Reportáž z rozebrání modernizovaného bílého MacBooku - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Reportáž z rozebrání modernizovaného bílého MacBooku

21. května 2010, 00.00 | iFixit už rozebrala nový bílý MacBook, kromě nepatrného zvětšení hmotnosti a kapacity baterie neobjevila žádné nečekané změny.

V úterý Apple potichu uvedl modernizovaný bílý MacBook, a tak sotva překvapí, že firma iFixit již nabízí reportáž z jeho rozebrání, vždyť si zakládá na tom, že přináší pohledy do útrob hardwarových novinek Applu mezi prvními na světě.

Tentokrát se však nedala čekat žádná velká překvapení, protože už víme, že kromě nové grafiky se tento notebook oproti svému předchůdci nijak výrazně nezměnil (mimochodem, notebook nově podporuje zvukový výstup na Mini DisplayPortu, čehož si iFixit samozřejmě všimla, MůjMac tomu ale věnuje samostatný článek), dalo se tak čekat, že výsledky rozborky budou podobné, jaké iFixit získala rozebráním bílého MacBooku z loňského října, proto bude popis stručnější než obvykle.

Signálem nepříliš rozsáhlých změn je již to, že nový model nese stejné modelové číslo „A1342“ jako jeho loňský předchůdce. iFixit přesto jako vždy předkládá popis jednotlivých kroků rozebírání doplněný mnoha fotografiemi, ale navíc přikládá též (na YouTube umístěné) video, to však tvoří prostá prezentace sestavená z jednotlivých statických snímků.

Popis průběhu rozebírání

Protože je vnější vzhled stroje už známý, vydáme se hned do jeho vnitřku, tak jako loni bylo opět třeba nejprve uvolnit dno notebooku přidržované osmi křížovými šrouby. Po sejmutí dna se odhalily útroby počítače, kde velkou část prostoru zabírá baterie.

Ta vypadá velice podobně jako v loňském modelu, má zcela stejný tvar a rozměry, shoduje se dokonce i modelové číslo (A1331). A nadále ji přidržují tříkřídlové šrouby, což se iFixit vůbec nelíbilo, Apple ovšem nepočítá s tím, že by si baterii uživatel sám vyměňoval.

Nepatrně těžší baterie

iFixit přirozeně baterii uměla vyjmout a mohla ji položit vedle té loňské. Bližší ohledání přece jenom odhalilo drobné rozdíly. Baterie letošního modelu má kapacitu 65 Wh a váží 365 gramů, kdežto baterie z loňského podzimu nabízela kapacitu 60Wh a vážila 347,5 gramu.

To tedy znamená, že nový stroj za cenu zvýšení hmotnosti o 7,5 gramu přidává 350 mAh použitelné energie (viz příslušný výpis System Profileru). A protože se rozměry baterií shodují, lze novou baterii nasadit i do předchozího modelu.

Vyjmutí mechanik

Následovalo vyjmutí pevného disku přidržovaného dvěma křížovými šrouby, po odpojení SATA konektoru byl disk venku. (iFixit to ani nezmiňuje, ale je vidět, že se v rozebíraném stroji nachází disk Hitachi, zatímco loni to byla Toshiba, asijští OEM výrobci zjevně použijí to, co právě mají na skladu.)

Dále se musel odmontovat reproduktor a AirPort/Bluetooth karta, což bylo již trochu pracnější, nakonec se ovšem kartu podařilo uvolnit. Karta nese modelové číslo BCM943224PCIEBT a je nepřekvapivě stejná jako v loňském MacBooku.

Po odšroubování několika dalších šroubů se dala vyzvednout optická mechanika SuperDrive z jejího uložení v polykarbonátovém „unibody“ pouzdru. Pořád je to 8X DVD vypalovačka Panasonic, model UJ898.

Pak už došlo na odmontování větráku ze základní desky, což vyžadovalo křížový šroubovák a vytahovač kabelů.

Základní deska

A již se přiblížil vrchol rozebírání, protože se objevila základní deska notebooku.

S pomocí vytahovače kabelů se odpojilo několik konektorů po obvodu desky a samozřejmě se musela také vyjmout RAM (takto deska vypadá bez zelených RAM modulů, vidíte, že se na ní nacházejí dvě paměťové patice pro DDR3 moduly umístěné těsně nad sebou). Nakonec se mohla deska opatrně vyjmout z horní části plastového pouzdra.

Pohled na čipy základní desky ještě zakrýval pasivní chladič, ten se rovněž musel odmontovat a poté už bylo dobře vidět, jaké komponenty deska nese. (Druhá strana desky vypadá takhle.)

Jednotlivé významnější čipy na fotografiích označují barevné rámečky, ten tmavě červený obkružuje 2,4GHz procesor Intel Core 2 Duo (s plným typovým označením E006B705 SLDGZ AV80577P8600 2.40/3M/1066).

Oranžový rámeček vypichuje integrovanou grafiku a čipovou sadu NVIDIA GeForce 320M (neboli MPC89), nástupce předchozí integrované grafiky GeForce 9400M. Tenhle čip představuje největší změnu letošního bílého MacBooku, zajišťuje vyšší výkon grafiky a nižší příkon stroje. (Baterie sice má trošku větší kapacitu, ale hlavní důvod prodloužení udávané výdrže až na 10 hodin spočívá právě v nové čipové sadě).

Pak se již na desce nalézá jenom několik dalších menších podpůrných čipů. Žlutá barva označuje Realtek RTL8251CA GigE pro gigabitový Ethernet, zelená 16kB flash čip CYPRESS CY8C24 a ještě tam iFixit objevila pomocné čipy TDK 6T213HF (modrý rámeček) a Cirrus Logic 4206ACNZ (fialový).

Závěr rozebírání

Montáž displeje přidržují dva velké šrouby T8, po jejich vyšroubování bylo možné vyjmout zobrazovací panel s LED podsvícením, opět stejný jako v loňském stroji. (iFixit upozorňuje, že našla způsob, jak si displej vyměnit, avšak do toho se běžný uživatel asi pouštět nebude.)

A jako vždy reportáž zakončuje pohled na nový bílý MacBook rozložený na jeho základní komponenty.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: