Zprávy okolo Maců: aplikační výkonnostní testy nového Macu Pro a GeForce 8800 GT a starší Macy Pro. (14.1.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Zprávy okolo Maců: aplikační výkonnostní testy nového Macu Pro a GeForce 8800 GT a starší Macy Pro. (14.1.08)

14. ledna 2008, 05.00 | Macworld provedl aplikační benchmarkové testy nového Macu Pro a zjistil citelný nárůst výkonu. A grafickou kartu nVidia GeForce 8800 GT zřejmě nejde použít do starších Maců Pro.

Přes víkend se sešlo pár zpráv souvisejících s Macy, především s novým Macem Pro. Tyto zprávy tvoří náplň tohohle článku, druhý dnešní článek shrnuje pověsti, jež se nashromáždily před Macworld Expem.

Nyní se tedy podívejme, co se dělo kolem Maců:

První aplikační testy nového Macu Pro

Hlavní novinku minulého týdne, co se Maců týče, tvoří uvedení nového Macu Pro (a nového Xserve). Velký zájem budí hlavně to, o kolik vyšší výkon přináší nový model proti svému předchůdci. První výsledky předložila minulý týden Primate Labs, jež nový Mac Pro a jeho předchůdce prozkoumala syntetickými testy Geekbench. O víkendu se na hardwarovou novinku podíval také Macworld a podrobil ji svým aplikačním benchmarkovým testům Speedmark 5. Tyto testy zkoumají výkon stroje v reálných aplikacích. (Postup, kdy nový hardware Applu nejprve otestuje Primate Labs a poté Macworld, se už stal téměř tradicí.)

Popis strojů účastnících se testů, tabulku naměřených výsledků a diskusi o výsledcích najdete v tomto článku.

Konfigurační možnosti Macu Pro

Macworld se rozhodl otestovat novou standardní konfiguraci, tedy Mac Pro se dvěma čtyřjádrovými procesory Intel Xeon na 2,8 GHz. Stroj se dodává se 2 GB DDR2 ECC RAM na 800 MHz, jedním 320GB diskem a grafickou kartou ATI Radeon HD 2600 XT s 256 RAM ve slotu PCIe 2.0.

Mac Pro je ovšem navržen jako široce rozšiřovatelný a konfigurovatelný počítač (ze stolních Maců zatím bohužel jako jediný), procesory si lze objednat též na frekvenci 3,0 a 3,2 GHz. Nabízejí se převážně už jen osmijádrové konfigurace, s výjimkou verze s jedním Xeonem na 2,8 GHz (ta vychází o 500 USD levněji než standardní model). RAM lze rozšířit až na 32 GB, mnoho možností se nabízí i pro pevné disky, díky čtyřem vnitřním diskovým šachtám. (Po přidání RAID karty za 800 USD lze místo standardních SATA II disků nasadit SAS disky). Oproti minulosti se vylepšil i výběr grafických karet, završený kartou nVidia Quadro FX 5600 s 1,5 GB RAM za 2850 USD.

Macworld si objednal všechny čtyři nabízené konfigurace procesorů, nejprve pochopitelně dostal výše popsaný standardní model. Ostatní konfigurace hodlá otestovat, až k němu dorazí.

Testované stroje

Pro srovnání vybral dva modely předchozího Macu Pro. Za prvé dřívější standardní model, čtyřjádrový stroj (se dvěma dvoujádrovými Xeony) na 2,66 GHz. A dále proti novince postavil předchozí osmijádrový model, se dvěma čtyřjádrovými Xeony na 3,0 GHz. (Připomínám, že v novém Macu Pro běží 45nm Xeony „Harpertown“, zatímco zbylé dva stroje používají 65nm Xeony „Clovertown“).

K porovnání vybral ještě další dva Macy, zákaznicky konfigurovaný 24“ iMac s Core 2 Duo na 2,8 GHz (tedy taktovaný stejně jako zkoumaný nový Mac Pro) a nejrychlejší dostupný MacBook Pro s Core 2 Duo na 2,66 GHz. Všechny testované stroje měly 2 GB RAM (typ paměti určuje základní deska jednotlivých strojů) a pracovaly pod Mac OS X 10.5.1.

Naměřené výsledky

Z výsledků jasně vyplývá, že nový standardní Mac Pro na 2,8 GHz jednoznačně poráží svého standardního předchůdce. Při dvojnásobném počtu procesorových jader a mírně vyšší taktovací frekvenci to nevyvolává velké překvapení. Celkové skóre testů Speedmark 5 bylo pro 2,8GHz Mac Pro o 22 procent vyšší než pro starší 2,66GHz model. Některé jednotlivé testy vykázaly ještě mnohem vyšší nárůsty, například v testech Cinemy 4D a Compressoru 3 potřeboval 2,66GHz stroj o 74 procent více času. V jiných testech (třeba Photoshopu CS3) byly rozdíly podstatně menší.

Nový 2,8GHz Mac Pro se však dobře držel i proti staršímu osmijádrovému modelu na 3 GHz. Zhruba v polovině testů byl rychlejší nový model, ve druhé polovině sice vítězil starší, výše taktovaný stroj, ale s nepříliš velkým rozdílem. Celkové skóre měl lepší 3GHz Mac Pro – 317, ovšem proti hodnotě 314 2,8GHz novinky nejde o nijak výrazný rozdíl. Uvážíme-li, že procesory nového Macu Pro pracovaly na frekvenci o 200 MHz nižší, jasně se projevují vylepšení vnitřní architektury. Nové Macy Pro mají výše taktovanou operační paměť i systémové sběrnice, navíc nové 45nm Xeony obsahují větší cache paměť. To vše se projevilo v tom, že 2,8GHz model porazil výše taktované předchůdce v testech aplikací HandBrake, iTunes, iMovie a Compressor.

Proti srovnávacímu iMacu a MacBooku Pro nový Mac Pro pochopitelně vynikl ještě víc. Ve srovnání s MacBookem Pro podal o víc než 50 procent vyšší celkový výkon a některé testy (třeba Handbrake a Cinema 4D) zvládl za třetinový čas proti notebooku. To nijak nepřekvapuje, vzhledem k rozdílům v počtu procesorových jader a jejich taktovací frekvenci, nemluvě o tom, že notebook musí mnohem více dbát na spotřebu energie.

Velice dobře si však vedl srovnávací iMac, který v řadě případů překonal v testech starší čtyřjádrový Mac Pro na 2,66 GHz (dosáhl i vyššího celkového skóre) a příliš nezaostal ani za osmijádrovými stroji. Jde ovšem o vůbec nejvýkonnější iMac, jaký lze sehnat, jeho procesor tvoří špičku své řady. Na výborných výsledcích se však zřejmě největší měrou podílel jeho velmi rychlý 500GB disk.

Testy víceúlohového zpracování

Pevné disky podle zjištění Macworldu vůbec hrají dost velkou roli ve výkonu, zvlášť pokud není dostatek RAM. Macworld k ověření tohoto vlivu použil testovací sadu Professional Application Multitasking, jež měří výkon při současném provozování Photoshopu, Compressoru a Cinemy 4D. Tyto výsledky tabulka neobsahuje, původní lánek však zmiňuje, že v tomto případě dost výrazně zvítězil 3GHz Mac Pro. Nový 2,8GHz model proti němu zaostal o 24 sekund, zatímco čtyřjádrový 2,66GHz, Mac Pro proti novému standardnímu Macu Pro ztratil jen tři sekundy. Zde se právě projevil vliv pevných disků, protože standardní 2 GB RAM už přestávají stačit.

Pro dovršení průzkumu vlivu disků Macworld vzájemně zaměnil 250GB Western Digital ve 2,66GHz Macu Pro za 320GB disk Seagate ve 2,8GHz novém stroji. Výkon víceúlohového zpracování na 2,66GHz modelu se poté zpomalil o 14 procent, zatímco 2,8GHz Mac Pro se zrychlil o 37 procent. Macworld si proto objednal další 800MHz RAM a hodlá provést tyto testy znovu s větší operační pamětí.

Shrnutí

Stejně jako u testů Primate Labs se ukazuje, že nový Mac Pro přináší vyšší výkon i při nižší taktovací frekvenci. Jasně se projevuje příznivý vliv nové systémové architektury a též nové architektury samotných 45nm procesorů. Na druhou stranu, u mnoha aplikací nejsou rozdíly ve výkonu zase až tak velké, protože jejich výkon omezují i další faktory, zejména velikost RAM a výkon pevného disku.

K výše popsaným aplikačním testům je třeba rovněž připomenout, že řada použitých aplikací neumí příliš dobře využít výkonu více procesorových jader. Právě z tohoto důvodu se největší rozdíly projevují v testech Compressoru 3 a Cinemy 4D, protože tyto programy jsou pro vícejádrové systémy optimalizované. „Obyčejnější“ aplikace z vícejádrových strojů zatím mnoho navíc nevytěží, jak vidíte v nepříliš velkých rozdílech mezi Macy Pro a srovnávacím iMacem.

Současný software mimoto nedokáže plně využít novinek ukrytých v 45nm Xeonech, zejména nových instrukcí SSE4, které by se měly projevit hlavně ve výkonu zpracování mediálních dat. Do budoucna tedy lze počítat s tím, že výkon nových Maců Pro s aktualizovaným softwarem ještě dále poroste.

Z testů jasně vyplývá, že nový Mac Pro přináší citelný nárůst výkonu za příznivou cenu, avšak abyste ho plně využili, musíte provozovat odpovídající aplikace.

nVidia GeForce 8800 GT zřejmě nepodporuje pro starší Macy Pro

Jak víte, Apple začal pro Mac Pro dodávat grafickou kartu nVidia GeForce 8800 GT. Vznikly však velké nejasnosti okolo toho, zda lze tuto kartu použít i do starších modelů Macu Pro. (Karta se nabízí jako volitelná konfigurační možnost za 200 USD při objednání nového stroje, ale dá se též zakoupit samostatně za 349 USD pod názvem NVIDIA GeForce 8800 GT Graphics Upgrade Kit for Mac Pro).

Bohužel, zdá se, že to nepůjde, alespoň ne za současné situace. Tak úplně jistí si přitom nebyli ani zástupci Applu, na něž se někteří uživatelé obrátili přímo. Zatímco zástupci amerického Applu si byli jistí, že ve starším Macu Pro karta fungovat nebude, lidé z britského Applu tvrdili, že pracovat bude. Teoreticky, z hlediska specifikací, by přitom karta měla být kompatibilní se staršími stroji, někteří uživatelé si ji už rovnou objednali.

A ti zřejmě spláčou nad výdělkem (tedy v tomto případě spíše nad prodělkem). Podrobněji se k této věci rozepisuje majitel webu Bare Feats, Rob-ART. Spojil se s Applem a začal věc prozkoumávat hlouběji a došel k závěru, že GeForce 8800 GT skutečně není se staršími Macy Pro kompatibilní. Problém vězí v tom, že v ROM karty se nachází pouze EFI64 ovladač. S tím si nový Mac Pro (v dokumentaci Applu označovaný jako „Early 2008“) poradí, ale starší modely by potřebovaly v ROM jak EFI32, tak EFI64 ovladač. To v případě, že karta má v ROM dost místa, kdyby ne, byla by jedinou možností výroba speciální verze.

Tohle pochopitelně u majitelů starších Maců Pro („August 2006“ a „April 2007“) nevyvolalo zrovna velké nadšení, a tak již vznikla petice, žádající vytvoření verze GeForce 880, jež by fungovala ve všech verzích Macu Pro.

Otázkou ovšem je, zda to s Applem nějak hne, tento jeho podpůrný dokument, vypisující grafické karty dodávané s PowerMacy G5 a s Macy Pro, suše konstatuje, že uvedené karty jsou kompatibilní pouze s tou rodinou počítačů, s níž se dodávají. A to zřejmě lze považovat za oficiální postoj Applu.

Vzhledem k tomu, že Mac Pro není právě levný stroj, diskuse zaplnily nesouhlasné reakce uživatelů starších modelů. Mac Pro, zvlášť ve vybavenější konfiguraci, sotva kdo bude měnit po roce, uživatelé starších verzí se tudíž právem cítí ošizeni. Patří k nim též několik zaměstnanců Blizzardu, kteří chtěli GeForce 8800 nasadit do svých stávajících Maců Pro. V jejich případě to muselo být zvlášť velké zklamání.

Určitou „cenou útěchy“ může být, že samostatná karta Radeon HD 2600 XT bude pracovat i ve starších Macích Pro (má totiž jak 32bitový, tak 64bitový EFI ovladač v ROM) a za 149 USD není ani tak drahá. Po starší Macy Pro se nadále nabízí také samostatná karta Radeon X1900 XT, tu si ovšem asi nikdo duševně zdravý nepořídí, protože za ni Apple požaduje 399 USD.

Apple tak pokračuje ve své poněkud zvláštní politice nabídky grafických karet pro Macy Pro. V poměru k výkonu těchto strojů vždy dodával v nižších cenových kategoriích nepochopitelně slabé grafické karty, navíc ve značně omezeném výběru. Radeon HD 2600 XT dnes už také není právě špička, i když proti X1900 XT znamená značné zlepšení.

Právě GeForce 8800 se objevila jako slušně výkonná karta za ještě přijatelnou cenu. A netýká se to zdaleka jen her, na Macu Pro se dají najít „seriózní“ aplikace, jež výkonnější 3D grafiku využijí. Patří k nim samozřejmě 3D programy typu Mayi, ale výkonný grafický hardware umí využít i takové aplikace jako Motion či Aperture.

Pravda, pro Mac Pro se nabízejí též „profesionální“ karty Quadro FX, jenže ty se naprosté většině uživatelů nevyplatí. Opět cituji Rob-ARTa, podle něj se Quadro FX 5600 hodí jen pro náročné uživatele Mayi nebo ty, kdo potřebují stereo 3D výstup. Avšak za 14krát vyšší cenu oproti GeForce 8800 rozhodně nedostanete 14násobný výkon.

Zajímáte-li o výkon grafických karet v Macu Pro, měli byste Bare Feats sledovat i dále, protože jeho provozovatelé slibují, že provedou praktické výkonnostní testy Maců Pro se všemi nabízenými grafickými kartami.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

HD 2600 XT vs X1900 XT

Autor: MarcelL Muž

Založeno: 14.01.2008, 09:24
Odpovědí: 0

O tom ze Radeon HD 2600 XT proti X1900 XT znamenz znacne zlepseni bych celkem dost pochyboval kdyz je ve vetsine testu tahle karta pomalejsi nez X1900 XT.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: