Macworld 2010 konference: Fraška za 1 000 dolarů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Polemiky

Macworld 2010 konference: Fraška za 1 000 dolarů

Macworld 2009

11. února 2010, 00.00 | Macworld 2010 sliboval kromě veletrhu unikátní, úžasný a neopakovatelný program konferenční části. Po prvních dvou dnech můžeme zcela odpovědně prohlásit, že sliby se pořadatelům nepodařilo naplnit ani z dálky.

Macworld byl vždy místem, kam si chodili fandové Apple dobíjet baterky. Protože jsem byl na Macworldu v posledních 10 letech opakovaně, mohu srovnávat. Ta úžasná energizující atmosféra přednášek nabitých nejen informacemi, ale vtipem a elegancí je pryč. Dlouhé diskuze malých hloučků uživatelů na chodbách také. Lidé sedící u zdí na zemi, přežvykující kvapně svačinu a studující program jak by smet. Nic z toho bohužel Macworld 2010 zatím nenabídl a viditelně nabídnout ani nedokáže.



Srovnání atmosféry Macworld konferencí 2007 a 2010. Poznáte rozdíl?

PowerTool přednášky zklamaly na plné čáře
Tradičně konferenční část zahajují takzvané PowerTool přednášky. Jde o dvoudenní semináře nabízející komplexní pohled na jednu konkrétní oblast jako je Aperture, FinalCut, Logic, Mac OS X server apod. Jejich oficiální zaměření je na profesionály, kteří hledají ty nejlepší nástroje od Applu a slibují hluboké poznání těchto produktů. Je tudíž na místě očekávat ty nejlepší profíky přednášející to nejlepší know-how, čemuž odpovídá cena pohybující se kolem 700 USD. Již po druhé jsem absolvoval PowerTool pro Aperture. Mohu tedy srovnávat a nebudu chodit kolem horké kaše – jsem prostě zhnusen.

V sále pro skoro 200 lidí se letos potkalo přesně 12 osob včetně přednášejícího. Loni na stejně zaměřených přednáškách seděla cca stovka posluchačů a atmosféra byla logicky úplně jiná. Místo živé diskuze typické pro americké akce jsme protrpěli dva dny lehce zmateného a zcela nudného monologu. Nevím, jestli je to důsledek krize či nedůvěry audience k Macworldu bez Applu, ale nedůvěra se ukázala být na místě. Kdo nepřišel, neprohloupil.

Přednáška o Aperture by byla zřejmě stejná jako loni, soudě podle tištěných prezentací, nebýt Aperture 3. Na rozdíl od loňska však chyběly podklady v elektronické podobě a dokonce první den nebyly ani zásuvky na připojení vlastního počítače do elektrické sítě. Aperture 3 sice přinesl oživení, ale oživení v podobě tápání přednášejícího v novém prostředí. Navíc místy se zcela očividně projevovala neznalost přednášejícího. Derrick Story je určitě schopný fotograf, ale jeho znalosti Aperture nejsou rozhodně nijak hluboké. Často byl zaskočen sám sebou a tápal, několikrát jsme jej z hlediště opravovali, protože to co říkal, nebyla zjevně pravda, a ani na jednu z mých techničtějších otázek k Aperture neznal odpověď. U in-depth training session tristní výsledek.

Bohužel nešlo o selhání jednotlivce. Podle rozhovorů s ostatními účastníky většina z přednášejících neoslnila. Všechny sály byly poloprázdné a komunitní atmosféra se zcela vytratila. Nadšení vystřídala letos skepse a zklamání. Nejčastější téma diskuzí o přestávkách bylo: „Myslíte, že výstava bude tak špatná jako přednášky“? Světlou výjimkou se stala přednáška Steva Martina o Final Cut Studiu.



Opět srovnání úsporných opatření 2010 vs. stav 2007

Po nás potopa
Obávám se, že největší měrou k neúspěchu akce přispěli sami pořadatelé. Od té doby, co Apple oznámil ukončení spolupráce s Macworldem, začali veřejně slibovat věci, které viditelně nebyli schopni naplnit. Slibů nové éry, neuvěřitelné atmosféry a úžasných zážitků bylo tolik, že jim mohl jen málokdo uvěřit. S blížícím se zahájením akce se stupňovala spamerská aktivita IDG a v posledních týdnech jsem denně dostával emaily slibující hory doly, jen když se přihlásím a zaplatím.

Peníze na dřevo se staly doslova mottem akce. Nejprve přišlo lakonické oznámení, že novináři na konferenci nemají od letošního roku přístup a mají si zaplatit základní vstupné. Pak začaly chodit nejrůznější výhodné nabídky s jediným tématem, přihlas se a zaplať dnes. Pořadatelé si byli viditelně dobře vědomi do jakého průšvihu se řítí a do poslední chvíle se snažili stav věcí změnit – nepodařilo se.

Zřejmě pod tlakem malé účasti přišlo další dle mého názoru chybné rozhodnutí – budeme šetřit. Na rozdíl od všech předchozích Macworldů vstupné na konference neobsahuje žádné občerstvení ani oběd jak bývalo zvykem. Stejná cena jako loni, tak znamená celodenní hladovění nebo spěch v době oběda. Jak již bylo řečeno zmizely elektrické zásuvky a objevily se až na konci prvního dne po hlasitých protestech. Zhoršila se kvalita projekce a dokonce i přednášející si stěžovali na zhoršený servis.

Celkové dojmy
První dva dny konference vyzněly opravdu tragicky. Kdo zaplatil za PowerTool přednášky, odcházel zklamán a rozhodně se nevrátí. Řada blogů o tom již informuje a jsem si prakticky jistý, že pokud se něco dramaticky nezmění, další Macworld konference budou již zcela bez návštěvníků. Uvidíme, zda uživatelské konference začínající zítra budou o cokoli lepší, ale věří v to tady v SFO asi jen málokdo.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: