Uniklé plány Intelu naznačují, co lze čekat pro MacBooky Pro - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Uniklé plány Intelu naznačují, co lze čekat pro MacBooky Pro

2. června 2010, 00.00 | Objevily se plány Intelu na mobilní procesory pro letošní rok a pro první pololetí 2011, podle nich ještě letos přijde Core i7 na 2,8 GHz a příští rok pak nová mobilní platforma Huron River. A tyto novinky by se mohly dostat také do notebooků Applu.

Modernizované MacBooky Pro Apple uvedl v polovině dubna a dá se předpokládat, že v letošním roce už neprojdou zásadní obměnou, je ovšem dost pravděpodobné, že by na podzim mohly dostat výkonnější procesor v rámci obvyklých menších průběžných modernizací.

A o víkendu se objevily informace, jež upřesňují, co bychom mohli čekat. Engadget totiž narazil na plány Intelu v oblasti mobilních procesorů pro zbytek letošního roku a pro první polovinu roku příštího.

Nové 15“ a 17“ MacBooky by ještě letos mohly dostat 2,8GHz procesor

Z nich vyplývá, že na poslední letošní čtvrtletí Intel chystá nejenom 2,66GHz procesor Core i5-580M (který bude v režimu Turbo Boot schopný pracovat až na 3,33 GHz), ale také 2,8GHz procesor Core i7-640M (taktovatelný až na 3,46 GHz).

V současnosti přitom řada Core i5 dosahuje nejvýše 2,53 GHz a Core i7 maximálně 2,66GHz (bavíme se o mobilních 32nm procesorech „Arrandale“ se dvěma fyzickými jádry). Důležité je však hlavně to, že tyhle čipy budou mít stále příkon 35 wattů, tedy stejný jako dnešní nejvyšší modely, takže budou bez potíží pracovat ve stejných počítačích.

A k nim patří též letošní 15“ a 17“ MacBooky Pro, je tak docela dobře možné, že se pro ně začnou nové procesory nabízet, i když možná jenom v rámci volitelných konfigurací za příplatek, podobně jako to bylo možné v minulosti v případě procesorů Core 2 Duo.

A znamenalo by to, že by se nové MacBooky Pro dostaly na stejnou nominální taktovací frekvenci jako nejvyšší standardní 15“ a 17“ modely z loňského roku, které však používaly procesory Core 2 Duo. Mobilní Nehalemy podávají i na nižší frekvenci vyšší výkon, navíc se musí vzít v úvahu, že díky technologii Turbo Boost mohou (v případě softwaru neoptimalizovaného pro vícevláknové zpracování) dále citelně zvýšit taktovací frekvenci aktivního jádra.

Plány Intelu, jež získal Engadget, ukazují také to, že by měly existovat dva mobilní procesory Core i5 na stejné taktovací frekvenci. Vedle již zmíněného Core i5-580M se chystá procesor Core i5-560M, se základní frekvenci rovněž 2,66GHz, ale v režimu Turbo Boost schopný jít nejvýše na 3,2 GHz. Důvody existence těchto dvou varianty sice nejsou známy, lze však předpokládat, že Core i5-560M bude určen pro stroje, kde bude třeba omezovat zahřívání procesoru.

Chystané LB a ULV procesory se však v noteboocích Applu asi neuplatní

Koncem letošního roku se dále má objevit řada nových mobilních s nízkým a ultranízkým napájecím napětím (LV a ULV čipy). Novým vrcholem ULV řady se stane procesor Core i7-680UM na 1,46 GHz (2,53 GHz v režimu Turbo Boost), který i se svou čipovou sadou bude mít příkon 18 wattů. V LV řadě přibude model Core i7-660LM na 2,26 GHz (s příkonem 25 W).

Ty však asi pro Macy velký význam mít nebudou. Teoreticky by se sice mohly uplatnit v modernizovaném MacBooku Air, jenže i tyto čipy mají integrovanou grafiku Intel HD, jež se nevyrovná ani GeForce 9400, o nové GeForce 320M ani nemluvě. To by se sice dalo vyrovnat doplněním výkonnější grafiky, ale k tomu Apple sotva sáhne, když to neudělal ani u 13“ MacBooků Pro, kde právě kvůli nasazení integrované grafiky GeForce 320M zůstal u procesorů Core 2 Duo.

V roce 2011 Intel uvede novou mobilní platformu

Výraznější změny mobilních procesorů můžeme čekat až v příštím roce, kdy Intel hodlá uvést novou platformu kódově označenou „Huron River“. Ta by mimo jiné měla nové čipy plně převést na 32nm výrobní proces (současné mobilní Nehalemy slučují v jednom pouzdře dva čipy, vlastní procesor tvoří 32nm čip a druhý čip zahrnující grafiku Intel HD zůstává 45nm).

Tyto procesory budou používat novou mikroarchitekturu Sandy Bridge, jež má být na stejné frekvenci o 20 procent výkonnější než současné Nehalemy a pro integrovanou grafiku slibuje Intel až dvojnásobné urychlení. Čipová sada pro Huron River bude navíc přímo v sobě integrovat podporu různých bezdrátových technologií jako jsou WiMAX, WiDi (Wireless Display) a Bluetooth.

Nová mobilní platforma tak bude ještě výkonnější a zároveň úspornější, kromě toho bude nabízet i další opatření pro snížení spotřeby energie, materiály Intelu zmiňují například režim Zero Power Optical Disc Drive, který vypne napájení optických mechanik, když se právě nebudou používat a slibují, že notebooky postavené na platformě Huron River dovolí na jedno nabití baterie přehrát dva celovečerní Blu-ray filmy.

Dá se očekávat, že Apple nakonec přejde na Huron River (už kvůli tomu, že to udělají ostatní výrobci notebooků), takže bychom se příští rok mohli u MacBooků Pro dočkat dalšího zvýšení výkonu a prodloužení výdrže na baterie. Navíc lze předpokládat, že Apple k tomu, co nabízí samotný Intel, doplní nějaká další svá vylepšení.

Použije Apple nakonec integrovanou grafiku Intelu?

Otázkou však zůstává, co bude s těmi notebooky Applu, jež dnes používají pouze integrovanou grafiku. Intel sice slibuje citelné zvýšení výkonu své integrované grafiky, ale to se teprve bude muset potvrdit a NVIDIA to jistě nenechá bez odezvy.

Hodně bude záležet na tom, zda se do té doby nějak vyřeší její licenční spory ohledně čipových sad pro Nehalemy (které v současnosti NVIDIA prostě vyrábět nemůže). Avšak to mluvíme o budoucnosti vzdálené téměř rok a do té doby se může ještě mnohé změnit.

Ačkoli přetrvává hodně nejasností, uniklé plány Intelu přece jen do značné míry naznačují, jakým směrem se bude v nejbližší budoucnosti ubírat vývoj notebooků využívajících jeho procesory a Apple se bude muset touto cestou dát také, i když nejspíš bude doplňovat některé prvky, jimiž se bude snažit odlišit od ostatních výrobců notebooků s Windows.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: