Žhavé novinky z Tokia - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Žhavé novinky z Tokia

imac_flower

23. února 2001, 00.00 | Tradiční Macworld v Tokiu přinesl očekávané novinky - výkonnější iMacy v nových barevných kombinacích i inovaci Cube. Seznamte se - Blue Dalmatian a Flower Power!

A je to tady – Steve Jobs uvedl, podle prvních obrázků netradičně v klasickém obleku, na Macworldu v Tokiu novou řadu počítačů iMac a inovovanou Cube.

Jak jsme očekávali, nové iMacy jsou, až na nejnižší model, vybaveny CD-RW „slot loading“ jednotkou, rychlejšími procesory a výkonnější grafikou. Co jsme v předpovědích opomněli, to jsou nové barevné kombinace.

Pro Apple je barevné provedení počítačů, a iMaců možná zvlášť, důležitější, než pro kteroukoliv jinou společnost z oboru – asi nikdo se už nediví, že barevnost je udávána (a očekávána) jedním dechem spolu s technickými údaji. A nové kombinace – ty opravdu stojí za to (jak řekl Jobs – to byste nečekali). Blue Dalmatian jsou bílé puntíky na modrém podkladu, pod názvem Flower Power se skrývá květinový vzor v duchu nejlepších tradic hippie. Dojem z počítače podtrhuje skutečnost, že vzory jsou vytvořeny v hloubce plastiku, nejde tedy o prostý potisk.

Na základě drobného průzkumu, který kolegové z MůjMacu provedli, se zdá, že většina fandů je sice překvapena, ale zamítavých reakcí je menšina. Nové iMacy vyvolávají asi univerzální pocity, jeden čtenář na serveru Macweek napsal, že u Apple asi znovu objevili LSD. Nakonec – návrat tradic šedesátých let je teď v USA poměrně IN. Osobně se mi obě nové kombinace DOST líbí, kdo v nich zalíbení nenajde, může si nové počítače pořídit i v původních odstínech Indigo a Graphite (podle verze počítače).

Tak ale zpátky k něčemu pragmatickému. Nové počítače jsou k dispozici v následujících provedeních:

400 MHZ PowerPC G3 – iMac v provedení Indigo, obsahuje 64MB PC100 SDRAM, 512K cache paměti a 10GB Ultra ATA hard disk. Je zde pouze CD-ROM jednotka, o grafiku se stará ATI RAGE 128 Pro s 8MB SDRAM. Kromě modemu jsou pro rozšíření i tohoto nejmenšího modelu připraveny dva FireWire a dva USB porty, AirPort je volitelný. To celé pořídíte za 899 USD, což je cena, posílající PC konkurenci opět k zemi.

500 MHZ PowerPC G3 – iMac v provedení Indigo, Blue Dalmatian a Flower Power se liší využitím 256K on-chip cache, diskem o kapacitě 20GB a samozřejmě vypalovačkou CD-RW (opět slot loading). Grafická karta je už ATI RAGE 128 Ultra s 16MB SDRAM paměti a podporou AGP. Počítač bude stát 1199 USD.

600 MHz PowerPC G3 – iMac Special Edition v provedení Graphite, Blue Dalmatian a Flower Power je osazen 128MB paměti PC100 SDRAM, opět 256K on-chip backside cache a diskem 40GB. Vypalovačka je samozřejmostí, stejně jako opět karta ATI RAGE 128 Ultra. Prodejní cena je v tomto případě 1499 USD.

Všechny modely budou výkonnostně těžit ze 100MHZ sběrnice. Předinstalován či přiložen je poslední dobou populární software, tedy (kromě Mac OS 9.1) třeba iMovie 2, iTunes, AppleWorks 6, z her tu jsou Cro-Mag Rally, Bugdom, a Nanosaur.

Pokud jde o grafický výkon, tak zejména dva vyšší modely, s kartou ATI RAGE 128 Ultra, se zřejmě, zejména v hrách, posunou zase o stupeň výše. Nejen díky 16MB paměti, ale zejména díky podpoře AGP – karta má tak totiž přístup k operační paměti počítače v případě, že vlastních 16MB nestačí. Podle Apple to AGP drivery podporují, a tak se mají hráči na co těšit.


Kromě iMaců přinesl Macworld i další novinky – změnu ceny a vybavení Cube, ohlášení nového procesoru NVIDIA – o tom všem ale v příštím článku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: