Začaly se nabízet 16GB RAM moduly pro Macy Pro - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Začaly se nabízet 16GB RAM moduly pro Macy Pro

3. června 2011, 00.00 | OWC prodává 16GB RAM moduly do Maců Pro z let 2009 a 2010, umožňují zvýšit kapacitu RAM až na 96 GB.

K provozování profesionálních aplikací Mac OS X se používají především Macy Pro. Ty sice již trochu zastarávají a není jasné, co s nimi Apple dále zamýšlí (samozřejmě se doufá v jejich další modernizaci, avšak k ní asi nedojde dříve než za několik měsíců), pořád se však najde řada úloh, jež si vyžadují jejich nasazení.

Mnohé úlohy vyžadují velké kapacity RAM

Mnohé profesionální aplikace ovšem potřebují velké kapacity RAM. A po ukončení prodeje serverů Xserve navíc Macy Pro slouží též jako servery provozující Mac OS X Server, na nichž rovněž přijde vhod velká RAM.

Apple samotný dovoluje osadit současné jednoprocesorové (čtyřjádrové a šestijádrové) modely Maců Pro nejvýše 32 GB RAM a dvouprocesorové (osmijádrové a dvanáctijádrové) stroje až 64 GB, když se všechny paměťové patice zaplní 8GB RAM moduly.

Avšak ani to ještě není konečná mez, firma OWC (Other World Computing), známý dodavatel doplňkového vybavení Maců zejména na americký trh, totiž začala nabízet pro Macy Pro z let 2009 a 2010 rozšiřující RAM sady s 16GB moduly.

Nové moduly dovolují rozšířit RAM až na 96 GB

Tyto sady se však už pohybují na hranici hardwarových možností a proti modulům s nižší hustotou mají některá omezení. Především jimi nelze osadit všechny dostupné paměťové patice.

V jednoprocesorových modelech je možné použít nejvýše tři, dvouprocesorové Macy Pro z let 2009 a 2010 dovolí používat až šest takovýchto modulů. Zbylé patice se však musí nechat prázdné, při užití 16GB modulů již stroje nerozpoznají RAM ve čtvrté patici (u jednoprocesorových modelů), nebo v sedmé a osmé patici (v případě Maců Pro se dvěma procesory). To také znamená, že veškerá dosavadní RAM se nejprve musí odstranit.

Takto lze kapacitu RAM zvýšit u podporovaných Maců Pro až na 48 GB u jednoprocesorových modelů a až na 96 GB u dvouprocesorových strojů. Moduly používají DDR3 ECC RAM čipy se 240 vývody s udávanou taktovací frekvencí 1 333 MHz, avšak Macy Pro je rozpoznají jen jako 1066MHz čipy. Podporují však tříkanálové adresování, pomáhající zvýšit celkovou propustnost paměti. A samozřejmě odpovídají teplotním specifikacím Applu, což by mělo zaručit jejich spolehlivý provoz.

Nabídka cenově výhodnější než od Applu

OWC prodává jen sady tří a šesti kusů těchto modulů (pro nižší kapacity vycházejí výhodněji sady modulů s nižší hustotou) a pochopitelně nejsou zrovna levné. Sada tří modulů o kapacitě 48 GB přijde (v USA) na 1 600 USD a sada šesti modulů s kapacitou 96 GB na 3 180 USD.

Částky nemalé, ovšem RAM od Applu vychází ještě podstatně dráž, ten za 32 GB do jednoprocesorových Maců Pro chce skoro 1800 USD, ve dvouprocesorových strojích se za 48 GB připlácí okolo 2 500 USD a zhruba 3 500 USD za 64 GB. OWC navíc nabízí zpětný odkup původní RAM. A tak pro ty, kdo požadují profesionální Mac s co největší kapacitou RAM, může být tohle řešení docela zajímavé.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

2090

Autor: Richard Muž

Založeno: 03.06.2011, 10:44
Odpovědí: 0

"... z let 2090 a 2010" - ještě pár let a bude tu Futurama.. :-))

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: