Výroba alternativních SSD disků pro MacBooky Air zřejmě byla zastavena - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Výroba alternativních SSD disků pro MacBooky Air zřejmě byla zastavena

1. prosince 2010, 00.00 | Apple údajně požádal firmu PhotoFast, aby zastavila výrobu svých vlastních SSD disků pro nové MacBooky Air.

Koncem října Apple uvedl zásadně modernizované 11“ a 13“ MacBooky Air, které kompletně přešly na nemechanické SSD disky.

Materiály Applu sice naznačovaly, že jde o flash paměť integrovanou do základní desky, ale rozebrání 11“ modelu ukázalo, že používá SSD disk umístěný na samostatné desce nového, zmenšeného formátu. Tyto disky vyrábí Toshiba, jež počátkem listopadu oznámila, že je hodlá nabízet také na otevřeném trhu (pod názvem „Blade X-gale“).

Ovšem už několik dní po zahájení prodeje nových MacBooků Air firma PhotoFast ohlásila, že pro ně připravuje vlastní SSD disky nového formátu, které nabídnou vyšší výkon než ty standardně dodávané. Vzbudila tak naděje, že bude možné nové MacBooky Air dodatečně vybavit větším a výkonnějším datovým úložištěm (protože Apple dodatečnou výměnu SSD disku nenabízí).

Apple si vyžádal zastavení výroby SSD disků PhotoFast

Avšak tyto naděje se nyní zmenšily, protože Apple údajně PhotoFast požádal, aby výrobu svých SSD disků pro MacBook Air zastavila. Server 9to5mac tuto informaci získal od zdroje blízkého Cupertinu.

PhotoFast žádosti podle onoho zdroje vyhověla a výrobu opravdu zastavila, jedním důvodem by mohlo být, že se PhotoFast účastní programu MFi Applu. Jeho účastníci získávají od Applu licence na výrobu příslušenství pro iPody, iPhony a iPady, což je samozřejmě velice zajímavý trh (vzhledem k počtu těchto zařízení v provozu).

PhotoFast zjevně nechce riskovat ztrátu „jistého“ trhu kvůli doplňku pro MacBook Air, jehož obchodní úspěch vůbec není zaručený. Stále však zůstává jistá možnost, že by výrobu mohla obnovit, kdyby se s Applem dohodla, ale to by si nepochybně vyžádalo dlouhé a složité jednání.

Sice jde o neoficiální informaci, ale zdá se být celkem věrohodná, protože to není první případ, kdy Apple požádal jinou firmu, aby zastavila výrobu a prodej něčeho, co souvisí s jeho produkty.

Například počátkem října přiměl čínskou firmu Meizu zastavit výrobu telefonu M8, který příliš připomínal iPhone a koncem října firma HyperMac oznámila, že do 2. listopadu ukončí prodej dobíjecích kabelů pro MacBooky, protože neměla licenci na konektor MagSafe.

Důvody Applu zůstávají nejasné

Avšak zmíněné případy se týkaly použití technologií, jež má Apple patentované, třetí stranou bez řádné licence, zatímco v případě SSD disku pro MacBook Air není důvod zastavení výroby úplně jasný.

Tyto disky totiž mají standardní vnitřní konstrukci, užívají běžné čipy a rozhraní SATA. Novinku představuje pouze nový formát a konektor, zatím se však neobjevily zprávy, že by si je Apple dal patentovat (pokud to ovšem neudělala Toshiba, která je vyrábí).

V téhle věci zůstává hodně nejasností, očividně však v nejbližší budoucnosti PhotoFast své alternativní SSD řešení pro MacBook Air dodávat nebude a krok Applu zřejmě odradí i jiné případné výrobce.

Jedinou potenciální možností, jak dodatečně zvýšit kapacitu SSD disku nových MacBooků Air, tak zůstává Toshiba se svými disky „Blade X-gale“ (jež oficiální „posvěcení“ mít musí, protože je používá i Apple).

Nevyřešenou otázkou ovšem stále je i to, jak by Apple posuzoval dodatečnou výměnu SSD disku nového MacBooku Air a zda by ji hodnotil jako porušení podmínek záruky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: