Výkonnostní testy nových Maců mini - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Výkonnostní testy nových Maců mini

29. července 2011, 00.00 | Benchmarkové testy Macworldu prokázaly značné zrychlení letošních standardních klientských modelů Maců mini ve většině úloh, zaostává pouze grafika nižšího modelu.

Minulou středu Apple uvedl vedle všemi očekávaných modernizovaných MacBooků Air také inovované Macy mini. Samozřejmě se počaly objevovat různé dodatečné informace o těchto strojích, k nimž patří též testy jejich výkonu. Asi nejobjektivnější představu o výkonnosti poskytují aplikační benchmarkové testy, ty tradičně provádí Macworld.

A přirozeně jim podrobil i nové Macy mini, naměřené hodnoty předkládá v tomto článku, ale než se podíváme, co vlastně zjistil, musíme si stručně připomenout, jaký vlastně tyto stroje používají hardware:

Základní vlastnosti klientských modelů Maců mini

Macy mini se nyní nabízejí ve třech standardních modelech, dvou klientských a jednom servervovém, Macworld testoval pouze klientské konfigurace.

Základní model (prodávaný v USA za 599 USD) je vybaven 2,3GHz procesorem Core i5 (modelem i5-2410M), 2 GB RAM DDR3 a 500GB pevným diskem (s 5 400 otáčkami za minutu). Jako grafika mu slouží Intel HD Graphics 3000 integrovaná přímo v procesoru.

Vyšší klientský Mac mini (který stojí 799 USD) používá 2,5GHz procesor Core i5 (model i5-2520M), spojený se 4 GB RAM a stejným 500GB diskem. Liší se však také grafickým hardwarem, nasazuje totiž samostatnou grafiku AMD Radeon HD 6630 s 256 MB vlastní RAM GDDR5.

Oba stroje užívají mobilní procesory Sandy Bridge, fyzicky dvoujádrové, podporující technologie Turbo Boost a Hyper-Threading, takže dokážou současně zpracovávat až čtyři programová vlákna a při zpracování jednovláknových úloh naopak mohou přejít na vyšší taktovací frekvenci, nebudu-li vytížena všechna procesorová jádra.

Macy užité ke srovnání

Zmíněné dva klientské modely letošních Maců mini se porovnávaly především se svým předchůdcem, jediným loňským klientským modelem vybaveným 2,4GHz procesorem Core 2 Duo, 2 GB RAM a 320GB pevným diskem. Tento stroj pro grafiku využívá v čipové sadě integrovanou NVIDIA GeForce 320M.

Dále se porovnávalo s letošním základním modelem 13“ MacBooku Pro, vybaveným 2,3GHz procesorem Core i5 (jde o stejný procesor jako v nižším klientském Macu mini a oba stroje používají integrovanou grafiku svého procesoru), 4 GB RAM a 320GB diskem.

A posledním srovnávacím Macem byl letošní 21,5“ iMac osazený 2,7Hz procesorem Core i5 (iMac ovšem používá čtyřjádrový stolní procesor), 4 GB RAM a 1TB diskem (se 7 200 otáčkami za minutu). Pro grafiku v iMacu slouží AMD Radeon HD 6770M s 512 MB vlastní RAM.

Použité testy

Macworld si vyvinul poměrně propracovanou sadu benchmarkových testů. Avšak jejich současná verze Speedmark 6.5 byla určena pro Macy provozující Snow Leoparda a používá starší verze aplikací. Sice se už pracuje na nové verzi 7 těchto testů přizpůsobené pro Lion, ale ta ještě není hotová.

Macworld to proto vyřešil tak, že aktualizoval pro Lion 10 dílčích testů ze sady Speedmark 6.5, užil v nich nové verze aplikací. Kvůli tomu bylo možné zveřejnit pouze výsledky těchto aktualizovaných dílčích testů, avšak nedalo se zjistit celkové skóre vyjadřující výkon stroje jedním číslem.

To samozřejmě ztěžuje porovnávání výsledků s dřívějšími testy, protože ty se prováděly pod Snow Leopardem, zatímco nyní se testovalo pod Lionem.

Výsledky testů

A teď už se tedy podívejme na výsledky výše popsaných testů:

Porovnání s loňským klientským Macem mini

Nikoho asi nepřekvapí, že letošní klientské modely výrazně předstihly svého loňského předchůdce v testech závislých na výkonu procesoru, vždyť proti jeho Core 2 Duo používají procesory o dvě generace mladší.

V testu Cinebench využívajícím procesor a v kódování MP4 videa utilitou HandBrake byl letošní 2,5GHz Mac mini více než dvakrát rychlejší proti loňskému stroji s 2,4GHz Core 2 Duo. A překonal ho i níže taktovaný 2,3GHz letošní model, v testu Cinebench byl lepší o 46 procent a v kódování videa utilitou HandBrake o 45 procent.

Také v testu kódování AAC hudby do MP3 v iTunes vykázaly nové Macy mini citelné zrychlení, 2,5GHz model byl rychlejší o 37 procent a 2,3GHz model o 30 procent než jejich loňský předchůdce. A při exportu projektu iMovie s použitím nastavení iTunes Mobile činil náskok letošních Maců mini 47 procent u vyššího a 30 procent u nižšího klientského modelu. Rovněž import rozsáhlého dokumentu Wordu do Pages se zrychlil, o 33, respektive 31 procent. A zkomprimování 4GB složky trvalo na vyšším letošním Macu mini o 32 procent a na nižším o asi 30 procent kratší dobu.

Co se týče testů závislých především na výkonu disku, tam pochopitelně zdaleka tak velké rozdíly nebyly, i když nové Mac mini daly o trochu lepší výsledky. Asi se projevily jejich lepší procesory, jinak ovšem všechny Macy mini, jak letošní, tak loňské, používaly 5400otáčkové disky, a ty podávají dost podobné výkony (disky vyšších kapacit u novějších modelů by mohly být mírně rychlejší).

Značné rozdíly ve výkonech však odhalily testy grafiky. Jak jsme již uvedli, letošní nižší klientský model používá integrovanou grafiku Intel HD Graphics 3000, a ta se jasně ukázala jako dost slabá, zaostala i proti GeForce 320M loňského Macu mini.

Konkrétně v testu Cinebench využívajícím OpenGL (a tedy grafický hardware) byl loňský stroj o 7,5 procenta lepší (vykreslil 12,9 snímku/s proti 12 snímkům/s letošního 2,3GHz Macu mini), avšak zvlášť velký propad zaznamenala grafika Intelu ve hře Call of Duty 4, kde starší model dal o 44 procent lepší výsledek (38,9 proti 27,3 snímku/s). Opět se tak potvrdilo, že ve 3D grafice integrovaná grafika procesorů Sandy Bridge stále zaostává za GeForce 320M, i když proti dřívějším integrovaným grafikám Intelu už rozdíl není tak propastný (ty byly pro 3D hry naprosto nepoužitelné).

Zato letošní vyšší klientský Mac mini, se svou samostatnou grafikou AMD Radeon HD 6630, vykázal proti loňskému Macu mini výrazné zlepšení v grafických úlohách. V OpenGL variantě testu Cinebench vykresloval skoro dvakrát rychleji (24,6 proti 12,9 snímku/s) a v Call of Duty 4 byl lepší o 53 procent (s 59,5 snímku/s).

Srovnání s 13” MacBookem Pro

Hardwarově se nyní Macy mini a základní 13“ MacBook Pro dost podobají, což se projevilo i ve výsledcích testů. Oba letošní Macy mini překonaly notebook v testech pevného disku a v kódování do MP3 v iTunes. V testech iMovie se MacBook Pro umístil přesně mezi hodnotami obou Maců mini a v kódování videa utilitou HandBrake si vedl skoro stejně jako 2,3GHz Mac mini.

Také výsledky OpenGL varianty testu Cinebench a testu Call of Duty se pro nižší Mac mini a 13“ MacBook Pro téměř shodovaly. To se ovšem dalo čekat, protože oba používají stejný procesor a grafiku. Vyšší klientský Mac mini byl v grafických úlohách pochopitelně lepší než notebook a lépe si vedl i v kódování videa utilitou HandBrake. V diskových úlohách měly oba Macy mini mírný náskok před 13“ MacBookem Pro (sice používají disky stejné kategorie, ale stolní počítače zřejmě nemusí klást takový důraz na šetření energií).

Porovnání s iMacem

Proti 21“ iMacu s 2,7GHz čtyřjádrovým procesorem Core i5 ovšem výkonnostně zaostaly oba nové Macy mini. iMac je překonal ve všech dílčích testech, včetně testů závislých na disku (nezapomínejte, že iMac používá 7200otáčkový disk, zatímco klientské Macy mini standardně dostávají disky s 5 400 otáčkami za minutu).

iMac zduplikoval 2GB složku o 30 procent rychleji, 4GB složku zkomprimoval o 21 procent dříve a 4GB ZIP archív rozbalil za o 43 procent kratší dobu než letošní vyšší Mac mini. Import dokumentu Wordu do Pages zvládl iMac o 16 procent rychleji než 2,5GHz Mac mini, import do iMovie o 34 procent. Export projektu iMovie se na iMacu zrychlil o 21 procent, kódování videa utilitou HandBrake o 37 procent a test Cinebench s použitím procesoru o 33 procent.

A podstatně lépe si vedl také Radeon HD 6770M iMacu, jeho výsledky spadaly do úplně jiné kategorie než grafické výkony Maců mini (včetně vyššího modelu). V Call of Duty 4 byl iMac o 48 procent rychlejší (se 74 snímky/s) a v OpenGL variantě testu Cinebench vykresloval dokonce skoro 3,5násobek snímků za sekundu proti vyššímu Macu mini (s 85 snímky/s).

Zhodnocení výsledků

Benchmarkové testy letošních Maců mini daly přesně takové výsledky, jaké se daly čekat. V úlohách závislých na výkonu procesoru jsou nové modely podstatně rychlejší, diskové úlohy se ovšem zrychlily pouze nepatrně. Vyšší 2,5GHz model je samozřejmě výkonnější, ale rozdíly odpovídají nárůstu taktovací frekvence procesoru (v praxi se navíc nejspíš projeví i jeho větší RAM).

Velké rozdíly jsou však ve výkonu grafiky, zatímco základní model Macu mini využívající integrovanou grafiku procesoru je na tom hůře než jeho loňský předchůdce, vyšší klientský model se samostatnou grafikou se pohybuje úplně jinde. Z tohoto hlediska představuje vyšší Mac mini lepší koupi (grafika se později vyměnit nedá).

Srovnání s jinými Macy ukázalo, že nižší letošní Mac mini je v podstatě obdobou základního 13“ MacBooku Pro, zatímco vyšší Mac mini se svými výkony podobá spíše současným 15“ MacBookům Pro. iMacy však oba nové klientské Macy mini nadále porážejí (co se výkonů týče) ve všech oblastech s výrazným náskokem.

To by se mohlo alespoň trochu změnit u zákaznických konfigurací, volitelně lze Macy mini osadit jak 7200otáčkovými pevnými disky, tak též SSD disky. Taková výbava by je nepochybně zrychlila, uvidíme, zda Macworld časem otestuje i zákaznické konfigurace nových Maců mini.

Zajímavé by bylo také otestování serverového modelu používajícího čtyřjádrový procesor (je však třeba si uvědomit, že současné iMacy obsahují stolní čtyřjádrový procesor, zatímco v serverovém Macu mini se nachází čtyřjádrový mobilní čip) a 7200otáčkový disk.

Serverový Mac mini ovšem využívá jenom integrovanou grafiku. Pro server je to samozřejmě v pořádku, tam není výkonná grafika prioritou, ale mnozí uživatelé by jistě uvítali (alespoň volitelnou) konfiguraci kombinující čtyřjádrový procesor se samostatnou grafikou, protože taková sestava by jistě podávala vysoké a hlavně vyvážené výkony.

Apple však nic takového nenabízí, zřejmě nechce, aby se Macy mini výkonnostně blížily iMacům. Poptávka po něčem takovém by ale určitě byla, najde se dost lidí, co by si přáli výkonný stolní Mac bez integrovaného monitoru za přijatelnou cenu. Není však pravděpodobné, že by Apple tohle přání vyslyšel.

Z výkonnostních testů Macworldu tak především plyne, že nové Macy mini sice ve většině úloh podávají vyšší výkony, ale pro grafiku to tak úplně neplatí, při výběru modelu proto bude důležité zvážit, k čemu se bude počítač používat. A samozřejmě zde vyvstává otázka chybějící optické mechaniky, ale to už je spíš věc „světonázoru“ jednotlivých uživatelů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Mac Mini i7

Autor: JacobKei Muž

Založeno: 29.07.2011, 15:36
Odpovědí: 0

Škoda že se zapomnělo na konfiguraci Mac Mini s i7 a 8GB RAM. Zajímalo by mě o jak by si obstály s iMacy.

Odpovědět na příspěvek

chyba Applu

Autor: ricci24 Muž

Založeno: 30.07.2011, 00:48
Odpovědí: 0

i7 je zakaznicka konfigurace a ty se netestovaly zatim.Ale myslim si ze vyssi Mini s i7 a s SSD diskem a 16GB RAM by se na iMAca dotahnul.Pozor 16GB RAM jde do letosnich Mini dostat a funguje to normalne.Firma OWC tyto kity nabizi.
Je pravda ze otazka co bude s nizsim Minim je vcelku na miste.Tohle si nikdo asi nekoupi.Je skoda ze Apple odstavil DVD mechaniku.To mohlo byt tahakem pro nizsi model.To ze mechanika neni v serveru chapu.Je tam druhy disk.To ze neni ve vyssim modelu take chapu.Je tam graficka karta ale proc by nemohl byt v nizsim kde nic neni navic.
Zakaznik by mel na vyber.Nizsi jako multimedialni centrum s a take jako DVD prehravac, vyssi Mini na praci a serverovy jako server.Takhle si nikdo nizsi nekoupi.

Odpovědět na příspěvek

RE: chyba Applu

Autor: Pedant Muž

Založeno: 30.07.2011, 01:22

je ovšem otázkou, na kterou mě zatím nikdo neuměl odpovědět, jestli tam půjde přidat druhý disk, to
by byla sestava mnohem zajímavější. Mě výkon grafiky ve hrách
nezajímá, ale ten druhý disk bych bral.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: chyba Applu

Autor: Martin L. Muž

Založeno: 30.07.2011, 16:24

Nebylo by tedy lepší koupit rovnou serverový model? Dle parametrů by měl být zdaleka nejvýkonnější.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: chyba Applu

Autor: ricci24 Muž

Založeno: 31.07.2011, 18:07

nebylo.Musle býste dokoupit normalni LION a preinstalovat ho ze serveroveho Liona.Proc?Protoze ono to zas az tak neni totez.Ve FCP7 nektere veci blbly kdyz byl v Serverovem Leopardovi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: chyba Applu

Autor: Martin Ludvík Muž

Založeno: 31.07.2011, 19:42

Jsou tam oba Lioni, mrknete se na www.apple.com. Navic oba hdd jsou 7200 rpm a procesor je 2Ghz quad-core i7. Bude to o dost rychlejsi, nez zakladni model.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: chyba Applu

Autor: ricci24 Muž

Založeno: 31.07.2011, 20:23

2.5ghz to je.Jinak to slovo o dost bych oproti vyssimu modelu moc nevykrikoval nahlas a oproti i7 uz vubec ne.Jako Ten disk muzu za priplatek prehodit na SSD a externe pripojit Thunderbolt pole od LAcie a neni co resit.Ta grafika je pro mne vyhodnejsi nez o neco r\chleji procesor.Srovnavam s i7 na vyssim modelu ne se zakladnim malym modelem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: chyba Applu

Autor: Martin Muž

Založeno: 01.08.2011, 05:49

Nezapomeňte, že v serverovém modelu i7 je čtyřjádro se 6MB L3 cache. A pokud dáte disky do RAID0, tak si myslím, že strčí bez problému do kapsy i iMac. Kromě grafiky samozřejmě.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: chyba Applu

Autor: ricci24 Muž

Založeno: 01.08.2011, 09:45

tj pravda ale vyhoda je jen ze mate vse v jednom.Jenze na dva disky v RAID0 bych data a system nedaval.Navic RAID 0 je dost svizelne reseni z hlediska bezpecnosti.To radsi na jeden SSD system a data zpracovavat na poli pres THunderbolt coz je daleko rychlejsi reseni.
A mam docela slusnou (ne nejak extra vykonnou)kartu k dobru na narocnejsi praci v 3D apod.
Jinak iMAc nestrci ani nahodou.To ctyrjadro co se nabizi volitelne k iMAcu je oproti tomu co nabizi se k Minimu daleko vetsi raketa.Mozna diskove ale to ja muzu u iMacu taky vyhodit mechaniku a dat tam druhy disk.JA jsem spis pro reseni system na jeden nejlip SSD disk a data na RAID5 externe pres Thunderbolt.
A co se tyce toho ctyrjadra v Minim.To je z nouze ctnost.Precti si jeho specifikaci na Intelu a zjistis ze je to mobilni jedna z nejslabsich variant.Ve vicevlaknovych aplikacich asi bude rychlejsi nez i7 ve vyssim modelu ale ten rozdil bude tak nanejvys 15 az 20 procent coz je pro mou praci nepresvedcive a v jednovlaknovych pres Turbo Boost to bude spis horsi.Ja spise preferuju tu grafiku.Jen si myslim ze tu mechaniku na DVD klidne u toho nejnizsiho nechat mohli.Tam tomu nic nebrani.

Odpovědět na příspěvek

Benchmarks for the New Mac Mini and MacBook Air

Autor: Martin L. Muž

Založeno: 01.08.2011, 10:13

http://www.iclarified.com
/entry/index.php?enid=162
69

Odpovědět na příspěvek

RE: Benchmarks for the New Mac Mini and MacBook Air

Autor: ricci24 Muž

Založeno: 01.08.2011, 10:39

no vzdyt to rikam 15 procent a to je pro mne nepodstatne vzhledem k moznostem dedikovane grafiky.Avic v tech testech hodne delalo i RAID 0 v serveru jenze to neni bezpecny system.Takze ten test vlstne zas az tak rozdilne nevypadal.Rikam ze ten 4 core v serveru neni nic moc.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: chyba Applu

Autor: Michal Muž

Založeno: 01.08.2011, 11:37

řešil jsem podrobně uživatelskou konfiguraci MacMini a bylo mi vysvětleno že i7 quad core se s dedikovanou grafikou vylučují kvůli přehřívání, proto je do stroje s dedikovanou grafikou maximum i7 dual core.
Stejné omezení se bohužel aplikuje i pro dva pevné disky. Z teplotních důvodů je k dedikované grafice možné přidat jako druhý disk pouze SSD. Druhý klasický disk (ať už 5400 nebo 7200rmp) se prostě nepovoluje.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: chyba Applu

Autor: ricci24 Muž

Založeno: 01.08.2011, 16:02

ale tady nejde tak o prehrivani jak o misto.Je ale spise zarazejici proc tu mechaniku nenechali v nejnizsim Minim .TAm misto je.
Dobr quad core plus dva disky je OK.Dvoujadrovy i7 s dedikovanou grafikou je OKEy.Proste server a mini na praci.Ten nejnizsi by prave s DVD mechanikou byl skvely medialni pocitac a centrum.
Jinak teplota se da srazit tim ze tam dam SSD disk a je trochu skoda a vzniklo by tam take misto ze zdroj uz neni vne ale uvnitr.To take moc neprospiva.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: