Souhrn dosavadních zpráv o modernizaci notebooků Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Souhrn dosavadních zpráv o modernizaci notebooků Applu

14. února 2011, 00.00 | Nové modely MacBooků Pro (pravděpodobně s procesory Sandy Bridge) by se mohly objevit již poměrně brzy a v červnu se stejné modernizace údajně dočkají také MacBooky Air.

Apple zásadně neprozrazuje své plány ohledně nových modelů, což samozřejmě platí též pro Macy. A tak nezbývá, než spoléhat na nepřímé náznaky a kolující pověsti (jejichž věrohodnost je sice často sporná, ale existuje důvodné podezření, že v některých případech k jejich šíření přispívá samotný Apple, pokud se mu to hodí). Minulý týden se sešlo více takovýchto zpráv, jež se týkaly možné modernizace notebooků Applu, zde se je pokusíme shrnout:

Nové MacBooky Pro by mohly dorazit už brzy

Již koncem ledna se počaly objevovat náznaky blížící se modernizace MacBooků Pro, které dále zesílily v únoru. Mezitím však vyvstal problém s vadou v čipových sadách Intelu pro jeho nové procesory Sandy Bridge, jejichž nasazení se předpokládá.

Zpočátku se totiž zdálo, že kroky potřebné k nápravě téhle potíže zpozdí uvedení nových počítačů s procesory Sandy Brigde přinejmenším o několik týdnů, nyní to ale vypadá mnohem nadějněji.

Už minulý týden Intel oznámil, že opravené čipové sady vydá dříve, než se původně čekalo, navíc řada strojů může použít i čipové sady s onou vadou, protože ta se týká jen SATA portů standardu 3 Gb/s, použijí-li se pouze SATA porty pro rychlost 6 Gb/s, vše bude v pořádku.

Objevily se další známky brzké modernizace MacBooků Pro

A mezitím přicházejí další náznaky, že by nové modely MacBooků Pro mohly dorazit na trh velice brzy. MacNN minulou středu uvedl, že řada amerických kamenných obchodů Applu některé modely MacBooků Pro vede jako nedostupné pro rezervace.

Týká se to především 15“ MacBooků Pro s 2,53GHz procesorem, někde však není dostupný ani stejně taktovaný 17“ model. Obdobně jinde nejde rezervovat 2,66GHz 13“ modely, i když tyto případy nejsou tak časté jako u 15“ a 17“ MacBooků Pro.

To by mohlo znamenat, že k uvedení nových modelů dojde již zanedlouho, pokud tyto stroje nejsou dobře dostupné ani v maloobchodní síti Applu (jeho webový obchod nadále udává dostupnost všech MacBooků Pro do 24 hodin, ale to se dalo čekat).

Shodovala by se s tím i zpráva z konce minulého týdne, že Apple a Samsung jsou jediní dva značkoví výrobci notebooků na světě, kteří v prvním čtvrtletí 2011 zvýší výrobu, zatímco trh jako celek proti předchozímu čtvrtletí (zahrnujícímu ovšem Vánoce) poklesne o 5 až 10 procent a meziročně zůstane stejný. Informaci jako obvykle přinesl tchajwanský server DigiTimes.

Samsungu pomohlo, že si zajistil dodávky komponent, nejlépe si však vede Apple, jenž údajně zdvojnásobil objednávky nejžádanějších modelů. To je opravdu hodně, ale dávalo by to smysl, kdyby se již připravoval na uvedení nových modelů, zvýšený objem výroby by pomohl vytvořit dostatečné zásoby v distribučních kanálech, aby se v okamžiku zahájení prodeje uspokojila předpokládaná zvýšená počáteční poptávka.

Chyba čipových sad Intelu zřejmě nijak velké zpoždění nezpůsobí

Termín uvedení nových MacBooků Pro ovšem nyní závisí hlavně na Intelu. Všeobecně se očekává, že nové modely použijí procesory Sandy Bridge, Apple však skoro určitě nasadí jejich dvoujádrové varianty. Jenže počátkem ledna Intel dal na trh jen čtyřjádrové mobilní procesory Sandy Bridge.

Ale minulý týden již Intel oznámil, že dvoujádrové mobilní procesory Sandy Bridge začne dodávat od 20. února, tedy už za týden (Apple by navíc nové procesory mohl dostat přednostně, v minulosti se tak již několikrát stalo), takže poslední zbývající překážku představují vadné čipové sady.

Minulý pátek však AppleInsider napsal, že dopad téhle mediálně tolik probírané záležitosti na novou generaci MacBooků Pro bude jen nepatrný.

Závada se týká všech čipových sad série 6 (kódově označovaných „Cougar Point“) jak pro stolní počítače, tak pro notebooky, což vyvolalo obavy, že zpozdí jak uvedení nových MacBooků Pro, tak také iMaců. Člověk obeznámený se situací u Applu AppleInsideru řekl, že zmíněná chyba zasáhla některé chystané MacBooky Pro, ne však všechny. Apple se prý rozhodl provést drobné úpravy základních desek postižených notebooků, ale to by nemělo způsobit delší zdržení než dva týdny.

AppleInsider se logicky domnívá, že zmíněné úpravy souvisejí se SATA porty. Dnes už se všeobecně ví, že se vada týká integrovaného SATA řadiče čipových sad „Cougar Point“. Ten nabízí celkem šest SATA portů, z toho první dva pro rychlost 6 Gb/s a zbývající čtyři pro 3 Gb/s. A právě pomalejší SATA trpí závadou, jež může časem zhoršovat výkon připojených zařízení. (Příčina přitom spočívá v jediném vadném tranzistoru.)

Ovšem stroje, které budou využívat jen první dva SATA porty integrovaného řadiče, nijak postiženy nebudou a to by mohl být i případ MacBooků Pro. Kyle Wiens z „rozebírající” firmy iFixit potvrdil, že základní deska současných MacBooků Pro má jen dva SATA konektory, jeden pro pevný disk a druhý pro optickou mechaniku. Všechna ostatní vnitřní zařízení (včetně čtečky SD karet) používají rozhraní USB.

Intel prozradil, že dodal zhruba 8 milionů kusů vadných čipových sad předtím, než chybu odhalil, z nich se však ke koncovým zákazníkům dostala jen malá část, v případě Applu pak pochopitelně žádné, protože ten zatím čekal na dvoujádrové procesory. Je ovšem možné, že nějakou část z oněch 8 milionů kusů Apple odebral v rámci příprav výroby nových modelů.

Nové MacBooky Pro se dají očekávat mezi koncem února a počátkem dubna

Datum uvedení nových letošních MacBooků Pro, které by podle dřívějších pověstí měly mít mírně pozměněný design šasi a měly by používat zmíněné dvoujádrové procesory Sandy Bridge (AppleInsider přikládá tabulku čipů, jejichž nasazení by přicházelo v úvahu), tak zůstává nejasné, ale podle informací od zasvěcenců a podle zpráv o situaci v distribuční síti Applu se AppleInsider domnívá, že tyto stroje dorazí na trh spíše dříve než později, jako možné časové rozmezí odhaduje konec února až počátek dubna.

Svá tvrzení AppleInsider dokládá tím, že zatímco koncem ledna se u amerických prodejců Maců silně ztenčily hlavně zásoby stávajících 17“ MacBooků Pro, minulý týden se totéž stalo s vyššími 15” modely.

Lidé obeznámení se situací zásobování amerických prodejců Maců navíc tvrdí, že Apple sice slíbil doplnění zásob chybějících MacBooků Pro již koncem ledna, ale to nestihl, stroje dodal až o týden později. A minulé dva týdny se to opakovalo, stále nestíhal plnit slíbené dodávky a přesouval je na pozdější termíny.

Podle zmíněných znalců takovéto problémy s dodávkami Maců vznikají buď v případě skutečně vážných potíží s výrobou (avšak o nich nepadla jakákoli zmínka), anebo v předvečer zásadní inovace dané modelové řady.

Objeví se nové MacBooky Pro 1. března?

Zatímco časový odhad AppleInsideru má značně velký rozptyl, na Webu se počala objevovat konkrétnější data uvedení nových MacBooků Pro. Dánský blogger Kenneth Lund tvrdí (v dánštině), že od zdroje u jednoho z významných dánských prodejců Maců zaslechl, že zásoby současných modelů MacBooků Pro jsou napjaté, ale nové modely mají dorazit již 1. března.

Toto datum připadá na úterý, což je obvyklý den pro uvádění hardwarových novinek Applu. Z tohoto hlediska by to souhlasilo, ale samozřejmě to není možné nějak potvrdit, nezbývá, než prostě počkat. Mimochodem by to znamenalo, že by k modernizaci MacBooků Pro došlo po necelém roce (současné modely se začaly nabízet v polovině dubna loňského roku).

Shrnutí dosavadních informací o MacBoocích Pro

Když to shrneme, za týden již budou oficiálně dostupné potřebné procesory a problém s čipovými sadami se též zdá být už vyřešen. Vyjdeme-li z odhadů AppleInsideru, potom se nových MacBooků Pro dočkáme nejdříve za dva a nejdéle za osm týdnů. A jestliže má pravdu onen dánský blogger, dojde k tomu již za dva týdny, v každém případě tak lze očekávat brzké uvedení nových profesionálních notebooků Applu.

MacBooky Air by mohly dostat procesory Sandy Bridge v červnu

Po nových MacBoocích Pro by se podobné modernizace mohl dočkat také bílý MacBook, o tom sice žádné pověsti zatím nemluví, ale loni se nový model bílého MacBooku objevil zhruba měsíc pro příchodu MacBooků Pro. Bude tak záležet na tom, zda Apple letos zopakuje loňský scénář.

Na procesory Sandy Bridge by ovšem mohly přejít ještě další notebooky Applu, totiž MacBooky Air. Současné modely Apple představil loni v říjnu a zjevně se prodávají velmi dobře (přesná čísla o odbytu však Apple pro jednotlivé typy Maců nezveřejňuje).

Díky užití SSD disků namísto pevných disků jsou tyto stroje docela výkonné, i když používají kombinaci nízko taktovaných procesorů Core 2 Duo a integrované grafiky NVIDIA GeForce 320M. S procesory Sandy Bridge by však nepochybně dosáhly citelného zvýšení výkonu při stejné nebo dokonce lepší výdrži na baterii.

A tak příliš nepřekvapuje, že se již vynořily pověsti o tom, kdy máme takovouto modernizaci MacBooků Air čekat. CNET tvrdí, že podle jeho zdroje obeznámeného s plány Applu se uvedení MacBooků Air s procesory Sandy Bridge připravuje na červen, Apple to ovšem jako obvykle odmítl blíže komentovat.

Pořád sice jde o pouhé pověsti, ale kdyby tohle vše byla pravda, znamenalo by to, že zřejmě již v první polovině letošního roku přejdou na novou generaci procesorů Intelu všechny notebooky Applu. Lze přitom předpokládat, že ty modely, které dnes používají kombinaci procesorů Core 2 Duo s GeForce 320M, přejdou na integrovanou grafiku přímo uvnitř nových procesorů.

Zatím však není zcela jisté ani tohle, situace se trochu vyjasní teprve poté, co na trh skutečně dorazí modernizované MacBooky Pro, podle jejich vlastností půjde odhadovat další vývoj v letošním roce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: