Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Watt sem, watt tam….
spotreba
5. února 2001, 00.00 | Víte, kolik energie spotřebuje váš Mac? A má vůbec cenu se o to starat? V Kalifornii zatím sice nejsme...
Nesviť nadarmo, proud není zadarmo .... znělo jedno z hesel, které jsme mohli slyšet před rokem 89. Ovšem, těžko se to přesvědčovalo, protože ve skutečnosti proud zadarmo byl, přesněji řečeno, za pár haléřů. Dnes už heslo smysl nemá, proud zadarmo není, dobře je to poznat třeba na nabídce bílého zboží do domácností - a počítače by asi neměly být výjimkou. Když si vaše domácí počítačová sestava vezme 500W, v provozu bude řekněme 5 hodin denně (komu by to ale stačilo, že?), tak to pár set korun měsíčně stojí (i když záleží na tarifu).
Ale - je to hodně nebo málo, má cenu si pár stokorun měsíčně všímat? Záleží samozřejmě i na úhlu pohledu (a počtu běžících počítačů) - inspirací mi totiž byl článek Jima Heida v Los Angeles Times. Jak možná víte, v Kalifornii je momentálně proudu nedostatek a podle vyznění článku není ani nejlevnější. A tak je najednou téma spotřeby počítačů na pořadu dne.
Nejlépe ze srovnání vychází iMac, který byl v článku označen za nejúspornější a tím i "nejzelenější". V provozu si iMac vezme 150W, druhá v pořadí je G4 Cube se spotřebou 225W a řadu celkem pochopitelně uzavírají stolní G3/G4, které si řeknou o 330W, přirozeně za předpokladu, že nejsou instalovány např. další disky. Ještě je potřeba vidět, že v případě Cube a stolních G3/G4 jsme zapomněli na monitor - nový Apple 17" spotřebuje dalších 115W. Není to mnoho, ale rozdíl oproti iMacu docela narůstá. Poněkud jako sci-fi samozřejmě v našich podmínkách vyznívá zmínka o LCD panelech - ano, 50W je sympatická hodnota, ale při tuzemských cenách panelů má argument o ceně proudu hodně málo síly.
Poměrně dost energie lze ale ušetřit využitím spánkového módu počítače (pro dnešek si dovolím zanedbat, že spánek s některými aplikacemi v popředí bývá věčný). Mac se podle autora v případě spánku dostává na hodnotu 35W, což je zlomek spotřeby během práce - nesmíme ale spánek zaměnit s prostým šetřičem obrazovky. Nabídl bych podobné údaje pro běžné PC, ale na stránkách výrobců (Dell, HP, Tesco, Brave) - nikde ani zmínka o něčem, jako průměrná spotřeba; sem ještě asi ekologie příliš nedorazila.
Spánek počítače lze v MacOS řídit prostřednictvím panelu Úspora energie (Energy Saver), kde je možné zároveň definovat pravidelné časy automatického zapínání a vypínání stroje (pozor, toto ne u všech modelů). Samostatně lze nastavit spánek pro monitor a pro pevný disk. Právě když se vyskytují potíže s probouzením, případně když od svého počítače vyžadujeme nějakou činnost na pozadí i během spánku, je dobré nastavit spánek jen pro monitor - úspora je menší, potíže ale také.
Panel umí nastavit ještě několik detailních parametrů. V menu Předvoleb naleznete možnost nastavit upozornění před plánovaným vypnutím a nepřehlédněte ani tlumení zvuků během spánku - tady hledáme příčinu, když se během spánku počítače neozve například nastavený budíček.
Diskuse k článku