Zprávy týkající se hardwaru budoucích Maců - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Zprávy týkající se hardwaru budoucích Maců

23. května 2011, 00.00 | Intel chystá tři nové ULV procesory Sandy Bridge, které by se mohly objevit v modernizovaných MacBoocích Air. A dále Intel vysvětlil situaci okolo ochranných známek k rozhraní Thunderbolt.

Minulý pátek jsme zmínili nové pověsti o uvedení modernizovaných MacBooků Air, koncem minulého týdne přišly další související informace, jež uvádíme zde:

Intel připravuje nové ULV procesory Sandy Bridge, které by se hodily pro MacBooky Air

Předpokládá se, že v červnu či červenci Apple uvede na trh modernizované MacBooky Air, vybavené procesory Sandy Bridge a možná také rozhraním Thunderbolt. V případě procesorů skoro určitě půjde o úsporné ULV varianty a minulý týden unikly informace o nových modelech těchto procesorů, jež by přicházely v úvahu. Už minulé pondělí je popsal CPU World.

Jedná se o tři procesory Core i5 a i7 taktované výše než současné ULV procesory Sandy Bridge, jejichž frekvence sahají od 1,4 do 1,6 GHz. Všechny tři nové čipy budou fyzicky dvoujádrové, ale díky podpoře technologie Hyper-Threading dokážou současně zpracovávat až 4 programová vlákna.

Samozřejmě podporují též technologii Turbo Boost zvyšující taktovací frekvenci, když nejsou vytížena všechna jádra. Maximální příkon všech tří procesorů činí 17 wattů. A jako všechny mobilní procesory Sandy Bridge v sobě nesou integrovanou grafiku Intel HD 3000. Ta běžně pracuje na 350 MHz, ale lze ji nataktovat až na 1,2 GHz.

Procesor Core i5-2557M bude pracovat na základní frekvenci 1,7 GHz, v režimu Turbo Boost se však dokáže dostat až na 2,6 GHz. Jeho terciární cache paměť bude mít kapacitu 3 MB. Další dva nové ULV procesory patří do řady Core i7, model Core i7-2637M bude mít taktovací frekvenci 1,7 GHz a model Core i7-2677M poběží na 1,8 GHz, v režimu Turbo Boost zvládnou až 2,8, respektive 2,9 GHz. Terciární cache paměť obou čipů bude 4 MB velká.

Všechny tři nové čipy se mají objevit „později v letošním roce“. Bude záležet na tom, kdy nastane ono „později“, kdyby to Intel stihl již v červnu či červenci, mohly by se dostat do inovovaných MacBooků Air, jež by s nimi dokázaly podávat opravdu vysoké výkony. Není to však vůbec jisté, stejně dobře může Apple zůstat u těch ULV procesorů Sandy Bridge, které už jsou na trhu. Zmíněné tři čipy by ovšem mohl nasadit později v rámci některé další drobnější modernizace. Tohle vše se vyjasní až v létě.

Intel vysvětluje situaci okolo ochranných známek k rozhraní Thunderbolt

Značný rozruch minulý týden vyvolalo zjištění, že ochrannou známku na označení „Thunderbolt“ drží (přinejmenším v USA a v Kanadě) Apple, vznikly z toho dohady, jak to vlastně bude s podporou tohoto rozhraní ze strany Intelu. Koncem týdne se však objevilo vysvětlení přímo od Intelu, jež zveřejnil web Bright Side of the News.

Intel vyvíjel technologii nového rychlého přípojného rozhraní už delší dobu, zpočátku ji však nazýval Light Peak a počítal s připojováním periférií přes optické kabely. Avšak v roce 2009 ho požádal Apple o úpravu technologie tak, aby dokázala poskytovat až 10 wattů napájecího příkonu na port, což si ovšem vyžádalo přechod z optických kabelů na kovové (měděné) vodiče. Společně tak obě firmy vytvořily „měděnou“ verzi rozhraní pod názvem „Thunderbolt“ a k jejímu prvnímu nasazení v praxi došlo koncem února v modernizovaných MacBoocích Pro.

Když tehdy Intel nové rozhraní představil, všechny dostupné informace se zdály nasvědčovat, že ochranné známky k němu drží Intel, jenže minulý týden se ukázalo, že ve skutečnosti patří Applu. Bright Side of the News se proto obrátil přímo na Intel s žádostí o vysvětlení.

Od jeho komunikačního manažera Dava Salvatora obdržel odpověď, že v rámci výše zmíněné spolupráce Apple vyřizoval některé počáteční žádosti o ochranné známky (z úředních záznamů vyplývá, že to bylo již od podzimu 2009). Intel však podle Salvatora má plná práva na ochrannou známku „Thunderbolt“ jak nyní, tak i do budoucnosti. Toto označení se bude používat na všech platformách, bez ohledu na užitý operační systém.

Bright Side of the News přirozeně zajímala též budoucnost příštích verzí rozhraní Light Peak/Thunderbolt s optickým připojením, které Intel v únoru slíbil. Salvator k tomu řekl, že Intel usilovně pracuje na návrhu optické verze s tím, že takovýto kabel pro Thunderbolt bude současně schopen zajišťovat i napájení (vedle optického přenosu dat), ale přesné plány budou teprve oznámeny.

To znamená, že Apple v případě rozhraní Thunderbolt obstaral „úředničinu“ spojenou s registrací ochranné známky a nyní získaná práva převádí na Intel, sám ovšem bude moci toto rozhraní neomezeně využívat (a nepochybně nebude mít vůči Intelu žádné licenční závazky).

Pokud jde o případné další varianty rozhraní Thunderbolt (jako je například údajná varianta Sony s konektorem podobným tomu pro USB 3.0), bude se teprve muset vyjasnit jejich právní postavení, sotva se však obejdou bez souhlasu Intelu.

Zatím to tedy vypadá, že rozhraní Thunderbolt nezůstane omezeno pouze na Apple, ale příští rok by se mohlo objevit také v PC. Intel už dříve dal najevo, že bude podporovat jak USB 3.0, tak Thunderbolt (naznačil, že čipové sady pro budoucí procesory Ivy Bridge, nástupce současných procesorů Sandy Bridge, budou zahrnovat podporu obou rozhraní).

Rozhraní Thunderbolt zřejmě zůstane vyhrazeno pro výkonnější a dražší periférie, zatímco USB 3.0 se stane „lidovým řešením“. Ovšem slib, že rozhraní Thunderbolt nebude závislé na konkrétní platformě, přesto dává naději na větší rozšíření periférií pro něj a snížení jejich cen, jež však proti hardwaru pro USB 3.0 asi budou stále o trochu vyšší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: