Výkonnostní testy Macu mini s Core i7 a SSD diskem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Výkonnostní testy Macu mini s Core i7 a SSD diskem

31. srpna 2011, 00.00 | Macworld podrobil svým benchmarkovým testům zákaznickou konfiguraci letošního Macu mini s procesorem Core i7 a SSD diskem, svým výkonem se sice blíží nejnižšímu standardnímu 21,5palcovému iMacu, vychází však příliš draho.

Koncem července Apple uvedl vedle modernizovaných MacBooků Air také nové modely Maců mini. Samozřejmě se záhy staly předmětem podrobnějšího zkoumání, Macworld otestoval výkon standardních klientských modelů, podle očekávání zjistil značné urychlení proti jejich loňským předchůdcům (s výjimkou grafiky nového nižšího modelu). A pochopitelně byly tyto stroje též rozebrány, takže víme, jak vypadá jejich vnitřní uspořádání.

Vedle standardních modelů ovšem Apple nabízí také zákaznické konfigurace Maců mini, jejichž dodatečné vybavení za příplatek by mělo výkon dále zvýšit. Skutečný výkon těchto konfigurací přirozeně zajímá hodně uživatelů, a tak sotva udiví, že nyní Macworld otestoval i takovýto stroj.

Testovaná zákaznická konfigurace

Konkrétně se Macworld podíval na výkony konfigurace odvozené od vyššího klientského modelu letošního Macu mini. Ten standardně používá 2,5GHz dvoujádrový procesor Core i5 (model i5-2410M) a samostatnou grafiku AMD Radeon HD 6630M s 256 MB vlastní RAM. Stroj je dále osazen 4 GB RAM DDR3 a 500GB diskem s 5 400 otáčkami za minutu.

Macworld si tento model (v USA prodávaný za 799 USD) nechal vylepšit ve dvou oblastech: Zaprvé ho dal osadit volitelným 2,7GHz dvoujádrovým procesorem Core i7 (modelem i7-2620M), za což se připlácí 100 USD a dále nechal vyměnit standardní 500GB pevný disk za 256GB SSD disk. Za ten se připlácí nejvíc, v USA to přijde na dalších 600 USD.

Celková cena testované konfigurace tak vystoupala na 1 499 USD, tedy částku o 300 USD převyšující cenu současného nejnižšího 21,5“ modelu iMacu s 2,5GHz procesorem Core i5 (v případě iMacu se ovšem jedná o čtyřjádrový stolní procesor).

Macy použité pro srovnání

Výše popsaná zákaznická konfigurace se v testech porovnávala s oběma letošními standardními klientskými Macy mini (tedy jak s vyšším standardním modelem, od něhož byla odvozena, tak s nižším modelem, v němž se nachází 2,3GHz procesor Core i5 a 2 GB RAM, nižší model využívá grafiku Intelu integrovanou v procesoru). Dále se srovnávalo s loňským klientským Macem mini osazeným 2,4GHz procesorem Core 2 Duo a 2 GB RAM (pro grafiku používá v čipové sadě integrovanou GeForce 320M).

Do testů byly zařazeny ještě letošní 13“ MacBook Pro s 2,3GHz procesorem Core i5 a 4 GB RAM (ten rovněž využívá v procesoru integrovanou grafiku) a letošní 21,5“ iMac s 2,5GHz čtyřjádrovým procesorem Core i5 (modelem i5-2405S), 4 GB RAM, grafikou AMD Radeon HD 6750M s 512 MB vlastní RAM a 7200otáčkovým pevným diskem.

Užité testy

Macworld dříve používal sadu benchmarkových testů Speedmark 6.5, ta však byla vyvinuta pro Snow Leoparda, s příchodem Lionu bylo třeba připravit novou verzi.

Nyní se již vyvíjí nová verze Speedmark 7, ale není ještě úplně hotová, pro testy výše zmíněných Maců se proto užila jen její podmnožina tvořená 12 dílčími testy. Nebylo tak možné určit celkové skóre, veličinu, jež se snaží jedním číslem charakterizovat výkonnost daného Macu, místo toho se porovnávaly výsledky dílčích testů.

Výsledky testů

A teď už se podívejme na výsledky těchto testů, které Macworld umístil do dvou tabulek (všechny Macy měly nainstalovaný Mac OS X Lion):

Porovnání se standardním modelem

Srovnání výkonu standardních modelů mezi sebou a s loňským klientským Macem mini již provedly předchozí testy, stejně jako porovnání s 13“ MacBookem Pro (ten podává skoro shodné výkony s nižším klientským modelem), zde se proto zaměříme především na to, jak dodatečné vybavení zvýšilo výkon zákaznické konfigurace oproti standardnímu modelu, z něhož byla odvozena.

Pochopitelně se zrychlila, nejvíce se to samozřejmě projevilo v testech závisejících hlavně na disku. V testu duplikace 2GB složky byl Mac mini s SSD diskem více než dvakrát rychlejší proti odpovídajícímu standardnímu modelu a v testu rozbalování 4GB ZIP archívu došlo k téměř trojnásobnému zrychlení. Také import filmového archívu do iMovie ’11 se urychlil o 32 procent.

Avšak v ostatních dílčích testech už výkonnostní zisky zdaleka tak závratné nebyly, pohybovaly se od 4 do 19 procent, 2,7GHz procesor Core i7 očividně výkon příliš nezvyšuje (oproti standardnímu procesoru Core i5 se liší jenom mírně vyšší taktovací frekvencí a o 1 MB větší terciární cache pamětí, počty procesorových jader a podporované technologie jsou stejné).

A samozřejmě se nijak výrazně nelišily ani výsledky testů grafických úloh. V testu Cinebench využívajícím OpenGL (a tedy grafický hardware) vykresloval zákaznický model jen o 0,3 snímku/s více a ve hře Portal 2 zvládal pouze 3 snímky/s navíc. To se ovšem dalo čekat, protože oba stroje používají stejný grafický procesor Radeon HD 6630M. (Nižší klientský Mac mini s integrovanou grafikou Intel HD 3000 Graphics v těchto úlohách značně zaostal, ve hře Portal 2 dosáhl jenom 62,5 snímku/s.)

Srovnání s nejnižším 21,5“ iMacem

Macworld se však zaměřil hlavně na srovnání výkonu zákaznické konfigurace Macu mini se současným nejnižším 21,5“ iMacem (s 2,5GHz procesorem Core i5). Zatímco standardní klientské Macy mini za iMacem dost citelně zaostávají, model s SSD diskem se mu hodně přiblížil a v některých testech ho i překonal.

Posílený Mac mini byl proti iMacu rychlejší v pěti z celkem 12 užitých testů, pochopitelně se to týkalo hlavně těch spojených s diskem. V duplikaci 2GB složky byl rychlejší o 31 procent, v rozbalování 4GB ZIP archívu o 42 procent. iMac překonal též v testu tvorby 4GB ZIP archívu (tam však už rozdíl činil jen 5 procent), v testu importu dokumentu Wordu do Pages (zrychlení o 20 procent) a v testu WorldBench běžícím ve virtualizovaných Windows provozovaných v programu Parallels Desktop (zde byl Mac mini lepší o 4 procenta).

Ve třech testech dal Mac mini stejné nebo téměř stejné výsledky jako iMac. Oba počítače dosáhly stejného času v exportu z iMovie ’11 do iTunes 10 a v testu kódování AAC hudby do MP3 v iTunes 10. A pro import filmového archívu do iMovie ’11 potřeboval zákaznický Mac mini dokonce o jednu sekundu méně než iMac.

Ovšem v úlohách schopných využívat vícejádrové procesory Mac mini zaostal. iMac ho překonal v testu Cinebench využívajícím procesor a silný náskok získal při kódování filmu utilitou HandBrake. iMac používá fyzicky čtyřjádrový stolní procesor, zatímco (mobilní) procesory v Macích mini jsou fyzicky dvoujádrové. Sice podporují technologii Hyper-Threading, takže dokážou zpracovávat čtyři programová vlákna současně a chovají se tak vlastně jako virtuální čtyřjádrové procesory (stolní Core i5 v iMacu Hyper-Threading postrádá), ale fyzická jádra pochopitelně podávají vyšší výkon než jádra virtuální.

A také v grafických úlohách předváděl iMac podstatně vyšší výkony, díky své výkonnější grafické kartě. V testu Cinebench využívajícím OpenGL byl o 63 procent rychlejší než Mac mini (s 40,3 proti 24,9 snímku/s) a ve hře Portal 2 dosáhl o 32 procent vyšší snímkové rychlosti (140,2 oproti 106,3 snímku/s).

Zhodnocení výsledků testů

Macworld slibuje, že až dopracuje sadu testů Speedmark 7, zveřejní všechny výsledky, jež s její pomocí lze získat, ovšem už teď si je možné udělat celkem dobrou představu o výkonnosti jednotlivých modelů nových Maců mini.

Z testů vyplynulo, že volitelný (dvoujádrový) procesor Core i7 příliš velký nárůst výkonu nepřinese, zato SSD disk výrazně urychlí diskové operace. Celkový výkon zkoumané zákaznické konfigurace Macu mini se již blíží nejnižšímu modelu 21,5“ iMacu, avšak za příliš vysokou cenu.

Vylepšený Mac mini se ovšem v řadě oblastí pořád nevyrovná ani nejnižšímu iMacu, to platí zejména v grafice a též v úlohách optimalizovaných pro vícejádrové procesory, přitom je však o 300 USD dražší než nejnižší Mac. Narozdíl od iMacu se navíc Mac mini dodává bez základních vstupních periférií a monitoru. A letošním Macům mini mimoto ještě chybí vestavěná optická mechanika (tu sice nemusí každý postrádat, ale iMac ji poskytuje v ceně).

Cenově výhodné řešení tak zde zkoumaný Mac mini rozhodně nepředstavuje, SSD disk od Applu prostě stále zůstává příliš drahý. (SSD disky třetích stran by asi vyšly levněji, vyvstává však otázka míry jejich podpory.)

Je škoda, že Macworld neotestoval také serverový model Macu mini, osazený fyzicky čtyřjádrovým procesorem a dvěma 7200otáčkovými pevnými disky. Lze předpokládat, že tento stroj by se svým výkonem rovněž přiblížil iMacu, avšak za podstatně nižší cenu.

Bohužel však má tenhle model slabou grafiku (používá pouze grafiku Intelu integrovanou v procesoru, podle nepotvrzených dohadů Apple odmítá použít v Macu mini kombinaci čtyřjádrového procesoru a samostatné grafiky, údajně kvůli možným potížím s přehříváním), což se ovšem dá u serveru očekávat.

Volitelný 7200otáčkový pevný disk by ale určitě urychlil i klientské modely a s pomocí řešení třetích stran (jako je třeba tato instalační sada firmy iFixit) by mělo být možné nasadit do stroje dva 7200otáčkové disky. To by nepochybně též zvýšilo výkon, navíc za mnohem nižší cenu (nelze však vyloučit potíže s přehříváním a s podporou).

Posílený Mac mini by mohl být zajímavý hlavně pro ty uživatele, jimž nevyhovují stolní Macy s integrovanými monitory (například odpůrcům lesklých obrazovek, ale našly by se i jiné důvody), avšak cena takovéhoto řešení je vzhledem k nabízenému výkonu značně nevýhodná.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: