat cloud s dropboxem? Asi jste nezkusil a nepochopil skutečné principy práce s cloudem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: iCloud

Autor: kvik Muž

Založeno: 26.10.2011, 18:22

ake su to tie skutocne principy prace s cloudom?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: iCloud

Autor: Petr Muž

Založeno: 26.10.2011, 19:43

Prosím, a to myslím vážně, o rozdíly mezi iCloudem a Dropboxem za podmínek:
- iDevice na iCloud nezálohuji a ani nechci
- fotky ihned po vyfocení na iCloud uploadovat nechci, zvlášť když je v tuto chvíli tak mizerně vyřešen
- iWork atd. nepožívám (Office je bohužel stále standard, byť je na Macu tak nějak ... mno celkem použitelný).
- do mého účtu v DropBoxu mám přístup ze všech zařízení doma (OSX, iOS5, Win7) jedním klikem na složku. Na ploše mám zástupce na soubory umístěné v DB (umí toto iCloud i pro Win?).
- poštu mám na gmailu a přes IMAP provázanou na všechny Apple zařízení. Měnit poštovní adresu nechci. Přes web na poštu nepřistupuji.
- kalendář a kontakty to samé co pošta

Jediné plus je Find my iDevice (na to mám na iOS zařízeních aplikace).

A prosím tedy - co přesně mi při mém využití stávající iCloud přinese? To co chci neumí.

Odpovědět na příspěvek

Jak z MACu do iCloud

Autor: Gody Muž

Založeno: 25.10.2011, 20:41
Odpovědí: 0

Pokud sve iWork dokumenty ulozite na MACu do slozky s mobilnimi dokumenty v Library, tak je mate v cuku letu v iCloud.

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak z MACu do iCloud

Autor: Vasek Muž

Založeno: 26.10.2011, 18:31

Prosim, mohl by jste mi vysvetlit do jake slozky mate na mysli? Prohledal jsem myslim temer vse a zadnou podobnou slozku s mobilnimi dokumenty jsem nenalezl. Je tato slozka standartne viditelna, nebo ji musim zvyditelnit? Dekuji za odpoved.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jak z MACu do iCloud

Autor: joer Muž

Založeno: 27.10.2011, 15:04

tak to aj mna zaujima v akej zlozke v Library si mal na mysli

Odpovědět na příspěvek

iCloud podporuje Office 365

Autor: Tom Zeroone Muž

Založeno: 18.02.2015, 15:31
Odpovědí: 0

Normálně, ted frajeři z microsoftu vyhlásili, že office 365 bude mít podporu od iCloud Drive! Budete moci ukládat dokumenty do iCloud Drive. Celkem dobrý ne?
zdroj: http://ms-office-365.cz/o
ffice-pro-ios-muze-uklada
t-do-icloud-drive/

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: