Testy zákaznické konfigurace nového 15“ MacBooku Pro. (14.11.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Testy zákaznické konfigurace nového 15“ MacBooku Pro. (14.11.08)

14. listopadu 2008, 02.00 | Macworld otestoval nový 15“ MacBook Pro v zákaznické konfiguraci s 2,8GHz procesorem a se 7200otáčkovým diskem.

Apple uvedl 14. října řadu nových notebooků, nijak tedy nepřekvapuje, že se stále objevují nové testy. Macworld tentokrát otestoval nový 15“ MacBook Pro (s hliníkovým „unibody“ pouzdrem) ve zvláště výkonné zákaznické konfiguraci. Ta se v běžném prodeji nenabízí, ale dá se objednat na americkém webovém obchodu Applu (český Apple Store však takovéto úpravy konfigurace neumožňuje).

macbookprotesty2f.jpg

Konfigurační možnosti nových MacBooků Pro

Standardně Apple dodává nové 15“ MacBooky Pro buď v konfiguraci s 2,4GHz procesorem Core 2 Duo, se 2 GB RAM a s 250GB pevným diskem (tento model by u nás měl stát 47 166 Kč), nebo s procesorem na 2,53 GHz, se 4 GB RAM a s 320GB diskem (ten bude stát 58 959 Kč, dostupnost těchto strojů na našem trhu ale dosud není upřesněna).

Američtí zákazníci mají navíc možnost přiobjednat si výkonnější model procesoru Core 2 Duo na 2,8 GHz za 300 USD a dále si mohou pořídit rychlejší pevný disk. Ten ve standardních modelech totiž rotuje 5 400 ot./min, volitelně lze nasadit disky se 7 200 ot./min. Ty se nabízejí dva, stačí-li zákazníkovi rychlejší disk o kapacitě 250 GB, sníží se cena o 50 USD, za 320GB disk se 7200 otáčkami naopak 50 USD připlatí. Další alternativu představuje nemechanický SSD disk, ten však má kapacitu jen 128 GB a zvýší cenu o 500 USD (standardní 2,53GHz model v USA přijde na 2 499 USD).

Macworld si objednal pro testy 15“ MacBook Pro s 2,8GHz procesorem, se 4 GB RAM (typu DDR3) a s 320GB se 7200 ot./min.

Užité srovnávací stroje

Jako obvykle ho podrobil svým benchmarkovým testům a porovnal ho s několika dalšími Macy. Konkrétně pro srovnání použil nový standardní 15“ MacBook Pro na 2,53 GHz se 4 GB RAM, dále 15“ MacBook Pro předchozí generace na 2,6 GHz (zákaznická konfigurace z června 2007 se 2 GB DDR2 RAM a se 160GB diskem) a do srovnání zařadil také dva stolní Macy. Tím prvním byl 20“ iMac s 2,66GHz procesorem a druhým osmijádrový Mac Pro se dvěma Xeony na 2,8 GHz.

Výsledky testů

Výsledky testů jako obvykle shrnuje tabulka v odkazovaném článku Macworldu.

macbookprotesty1f.jpg

Celkový výkon

Jak se dalo čekat, v testu celkového výkonu Speedmark 5 dal 2,8GHz stroj o 12 procent vyšší skóre proti standardnímu 2,53GHz MacBooku Pro s 5400otáčkovým diskem. Zákaznická konfigurace byla o 13 procent rychlejší v testech Photoshopu a o 15 procent v testu Cinemy 4D. Rychlejší pevný disk se projevil především v testu práce s 2GB Zip archívem, jeho vytvoření 2,8GHz MacBooku Pro zabralo o 16 procent méně času, rozbalování archívu se urychlilo o 20 procent.

Pokud jde o srovnání se zákaznickým MacBookem Pro předchozí generace, ten byl novou zákaznickou konfigurací ve skóre Speedmarku 5 předstižen o 26 procent, výrazně lepší byly samozřejmě i výsledky jednotlivých aplikačních testů, v případě Photoshopu činil náskok plných 36 procent (zde se zřejmě projevila větší a rychlejší RAM) a v testu Compressoru o 22 procent.

Porovnání se stolními modely

Za pozornost rozhodně stojí srovnání 2,8GHz MacBooku Pro se stolními Macy. iMac (se 2 GB RAM a 320GB diskem se 7200 ot./min) se ve Speedmarku 5 dočkal porážky o 2 procenta, v testech Photoshopu a v testech MP3 kódování iTunes byl notebook rychlejší o jednu sekundu, v testu iMovie o 2 sekundy a v testu renderingu Cinemy 4D o 3 sekundy. To jasně odpovídá tomu, že daný notebook má o kousek výšek taktovaný procesor (iMacy rovněž používají mobilní varianty procesorů Core 2 Duo), srovnatelný disk a větší RAM. U standardního 2,53GHz MacBooku Pro se projevil právě vliv pomalejšího disku a níže taktovaného procesoru, který oproti iMacu mírně zaostává, rozdíl však není příliš velký.

Zákaznický MacBook Pro poměrně dobře dopadl i ve srovnání s osmijádrovým Macem Pro na 2,8 GHz. Ten byl vybaven 2 GB RAM a 320GB diskem se 7200 ot./min. Skóre pro Speedmark 5 měl Mac Pro vyšší o 19 procent, výraznější rozdíly se projevily v testech silně zatěžujících procesor, v testu Cinemy 4D Mac Pro skončil za třetinu času 2,8GHz MacBooku Pro a v testu MPEG kódování byl o 44 procent rychlejší. Samozřejmě, tady se projevil vliv softwaru schopného využít vyšší počet procesorových jader. Avšak v testech Photoshopu byl zákaznický MacBook Pro stejně rychlý jako Mac Pro (nepochybně mu pomohla vyšší kapacita RAM) a rychleji pracoval též se Zip archívem. MacBook Pro archív vytvořil o sekundu dříve a rozbalení stihl dokonce o 10 sekund rychleji.

Testy grafiky

Nové MacBooky Pro si dobře vedou také v oblasti grafiky, Macworld sice testoval jen Quake 4, ale i to dává přehled o grafickém výkonu zkoumaných strojů. Se 73,9 snímku/s byl 2,8GHz MacBook Pro pouze nepatrně pomalejší než Mac Pro se 74,2 snímku/s (ovšem standardně dodávaná karta ATI Radeon HD 2600 XT v Macu Pro není zrovna příkladem nejmodernější grafické výbavy).

Standardní MacBook Pro na 2,53 GHz dal 65,7 snímku/s, též dobrý výsledek, avšak oproti MacBooku předchozí generace došlo jen k nepatrnému nárůstu (Quake 4 je poměrně stará hra, jež nejnovější funkce grafických karet tolik nevyužije). iMac (osazený grafickou kartou ATI Radeon HD 2600 Pro) dosáhl 67,6 snímku/s, byl tedy o málo výkonnější než standardní MacBook Pro, ale proti 2,8GHz notebooku již hodně zaostal.

Nové MacBooky Pro používají grafickou kartu nVidia 9600M GT (testované modely s 512 MB RAM), zároveň však obsahují také integrovanou grafiku nVidia 9400M (nasazenou v nových MacBoocích), přepnutí na integrované grafické řešení by mělo umožnit delší výdrž na baterii za cenu snížení grafického výkonu.

Závěrečné shrnutí

Nové MacBooky Pro přinášejí zaznamenatelný nárůst výkon proti svým předchůdcům a zákaznická konfigurace 15” MacBooku Pro s 2,8GHz procesorem a 7200otáčkovým diskem (která však asi nebude dostupná na českém trhu) se vyrovná běžným stolním Macům a pro určité aplikace (neoptimalizované pro mnohajádrové stroje) se dokonce může měřit i s Macem Pro, přijde tedy zřejmě vhod uživatelům požadujícím současně maximální výkon a mobilitu.

Avšak uživatelé, kteří nepotřebují nejvyšší výkon hned teď, by možná měli počkat, protože v příštím roce lze čekat nástup nové procesorové architektury Intelu – čipů Nehalem. Jak ukazuje tento test prvních stolních variant Nehalemů na CD-R serveru, přinášejí skutečně citelné zvýšení výkonu (mimo jiné díky zcela nové paměťové architektuře). Mobilní varianty Nehalemů se sice objeví až později v příštím roce, ale nakonec je Apple nepochybně bude muset nasadit, aby zůstal konkurenceschopný. Lze si docela dobře představit, že Apple Nehalemy osadí do současných „unibody“ pouzder, v podstatě by se jednalo jenom o výměnu základní desky (Nehalemy vyžadují DDR3 paměti, ty ovšem Apple používá už teď).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

display

Autor: pq Muž

Založeno: 14.11.2008, 08:49
Odpovědí: 0

zajimalo by me, jaky je display u MBP. Jestli se u nej meni barvy pri zmene uhlu pohledu, jako u iMac 20" nebo je kvalitnejsi a nemeni barvy. Nemel jsem moznost si jej prohlednout, tak se ptam, jestli nekdo nevi.
Dekuji

Odpovědět na příspěvek

RE: display

Autor: filemon Muž

Založeno: 14.11.2008, 11:06

Mam ho doma, display je kvalitni a barvy se z uhlu nemeni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: display

Autor: pq Muž

Založeno: 15.11.2008, 23:47

aaa dekuji moc. jsem prijemne prekvapen.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: