Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Zprávy týkající se Maců
4. ledna 2010, 00.00 | Apple vydal softwarovou opravu řešící blikání 27“ iMaců. Slibovaná podpora Windows 7 v Boot Campu se v roce 2009 neobjevila. A prodej Magic Mouse zdvojnásobil v listopadu 2009 podíl Applu na americkém trhu samostatně prodávaných myší.
Protože přes vánoční svátky nevycházelo pravidelné zpravodajství, dnešní články tvoří souhrn událostí z konce minulého roku, zde se podíváme na zprávy nějak spojené s Macy:
Softwarová oprava problému zobrazování 27“ iMaců
Koncem října Apple uvedl nové 21,5“ a 27“ iMacy, které přinesly řadu zajímavých novinek a vyvolaly velký zájem zákazníků. Zvlášť velké pozornosti se dostalo nejvýkonnějším 27“ strojům s procesory Core i5 a i7 (jež však přišly na trh až koncem listopadu), jejich testy ukázaly, že se ve většině aplikací vyrovnají Macům Pro (a někdy je i předčí).
Avšak počaly se též objevovat stížnosti na tyto stroje, některým kusům z prvních sérií dokonce praskaly 27“ obrazovky, ale to se již zřejmě vyřešilo.
Začaly se však projevovat také problémy se zobrazováním, některým uživatelům 27“ iMaců blikal či se trhal obraz, příčina podle všeho spočívala v grafické kartě postižených strojů. (Názorně to předvádí tohle video na YouTube.)
A v pondělí 21. prosince minulého roku existenci těchto potíží uznal i Apple, protože ten den vydal softwarovou opravu zmíněného problému.
Podle tohoto podpůrného dokumentu aktualizace firmwaru „27-inch iMac Graphics Firmware Update 1.0“ upravuje grafický firmware karet ATI Radeon HD 4670 a 4850 (tedy karet používaných 27“ iMacy), aby vyřešila problémy, jež mohou způsobit porušení obrazu či blikání obrazovky.
Aktualizace se nabízí buď přes software Update, anebo se dá ručně stáhnout odtud, tvoří ji soubor o velikosti pouhých 683 KB a vyžaduje Mac OS X 10.6.2 nebo vyšší.
Instalace aktualizace požaduje správcovské heslo a během ní se nesmí vypojit napájení daného iMacu, mohlo by to způsobit poškození, které by znemožnilo start stroje.
To, zda byla aktualizace na daný 27” iMac již uplatněna, se dá zjistit podle verze grafické ROM, s nainstalovanou opravou by měla mít číslo 113-B9110C-425 nebo 113-B8030F-260.
Oficiální podpora Windows 7 v Boot Campu se neobjevila ve slíbeném termínu
Macy se samozřejmě používají především kvůli Mac OS X, ovšem od přechodu na procesory Intel na nich lze provozovat též Windows, oficiálně to Apple umožnil uvedením softwaru Boot Camp, který se od Mac OS X 10.5 Leopard stal integrální součástí systému.
Zatím však Boot Camp oficiálně podporuje pouze Windows XP a Vista, v říjnu uvedená nová Windows 7 dosud nikoli. Ovšem vzhledem k pozornosti, jaká se uvedení nové verze Windows věnovala, byl Apple nucen se k nim rovněž vyjádřit, již v den uvedení Windows 7 tak učinil prostřednictvím podpůrného dokumentu, v němž sliboval, že do konce roku 2009 bude Boot Camp ve Snow Leopardovi (Mac OS X 10.6) Windows 7 podporovat, podporu měla zajistit softwarová aktualizace Boot Campu (některé v dokumentu vyjmenované modely Maců však Windows 7 podporovat nebudou ani s novým softwarem).
Avšak jak upozornil již 30. prosince 2009 server AppleInsider, slibovaná aktualizace se neobjevila. Server se proto dotázal zástupce Applu, zda hodlají svůj slib splnit na poslední chvíli, na což dotyčný zástupce odpověděl, že vydání aktualizace během 24 hodin není pravděpodobné a lze s ní počítat spíše počátkem roku 2010.
A skutečně, v roce 2009 se podpora Windows 7 neobjevila, Apple tak svůj slib nesplnil. Řada uživatelů již ovšem Windows 7 nainstalovala a provozuje ho i se současným Boot Campem, nelze však vyloučit občasné potíže. Právě testování různých problémových situací a konfigurací nejspíš způsobilo odklad vydání oficiální podpory Windows 7, ta bude důležitá zejména pro podnikové nasazení, kde se vyžadují oficiální záruky.
Virtualizační programy jako Parallels Desktop a VMware Fusion podporují Windows 7 již teď, avšak provozování Windows pomocí Boot Campu dovoluje maximálně využít výkon daného Macu a také poskytuje nejvyšší kompatibilitu, zejména v oblasti podpory 3D grafiky.
V listopadu 2009 prodej Magic Mouse zdvojnásobil podíl Applu na americkém trhu myší
Koncem října vedle nových Maců Apple uvedl též novou myš Magic Mouse, nástupnici dosavadní myši Mighty Mouse (nyní přejmenované na Apple Mouse). Tato myš přinesla nový způsob ovládání, tlačítka a kuličku své předchůdkyně nahradila dotykovou plochou schopnou vyhodnocovat dotyky a gesta prstů.
Jak již bývá u novinek Applu obvyklé, Magic Mouse vyvolala nejednoznačnou odezvu, ovšem přinejmenším u amerických zákazníků zaznamenala úspěch, alespoň to naznačují údaje firmy NPD Group. Ta se zabývá průzkumem trhu a mimo jiné zkoumala prodej myší v USA. Server AppleInsider od ní získal některá data týkající se prodeje myší za měsíc listopad minulého roku, jež ukazují na silný počáteční odbyt Magic Mouse.
Jednalo se o prodeje samostatných myší, nikoli myší dodávaných spolu s počítači, což je zvlášť důležité právě v případě Magic Mouse, která se standardně dodává s novými 21,5“ a 27“ iMacy, takovéto kusy se ale do údajů NPD nezapočítávaly.
Magic Mouse se však výborně prodávala i samostatně (v USA stojí 69 USD), v listopadu 2009 Apple získal celých 10 procent trhu (o což se nepochybně zasloužila především Magic Mouse), poprvé v historii tak Apple dosáhl dvouciferného podílu na trhu a skončil na třetím místě za firmami Logitech a Microsoft, za sebou zanechal firmy HP a Targus.
Podíl myší Applu na americkém trhu se během 8 týdnů zdvojnásobil, což znamená, že si samostatnou Magic Mouse pořídilo opravdu hodně zájemců. A jak již bylo řečeno, nepočítají se do toho Magic Mouse dodané s novými iMacy, kterých bude také hodně, protože podle stejných údajů NPD Group byl v říjnu neprodávanějším stolním počítačem v USA 21,5“ iMac a 27“ iMac třetím nejprodávanějším.
Tahle čísla ovšem svědčí především o vysokém zastoupení Maců na trhu osobních počítačů v USA, protože Magic Mouse si pořizují v naprosté většině uživatelé Maců. Plné využití této myši je možné pouze s příslušnými softwarovými ovladači (vyhodnocujícími gesta prstů) a ty Apple dodává jen pro Mac (pro Windows jsou dostupné jen v rámci aktualizace Bluetooth firmwaru pro Windows spouštěné z Boot Campu).
Skupina nadšenců sice loni v listopadu uvolnila neoficiální ovladače Magic Mouse i pro Windows, avšak většina běžných uživatelů PC se nejspíš bude zdráhat pořídit si ne právě levnou myš bez oficiální podpory. Ale i kdyby Apple začal poskytovat podporu Magic Mouse pro PC, těžko by mohl ohrozit postavení Logitechu a Microsoftu na trhu myší.
A je samozřejmě otázkou, jak se bude prodej Magic Mouse vyvíjet dále, mnohé z produktů Applu se po svém uvedení prodávají ve velkých objemech, avšak s postupem času jejich odbyt slábne, NPD připomíná případ Time Capsule, jež se prodávala velice dobře prvních 8 až 10 týdnů po svém uvedení, ale poté odbyt silně poklesl.
Koncem ledna by Apple měl oznámit své oficiální finanční výsledky za předchozí čtvrtletí, kdy jistě uvede počty prodaných Maců a možná se při té příležitosti zmíní též o Magic Mouse, pak snad bude možné udělat si jasnější představu o prodeji této periférie.
Diskuse k článku
Vložit nový příspěvek Sbalit příspěvky
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|